piątek, 08 listopad 2019 16:13

Grupa Emirates ogłasza wyniki za pierwsze półrocze 2019-20: 1,2 mld AED zysku, liczba pasażerów przewiezionych do Dubaju wzrosła o 7,9%.

Napisane przez Emirates
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Grupa Emirates ogłasza wyniki za pierwsze półrocze 2019-20: 1,2 mld AED zysku, liczba pasażerów przewiezionych do Dubaju wzrosła o 7,9%. Foto: Airbus

Grupa Emirates ogłosiła 7 listopada 2019 r. wyniki za pierwsze półrocze roku finansowego 2019-20.

Przychody Grupy w pierwszych sześciu miesiącach roku finansowego 2019-20 wyniosły 53,3 mld AED (14,5 mld USD), o 2% mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku, kiedy wyniosły 54,4 mld AED (14,8 mld USD). Nieznaczny spadek przychodów był spowodowany głównie planowym ograniczeniem oferowania przez 45 dni, kiedy zamknięty został południowy pas startowy na lotnisku w Dubaju (DXB), a także niekorzystnymi zmianami kursów walut w Europie, Australii, Południowej Afryce, Indiach i Pakistanie.

Rentowność wzrosła o 8% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku – w pierwszym półroczu roku 2019-20 Grupa odnotowała zysk netto w wysokości 1,2 mld AED (320 mln USD). Zyski wzrosły przede wszystkim dzięki spadkowi cen paliwa o 9% w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku, jednak częściowo zniwelowały je niekorzystne wahania kursów walut.

Stan środków finansowych Grupy na dzień 30 września 2019 r. wynosił 23,0 mld AED (6,3 mld USD) w porównaniu z 22,2 mld AED (6,0 mld USD) w dniu 31 marca 2019 r.

Jego Wysokość Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emirates: – Pierwsze półrocze roku finansowego 2019-20 przebiegło pod znakiem stabilności i dobrych wyników dla Grupy Emirates, która dostosowała swoje strategie do trudnych warunków gospodarczych i niepewnej sytuacji społeczno-politycznej w wielu krajach świata. Zarówno Emirates, jak i dnata dokładały wszelkich starań, aby zminimalizować wpływ planowego remontu pasa startowego na lotnisku w Dubaju na naszą działalność i klientów. Ponadto uważnie kontrolowaliśmy koszty, na które mieliśmy wpływ, i konsekwentnie zwiększaliśmy efektywność, a przy tym sprawnie dysponowaliśmy zasobami, aby wykorzystywać pojawiające się okazje.

– Niższe koszty paliwa przyniosły upragnione oszczędności w postaci 2,0 mld AED w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Jednak niekorzystne zmiany kursów walut pomniejszyły nasze zyski o około 1,2 mld AED.

– Trudno przewidzieć rozwój wydarzeń na świecie, ale spodziewamy się, że w kolejnym półroczu nasze linie i całą branżę nadal czeka niesprzyjająca koniunktura, a zacięta konkurencja będzie prowadziła do obniżenia zysków. Jako Grupa w dalszym ciągu skupiamy się na rozwoju naszej działalności i zamierzamy dokonywać kolejnych inwestycji, które zapewnią większe możliwości naszym pracownikom i pozwolą nam oferować naszym klientom jeszcze lepsze produkty i usługi.

Liczba pracowników Grupy Emirates nie uległa zmianie w porównaniu z 31 marca 2019 r. i wynosi ogółem 105 315 osób. Wpisuje się to w plany dotyczące oferowania i działalności firmy oraz odzwierciedla wewnętrzne programy Grupy na rzecz zwiększenia wydajności poprzez wdrażanie nowych technologii i reorganizację pracy.

Linie Emirates

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku finansowego 2019-20 linie Emirates pozyskały trzy szerokokadłubowe samoloty Airbus A380, a do końca roku finansowego flotę zasilą trzy kolejne maszyny. Oprócz tego przewoźnik wycofał z eksploatacji sześć starszych samolotów, a do 31 marca 2020 r. ze służby odejdą kolejne dwa. Wieloletnia strategia inwestowania w najnowocześniejsze samoloty szerokokadłubowe pozwala przewoźnikowi zwiększyć całkowitą wydajność, ograniczyć emisję i świadczyć wysokiej jakości usługi.

