Wydrukuj tę stronę
czwartek, 23 kwiecień 2020 17:50

Kończy się budowa sondy mającej badać się lodowe księżyce Jupitera.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Budowa sondy JUICE Budowa sondy JUICE Foto: Airbus

JUICE, czyli statek kosmiczny szykowany do misji JUpiter ICy Moons Explorer, osiągnął kolejny etap zaawansowania: podczas swej ziemskiej podróży przez różne europejskie fabryki Airbusa w Europie dotarł do należącego do Airbusa centrum integracji satelitów we Friedrichshafen (Niemcy) w celu ostatecznego montażu.

Do końca 2020 r. sonda zostanie tam wyposażona w brakujące jeszcze elementy, w tym w wiązki przewodów, elektronikę sterującą zasilaniem, komputer pokładowy, systemy komunikacyjne, sensory nawigacyjne, osłony termiczne i instrumenty naukowe. Następnym przystankiem sondy będzie holenderskie miasto Noordwijk, gdzie znajduje się siedziba centrum testów kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej ESTEC. Sonda przejdzie tam serię testów sprawdzających jej działanie w próżni i temperaturach, jakie napotka w komosie. Maja one potwierdzić, że pojazd jest gotowy do podróży przez okolice Wenus i Marsa w kierunku Jowisza, by wykonać zadania w systemie księżycowym tej największej planety Układu Słonecznego.

Statek kosmiczny JUICE o masie 5,2 tony wystartuje w kosmos w maju 2022 r. W podróży do celu pokona blisko 600 milionów kilometrów. Według planu sonda powinna dolecieć do Jowisza w październiku 2029 r. Na jej pokładzie znajdzie się 10 najnowocześniejszych instrumentów naukowych do badania układu tej planety, w tym kamery, spektrometry, stacja radiolokacyjna „widząca” przez lód, wysokościomierz, urządzenie do eksperymentów radiowych oraz czujniki monitorujące pola magnetyczne i naładowane cząstki. Sprzęt ten pozwoli szczegółowo zbadać trzy z 79 znanych księżyców Jowisza: Ganimedesa, Europę i Kallisto, pod lodową powierzchnią których mogą znajdować się uwięzione wodne oceany.

juice sonda jupiter

W ostatnich kilku miesiącach płatowiec sondy JUICE, zbudowany i zmontowany przez inżynierów Airbusa w Madrycie, został w ośrodku ArianeGroup w Lampoldshausen (Niemcy) połączony z systemem napędowym wykorzystującym  paliwo chemiczne, dzięki czemu powstał kadłub statku kosmicznego. Na system napędowy, opracowany, wyprodukowany i zintegrowany przez zespoły inżynierskie Orbital Propulsion ArianeGroup, składają się: dwa tytanowe zbiorniki paliwowe; silnik główny o ciągu 400 niutonów, który będzie wykorzystany do wejścia na orbitę Jowisza i dodatkowych 20 małych, korekcyjnych silników odrzutowych.

Do centrum integracyjnego w Friedrichshafen kadłub sondy został dostarczony nocą, pojazdem do bezpiecznego przewozu ładunków ponadgabarytowych. W związku z pandemią koronowariusa Airbus ustanowił tam dwuzmianowy układ pracy dla 60 inżynierów montujących wyposażenie pokładowe, co ma zapewnić terminowość przekazania Juice do testów weryfikujących gotowość sondy.

Równolegle w należącym do Airbusa centrum integracji satelitów w Tuluzie powstał pełnowymiarowy model JUICE. Posłuży on do pełnego przetestowania funkcjonalności oprogramowania, przed zainstalowaniem go w sondzie, która poleci w kosmos (a znajdującej się obecnie we Friedrichshafen).

JUICE spędzi ponad trzy lata orbitując wokół Jowisza i zbierając dane, które pomogą udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące warunków formowania się planet i powstawania życia.

Sonda spędzi dziewięć miesięcy krążąc wokół lodowego księżyca – Ganimedesa, analizując jego naturę i ewolucję oraz potencjalne warunki do zamieszkania.

Źródło informacji: Airbus

Czytany 1144 razy

Artykuły powiązane