Wydrukuj tę stronę
sobota, 19 wrzesień 2020 16:59

HTM-Helicopters pierwszym operatorem ze śmigłowcami H145 do obsługi morskich farm wiatrowych.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
H145 do obsługi morskich farm wiatrowych. H145 do obsługi morskich farm wiatrowych. Foto: Airbus Helicopters

Airbus Helicopters i HTM-Helicopters zawarły umowę na zakup dwóch dodatkowych śmigłowców H145. HTM będzie pierwszym operatorem użytkującym nowy pięciołopatowy wiropłat H145 do serwisowania farm wiatrowych na morzu.

„Dziękujemy firmie HTM za nieustające zaufanie do Airbus Helicopters i naszych produktów”, mówi Thomas Hein, dyrektor sprzedaży Airbus Helicopters na Europę Zachodnią. „Odkąd HTM zaczął działalność związaną z morską energią wiatrową w 2008 r., w swoich trudnych operacjach polega na śmigłowcach H135 i H145”.

Dostawa pierwszego śmigłowca, czterołopatowego H145, planowana jest na czwarty kwartał 2020 r., zaś druga maszyna, pięciołopatowa H145, zostanie dostarczona w połowie 2021 r. roku. Czterołopatowy H145 zostanie później zmodernizowany poprzez instalację nowego pięciołopatowego systemu wirnika nośnego przez serwis obsługowy firmy HTM.

Dwa nowe statki powietrzne będą działały z baz HTM w Norden-Norddeich, Emden, Borkum i Helgoland. Na potrzeby zadań, które obejmują transport pasażerów do i z farm wiatrowych oraz techników dźwigowych obsługujących turbiny wiatrowe, oba otrzymają silną wciągarkę, sprzęt do wodowania i hak do podwieszania ładunku.

Napędzany dwoma silnikami Safran Arriel 2E, H145 jest wyposażony w cyfrowy układ sterowania silnikiem (FADEC) oraz pakiet awioniki cyfrowej Helionix. Jego atutem jest znakomity 4-osiowy autopilot, zwiększający bezpieczeństwo i redukujący obciążenie pilota pracą. H145 jest najcichszym helikopterem w swojej klasie.

Obecnie produkowana wersja H145 oferuje kilka nowych funkcji, które pozwolą klientom usprawnić ich działania. Jedną z nich jest innowacyjny pięciołopatowy wirnik bezłożyskowy zwiększający udźwig użyteczny o 150 kg, dodatkowo poprawiający możliwości operacyjne śmigłowca. Ten nowy wirnik poprawia komfort podróży załogi i pasażerów. Jest też mniejszy, co pozwala H145 użytkować w bardziej ograniczonych przestrzeniach. Śmigłowiec wymaga też uproszczonej obsługi, oferując zwiększony wskaźnik dostępności.

HTM Helicopters to jeden z największych operatorów śmigłowców w Niemczech, zatrudniający około 150 osób. Od kwietnia 2020 jest w całości własnością HERISTO Aktiengesellschaft. Podstawową działalnością Grupy HTM są udostępnianie śmigłowców dla klientów cywilnych i wojskowych, wykonywanie operacji morskich, ratownictwo medyczne, komercyjny transport lotniczy, szkolenie lotnicze i prace lotnicze, w tym operacje z ładunkiem zewnętrznym w terenie górzystym. Częścią HTM Group jest Intercopter GmbH, certyfikowana organizacja obsługowa Part-145.

Źródło informacji: Airbus Helicopters

Czytany 627 razy

Artykuły powiązane