Linie Emirates oferują pasażerom z całego świata coraz lepsze połączenia z zaledwie jedną przesiadką w Dubaju. W pierwszym półroczu tego roku finansowego linie Emirates otworzyły dwa nowe połączenia pasażerskie: Dubaj-Bangkok-Phnom Penh i Dubaj-Porto (Portugalia). Globalna sieć połączeń Emirates obejmuje 158 miejscowości w 84 krajach. Flota przewoźnika obejmuje 267 samoloty, w tym samoloty towarowe (dane na dzień 30 września 2019 r.).

Linie Emirates rozwinęły także współpracę z flydubai. Obaj przewoźnicy zsynchronizowali rozkłady lotów w ramach uzupełniających się siatek połączeń, tworząc nowe trasy wiodące przez Dubaj, a także otworzyli w pierwszej połowie 2019-20 nowe połączenia, m.in. do Neapolu (Włochy) i Taszkientu (Uzbekistan). Na pasażerów czeka także jeszcze więcej korzyści w ramach wspólnego programu lojalnościowego Emirates Skywards, a przesiadający się między lotami Emirates a flydubai mogą liczyć na sprawną przesiadkę – obecnie 22 loty flydubai realizowane są z terminalu 3 Emirates na lotnisku w Dubaju (DXB).

Całkowite oferowanie w pierwszych sześciu miesiącach roku spadło o 7% do 29,7 mld tonokilometrów ATKM, głównie w wyniku zamknięcia pasa startowego na DXB i ograniczenia liczby samolotów w tym 45-dniowym okresie. Zdolność przewozowa mierzona wg liczby dostępnych miejsc przypadających na kilometr (ang. Available Seat Kilometres, ASKM) zmniejszyła się o 5%, natomiast przepływ pasażerów mierzony według przychodu z pasażerokilometra (ang. Revenue Passenger Kilometres, RPKM) spadł o 2%. Średni współczynnik wypełnienia miejsc (ang. Passenger Seat Factor) wzrósł do 81,1%, w porównaniu z 78,8% w roku ubiegłym.

Od 1 kwietnia do 30 września 2019 r. linie Emirates przewiozły 29,6 mln pasażerów, o 2% mniej w porównaniu z identycznym okresem w zeszłym roku. Jednak w tym samym ujęciu zysk z przewozu pasażerów wzrósł o 1%. Wielkość przewiezionego ładunku spadła o 8% do 1,2 mln ton, a zysk z przewozu towarów zmniejszył się o 3%. Wyniki te odzwierciedlają trudne warunki dla transportu lotniczego spowodowane napięciami w międzynarodowych stosunkach handlowych i brakiem stabilności na kluczowych rynkach cargo.

W pierwszej połowie roku finansowego 2019-20 zysk netto linii Emirates wyniósł 862 mln AED (235 mln USD), o 282% więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Przychody Emirates, w tym inne przychody operacyjne, w wysokości 47,3 mld AED (12,9 mld USD) spadły o 3% w porównaniu z 48,9 mld AED (13,3 mld USD) w analogicznym okresie poprzedniego roku. Rezultat ten był możliwy dzięki zwiększonej elastyczności w kontroli oferowania, a wysokie zapotrzebowanie pasażerów na produkty Emirates sprzyjało lepszemu wykorzystaniu miejsc i wyższym marżom.

