Wydrukuj tę stronę
wtorek, 12 maj 2020 17:38

Konstelacja mikrosatelitów SAR prezentuje swoje nowe możliwości.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Konstelacja mikrosatelitów SAR prezentuje swoje nowe możliwości. Foto: ICEYE

Polsko-fińska firma ICEYE, która tworzy własną konstelację mikrosatelitów SAR zaprezentowała nowe możliwości swoich satelitów – 18-dniowy powtarzalny cykl w systemie obserwacji Ziemi. Nowe, interferometryczne zdolności konstelacji ICEYE będą mogły być wykorzystywane do obserwacji zmian na Ziemi z dokładnością mierzoną w milimetrach.

Polsko-fiński lider sektora New Space, jest pierwszą firmą na świecie prezentującą możliwości pomiarów interferometrycznych przy użyciu satelitów wyposażonych w radar z syntetyczną aperturą, ważących poniżej 100 kilogramów. Z odświeżaną co 18 dni częstotliwością obserwacji wybranych obszarów Ziemi, ICEYE daje jeszcze większe możliwości pomiarów, poprzednio dostępne tylko dla dużych, klasycznych satelitów SAR, posiadających rozbudowane zdolności do wykonywania manewrów orbitalnych. Interferometria dostępna będzie dla klientów ICEYE jeszcze w tym roku.

Interferometria SAR wykorzystywana jest do obserwacji pionowych zmian na powierzchni Ziemi z dokładnością do milimetra na podstawie różnic między dwoma zdjęciami wykonanymi przy użyciu radarów z syntetyczną aperturą. Różnice w wysokości są analizowane za pomocą specjalnych map nazywanymi interferogramami, które używane są do tworzenia Numerycznego Modelu Terenu (NMT). Wykorzystuje się je także do monitorowania eksploatacji złóż ropy naftowej, prac wykonywanych pod ziemią, zapewnienia bezpieczeństwa związanego z przemysłem górniczym oraz analizy gruntu po klęskach żywiołowych.

Pomiary interferometryczne mogą zostać przeprowadzone tylko przy użyciu danych pochodzących z satelitów SAR, które mają precyzyjnie wyliczoną orbitę – mówi Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel firmy ICEYE. Zaprezentowana przez nas zdolność oparta o 18-dniowy cykl powtarzalności przelotu satelity na orbicie doskonale prezentuje możliwości manewrowe konstelacji satelitów firmy ICEYE, pozwalającej na dostarczanie nowych, wysoce dokładnych danych dla naszych klientów.

Analiza różnic między dwoma zobrazowaniami SAR pozwala na dokładną obserwację zmian ukształtowania powierzchni Ziemi, analizę zmian w strukturze obiektów, monitorowanie skutków powodzi i wiele więcej.

Źródło informacji: ICEYE

Czytany 578 razy

Artykuły powiązane