Wydrukuj tę stronę
środa, 15 kwiecień 2020 17:28

Udany debiut CIMON-2 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Udany debiut CIMON-2 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Infografika: Projekt CIMON / Airbus

CIMON-2, ulepszona wersja asystenta przeznaczonego dla astronautów CIMON, opracowana i zbudowana przez inżynierów Airbusa dla niemieckiego Centrum Administracji Kosmicznej (DLR), pokazała swój potencjał podczas wstępnych testów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Swobodnie unoszący się, sferyczny demonstrator technologii z wbudowaną sztuczną inteligencją (AI) był testowany przez astronautę ESA Lucę Parmitano. CIMON-2 wyruszył na ISS 5 grudnia 2019 r. z Kennedy Space Center w Cape Canaveral na Florydzie, jako element ładunku misji zaopatrzeniowej CRS-19. Planuje się, że pozostanie na ISS do trzech lat. W niecałe dwa miesiące po pierwszym udanym użyciu CIMON-2, zespół projektowy otrzymał właśnie analizę jego przydatności.

Luca Parmitano wykonał szereg testów CIMON-2, na przykład autonomicznych możliwości lotu, nawigacji sterowanej głosem oraz zdolności do rozumienia i wykonywania różnych zadań. Po raz pierwszy asystentowi astronauty udało także polecieć do określonego punktu w module ISS Columbus. Dzięki znakomitym możliwościom nawigacji CIMON-2 był w stanie wykonywać polecenia wydawane przez L. Parimtano głosem, udając się do wskazanego miejsca, niezależnie od tego, skąd miał zacząć przemieszczanie się. Na przykład podczas uruchamiania nowego sprzętu i oprogramowania astronauta poprosił CIMON-2 o przelot do laboratorium eksperymentów biologicznych (Biolab) w module Columbus.

Zadanie asystenta polegało także na robieniu zdjęć i nagrywaniu filmów w europejskim module ISS na żądanie - a następnie pokazywaniu ich astronaucie. Dzięki takiej funkcjonalności CIMON-2 będzie pomocny w przyszłych eksperymentach naukowych na ISS.

W obecnej wersji demonstratora konstruktorzy zainstalowali bardziej czułe niż jego poprzedniku (CIMON) mikrofony. Udoskonalili także jego poczucie kierunku, znacząco poprawili zdolności AI oraz stabilność zainstalowanych aplikacji. Stopień autonomii asystenta zasilanego bateryjnie wzrósł o około 30%. Astronauci mogą także aktywować funkcję CIMON-2, która pozwala asystentowi analizować emocje zawarte w mowie oraz okazywać empatię podczas interakcji z ludźmi.

cimon airbus

Cały projekt badawczy ma na celu także zbadanie, czy inteligentni asystenci tacy jak CIMON mogą pomóc zmniejszyć stres spowodowany pobytem w kosmosie. Jako partner i asystent CIMON mógłby wspierać obciążonych zadaniami astronautów w prowadzeniu eksperymentów oraz pracach konserwacyjnych i naprawczych, zmniejszając w ten sposób ich narażenie na stres. W ten sposób demonstrator technologii CIMON kładzie podwaliny pod systemy pomocy społecznej, które mogłyby zmniejszyć stres wynikający z izolacji lub dynamiki grupy podczas długich misji kosmicznych. Podobne systemy mogłyby również pomagać w minimalizowaniu analogicznych problemów, występujących na Ziemi.

Ponieważ nowe, ulepszone urządzenie i jego skomplikowane oprogramowanie działają tak dobrze, zespół CIMON z DLR, Airbusa, IBM, Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium (LMU) i Centrum Obsługi Użytkownika ESA Biotesc w Lucernie (Szwajcaria) są zadowoleni z wydajności CIMON-2 . Sukces projektu CIMON stanowi kolejne pionierskie osiągnięcie w dziedzinie wykorzystania AI w załogowych lotach kosmicznych.

