Wydrukuj tę stronę
środa, 24 marzec 2021 12:19

Satelity Pléiades Neo przybyły do kosmodromu w Kourou.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Satelity Pléiades Neo przybyły do kosmodromu w Kourou. Satelity Pléiades Neo przybyły do kosmodromu w Kourou. Foto: Airbus

Pierwsze dwa zbudowane przez Airbusa satelity rozpoznania obrazowego Pléiades Neo przybyły na lotnisko Cayenne w Gujanie Francuskiej i znajdują się już w drodze do Europejskiego Centrum Kosmicznego w Kourou.

Pléiades Neo 3 jako pierwszy satelita nowej generacji o bardzo wysokiej rozdzielczości, planowany do wyniesienia na orbitę w kwietniu 2021 r. przy pomocy rakiety Vega, dołączy do działającej już floty zbudowanych przez Airbusa, elektrooptycznych i radarowych satelitów obserwacyjnych, oferujących zwiększone rozdzielczość, częstotliwość rewizyt i zasięgi. Tuż po nim w kosmosie znajdzie się jego bliźniak Pléiades Neo 4, który zostanie wyniesiony na orbitę rakietą Vega kilka tygodni później.

Projekt Pléiades Neo, w całości finansowany, produkowany, obsługiwany przez Airbusa oraz stanowiący własność firmy, zapewni klientom komercyjnym i instytucjonalnym szczegółowe informacje przez najbliższą dekadę. Każdy satelita będzie zdolny zobrazować obszar o powierzchni pół miliona km² dziennie z rozdzielczością 30 cm. Zdjęcia będą łatwo dostępne na platformie cyfrowej Airbusa OneAtlas, pozwalającej klientom uzyskiwać natychmiastowy dostęp zarówno do świeżo pozyskanych, jak i archiwalnych danych, a także do obszernych analiz.

Konstelacja Pléiades Neo, złożona z czterech identycznych satelitów, będzie współpracować z istniejącymi już satelitami Pléiades. Jako bardzo kompaktowy pojazd kosmiczny Pléiades Neo mieści lekki instrument optyczny nowej generacji, wykonany z węglika krzemu. Wyposażenie telekomunikacyjne umożliwia nawiązanie łączności z satelitami geostacjonarnymi SpaceDataHighway (EDRS), co umożliwia przejęcie z Ziemi pilnego zadania w 30-40 minut i pozwala szybko zareagować w najbardziej krytycznych sytuacjach.

„Flota Pléiades Neo dla Airbusa i klientów z branży rozpoznania satelitarnego zmieni zasady gry. Dzięki naszym przełomowym i odważnym inwestycjom będziemy dysponować najnowocześniejszą konstelacją pojazdów kosmicznych dostarczającą zobrazowania o rozdzielczości 30 cm w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Tym samym zaoferujemy zupełnie nowy zakres zastosowań, zapewniając klientom więcej informacji, szybciej dostępnych”, powiedział Jean-Marc Nasr, szef działu systemów kosmicznych w firmie Airbus.

Źródło informacji: Airbus

Czytany 500 razy

Artykuły powiązane