Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 10 luty 2020 14:16

Kmdr por. pil Waldemar Orliński, z 43.BLM spędził 4000 godzin za sterami wojskowych maszyn.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Kmdr por. pil Waldemar Orliński przy śmigłowcu Anakonda. Kmdr por. pil Waldemar Orliński przy śmigłowcu Anakonda. Foto: kmdr ppor. Marcin Braszak
Już ponad 166 dni w powietrzu spędził kmdr por. pil Waldemar Orliński, z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. Okrągłą, imponującą liczbę 4000 godzin spędzonych za sterami statków powietrznych w Siłach Zbrojnych RP przekroczył wczoraj po południu, wykonując lot śmigłowcem Anakonda.
Lot treningowy śmigłowcem poszukiwawczo – ratowniczym W-3WARM Anakonda odbył się z lotniska 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. Był to lot treningowy, według wskazań przyrządów (IFR), w warunkach ograniczonej widoczności (IMC). Drugim pilotem Anakondy był zastępca dowódcy BLMW, kmdr pil. Cezary Wiatrak. Po wylądowaniu na kmdr. Orlińskiego czekały gratulacje załogi i kolegów lotników.

Komandor por. pil. Waldemar Orliński ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w 1990 roku. Jest także absolwentem Akademii Marynarki Wojennej. Z lotnictwem morskim związany jest od 1994 roku kiedy został wyznaczony na stanowisko w 18. Eskadrze Lotnictwa Ratowniczo – Łącznikowego w Gdyni Babich Dołach. W 2007 roku, jako dowódca Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej w 28. Puckiej Eskadrze Lotniczej odebrał nadane grupie wyróżnienie honorowe „Błękitne skrzydła”, za udział w akcjach ratowania życia na Bałtyku. Po restrukturyzacji jednostek Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w 2011 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy eskadry, a następnie dowódcy eskadry 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Od sierpnia ubiegłego roku jest dowódcą grupy działań lotniczych 43. BLotM. Pełni dyżury w składzie załóg SAR/ASAR w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego. W trakcie swojej służby odbył dziesiątki misji ratujących zdrowie i życie ludzi znajdujących się w niebezpieczeństwie na morzu. Posiada uprawnienia do dowodzenia załogą śmigłowca Anakonda podczas prowadzenia akcji ratowniczych. W uznaniu zasług w dziedzinie szkolenia lotniczego oraz bezpiecznego wykonywania zadań w powietrzu dowódca Sił Powietrznych wyróżnił kmdr por. pil. Waldemara Orlińskiego statuetką „Ikara”.

Źródło informacji: Wojsko-polskie.pl

Czytany 1570 razy

Artykuły powiązane

3 komentarzy