Wydrukuj tę stronę
środa, 20 styczeń 2021 11:56

Nowy super-dron w rękach podkarpackich strażaków. W powietrzu nawet do 50 minut.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowy super-dron w rękach podkarpackich strażaków. Nowy super-dron w rękach podkarpackich strażaków. Źródło zdjęcia: gov.pl

Pod koniec grudnia 2020 roku, na wniosek podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzeja Babca, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, przyznała środki na zakup nowoczesnego bezzałogowego statku powietrznego, który trafił do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku.

Po tegorocznych pożarach lasu, które wybuchły na terenie województwa podkarpackiego oraz po powodzi, która nawiedziła wiele powiatów, okazało się jak bardzo przydatne jest obrazowanie terenu działań „z góry”. Drony wyposażone w kamery termowizyjne oraz w kamery z dużymi zoomami nadawały się do tych zadań idealnie. Jednak sporym problemem okazywał się ich czas pracy w powietrzu oraz stosunkowo niewielki zasięg działania. Dlatego też, kiedy na rynku pojawiło się nowe urządzenie, zapadła decyzja o jego zakupie. Nowy bezzałogowy statek powietrzny, wyposażony w hybrydową kamerę zarówno światła widzialnego jak i termowizyjną, potrafi utrzymywać się w powietrzu około 50 minut. A jego zasięg lotu może wynosić około 15 km.

Aby w pełni wykorzystać możliwości takiego podglądu miejsca akcji, podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej doposażył przeworską jednostkę w specjalny zestaw do transmisji obrazu, dzięki któremu istnieje możliwość podglądu na żywo w jakości HD z dowolnego miejsca w kraju. Taki system można wykorzystywać podczas organizacji sztabów kryzysowych w sytuacji dużych zdarzeń lub katastrof.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku obecnie posiada ośmiu przeszkolonych pilotów, oraz cztery wielowirnikowe bezzałogowe statki powietrzne. Pod tym względem zajmuje pierwsze miejsce w kraju. W połączeniu z systemem transmisji obrazu przeworscy strażacy jako pierwsi stworzyli zastęp mogący błyskawicznie udać się w każde wskazane miejsce i z powietrza transmitować rozwój akcji, zarówno w dzień jak i w nocy. Specjalne oprogramowanie pozwala również na tworzenie map z powietrza (ortofotomapa), na których można dokonywać pomiarów, obliczać powierzchnie, a także tworzyć kadry, gdzie widoczne są skutki katastrof. Obrazy te można tworzyć zarówno z kamer światła widzialnego jak i termowizyjnych.

Koszt zakupu drona to ponad 100000 zł, a systemu transmisji obrazu - około 50000 zł.

Źródło informacji: gov.pl

Czytany 562 razy

Artykuły powiązane