środa, 13 listopad 2019 18:13

ULC przedstawił wyniki przewozów pasażerskich w transporcie lotniczym w pierwszej połowie 2019 roku.

Napisane przez ULC
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W pierwszej połowie 2019 roku polskie lotniska obsłużyły 22,3 mln pasażerów, czyli o 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W pierwszej połowie 2019 roku polskie lotniska obsłużyły 22,3 mln pasażerów, czyli o 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Foto: Pixabay.com / Pixabay License

W pierwszej połowie 2019 roku polskie lotniska obsłużyły 22,3 mln pasażerów, czyli o 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Pokazuje to jednak spadek dynamiki wzrostu w porównaniu z 2018 rokiem, gdzie w pierwszym półroczu wzrost ten wynosił aż 16 proc.

Liderem wśród krajowych portów lotniczych pod względem liczby pasażerów jest niezmiennie Lotnisko Chopina w Warszawie, jednak większy wzrost liczby obsłużonych pasażerów osiągnął w pierwszym półroczu 2019 roku Port lotniczy Kraków-Balice – aż o 615 tys. pasażerów więcej niż w pierwszej połowie roku 2018, co przełożyło się na 19 proc. dynamikę wzrostu. Wśród przewoźników lotniczych na pierwszym miejscu pod względem liczby przewiezionych pasażerów pozostaje Ryanair ale najszybciej rosną Polskie Linie Lotnicze LOT, które przewiozły ponad 702 tys. pasażerów więcej, niż w analogicznym okresie 2018 roku, osiągając tym samym 15 procentową dynamikę wzrostu.

Półrocze na plus dla większości portów lotniczych i przewoźników

Wśród portów lotniczych najwięcej pasażerów obsłużyło Lotnisko Chopina w Warszawie, z którego usług w pierwszym półroczu 2019 roku skorzystało ponad 8,5 mln pasażerów. Port odnotował wzrost o 7 proc. i obsłużył o ponad 591 tys. pasażerów więcej, niż w pierwszej połowie 2018 roku. Drugim lotniskiem pod względem liczby przewiezionych pasażerów był Port Lotniczy Kraków-Balice, który osiągnął największy wzrost ilościowy w półroczu (615 tys. pasażerów) oraz dynamikę wzrostu w wysokości 19 proc. W dalszej kolejności bardzo dobre wyniki osiągnęły porty Wrocław-Strachowice (146 tys. pasażerów więcej i 10 proc. wzrostu), Gdańsk im. L. Wałęsy (136 tys. pasażerów więcej i 6 proc. wzrostu) oraz Warszawa-Modlin (76 tys. pasażerów więcej i 5 proc. wzrostu).

Umiarkowane statystyki odnotowały porty lotnicze obsługujące poniżej 1 mln pasażerów rocznie. Najlepsze wyniki osiągnął w tej grupie port lotniczy Olsztyn-Mazury (13 tys. pasażerów więcej i 27 proc. wzrostu), a następnie Łódź-Lublinek (10 tys. pasażerów więcej i 10 proc. wzrostu) oraz Bydgoszcz-Szwederowo (7,7 tys. pasażerów więcej i 4 proc wzrostu). W pierwszej połowie 2019 roku spadek zanotowano w przypadku portów lotniczych Lublin, Szczecin-Goleniów oraz Zielona Góra-Babimost.

Wśród przewoźników lotniczych w pierwszym półroczu 2019 roku ponownie najszybciej rosły Polskie Linie Lotnicze LOT, które przewiozły w tym czasie ponad 702 tys. pasażerów więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i osiągnęły 15 procentową dynamikę wzrostu. Drugi wynik pod względem wzrostu liczby przewiezionych pasażerów należał do Enter Air – ponad 240 tys. pasażerów więcej i 36 proc. dynamika wzrostu. Największym przewoźnikiem w Polsce pod względem liczby przewiezionych pasażerów pozostaje niskokosztowy Ryanair, który osiągnął w pierwszej połowie 2019 roku trzeci wynik pod względem wzrostu ilościowego – 222 tys. pasażerów więcej i 4 proc. wzrostu. Z kolei drugi największy przewoźnik niskokosztowy w Polsce – Wizz Air – odnotował w pierwszym półroczu 2019 roku bardzo nieznaczny wzrost w wysokości 1 proc., czyli przewiózł o 53 tys. pasażerów więcej niż w pierwszej połowie 2018 roku, przede wszystkim na skutek zmniejszenia oferowania w pierwszym kwartale roku i zamknięcia baz w Poznaniu oraz Lublinie.