Koszty operacyjne Emirates obniżyły się o 8% przy zmniejszeniu całkowitego oferowania o 7%. Koszty paliwa zmalały średnio o 13% w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim, głównie ze względu na spadek cen ropy (o 9% w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym) i zmniejszenie dostaw paliwa w związku z ograniczonym oferowaniem podczas 45-dniowego zamknięcia pasa startowego na lotnisku w Dubaju. Paliwo wciąż stanowi największą część kosztów ponoszonych przez linie – 32% kosztów operacyjnych, w porównaniu z 33% w pierwszym półroczu poprzedniego roku.

dnata

Spółka dnata konsekwentnie rozwijała możliwości w zakresie obsługi naziemnej, cateringu i usług turystycznych, prowadząc działalność w ponad 35 krajach. W pierwszej połowie roku 2019-20 działalność międzynarodowa dnata stanowiła ponad 72% przychodów spółki w porównaniu z 68% w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Przychody dnata, w tym inne przychody operacyjne, wyniosły 7,4 mld AED (2,0 mld USD), o 5% więcej w porównaniu z odnotowanym w zeszłym roku przychodem na poziomie 7,0 mld AED (1,9 mld USD). Wynik ten spółka zawdzięcza dynamicznemu rozwojowi działalności i dalszemu rozszerzeniu usług na świecie, w szczególności usług cateringowych.

Całkowity zysk dnata zmalał o 64% do 311 mln AED (85 mln USD) w porównaniu z wynikiem w roku ubiegłym, w którym mieścił się zysk w wysokości 321 mln AED z jednorazowej transakcji zbycia 22% udziałów w spółce specjalizującej się w zarządzaniu podróżami Hogg Robinson Group (HRG). Na wielkość zysku dnata w pierwszym półroczu 2019-20 roku wpłynęło także ogłoszenie upadłości przez biuro Thomas Cook, jednego z głównych klientów działów turystycznych i cateringowych dnata w Wielkiej Brytanii, skutkujące odpisem aktualizującym z tytułu utraty należności handlowych oraz aktywów niematerialnych i prawnych w wysokości 84 mln AED.

Obsługa lotniskowa w dalszym ciągu generuje największą część przychodu dnata – 3,6 mld AED (983 mln USD), co stanowi nieznaczny wzrost w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Liczba samolotów obsłużonych przez dnata utrzymała się na tym samym poziomie i wyniosła 351 194. Ponadto spółka przeładowała 1,5 mln ton cargo, o 6% mniej niż w roku poprzednim.

Organiczny rozwój międzynarodowej obsługi naziemnej dnata, w tym pozyskanie kluczowych klientów w USA oraz lepsze wyniki w krajach takich jak Włochy, Singapur, Szwajcaria czy Irak, przyczynił się do zwiększenia przychodów dnata i ograniczył straty spowodowane niekorzystnymi zmianami kursów walut w wysokości ok. 86 mln AED. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich dnata nabyła pełne prawo własności do spółki spedycyjnej Dubai Express, co wzmocniło jej przychody w pierwszym półroczu 2019-20 roku i pomogło złagodzić wpływ strat poniesionych w związku z 45-dniowym zamknięciem pasa startowego na DXB.

Dział turystyczny przyniósł dnata przychody w wysokości 1,8 mld AED (488 mln USD), czyli o 7% więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Całkowita wartość transakcji sprzedaży usług turystycznych pozostała na poziomie 5,9 mld AED (1,6 mld USD).

Wysokie przychody z nowo nabytych spółek, m.in. Tropo w Niemczech i Dunya Travel, pomogły zrównoważyć niższy popyt na podróże na innych kluczowych rynkach turystycznych oraz negatywny wpływ umocnienia kursu dolara amerykańskiego do euro i funta szterlinga.

Przychody z usług cateringu pokładowego dnata wyniosły 1,8 mld AED (479 mln USD), o 54% więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. W pierwszej połowie roku finansowego liczba dostarczonych posiłków wzrosła o 67% do 51,9 mln.

Ten znaczący wzrost dnata zawdzięcza wpływom z niedawno przejętych spółek cateringowych w Australii (Q Catering Limited i Snap Fresh Pty Limited) i USA (121 Inflight Catering), a także rozbudowie własnego zaplecza cateringowego w USA, m.in. w Houston, Bostonie i Los Angeles.

Źródło: Emirates

Czytany 307 razy

Artykuły powiązane

 • Linie Emirates wzbogacają swoją aplikację o funkcję z mapami lotnisk.

