piątek, 29 listopad 2019 18:07

Kolejna faza testów do wdrożenia operacyjnego systemu PansaUTM.

Napisane przez PAŻP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kolejna faza testów do wdrożenia operacyjnego systemu PansaUTM. Foto: Pixabay.com / Pixabay License

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczęła kolejną fazę testów w ramach prowadzonych przygotowań do wdrożenia operacyjnego PansaUTM - systemu umożliwiającego elektroniczną koordynację lotów bezzałogowych statków powietrznych i cyfrowe zarządzanie wnioskami oraz zgodami na loty w polskiej przestrzeni powietrznej.

PansaUTM jest wspierana technologicznie przez Hawk-e Sp. z o.o. i DroneRadar Sp. z o.o. System zintegrowany jest z aplikacją DroneRadar, której nowa wersja obsługująca funkcjonalności PansaUTM ukazała się 28.11.2019 r i jest dostępna do pobrania. Celem zachowania prawidłowej komunikacji aplikacji z wykorzystywanym przez PAŻP systemem UTM niezbędne jest zaktualizowanie do tej pory używanych wersji DroneRadar do najnowszej wersji.

PansaUTM jest w procesie akredytacji mającej na celu pełne dopuszczenie do użytku operacyjnego i w chwili obecnej działa testowo, przez co prosimy o wyrozumiałość. Oznacza to, że zgłoszenia lotów VLOS / BVLOS odbywają się według dotychczasowych obowiązujących procedur.

Z punktu widzenia Państwa - Operatorów BSP - zawarte w systemie PANSA UTM funkcjonalności są obsługiwane na dwóch poziomach:

- funkcje PansaUTM poziomu przedtaktycznego odpowiadające za procesy planowania lotów BSP, wydawania wstępnych zgód oraz warunków lotu są obsługiwane przez dedykowany dla Was w systemie moduł dFPL, udostępniony na utm.pansa.pl (obecnie system należy uruchamiać poprzez przeglądarkę Chrome).

- funkcje PansaUTM poziomu taktycznego odpowiadające za proces uzyskiwania zgody na start oraz pełną dwukierunkową niewerbalną komunikację operatorów BSP ze służbami ruchu lotniczego obsługiwane są po stronie Operatorów BSP przez aplikację DroneRadar 2, która umożliwia obsługę misji stworzonych i zaakceptowanych w PansaUTM (dFPL).

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w testach już teraz. Na początek udostępniamy Państwu podstawowe funkcjonalności systemu - pisze PAŻP:

1. Stwórz swój profil w module dFPL systemu PansaUTM na www.utm.pansa.pl , podając swoje podstawowe danej, dodaj swoje drony, swoje uprawnienia i inne istotne informacje. Przy zakładaniu swojego konta koniecznie podaj ten sam numer telefonu, jaki masz przypisany w aplikacji DroneRadar. Pozwoli to na automatyczny przepływ informacji pomiędzy aplikacją a systemem (nie będziesz musiał przepisywać m.in. numerów wydanych zgód).

2. Zapoznaj się z instrukcją użytkowania aplikacji (DroneRadar 2). Pamiętaj, że instrukcje będą stopniowo uaktualniane. Instrukcja obsługi nowej aplikacji do obejrzenia na (portalu Youtube)

3. Wykonując lot w przestrzeni niekontrolowanej zrób check-in. Stajesz się w ten sposób widoczny dla Służb Ruchu Lotniczego (FIS oraz personelu Działu Zarządzania Operacjami BSP) – Twój lot nie wymaga akceptacji aczkolwiek możesz spodziewać się próbnych komunikatów wysyłanych przez PAŻP. Obserwuj komunikaty w aplikacji DroneRadar 2 i staraj się potwierdzać ich odbiór.

4. Planując lot w CTR:
a. Postępuj zgodnie ze standardową procedurą zgłoszenia lotu opisaną na stronie PAŻP. Złóż formularz zgłoszenia lotów i oczekuj warunków wykonywania lotów w formie tradycyjnej – papierowej.
b. Jednocześnie stwórz swoją misję za pomocą PansaUTM na stronie (utm.pansa.pl) i wyślij ją do akceptacji PAŻP. Otrzymasz swój unikalny identyfikator oraz elektroniczną odpowiedź w systemie na złożony wniosek. W przypadku uzyskania zgody od PAŻP otrzymasz na swój lot specjalny numer zgody PansaUTM. Przeczytaj uważnie dodatkowe informacje w wysłanej przez PAŻP akceptacji planu lotu i postępuj zgodnie z nimi – będą takie same jak te które otrzymałeś w odpowiedzi na wysłany formularz zgłoszenia lotów.
c. Przed lotem, wybierz swoją zaakceptowaną uprzednio przez PansaUTM misję w aplikacji DroneRadar 2, zrób check-in, wykonaj telefon TWR (o ile wymagany) i uzyskaj zgodę na start. Po zakończeniu lotu, koniecznie anuluj check-in i powiadom telefonicznie TWR (o ile wymagane).