Przewozy krajowe i międzynarodowe

Przewozy międzynarodowe w polskich portach lotniczych w pierwszej połowie 2019 roku odnotowały 7,7 proc. dynamikę wzrostu w stosunku do analogicznego okresu 2018 roku. To o 2,3 punkty procentowe więcej od portów zrzeszonych w ACI Europe. Liczba operacji w tym okresie wzrosła zaś o 6 proc. Wynik ten został osiągnięty dzięki przewozom regularnym, w ramach których przewieziono 1,5 mln pasażerów więcej, niż w pierwszym półroczu roku 2018, podczas gdy w ramach przewozów czarterowych przewieziono o 80 tys. pasażerów mniej, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wśród przewoźników w tym segmencie liderem pod względem liczby przewiezionych pasażerów pozostaje Ryanair, jednakże ponownie wyższą dynamikę wzrostu odnotował PLL LOT (+555 tys. pasażerów i 17 proc. wzrostu).

Przewozy krajowe odnotowały wzrost przewiezionych pasażerów o 4 proc. w pierwszym półroczu 2019 roku, co jest znaczną poprawą po spadkach notowanych w roku ubiegłym. Na skutek tego, polskie porty osiągnęły wynik o 3,6 punktów procentowych lepszy, niż porty ACI Europe. Najwięcej pasażerów w ruchu krajowym przewiózł PLL LOT, który osiągnął również najlepszy wzrost ilościowy w wysokości 147 tys. pasażerów (9 proc.) w stosunku do pierwszej połowy 2018 roku.

Dobry okres w ruchu regularnym

Przewozy regularne osiągnęły w pierwszym półroczu 2019 roku wzrost w wysokości 9 proc., czyli o ponad 1,6 mln pasażerów więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Najbardziej popularnymi kierunkami były Wielka Brytania, Niemcy i Włochy, przy czym największe wzrosty pod względem liczby przewiezionych pasażerów zaobserwowano w przypadku Ukrainy (+376 tys. pasażerów i 73 proc.), a następnie Niemiec (+147 tys. pasażerów i 7 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (+140 tys. pasażerów i 4 proc. wzrostu). Do największych spadków doszło zaś w przypadku Szwecji, Hiszpanii i Izraela.

Największe wzrosty ilościowe w pierwszej połowie 2019 roku w ruchu regularnym odnotowało Lotnisko Chopina w Warszawie (ponad 763 tys. pasażerów więcej i 10 proc.), a następnie port Kraków-Balice (+620 tys. pasażerów i 20 proc.) i Gdańsk im. L. Wałęsy (+127 tys. pasażerów i 6 proc.). Spadki odnotowały porty lotnicze Lublin, Szczecin-Goleniów, Poznań-Ławica, i Zielona Góra-Babimost.

Największą dynamikę wzrostu wśród przewoźników osiągnął PLL LOT, który przewiózł w ruchu regularnym w pierwszym półroczu 2019 roku ponad 652 tys. pasażerów więcej, niż w analogicznym okresie 2018 roku. Na pierwszym miejscu pod względem liczby przewiezionych pasażerów pozostaje natomiast Ryanair. Przewoźnicy niskokosztowi w rynku przewozów regularnych mają udział w wysokości 55 proc., a przewoźnicy sieciowi 43 proc. Pozostałe 2 proc. należy do przewoźników czarterowych, którzy również oferują tego typu przewozy. Porównując te wyniki z pierwszym półroczem roku 2018 należy zauważyć, że udział przewoźników sieciowych oraz czarterowych w tym segmencie rynku wzrasta kosztem udziału przewoźników niskokosztowych, jednak zmiany te są stosunkowo niewielkie.

Przewozy czarterowe notują spadki

W pierwszym półroczu 2019 roku liczba pasażerów podróżujących w ramach przewozów czarterowych z/do polskich portów lotniczych spadła o ponad 4 proc., czyli o ok. 82 tys. osób, na co największy wypływ miało bankructwo przewoźnika Small Planet i, co za tym idzie, znaczny spadek przewozów czarterowych na Lotnisku Chopina w Warszawie. Najbardziej popularnymi kierunkami w półroczu były Turcja, a następnie Grecja i Egipt. Najwyższy wzrost ilościowy odnotowała Turcja (o ponad 143 tys. pasażerów więcej i 50 proc. w porównaniu do pierwszej połowy 2018 roku). Drugie miejsce należało do Egiptu z wzrostem o ponad 50 tys. pasażerów, czyli 27 proc. Na trzecim miejscu uplasowała się Tunezja ze wzrostem o 21 tys. pasażerów i 60 proc.

