Łazik wykorzysta siedem instrumentów naukowych do badania środowiska biologicznego i geologicznego Marsa, w tym stację meteorologiczną MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer), zaprojektowaną i zbudowaną przez firmę Airbus. Przyrząd MEDA będzie mierzył wiele parametrów środowiskowych za pomocą czujników rozmieszczonych na łaziku: prędkość i kierunek wiatru, wilgotność względną, ciśnienie atmosferyczne, temperaturę gleby i powietrza, promieniowanie słoneczne, a także właściwości zawieszonego pyłu. Parametry te będą również kluczowe dla podjęcia autonomicznej decyzji o wypuszczeniu z łazika wiropłata Ingenuity (Dzielność/Pomysłowość).
MEDA jest trzecią marsjańską stacją środowiskową stworzoną w Airbusie, co pokazuje doświadczenie firmy w tej dziedzinie. Pierwsza, znana jako REMS (Rover Environmental Monitoring Station), poleciała na planetę na pokładzie łazika Curiosity w 2012 roku, a druga, TWINS (Temperature and Wind for InSight) na pokładzie InSight w 2018 roku. Były to udane misje prowadzone przez Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL) NASA.
Wszystkie dane z odkryć Perseverance zostaną przesłane na Ziemię za pośrednictwem systemu antenowego o dużym wzmocnieniu (HGAS), również zaprojektowanego i zbudowanego przez inżynierów Airbusa, w oparciu o antenę nadawczo-odbiorczą w paśmie X, pozwalającego na szybką transmisję. W konstrukcji anteny wykorzystano technologię mikropaskowej, opracowaną w laboratorium Airbusa. Urządzenie jest zabezpieczone przed kurzem, co pozwala zachować czystość i stabilność termiczną.
Antena będzie przesyłać dane naukowe generowane przez różne instrumenty oraz informacje o stanie łazika bezpośrednio na Ziemię, bez potrzeby stosowania łączy pośrednich (np. retranslatorów na orbiterach). Ponadto dzięki niej pojazd będzie codziennie otrzymywał z Ziemi instrukcje dotyczące zadań do wykonania w danym dniu. Ponieważ antena jest sterowalna, może wysyłać „wiązkę” informacji skierowaną bezpośrednio na Ziemię bez zmiany położenia pojazdu, co przyczyni się do oszczędności energii.
Ekstremalne wahania temperatury na Marsie wymagały weryfikacji poprawności działania systemu antenowego w zakresie temperaturowym od -135ºC do + 90ºC oraz intensywnych zmęczeniowych testów termalnych. Będzie to drugi system antenowy HGAS Airbusa na Marsie, pierwszy wciąż (po ośmiu latach) działa bez zarzutu na Curiosity.
Mars2020 to najbardziej ambitna misja, jaką kiedykolwiek wysłano na Marsa. Zbada marsjańskie skały i glebę bardziej szczegółowo niż kiedykolwiek wcześniej w poszukiwaniu dowodów na dawne życie na planecie. Pobrane próbki i ślady ewentualnego życia (sygnatury biologiczne) zostaną przechowane w celu ich dostarczenia na Ziemię. Misja w podobny sposób zbada procesy geologiczne zachodzące na powierzchni oraz zmierzy dzienne i sezonowe zmiany zachodzące w atmosferze Marsa, w tym ustali charakterystykę pyłu zawieszonego. Perseverance przetestuje również technologie, które pomogą utorować drogę przyszłej eksploracji Marsa przez ludzi, na przykład wytwarzanie tlenu z dwutlenku węgla w atmosferze lub pierwszy lot małego bezzałogowego śmigłowca na innej planecie.
Źródło informacji: Airbus