„Rodzina” CIMON

Interaktywny asystent astronauty CIMON został opracowany i zbudowany przez pracowników Airbusa w Friedrichshafen i Bremie dla niemieckiego Centrum Administracji Kosmicznej (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt - DLR). Jego powstanie sfinansowało niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii. Sztuczną inteligencję sterowaną głosem zapewnia technologia AI Watson, pochodząca od firmy IBM Cloud. Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego im. Ludwiga Maximiliana w Monachium (LMU) pomogli opracować i nadzorują ludzkie aspekty systemu pomocy. Biotesc z Uniwersytetu w Lucernie odpowiada za działanie CIMON w module Columbus ISS i wspiera z ziemi interakcję astronautów z asystentem.

Około 50-osobowy zespół projektowy z DLR, Airbusa, IBM i LMU pracował nad CIMON-1 przez dwa lata, od sierpnia 2016 r. Eksperymentalny prototyp przebywał na pokładzie ISS od 2 lipca 2018 r. do 27 sierpnia 2019 r. Zadebiutował 90-minutową pracą – jako pierwszy taki obiekt w historii ludzkich podbojów kosmosu - 15 listopada 2018 r., nawiązując interakcję z niemieckim astronautą ESA, Alexandrem Gerstem. To nie przypadek, że CIMON nazwą odwołuje się do „profesora Simona Wrighta”, robotycznego asystenta czy też „latającego mózgu”, występującego w japońskim serialu science fiction pt. „Captain Future”. Po udanej misji CIMON-1 jako pierwszy europejski autonomiczny robot towarzyszący ludziom w locie kosmicznym wrócił na Ziemię, gdzie został ogłoszony niemieckim dobrem kultury. CIMON-2 zbudowało w niecały rok 20 pracowników z „rodziny” CIMON.

Pomysł CIMON

Opracowany i zbudowany w Niemczech CIMON to eksperyment technologiczny mający na celu wsparcie astronautów i zwiększenie wydajności ich pracy. Asystent jest w stanie pokazać i wyjaśnić informacje i instrukcje dotyczące prowadzonych eksperymentów naukowych i napraw. Jego zaletą jest kontrolowany głosem dostęp do dokumentów i mediów, gdyż pozwala to astronautom mieć obie ręce wolne. CIMON może być również używany jako kamera mobilna, aby zaoszczędzić czas pracy załogi. W szczególności może być wykorzystywany do wykonywania rutynowych zadań, takich jak dokumentowanie eksperymentów, wyszukiwanie obiektów i inwentaryzacja. CIMON potrafi widzieć, słyszeć, rozumieć i mówić. Może orientować się za pomocą „oczu” - kamery stereo i kamery o wysokiej rozdzielczości, której używa do rozpoznawania twarzy - a także dwóch innych aparatów zamontowanych po bokach, których używa do robienia zdjęć i filmów dokumentujących. Czujniki ultradźwiękowe mierzą odległości do innych obiektów, aby zapobiec potencjalnym kolizjom. „Uszami” CIMON jest osiem mikrofonów do określania kierunków i dodatkowy mikrofon kierunkowy do poprawy rozpoznawania głosu. „Usta” asystenta to głośnik, za pomocą którego może mówić lub odtwarza muzykę.

Sercem sztucznej inteligencji, pozwalającej robotowi rozumieć ludzką mowę, jest technologia Watson AI od firmy IBM Cloud. CIMON nie ma funkcji samouczenia się - wymaga aktywnego instruktażu przez człowieka. Technologię AI używaną do autonomicznej nawigacji dostarczył z kolei Airbus. Służy ona do planowania ruchu i rozpoznawania obiektów. CIMON porusza się swobodnie i obraca we wszystkich kierunkach dzięki 12 wewnętrznym wirnikom. Pozwalają one asystentowi po wywołaniu zwrócić się w stronę astronauty, skinąć i potrząsnąć głową oraz podążać za astronautą - samodzielnie lub na polecenie.

Źródło informacji: Airbus

Czytany 854 razy

Artykuły powiązane