Natomiast wśród kierunków typowo wakacyjnych znajdujących się w ofercie przewoźników niskokosztowych najbardziej popularne okazały się Hiszpania, Włochy i Malta. Tego typu ruch odnotował w pierwszym półroczu 2019 roku wzrost o zaledwie 1 proc., głównie za sprawą spadków notowanych w tym segmencie w pierwszym kwartale tego roku.

Wśród portów lotniczych największy wzrost pasażerów w ruchu czarterowym odnotował port Katowice-Pyrzowice z wynikiem +31 tys. pasażerów i 5 proc. wzrostu w porównaniu z pierwszą połową 2018 roku. W dalszej kolejności wzrosty w tym segmencie ruchu odnotował również port lotniczy Wrocław-Strachowice z wynikiem 27 tys. pasażerów więcej, co dla tego portu oznacza wzrost o 18 proc. Trzeci w kolejności był port lotniczy Warszawa-Modlin z wynikiem prawie 23 tys. pasażerów więcej, co dla tego portu oznacza ponad 1,8 tysiąca procentową dynamikę wzrostu. Spadki w przewozach czarterowych odnotowało przede wszystkim Lotnisko Chopina w Warszawie, a w dalszej kolejności port lotniczy Poznań-Ławica i Kraków-Balice.

Wśród przewoźników najwięcej pasażerów w ruchu czarterowym w pierwszym półroczu 2019 roku przewiózł Enter Air, a następnie Smartwings i Ryanair Sun. Największym wzrostem może pochwalić się Ryanair Sun, który przewiózł w tym okresie o 127 tys. pasażerów więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Pod względem dynamiki wzrostu liczby pasażerów drugi był Enter Air (+94 tys. pasażerów), a następnie Onur Air (+51 tys. pasażerów).

Źródło informacji: ULC

Czytany 815 razy

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora. Zasady publikacji komentarzy pod publikacjami znajdziesz pod linkiem: https://aviation24.pl/polityka-prywatnosci

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do pracy, z wyjątkiem jednego, śpiącego gieroja… Gieroj się nie spieszy, bo wie że nie ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie Litwinka w roku 1923 były świadkami ważnego wydarzenia związanego z historią polskiego ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce najtragiczniejsze zdarzenie w historii polskiego ratownictwa górskiego. W czasie pełnienia ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show - zapowiedział wiceminister obrony ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Wydziału Prewencji i Patrolowego w Komendzie Miejskiej ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego zbudowanego przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej. Bezzałogowa konstrukcja ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, twórca i pierwszy dowódca legendarnego myśliwskiego Dywizjonu 303, który wsławił się ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. "Nie powierzamy naszego bezpieczeństwa wyłącznie ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym razem to materiał filmowy z przygotowań tego nowatorskiego samolotu odrzutowego ...

