Wydrukuj tę stronę
wtorek, 05 maj 2020 17:37

Boeing ujawnił prototyp bezzałogowej maszyny Airpower Teaming System.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Loyal Wingman Loyal Wingman Foto: Boeing

Boeing we współpracy z grupą australijskich przedsiębiorstw zaprezentował Królewskim Australijskim Siłom Powietrznym pierwszy bezzałogowy samolot Loyal Wingman. To historyczne osiągnięcie stanowi kamień milowy dla firmy i Wspólnoty Narodów.

Samolot, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do rozszerzenia możliwości platform załogowych i bezzałogowych, jest pierwszą od ponad 50 lat konstrukcją zaprojektowaną, skonstruowaną i wyprodukowaną w Australii. Jest to największa inwestycja Boeinga w dziedzinie maszyn bezzałogowych realizowana poza Stanami Zjednoczonymi.

Samolot, zbudowany jako pierwszy z trzech prototypów w ramach australijskiego programu Loyal Wingman Advanced Development Program, służy również jako podstawa systemu Boeing Airpower Teaming System (ATS) opracowywanego na potrzeby klientów międzynarodowych.

"Jest to historyczny moment dla naszego kraju i dla australijskich innowacji obronnych", powiedział premier Australii, Scott Morrison. "Maszyna Loyal Wingman będzie kluczowa dla zbadania i pogłębiania krytycznie ważnych zdolności, których nasze Siły Powietrzne potrzebują do ochrony naszego narodu i jego sojuszników."

Air Marshal Mel Hupfeld, Dowódca Królewskich Australijskich Sił Powietrznych, powiedział, że premiera pierwszego samolotu jest ważnym krokiem dla projektu realizowanego przez Boeinga. "Ten projekt stanowi doskonały przykład innowacji, które powstają dzięki współpracy, oraz demonstruje, co może przynieść współpraca z przemysłem obronnym", powiedział Hupfeld. "To pokazuje jak ważne są relacje Sił Powietrznych z Boeingiem i szeroko pojętym przemysłem obronnym. Nie mogę się doczekać, by zbadać zdolności, jakie ten samolot może wnieść do naszej floty".

Ponad 35 australijskich przedsiębiorstw z czterech stanów wspiera prace nad prototypem. W związku z globalnym zapotrzebowaniem na cechujące się wysokimi zdolnościami, a jednocześnie przystępne cenowo samoloty bezzałogowe, Boeing wykorzystał innowacyjne rozwiązania dostępne w obrębie całego przedsiębiorstwa. Samolot został zaprojektowany przy użyciu cyfrowych technologii modelowania struktury płatowca, systemów, możliwości i wymagań dotyczących pełnego cyklu życia; wyprodukowany z największego w historii Boeinga pojedynczego elementu kompozytowego i zmontowany przy użyciu sprawdzonych, zaawansowanych procesów produkcyjnych.

"Jesteśmy dumni, że możemy zrobić ten znaczący krok wraz z Królewskimi Australijskimi Siłami Powietrznymi i pokazać możliwości tego inteligentnego, bezzałogowego systemu, który może służyć do znacznego zwiększenia potencjału bojowego", powiedziała Kristin Robertson, wiceprezes i dyrektor generalny Systemów Autonomicznych w Boeing Defense, Space & Security. Z niecierpliwością czekamy na testy w locie i sprawdzenie koncepcji współpracy maszyn załogowych i bezzałogowych". Widzimy sojuszników, którzy mają podobne potrzeby operacyjne, dlatego realizowany w Australii program jest tak ważny dla rozwoju Boeing Airpower Teaming System".

Prototyp Loyal Wingman przechodzi teraz do fazy testów naziemnych, a następnie do kołowania i pierwszego lotu, które zaplanowane są jeszcze w tym roku.

Źródło informacji: Boeing

Czytany 979 razy

Artykuły powiązane