Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 02 marzec 2020 17:19

Szybowiec pod dachem Centrum Handlowego Tkalni Pabianice.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szybowiec SZD-30 Pirat, polska konstrukcja wyprodukowana w 1975 r. Szybowiec SZD-30 Pirat, polska konstrukcja wyprodukowana w 1975 r. Foto: Tkalnia Pabianice

W pasażu handlowym Tkalnia w Pabianicach na stałe zawieszony został szybowiec Aeroklubu Łódzkiego. Jest to nietypowa forma podjętej współpracy Tkalni z Aeroklubem Łódzkim, która w atrakcyjny sposób pomoże zainteresować klientów centrum handlowego sportem szybowcowym, w którym Polacy są od wielu lat w światowej czołówce.

Dodatkowo, w najbliższych tygodniach, po otwarciu antresoli w pasażu handlowym, klienci Tkalni będą mogli wypić kawę i zrelaksować się na wygodnych kanapach, podziwiając szybowiec z bliskiej odległości. Jesteśmy pierwszym w Polsce centrum handlowym, które na stałe zamontowało szybowiec w pasażu handlowym.

Zamontowany szybowiec to SZD-30 Pirat, polska konstrukcja wyprodukowana w 1975 r. Jego znaki rejestracyjne to SP-2942, od początku latał w Aeroklubie Łódzkim. W powietrzu spędził około 3000 godzin, wyszkoliło się na nim kilkuset pilotek i pilotów. Ten egzemplarz startował także w dziesiątkach zawodów szybowcowych, zdobyto na nim wiele złotych i srebrnych odznak.

Polska od wielu lat ma znaczące tradycje w sporcie szybowcowym. Sebastian Kawa, najpopularniejszy polski szybownik jest 15-krotnym Mistrzem Świata w szybownictwie, polscy piloci mają duże uznanie w tym sporcie, niejednokrotnie zdobywaliśmy medale drużynowe w prestiżowych zawodach. Na arenie międzynarodowej możemy się pochwalić nie tylko wybitnymi pilotami. Słyniemy także z konstruowania jednych z najlepszych szybowców na świecie. Obecnie najnowocześniejszym szybowcem polskiej konstrukcji jest Diana-3 nad którą przez 6 lat pracował sztab wybitnych, polskich specjalistów.

Warto zauważyć, że w Pabianicach urodził się polski, wybitny konstruktor i budowniczy szybowców, Bogumił Bereś, który był konstruktorem m. in. szybowca Diana-1 uznawanego na początku lat 90-ych za jedną z najlepszych konstrukcji na świecie. Pabianice znajdują się także w sąsiedztwie dwóch lotnisk, 8 km od Portu Lotniczego Łódź (w tym siedziby Aeroklubu Łódzkiego) oraz 16 km od 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Źródło informacji: tkalnia.pl

Czytany 1615 razy

Artykuły powiązane