Wydrukuj tę stronę
piątek, 22 maj 2020 18:01

Polski rząd zamierza wspierać lotniska w wysokości 140 mln zł.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy Foto: Pixabay.com / Pixabay License

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała przekazał Prezesowi Rady Ministrów projekt rozporządzenia, który gwarantuje wsparcie finansowe dla polskich portów lotniczych w związku z pandemią koronawirusa. Z pomocy będzie mogło skorzystać 14 lotnisk na łączną kwotę 142,2 mln zł.

"Rok 2019 zakończyliśmy bijąc kolejne rekordy liczby obsłużonych podróżnych. Z polskich lotnisk skorzystało prawie 49 mln pasażerów. Czas pandemii zatrzymał ten dynamiczny rozwój, ale mamy nadzieję, że dzięki nowemu instrumentowi wsparcia polskie lotniska będą mogły wrócić na pierwotną ścieżkę wzrostu" - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt Rozporządzenia w sprawie lotnisk użytku publicznego, na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej. Zostaną nią objęte wszystkie lotniska, które przed wybuchem epidemii prowadziły regularną działalność operacyjną. Są to:

1.            Lotnisko Chopina w Warszawie,

2.            Kraków – Balice,

3.            Gdańsk im. Lecha Wałęsy,

4.            Katowice – Pyrzowice,

5.            Wrocław – Strachowice,

6.            Warszawa – Modlin,

7.            Poznań – Ławica,

8.            Rzeszów – Jasionka,

9.            Szczecin – Goleniów,

10.          Bydgoszcz,

11.          Lublin,

12.          Łódź,

13.          Olsztyn – Mazury,

14.          Zielona Góra – Babimost.

"W ten sposób dajemy narzędzie wsparcia dla wszystkich najważniejszych lotnisk w Polsce, wbrew zarzutom, które były w naszą stronę formułowane. Robimy to bez względu na to, czy port lotniczy jest prowadzony wyłącznie przez samorząd, czy ma w nim udział podmiot państwowy" -  zaznaczył wiceminister Marcin Horała.

Rządowa pomoc trafi również do lotnisk, które są prowadzone przez władze samorządowe i to one ponoszą odpowiedzialność za prowadzenie obiektu, a także zapewnienie bezpieczeństwa jego funkcjonowania. Decyzja  o finansowym wsparciu  została podjęta ze względu na znaczenie systemu infrastruktury lotniczej dla bezpieczeństwa i stabilności gospodarki państwa.

Na mocy rozporządzenia porty lotnicze będą mogły otrzymać dotację z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Będą  zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii. Dotacja będzie przyznawana na pokrycie kosztów, których katalog zostanie zawarty w projekcie rozporządzenia.

Szacuje się, że na wsparcie zostanie przeznaczonych 142,2 mln zł w ciągu najbliższego roku. Oprócz tego wsparcia wszystkie lotniska – tak jak każdy inny podmiot gospodarczy – mogą skorzystać z rządowej pomocy w formie Tarczy Antykryzysowej, Tarczy Antykryzysowej 2.0 czy Tarczy Finansowej.

Źródło informacji: MI

Czytany 608 razy

Artykuły powiązane