  Linie Emirates wprowadziły w swojej aplikacji nową funkcję „Airport Maps”, która ułatwi pasażerom poruszanie się po lotnisku. Funkcja wykrywa lokalizację użytkownika (przez Bluetooth i Wi-Fi) i wyznacza trasę przez poszczególne punkty lotniska – stanowiska odprawy, poczekalnie Emirates, sklepy, restauracje czy bankomaty.

 • Linie Emirates otwierają pierwszy pozalotniskowy terminal odpraw w Dubaju dla pasażerów statków.

  Linie Emirates otworzyły pierwszy terminal odpraw poza lotniskiem, który zapewni wygodną przesiadkę pasażerom statków rejsowych. Stanowiska odprawy Emirates znajdujące się w porcie morskim w Dubaju (Port Rashid) umożliwią pasażerom opuszczającym pokład statku odprawić się przed lotem Emirates w tym samym miejscu.

 • Linie Emirates zwiększają liczbę lotów na trasie Warszawa-Dubaj na czas ferii zimowych.

  Linie Emirates zwiększą liczbę lotów na trasie Warszawa-Dubaj w dniach od 23 stycznia do 9 lutego 2020 r.* w odpowiedzi na wyższe zapotrzebowanie pasażerów w czasie ferii zimowych. Dodatkowy rejs uzupełni dotychczasowe codzienne połączenie i będzie realizowany w czwartki, piątki, soboty i niedziele – oferując łącznie 11 lotów tygodniowo do Dubaju i z powrotem. Dzięki temu pasażerowie zyskają większą elastyczność i wybór przy planowaniu ferii zimowych.

 • Emirates wprowadza kolejną nowość w rozrywce pokładowej: „Siedem światów, jedna planeta” na żywo podczas lotu.

  To kolejny przełom w rozrywce pokładowej: linie Emirates pokażą wysoko oceniony program dokumentalny Siedem światów, jedna planeta równocześnie z jego emisją na kanale BBC One w Wielkiej Brytanii. O ile już teraz na większości pokładów samolotów Emirates można oglądać wiadomości i relacje sportowe na żywo, nigdy wcześniej żaden przewoźnik nie pokazał programu w czasie jego telewizyjnej premiery.

 • Aviation X Lab odmieni przyszłość podróży lotniczych.

  W ośrodku Area 2071 zaprezentowano Aviation X Lab – ambitny inkubator technologii lotniczych będący wspólną inicjatywą największych pionierów branży na świecie. Aviation X Lab wyznacza początek długofalowej współpracy linii Emirates z firmami Airbus, Collins Aerospace, GE Aviation i Thales, która ma na celu zwiększenie jakości podróży. W projekcie uczestniczy także operator telekomunikacyjny du jako partner ds. innowacji cyfrowych.

 • Linie Emirates zwiększają wydajność dzięki technologii RFID.

  Jako największe międzynarodowe linie lotnicze na świecie z największą flotą Airbusów A380 i Boeingów 777, linie Emirates dysponują ogromną ilością wyposażenia awaryjnego. Aby móc śledzić tak dużą liczbę niezbędnych urządzeń na masową skalę, przewoźnik postanowił wykorzystać technologię RFID*.

 • Nowa inicjatywa ekologiczna Emirates Flight Catering: 750 ton opakowań mniej w skali roku.

  Emirates Flight Catering, jedna z największych firm cateringowych na świecie, wprowadziła nowe rozwiązanie, które jeszcze bardziej ograniczy ilość odpadów pochodzących z opakowań żywności. Firma zastąpiła opakowania tekturowe skrzynkami wielokrotnego użytku służącymi do przechowywania i transportowania średnio 100 tys. posiłków dziennie. Dzięki najnowszej inicjatywie ekologicznej EKFC zaoszczędzi 750 ton odpadów tekturowych rocznie, co odpowiada 260 tys. m² terenów leśnych.

 • Emirates i flydubai rozpoczynają trzeci rok strategicznej współpracy.

  Już ponad 5,27 mln pasażerów skorzystało z dogodnej siatki połączeń Emirates i flydubai odkąd przewoźnicy z Dubaju nawiązali współpracę w październiku 2017 r. Ponadto w ciągu ostatniego roku 800 tys. członków programu Emirates Skywards zdobyło ponad 1,5 mld punktów Skywards Miles w ramach porozumienia codeshare Emirates i flydubai.

