Wydrukuj tę stronę
sobota, 01 luty 2020 12:52

Drugi raz w tym roku 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego zrealizowało Akcję Serce.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Casa to samolot, który wykorzystywany jest często do transportu organów do przeszczepu. Casa to samolot, który wykorzystywany jest często do transportu organów do przeszczepu. Foto: Bartek Bera

30 stycznia br. „lot po życie” wykonała załoga z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa. Przetransportowała personel medyczny oraz organy do przeszczepienia samolotem CASA C-295M po trasie Kraków – Mirosławiec – Warszawa – Kraków. Samolot wystartował z Krakowa o godzinie 12:23, a powrócił na macierzyste lotnisko o 16:15.

To druga w tym roku akcja Serce. Pierwszą, dziesięć dni wcześniej, zrealizowali lotnicy z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego. W ubiegłym, 2019 roku, załogi 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego wykonały aż 25 Akcji Serce, za co Dowódca Skrzydła płk pil. dr inż. Krzysztof Cur odebrał z rąk prof. dr. hab. n. med. Mariana Zembali, Dyrektora Naczelnego Śląskiego Centrum Chorób Serca (SCCS), wyróżnienie „Tak dla Transplantacji”. Jest to statuetka Fundacji SCCS przyznawana za pomoc w ratowaniu chorych oraz wspieranie ośrodków transplantacyjnych w Polsce.

Każda szczęśliwie zrealizowana Akcja Serce przyczynia się do uratowania nie jednego, ale co najmniej kilku ludzkich żyć. Prof. Zembala w liście do płk. Cura podkreślił, że w 2019 roku w SCCS, dzięki wsparciu wojskowych lotników, dokonano 70 transplantacji serca oraz 46 transplantacji płuc u dorosłych i dzieci, co daje rekordowy wynik w skali Europy.

Na potrzeby Akcji Serce w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego codziennie w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie.

Źródło informacji: Wojsko-polskie.pl /  kpt. Martyna Fedro-Samojedny

Czytany 1404 razy

Artykuły powiązane