Wydrukuj tę stronę
środa, 11 listopad 2020 11:17

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wciąż szkoli pilotów dzięki symulatorowi "Flight Training Device 3".

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Symulatorow "Flight Training Device level 3". Symulatorow "Flight Training Device level 3". Foto: LPR

Posiadane przez LPR szkoleniowe urządzenie symulacji lotu śmigłowca EC135 „Flight Training Device Level 3”, jest jedynym tego typu w Polsce i jednym z niewielu w Europie.

Stanowi ono dokładne odwzorowanie kabiny śmigłowca Eurocopter. "Bezpieczeństwo jest dla nas najwyższym priorytetem dlatego duży nacisk kładziemy na utrzymywanie właściwego poziomu kwalifikacji personelu." - możemy przeczytać na profilu fb Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Okresowe "szkolenia symulatorowe" odbywają zarówno Piloci, jak i Członkowie Załóg Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (CZaH). Pozwalają one na bezpieczne ćwiczenie sytuacji awaryjnych takich jak: niezamierzone "wejście" w chmury, usterki wybranych systemów statku powietrznego, pożar silnika, uszkodzenie śmigła ogonowego czy niedyspozycja pilota (lądowanie przez CZaH przy użyciu autopilota oraz dźwigni skoku i mocy).

symulator lpr

Dostawa symulatora do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego był efektem umowy zawartej w połowie 2008 roku pomiędzy Ministrem Zdrowia a konsorcjum Eurocopter i realizującej wieloletni program „Wymiana śmigłowców Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej – Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w latach 2005-2010”. Umowa oprócz symulatora obejmowała również dostawę 23 nowoczesnych śmigłowców EC 135.

Koszt godziny lotu na symulatorze jest kilkukrotnie niższy od godziny lotu na prawdziwym śmigłowcu, co korzystanie wpływa na bilans ekonomiczny szkoleń lotniczych prowadzonych intensywnie przez Ośrodek Szkolenia Lotniczego w SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Źródło informacji i zdjęć: LPR

Czytany 860 razy

Artykuły powiązane