Wydrukuj tę stronę
piątek, 17 kwiecień 2020 17:54

Nie żyje hm. Tadeusz Kasprzycki, uznany instruktor modelarstwa w Polsce.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tadeusz Kasprzycki Tadeusz Kasprzycki Foto: Komisja Modelarska Aeroklubu Polskiego

15 kwietnia br. zmarł hm. Tadeusz Kasprzycki, instruktor i wychowawca wielu pokoleń harcerzy i modelarzy. "Całe dorosłe życie zaszczepiał w sercach młodych ludzi pasję do lotnictwa i robił to znakomicie. Prowadzenie zajęć w modelarni, organizowanie modelarskich obozów sportowo-rekreacyjnych w Durbaszce (połączonych z górskimi wędrówkami), jak również wielu zawodów modelarskich – krajowych i międzynarodowych, to tylko niektóre aktywności Tadeusza – absolwenta Politechniki Krakowskiej. W chwilach wolnych kochał góry, narty i wyprawy rowerowe." - pisze o Tadeuszu Kasprzyckim Komisja Modelarska AP.

- "Był dla młodzieży uwielbianym Nauczycielem i wielkim Przyjacielem."

Należał do ZHP od roku 1958 i zawsze związany z 19 KLDH. W latach 1976-79 pełnił funkcję Komendanta Szczepu Lotniczego 19 KLDH „SŁONECZNE DROGI” im. Fr. Żwirki i St. Wigury. Od roku 1986 był przewodniczącym Harcerskiego Klubu Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego oraz Pracowni Modelarskiej MDK Domu Harcerza w Krakowie. Kierował też Sekcją Modelarską w Aeroklubie Krakowskim. Tadeusz Kasprzycki był inicjatorem i wieloletnim prezesem Młodzieżowego Towarzystwa Sportowo-Rekreacyjnego „Sowiniec” w Krakowie.

Przez wiele lat pełnił funkcję Zastępcy Delegata Aeroklubu Polskiego do Międzynarodowej Komisji Modelarskiej FAI CIAM. Był Sędzią międzynarodowym FAI, wieloletnim Trenerem – Asystentem Trenera Kadry Narodowej Aeroklubu Polskiego do spraw modeli kosmicznych oraz doświadczonym instruktorem modelarstwa lotniczego i kosmicznego. Wielokrotnie przygotowywał reprezentantów Polski do udziału w mistrzostwach świata lub Europy w modelarstwie kosmicznym i pełnił funkcję kierownika ekipy. Zawodnicy pod wodzą Tadeusza często wracali do kraju z licznymi sukcesami oraz medalami FAI.

Za wieloletnią działalność na rzecz dzieci i młodzieży oraz popularyzację sportu modelarskiego, instr. Tadeusz Kasprzycki z Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” był nominowany do tytułu OSOBOWOŚĆ ROKU – 2018 (w kategorii Działalność Społeczna i Charytatywna), organizowanego przez Gazetę Krakowską. Za zasługi i pracę społeczną dla Krakowa został odznaczony między innymi odznaką honorową Miasta Krakowa, „Honoris Gratia”.

Źródło informacji: Komisja Modelarska Aeroklubu Polskiego

Czytany 1643 razy Ostatnio zmieniany piątek, 17 kwiecień 2020 18:02

Artykuły powiązane