czwartek, 07 marzec 2019 08:52

Wysoka dynamika ruchu lotniczego w Polsce po trzech kwartałach 2018 roku.

Napisane przez ULC
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wysoka dynamika ruchu lotniczego w Polsce po trzech kwartałach 2018 roku. Foto: Pixabay.com / Licencja: Pixabay License

Po trzech kwartałach 2018 roku ponownie odnotowano wzrosty w polskich portach lotniczych. W porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku liczba przewiezionych pasażerów zwiększyła się o prawie 16 proc., a liczba operacji wzrosła o 13 proc.

Dodatnią dynamikę odnotowano także w przypadku innych wielkości, takich jak: oferowanie, praca przewozowa, długość odcinka lotu i średnia liczba pasażerów przypadająca na rejs. Natomiast niewielki spadek odnotowano ponownie w przypadku współczynników: wypełnienia miejsc w samolocie (SF) oraz wykorzystania miejsc (LF). Zapraszamy do zapoznania się ze statystykami oraz analizą przewozów pasażerskich za trzeci kwartał 2018 roku.

Dobre wyniki portów lotniczych i przewoźników

Wśród portów lotniczych liderem pozostaje Lotnisko Chopina w Warszawie, z którego usług w trzech pierwszych kwartałach 2018 roku skorzystało ponad 13,6 mln pasażerów. Port odnotował wzrost o 14 proc. i osiągnął najlepszy wynik spośród portów w Polsce – obsłużył o ponad 1,6 mln pasażerów więcej, niż w trzech pierwszych kwartałach 2017 roku. Drugim lotniskiem pod względem wzrostów ilościowych było Katowice w Pyrzowicach z ponad 0,8 mln pasażerów więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (dynamika wzrostu 27 proc.). W dalszej kolejności bardzo dobre wyniki osiągnęły porty Kraków-Balice (702 tys. pasażerów więcej i 16 proc. wzrostu), Poznań-Ławica (ponad 582 tys. pasażerów więcej i aż 41 proc. wzrostu) oraz Wrocław-Strachowice (385 tys. pasażerów i 18 proc. wzrostu).
ruch lotniczy statystyki polska 2018

Dobre statystyki odnotowały również porty lotnicze obsługujące poniżej 1 mln pasażerów rocznie. Najlepsze wyniki osiągnął w tej grupie port lotniczy Bydgoszcz-Szwederowo (68 tys. pasażerów więcej i 28 proc. wzrostu), a następnie Rzeszów-Jasionka (67 tys. pasażerów więcej i 13 proc. wzrostu) oraz Port Lotniczy Lublin (52 tys. pasażerów więcej i 17% wzrostu – należy jednak zauważyć, że port ten osiągnął spadek w samym trzecim kwartale, ze względu na zamknięcie bazy Wizz Air). W pierwszych trzech kwartałach roku 2018 spadek zanotowano tylko w przypadku Portu Lotniczego Radom-Sadków.

Wśród przewoźników lotniczych w trzech pierwszych kwartałach 2018 roku ponownie najszybciej rosły Polskie Linie Lotnicze LOT, które przewiozły w tym czasie prawie 1,7 mln pasażerów więcej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku i osiągnęły 27 procentową dynamikę wzrostu. Największym przewoźnikiem w Polsce pod względem liczby przewiezionych pasażerów pozostaje niskokosztowy Ryanair, jednak, ze względu na wycofanie się pod koniec ubiegłego roku z tras Warszawa-Gdańsk i Warszawa-Wrocław, osiągnął on po trzech kwartałach 2018 roku czwarty wynik pod względem wzrostu ilościowego – prawie 398 tys. pasażerów więcej i 5 proc. wzrostu. Drugi wynik pod względem przewiezionych pasażerów należał do Wizz Air – ponad 1 mln pasażerów więcej i 18 proc. dynamika wzrostu, trzecim wynikiem pod względem wzrostu liczby pasażerów może z kolei pochwalić się Ryanair Sun. Spośród innych linii lotniczych, które osiągnęły dobre wyniki wyróżnić należy czarterową linię Enter Air, która w trzech pierwszych kwartałach 2018 roku przewiozła o ponad 346 tys. pasażerów więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku i osiągnęła dynamikę wzrostu w wysokości 26 proc.