Uwaga - w obecnej fazie testów rozpoczęcie startu operacji wymaga otrzymania (o ile konieczne) zgody TWR w sposób tradycyjny (telefoniczny) a uzyskanie zgody z systemu PansaUTM przez aplikację DroneRadar 2 nie jest wymagane. Tym samym w pierwszej fazie testów na Twój check-in możesz nie otrzymać odpowiedzi – nie przejmuj się tym. Aczkolwiek obserwuj swoją aplikację, gdyż możesz spodziewać się próbnych komunikatów wysyłanych przez PAŻP. W żadnym przypadku nie są one wiążące – obowiązują wyłącznie ustalenia telefoniczne. W pierwszej kolejności (za kilka dni) do testów przystąpią TWR Poznań oraz FIS Gdańsk, stąd tu można spodziewać się licznych cyfrowych odpowiedzi po stronie PAŻP.

O wejściu operacyjnym systemu będziemy informować na bieżąco, nastąpi wtedy pełne przejście na cyfrową koordynację lotów przez system PansaUTM, a uzyskiwanie zgód (w miejscach gdzie jest konieczne) na loty BSP w aplikacji DroneRadar będzie wymagane i staną się wiążące. Planowane uruchomienie operacyjne systemu planowane jest w pierwszej połowie 2020 r. Do tego czasu wszelkie informacje zwrotne odnośnie działania systemu są mile widziane. Prosimy o ich przekazywanie drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

4. Wykonujesz loty BVLOS? Posiadasz dopuszczenie do lotów wydane przez ULC? Składając obowiązujący formularz zgłoszenia lotu wyślij nam również plan lotu za pomocą modułu dFPL PANSA UTM (utm.pansa.pl) – nie zapomnij wpisać nr dopuszczenia do lotów BVLOS nadanego przez ULC.

5. Nie wykonujesz lotu a chcesz zobaczyć jak to działa ? Wyślij nam plan lotu za pomocą modułu dFPL PansaUTM (utm.pansa.pl) wpisując w nazwę misji „misja testowa”.

Źródło informacji: PAŻP

Czytany 656 razy

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora. Zasady publikacji komentarzy pod publikacjami znajdziesz pod linkiem: https://aviation24.pl/polityka-prywatnosci

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...

Najczęściej czytane

Gru 14, 2019
LPR pozyska do swojej lotniczej floty dwa zupełnie nowe małe ...
Gru 11, 2019
Choć 100-lecie polskiego lotnictwa obchodziliśmy w zeszłym roku, to ...
Gru 06, 2019
6 grudnia 2019 r. na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom ...
Gru 09, 2019
W 8. Bazie Lotnictwa Transportowego odbył się lot pożegnalny generała ...
Gru 03, 2019
Lotnisko Strachowice niedługo stanie się niezwykle ważnym miejscem na ...
Gru 10, 2019
Kapitan pilot Mieczysław Medwecki jest pierwszym poległym polskim ...
Paź 29, 2019
Biuro wspólnego programu F-35 i Lockheed Martin podpisały umowę o ...
Paź 25, 2019
Jak informuje brytyjska firma Reaction Engines, został przetestowany ...
Paź 28, 2019
Wraz z końcem października zaczyna obowiązywać zimowa oferta lotów, ...
Paź 26, 2019
Ciężki sprzęt od kilku tygodni pracuje na Sadkowie. Ekipa firmy Max ...
Paź 23, 2019
W poniedziałek, 21 października AN-2 wzniósł się w powietrze! Przelot ...
Paź 25, 2019
"W ciągu ostatnich miesięcy Boeing osiągnął znaczący postęp w pracach ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 17 Stycznia 2020    |    Wydarzyło się: 1949 – 20 osób zginęło w katastrofie brytyjskiego samolotu pasażerskiego Avro 688/689 Tudor u wybrzeży Bermudów. 1963 – Dokonano oblotu brytyjskiego samolotu transportowego Short SC.7 Skyvan. 1966 – Zderzenie dwóch amerykańskich samolotów wojskowych nad hiszpańską wioską Palomares. W wyniku kolizji z bombowca B-52 wypadły 4 nieuzbrojone bomby wodorowe. 1847 – Urodził się Nikołaj Żukowski, rosyjski naukowiec, twórca współczesnej aerodynamiki i hydrodynamiki, pionier lotnictwa (zm. 1921).

Lotnicza książka

Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top