Wydrukuj tę stronę
piątek, 21 luty 2020 18:38

Alarm na bydgoskim lotnisku przez kartonowe pudełko pozostawione przez obywatela Indii.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kartonowe pudełko przyczyną zaniepokojenia Straży Granicznej na lotnisku w Bydgoszczy. Kartonowe pudełko przyczyną zaniepokojenia Straży Granicznej na lotnisku w Bydgoszczy. Foto: Archiwum NOSG

Wczoraj w strefie ogólnodostępnej Portu Lotniczego w Bydgoszczy patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej z Zespołu Minersko-Pirotechnicznego ujawnił pozostawiony bez opieki zamknięty tekturowy karton. Jak wykazała analiza ryzyka, należał do obywatela Indii.

Dzięki sprawnie przeprowadzonej analizie monitoringu z kamer lotniskowych oraz rozpytaniu podróżnych znajdujących się na miejscu, funkcjonariuszom Straży Granicznej szybko udało się ustalić, a następnie dotrzeć do właściciela porzuconej paczki. Był nim obywatel Indii, który oczekiwał w hali odlotów na swój rejs. Pirotechnicy po manualnym sprawdzeniu zawartości pudełka stwierdzili, że jest on bezpieczny. W środku znajdowały się rzeczy osobiste cudzoziemca, które nie zmieściły się do bagażu rejestrowanego.  Zgodnie z art. 210 ust.1 pkt. 7 Ustawy Prawo Lotnicze właściciel bagażu został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Mężczyzna tłumaczył swój bezmyślny czyn brakiem możliwości opłaty za nadbagaż, twierdząc, że po pozostawione pudło miał się wkrótce zgłosić jego kolega. Po zakończonych czynnościach służbowych podróżnemu zezwolono na kontynuowanie podróży. Zarówno analiza ryzyka jak i pozostałe czynności podjęte w sprawie nie spowodowały opóźnień w ruchu lotniczym.

Bardzo często podróżni pozostawiają swoje bagaże przez roztargnienie lub bezmyślność, np. gdy właściciel walizki zostawia ją bez opieki, idąc na zakupy czy do toalety. Czasem bagaż jest po prostu porzucany jako nadbagaż wymagający dodatkowej opłaty. Bywa też, że pozostawiona walizka jest pusta, ponieważ rzeczy zostały przepakowane do innej torby. W takiej sytuacji należy zostawić ją otwartą przy koszu na śmieci, ponieważ ukrycie jej w mało widocznym i trudno dostępnym miejscu uniemożliwi pirotechnikom sprawne przeprowadzenie interwencji.

Źródło informacji: Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Czytany 1242 razy

Artykuły powiązane