ruch lotniczy statystyki polska 2018

Przewozy krajowe i międzynarodowe

Przewozy międzynarodowe w polskich portach lotniczych po trzech kwartałach 2018 roku odnotowały ponownie 20 proc. dynamikę wzrostu w stosunku do analogicznego okresu 2017 roku. To o prawie 14 punktów procentowych więcej od portów porty zrzeszonych w ACI Europe. Liczba operacji w tym okresie wzrosła zaś o 17 proc. Tak dobry wynik został osiągnięty dzięki przewozom regularnym, w ramach których przewieziono ponad 4 mln pasażerów więcej, niż w pierwszych trzech kwartałach roku 2017, a także przewozów czarterowych, w ramach których przewieziono ponad 1,3 mln pasażerów więcej, niż w roku poprzednim. Wśród przewoźników w tym segmencie liderem pod względem liczby przewiezionych pasażerów pozostaje Ryanair, jednakże ponownie wyższą dynamikę wzrostu odnotował PLL LOT (+1,4 mln pasażerów i 35 proc.).

Przewozy krajowe zanotowały spadek w liczbie przewiezionych pasażerów aż o 17 proc. po trzech kwartałach 2018 roku. Było to powodowane przede wszystkim zamknięciem przez Ryanair niektórych połączeń krajowych. Na skutek tego, polskie porty osiągnęły wynik o 21 punktów procentowych gorszy, niż porty ACI Europe. Najwięcej pasażerów w tego typu ruchu przewiózł ponownie PLL LOT, który osiągnął również wzrost ilościowy w wysokości 267 tys. pasażerów (12 proc.) w stosunku do trzech pierwszych kwartałów 2017 roku.

Bardzo dobre wyniki w przewozach czarterowych

Po trzech kwartałach 2018 roku liczba pasażerów podróżująca w ramach przewozów czarterowych z/do polskich portów lotniczych wzrosła o 36 proc., czyli o ponad 1,3 mln osób. Najbardziej popularnymi kierunkami były Grecja, a następnie Turcja i Hiszpania, przy czym najwyższy wzrost ilościowy odnotowała Turcja (o 482 tys. pasażerów więcej i 143 proc. w porównaniu do pierwszych dziewięciu miesięcy 2017 roku). Grecja również odnotowała bardzo dobry wzrost – 402 tys. pasażerów i 34 proc. Na trzecim miejscu uplasowała się Bułgaria ze wzrostem 136 tys. pasażerów i 33 proc.

ruch lotniczy statystyki polska 2018

Natomiast wśród kierunków typowo wakacyjnych znajdujących się w ofercie przewoźników niskokosztowych najbardziej popularne okazały się Hiszpania, Włochy i Malta. Tego typu ruch odnotował po trzech kwartałach wzrost o 28 proc., przy czym największy ruch na tych kierunkach osiągnął Ryanair, a następnie Wizz Air.

Wśród portów lotniczych największe wzrosty ilościowe w ruchu czarterowym odnotował port Katowice-Pyrzowice z wynikiem +481 tys. pasażerów i 37 proc. wzrostu w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku. Znaczny wzrost pod względem liczby pasażerów odnotował również port Poznań-Ławica z 302 tys. pasażerów, co dla tego portu oznacza wzrost o 71 proc. Trzeci w kolejności był port lotniczy Wrocław-Strachowice z wynikiem +187 tys. pasażerów i 72 proc. wzrostu. Niewielki spadek w przewozach czarterowych odnotował jedynie Port Lotniczy Lublin.

Wśród przewoźników najwięcej pasażerów po trzech kwartałach 2018 roku przewiózł Small Planet Airlines, a następnie Enter Air i Travel Service. Największym wzrostem może jednak pochwalić się Ryanair Sun, który przewiózł w tym okresie 556 tys. pasażerów. Pod względem liczby pasażerów drugi pod względem dynamiki wzrostu był Onur Air (+222 tys. pasażerów), a następnie Enter Air (+191 tys. pasażerów).

