Wydrukuj tę stronę
środa, 13 maj 2020 19:17

Za dwa tygodnie pierwszy lot astronautów na ISS przy pomocy statku Dragon SpaceX.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przygotowania do pierwszego lotu idą pełną parą... Przygotowania do pierwszego lotu idą pełną parą... Foto: NASA

NASA za dwa tygodnie, 27 maja o 22:32 czasu polskiego, będzie transmitować lot testowy agencji SpaceX Demo-2 z astronautami NASA Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Działania te są częścią programu NASA Commercial Crew, który współpracuje z amerykańskim przemysłem lotniczym w celu wysłania na orbitę astronautów w amerykańskich rakietach i statkach kosmicznych z amerykańskiej ziemi po raz pierwszy od 2011 roku.

NASA i SpaceX planują start statku Demo-2 w środę 27 maja o 16:32 czasu wschodniego (22:32 czasu polskiego), który po raz pierwszy jako komercyjna konstrukcja, obsługiwana amerykańska rakieta i statek kosmiczny zabierze ludzi na stację kosmiczną. Start, a także inne działania go poprzedzające, będą transmitowane na żywo w telewizji NASA i na stronie internetowej agencji.

SpaceX Crew Dragon wystartuje na rakiecie Falcon 9 z historycznego Launch Complex 39A w NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Załoga Dragona ma zadokować na stacji kosmicznej o 11:29 (czasu wschodniego) w czwartek, 28 maja.

dragon nasa spaceX

Będzie to ostatni lot testowy SpaceX komercyjnego programu załogi NASA, który dostarczy danych o wydajności rakiety Falcon 9, statku kosmicznego Crew Dragon i systemów naziemnych, a także operacji na orbicie, dokowania i lądowania.

Lot testowy dostarczy także cennych danych do certyfikacji NASA dla systemu transportu załogi SpaceX na regularne loty przewożące astronautów do i ze stacji kosmicznej. SpaceX przygotowuje obecnie sprzęt do pierwszej misji rotacyjnej, która miałaby miejsce po sprawdzeniu danych z tej misji pod kątem certyfikacji NASA.

Źródło informacji: NASA

Czytany 936 razy

Artykuły powiązane