 • Lot do Dubaju z Emirates w promocyjnej cenie oraz wejściówka do Atlantis Aquaventure i Lost Chambers.

  Emirates, największe międzynarodowe linie lotnicze na świecie, oferują loty do Dubaju w promocyjnych cenach dla pasażerów z Polski. W cenie biletu podróżni otrzymają także całodniową wejściówkę do parku wodnego Atlantis Aquaventure i akwarium Lost Chambers – jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Dubaju.

 • Emirates oferuje bilety do Dubaju w niższych cenach dzięki karcie My Emirates Pass.

  W najbliższe ferie zimowe pasażerowie lecący liniami Emirates do Dubaju mogą liczyć na mnóstwo atrakcji. Podróżujących samotnie i z rodziną zachwyci bogata oferta miasta – festiwale zakupów, tradycyjne bazary, piękne ośrodki dla plażowiczów, wykwintne restauracje, parki wodne i nie tylko. Słynące ze słonecznej pogody przez cały rok i eklektycznej architektury miasto jest idealnym kierunkiem wypoczynkowym i punktem przesiadkowym, a każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 • Podniebny luksus podczas lotów liniami Emirates.

  Linie lotnicze Emirates oferują polskim podróżnym szansę skorzystania z atrakcyjnych promocji na loty w klasach pierwszej i biznes do blisko 40 kierunków.

 • Kair dołącza do siatki połączeń Emirates obsługiwanych przez A380.

  Po niedawnym inauguracyjnym locie flagowego Airbusa A380 do Kairu linie Emirates wprowadzają regularne połączenie komercyjne A380 do stolicy Egiptu realizowane cztery razy tygodniowo od 27 października br. Linie Emirates będą jedynym przewoźnikiem oferującym regularne loty A380 do Kairu. Flagowa maszyna zastąpi na trasie Boeinga 777-300ER, który obecnie realizuje rejsy EK923 i EK924 w czwartki, piątki, soboty i niedziele.

 • Airbus A380 linii Emirates po raz pierwszy w Kairze.

  Flagowy samolot Emirates Airbus A380 po raz pierwszy wylądował w Egipcie debiutując na międzynarodowym porcie lotniczym w Kairze (CAI). Tym samym lądowanie wykazało gotowość lotniska do przyjęcia A380, największego komercyjnego samolotu pasażerskiego na świecie.

 • Nowy symulator lotu linii Emirates w centrum handlowym Dubai Mall gotowy do startu.

  Linie Emirates we współpracy z firmą Emaar – właścicielem centrum handlowego Dubai Mall – szykują szereg ekscytujących doświadczeń dla klientów galerii, a wśród nich: możliwość lotu przeniesionym w nowe miejsce, udoskonalonym symulatorem Emirates A380, inspirowane lotnictwem obiekty w strefie rozrywki dziecięcej KidZania sponsorowane przez linie oraz nowe punkty handlowe z produktami Emirates w trzech lokalizacjach na terenie Dubai Mall.

 • Ambitne cele Ryanair w zakresie polityki środowiskowej.

  Ryanair, ogłosił zaktualizowaną politykę ochrony środowiska na rok 2020, raportując znaczne postępy od momentu jej ogłoszenia w 2017 roku i potwierdzając swoje nieustanne zaangażowanie w ambitne przyszłe cele środowiskowe.

 • Transport leków wrażliwych na temperaturę oraz najnowszych modeli aut sportowych – zwykły dzień pracy zespołu Emirates SkyCargo w Polsce.

  Od czasu wejścia Emirates na polski rynek w 2013 roku, linie towarowe przewoźnika – SkyCargo – stworzyły ważne połączenie dla przedsiębiorców z Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz zdołały przewieźć już ponad 46 mln ton towarów.

 • Emirates wprowadzają identyfikację biometryczną przed wejściem na pokład.