Najczęściej czytane

Gru 14, 2019
LPR pozyska do swojej lotniczej floty dwa zupełnie nowe małe odrzutowe samoloty Learjet 75 Liberty. 13 grudnia 2019 r. w Centrali Lotniczego ...
Gru 11, 2019
Choć 100-lecie polskiego lotnictwa obchodziliśmy w zeszłym roku, to właśnie teraz 12 grudnia 2019 roku Narodowy Bank Polski wpro­wadza do obiegu ...
Gru 06, 2019
6 grudnia 2019 r. na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt odbyła się 123 Promocja Oficerska. Wśród zaproszonych gości ...
Gru 09, 2019
W 8. Bazie Lotnictwa Transportowego odbył się lot pożegnalny generała brygady pilota doktora Mirosława Jemielniaka, byłego dowódcy 3. Skrzydła ...
Gru 03, 2019
Lotnisko Strachowice niedługo stanie się niezwykle ważnym miejscem na wojskowej mapie. Właśnie w tym miejscu powstanie baza transportowa Sił ...
Gru 10, 2019
Kapitan pilot Mieczysław Medwecki jest pierwszym poległym polskim lotnikiem i zarazem pierwszym poległym lotnikiem państw walczących z III Rzeszą w ...
Paź 29, 2019
Biuro wspólnego programu F-35 i Lockheed Martin podpisały umowę o wartości 34 miliardów dolarów na produkcję i dostawę 478 samolotów F-35 po ...
Paź 25, 2019
Jak informuje brytyjska firma Reaction Engines, został przetestowany nowy silnik wyposażony w innowacyjną chłodnicę przepływu powietrza z ...
Paź 28, 2019
Wraz z końcem października zaczyna obowiązywać zimowa oferta lotów, która trwa w tym sezonie od 27.10.2019 do 28.03.2020. W najnowszym rozkładzie ...
Paź 26, 2019
Ciężki sprzęt od kilku tygodni pracuje na Sadkowie. Ekipa firmy Max Bögl Polska pracuje już przy nowym odcinku drogi startowej. Równolegle trwają też ...
Paź 23, 2019
W poniedziałek, 21 października AN-2 wzniósł się w powietrze! Przelot techniczny został wykonany przez bardzo doświadczoną załogę. Za sterami zasiadł ...
Paź 25, 2019
"W ciągu ostatnich miesięcy Boeing osiągnął znaczący postęp w pracach nad bezpiecznym powrotem 737 MAX do eksploatacji." - informuje koncern lotniczy ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik zgodziła się na udział śmigłowca Mi-2 SP-SAP w zachodniej produkcji "Tylko dla twoich ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w tym roku przypada 100-Lecie Lotnictwa Polskiego oraz 100-Lecie Niepodległości ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które jest znane w całej Polsce. Pani Małgorzata była stewardesa PLL LOT, jedna z ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako jedni z pierwszych, oficjalny spot Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga 737-800, który znajduje się w warszawskim AirPoint. Teoretycznie wszystko wygląda ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy 2017. Organizatorzy Krzysztof Sondej i Maciej Stroiński wraz z gościem specjalnym ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat swoim tańcem w tunelu aerodynamicznym, popularyzując i zwracając uwagę na nową, ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze miasteczko Kazimierz nad Wisłą. Jednak nie udaliśmy się tam tylko w celach ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm partnerskich z przyjemnością zapraszamy na briefing prasowy poświęcony możliwościom, ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 19 Lutego 2020    |    Wydarzyło się: 1926 – Dokonano oblotu niemieckiego samolotu wojskowego Dornier Do N. 1973 – W katastrofie należącego do Aerofłotu samolotu Tu-154 w Pradze zginęło 66 osób. 1982 – Dokonano oblotu Boeinga 757. 2002 – Dokonano oblotu brazylijskiego samolotu pasażerskiego Embraer 170. 1908 - urodził Jan Oderfeld, polski matematyk, inżynier, konstruktor silników lotniczych, profesor Politechniki Warszawskiej (zm. 2010).

Lotnicza książka

Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu, może go zaspokoić sięgając po ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i opowiadania przedstawione w niniejszej książce, zostały zapisane przeze mnie już ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe elementy sukcesu w eksploracji kosmosu. Po lądowaniu na Księżycu na wiele lat ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród nas coraz mniej. Wypowiedzi tych, którzy pozostali jeszcze przy życiu, zebrał ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchodziliśmy w tym roku co najmniej setkę różnych ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. "Dotykając nieba. Śpiewnik pieśni i piosenek lotniczych", w czwartek 6 grudnia 2018 ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita daremnie oczekiwała obiecanej jej lotniczej pomocy zachodnich aliantów, jest w ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo przyczyniły się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku. To także ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego przykazania. Już nie musisz jej kraść! Tom Wolfe, Najlepsi. Kowboje, którzy ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz samych pokazach lotniczych zorganizowanych w ramach Air Show Radom 2018. Ponieważ ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia lotu atlantyckiego Ludwika Idzikowskiego i 30-lecia MiGa-29, Niebo bez Granic ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez granic" w roku 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Biało-Czerwonej ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , W-3W/W-3WA Sokół, Mi-14 i Mi-2, Mi-8 i W-3 Sokół, Mi-17, Mi-24 oraz Mi-2. Samoloty ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim Okęciu wylądował nowy nabytek LOT-u Dreamliner B787-9. Przyleciał wprost z Everett, ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś możecie zobaczyć co działo się podczas konferencji prasowej tego oszałamiającego ...
Top