Ruch regularny ciągle rośnie
Przewozy regularne osiągnęły po trzech kwartałach 2018 roku wzrost w wysokości 13 proc., czyli o ponad 3,5 mln pasażerów więcej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Podobnie jak w poprzednich okresach, najbardziej popularnymi kierunkami były Wielka Brytania, Niemcy i Włochy, przy czym największe wzrosty pod względem liczby przewiezionych pasażerów zaobserwowano w przypadku Ukrainy (+368 tys. pasażerów i 69 proc.), a następnie Niemiec (339 tys. pasażerów i 11 proc.) i Izraela (+300 tys. pasażerów i 97 proc. wzrostu). Do największych spadków doszło zaś w przypadku Irlandii, po wycofaniu się przewoźnika Aer Lingus z lotów do Dublina.

ruch lotniczy statystyki polska 2018

Największe wzrosty ilościowe w trzech pierwszych kwartałach 2018 roku odnotowało Lotnisko Chopina w Warszawie (ponad 1,4 mln pasażerów i 14 proc.), a następnie port Kraków-Balice (+701 tys. pasażerów i 16 proc.) i Katowice-Pyrzowice (+367 tys. pasażerów i 20 proc.). Spadki odnotowały jedynie porty Radom-Sadków i Łódź-Lublinek.

Największą dynamikę wzrostu osiągnął PLL LOT, który przewiózł w ruchu regularnym w trzech pierwszych kwartałach 2018 roku ponad 1,6 mln pasażerów więcej, niż w analogicznym okresie 2017 roku. Natomiast, podobnie jak w poprzednich okresach, na pierwszym miejscu pod względem liczby przewiezionych pasażerów pozostaje Ryanair. Przewoźnicy niskokosztowi w rynku przewozów regularnych mają udział w wysokości 56 proc., a przewoźnicy sieciowi 42 proc. udziału. Pozostałe 2 proc. należy do przewoźników czarterowych, którzy również oferują w ostatnim czasie tego typu przewozy. Porównujące te wyniki z pierwszymi trzema kwartałami 2017 roku należy zauważyć, że udział przewoźników sieciowych w tym rynku wzrósł o 2,2 punktu procentowego, co odbyło się kosztem udziału przewoźników niskokosztowych.

Infografiki do pobrania:
pdfStatystyki według portów lotniczych97.07 KB
pdfStatystyki według przewożników94.26 KB
pdfStatytstyki według krajów230.01 KB
pdfStatystyki według przewożników czarterowych94.1 KB

pdfStatystyki według krajów (czarter)508.61 KB

Źródło informacji i grafiki: ULC

Czytany 315 razy

Artykuły powiązane

Redakcja poleca

Kwi 17, 2019
"Galerię fotografii Iskier z całej Polski zaczynam od jedynego w ...
Kwi 12, 2019
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zaprasza do wspólnego ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...
Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...

Najczęściej czytane

Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...
Kwi 24, 2019
24 kwietnia Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów ...
Kwi 20, 2019
Itaka - największe w Polsce biuro podróży - będzie najprawdopodobniej ...
Kwi 24, 2019
Jest już gotowy harmonogram pokazów radomskich Orlików na cały 2019 ...
Kwi 18, 2019
Najpóźniej jesienią przyszłego roku w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego ...
Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 22 Maja 2019    |    Wydarzyło się: 2002 - Dokonano oblotu bojowego, bezzałogowego aparatu latającego Boeing X-45. 1969 – Podczas misji Apollo 10 moduł księżycowy Snoopy z dwoma astronautami na pokładzie odłączył się od modułu dowodzenia i przeleciał 15 km nad powierzchnią Księżyca. 1919 - Peter Howson, australijski polityk, minister lotnictwa (zm. 2009). 1962 – Zmarł Benedykt Dąbrowski, polski pilot wojskowy (ur. 1920).

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top