  Emirates ponownie sięgają po najnowsze technologie – jako pierwsze linie lotnicze spoza Stanów Zjednoczonych otrzymały właśnie od amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic (CBP) pozwolenie na identyfikację biometryczną pasażerów przed wejściem na pokład.

 • Efektywne i transparentne pozyskiwanie owoców morza dzięki współpracy Emirates SkyCargo ze startupem z Dubaju.

  Wczesnym rankiem w piątek (6 września) w ładowni samolotu linii Emirates, lot numer EK 28 z Glasgow, przyleciała do Dubaju partia świeżego łososia. Dostawa szkockiego łososia przeznaczona dla restauracji i konsumentów w ZEA była pierwszą przesyłką transportowaną przez Emirates SkyCargo, oddział linii zajmujący się przewozem towarów, dla Seafood Souq, startupu działającego na rzecz transparentnego i efektywnego pozyskiwania ryb i owoców morza. Realizacja dostawy była efektem intensywnych rozmów toczących się od jakiegoś czasu między firmami i dała początek obiecującej współpracy.

 • Jesienne loty liniami Emirates w atrakcyjnych cenach.

  Tej jesieni linie Emirates zaoferują pasażerom z Polski możliwość odkrycia nowych zakątków świata w atrakcyjnych cenach w ramach promocji na loty do popularnych kierunków w klasach ekonomicznej i biznes. Aby skorzystać z ograniczonej czasowo oferty i poznać nowe kraje oraz kultury w ramach siatki połączeń Emirates, obejmującej ponad 150 kierunków, należy dokonać rezerwacji do 8 września br.

 • Jak zostać członkiem załogi pokładowej Emirates?

  Emirates, jedna z największych na świecie linii lotniczych, poszukuje kandydatów z Polski, którzy dołączą do jej międzynarodowej załogi. Już niebawem dubajski przewoźnik zorganizuje spotkania rekrutacyjne w następujących miastach:

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...

Najczęściej czytane

Paź 29, 2019
Biuro wspólnego programu F-35 i Lockheed Martin podpisały umowę o ...
Paź 25, 2019
Jak informuje brytyjska firma Reaction Engines, został przetestowany ...
Paź 28, 2019
Wraz z końcem października zaczyna obowiązywać zimowa oferta lotów, ...
Paź 26, 2019
Ciężki sprzęt od kilku tygodni pracuje na Sadkowie. Ekipa firmy Max ...
Paź 23, 2019
W poniedziałek, 21 października AN-2 wzniósł się w powietrze! Przelot ...
Paź 25, 2019
"W ciągu ostatnich miesięcy Boeing osiągnął znaczący postęp w pracach ...
Sie 26, 2019
Dowódca, w stopniu Majora, Francisco (Paco) Marín Núñez, pilot ...
Sie 22, 2019
Do dialogu technicznego w sprawie średnich samolotów transportowych ...
Sie 21, 2019
14 września w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbędzie się Piknik ...
Sie 19, 2019
Od dziś piloci F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego pełnią dyżur ...
Sie 18, 2019
Poważny wypadek samolotu pasażerskiego pod Moskwą, czy raczej „cud w ...
Lip 22, 2019
Z lecącego na wysokości 4000 metrów samolotu transportowego C-17 ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 18 Listopada 2019    |    Wydarzyło się: 1934 – Amerykański lotnik Richard Byrd odkrył wulkan Mount Sidley na Antarktydzie. 1943 – Berlin został zbombardowany przez 440 samolotów RAF. 1952 – Wojna koreańska: nad Morzem Japońskim doszło do bezpośredniego starcia 4 radzieckich myśliwców MiG-15 z 4 amerykańskimi F-86, które bez strat własnych zestrzeliły 2 maszyny, a 1 z pozostałych uszkodziły (pilot zmarł w szpitalu po powrocie). 1974 – Założono Royal Brunei Airlines. 2013 – Wystrzelono amerykańską sondę marsjańską MAVEN. 1989 - NASA wystrzeliła satelitę badawczego COBE. 1960 – Zmarł Erich Thomas, niemiecki pilot wojskowy, as myśliwski (ur. 1897).

Lotnicza książka

Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top