wtorek, 04 czerwiec 2019 17:35

Proekologiczne działania PAŻP coraz bardziej skuteczne.

Napisane przez PAŻP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Proekologiczne działania PAŻP coraz bardziej skuteczne. Foto: Pixabay.com / Pixabay License

Odpowiednie zarządzanie ruchem lotniczym pozwala na zmniejszenie oddziaływania operacji powietrznych na środowisko. Dbając o bezpieczeństwo statków powietrznych, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej już od wielu lat kładzie jednocześnie nacisk na kwestie środowiskowe. W swojej sferze odpowiedzialności PAŻP dokłada wszelkich starań, aby podejmowane działania operacyjne przyczyniały się do wymiernych rezultatów w postaci zmniejszenia zużycia paliwa przez statki powietrzne i, co za tym idzie, zredukowania emisji dwutlenku węgla.

Nadrzędnym celem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest zapewnienie bezpiecznego, płynnego i efektywnego ruchu lotniczego. Tam, gdzie jest to możliwe, Agencja wdraża zarazem metody ograniczające negatywny wpływ operacji lotniczych na środowisko. Działania w obszarze ochrony środowiska są wielowątkowe i przynoszą wymierne efekty. Wykorzystywane przez PAŻP rozwiązania wpływają na zmniejszenie emisji CO2 do powietrza. Każdego dnia PAŻP zapewnia zrównoważony rozwój usług nawigacyjnych przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnego wpływu operacji lotniczych na otaczające nas środowisko.

„Zielone podejście” coraz popularniejsze

Od października 2009 roku jedną ze standardowych technik lotu wykonywanych przez załogi statków powietrznych dolatujących do Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie jest „zielone podejście”, czyli CDA (Continuous Descent Approach), zapewniane przez kontrolerów ruchu lotniczego.

CDA to przyjazna dla środowiska technika prowadzenia operacji lotniczej polegająca na umożliwieniu kapitanowi statku powietrznego wykonanie płynnego zniżania do lądowania, najlepiej już z wysokości przelotowej. W myśl CDA kontroler ruchu lotniczego w miarę możliwości operacyjnych daje załodze swobodę w rozliczeniu zniżania i profilu podejścia do lądowania tak, by statek powietrzny mógł zniżać z minimalnym ciągiem silników i unikał lotu na stałej wysokości. Stosowanie CDA minimalizuje tym samym zużycie paliwa i ogranicza hałas lotniczy, a zarazem pozwala zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do powietrza. Według wskaźnika przyjętego w European Aviation Environmental Report 2019 organizacji Eurocontrol CDA pozwala zaoszczędzić do 46 kg paliwa lotniczego podczas jednej operacji, co oznacza tym samym, że do środowiska trafi do 145 kg dwutlenku węgla mniej. Wahania tych wartości zależne są od typu samolotu i wysokości, na jakiej rozpoczęto tego typu zniżanie.

Od momentu wdrożenia w Warszawie „zielone podejście” przynosi wymierne korzyści przewoźnikom i środowisku, a jego pozytywne skutki dało się odczuć już dekadę temu - podczas fazy testów w Warszawie. W drugiej połowie 2009 roku w ciągu zaledwie czterech miesięcy prób operacyjnych wykonano tą techniką 800 lądowań. Pozwoliły one wówczas zaoszczędzić do 37 ton paliwa co oznaczało, że aż do 116 ton CO2 mniej dostało się do powietrza.

Dziś „zielone podejście” jest techniką stosowaną coraz częściej nie tylko w Warszawie, ale także na innych polskich lotniskach kontrolowanych. Na samym tylko Lotnisku Chopina w 2018 roku na 93 119 lądowań aż 42,65% (Dane PRU – Performance Review Unit) stanowiły podejścia CDA. Operacje te pozwoliły przewoźnikom na zaoszczędzenie do 1 828 ton paliwa – tym samym aż do 5 759 ton mniej dwutlenku węgla trafiło do powietrza.

CDA jest równocześnie umożliwione także podczas lądowania na innych polskich lotniskach. Dokumentacja lotnicza dla poszczególnych lotnisk w sposób mniej lub bardziej rozbudowany opisuje procedury płynnego podejścia do lądowania obowiązujące na danym lotnisku. Wskaźnik udziału operacji CDA, czyli stosunek „zielonych podejść” do ogółu lądowań, waha się na największych pod względem ilości operacji lotniczych lotniskach w Polsce od 33,98% w Poznaniu do aż 49,28% w Krakowie, co w porównaniu zwłaszcza z europejskimi hubami transportowymi można uznać za dobry wynik. W 2018 roku stosowanie procedury CDA na sześciu polskich lotnisk o największym ruchu, czyli w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, we Wrocławiu i w Poznaniu, pozwoliło zmniejszyć potencjalną emisję dwutlenku węgla do powietrza łącznie o aż do 11 466 ton. To mniej więcej tyle samo, ile ważyłaby setka pustych egzemplarzy samolotu Boeing 787-8 Dreamliner.

PAŻP w trosce o ekologię

Również inne działania operacyjne Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej pozwalają wykazywać oszczędności i chronić środowisko. Łańcuch zależności można sprowadzić do zasady: im dłużej załoga statku powietrznego będzie musiała utrzymywać włączone silniki, tym dłużej samolot będzie emitował zanieczyszczenia do powietrza. Im więc krótsza trasa przelotu, tym większa oszczędność paliwa dla przewoźnika, a zarazem mniejsza emisja dwutlenku węgla i czystsze środowisko. Warto tu wspomnieć o wdrożeniu operacyjnym systemu A-CDM (Airport Collaborative Decision Making) na Lotnisku Chopina w Warszawie, które było możliwe dzięki bliskiej współpracy portu lotniczego i PAŻP. A-CDM pomaga kontrolerom ruchu lotniczego efektywnie zarządzać ruchem statków powietrznych jeszcze na płycie lotniska i wyznaczać optymalny moment uruchomienia silników tak, by jednostki napędowe pracowały na ziemi jak najkrócej. Działanie to jest równoznaczne ze zmniejszeniem zużycia paliwa, redukcją emisji zanieczyszczeń i ograniczeniem poziomu hałasu.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej umożliwia także użytkownikom przestrzeni powietrznej składanie planów lotu na wykonanie operacji w FIR EPWW z pominięciem punktów pośrednich. Oznacza to dla przewoźnika możliwość zaplanowania trasy przelotu w sposób przewidujący lot po najkrótszej możliwej trasie. Tu ponownie działania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przynoszą wymierne korzyści. W roku 2018 praca służb PAŻP pozwoliła na zaplanowanie tras przelotów krótszych łącznie o 502 922 mile morskie, co przełożyło się na redukcję zużycia paliwa o 3 520 ton i redukcję emisji CO2 o 11 088 tony.

Zauważyć również należy, że od 8 lutego 2019 roku w polskiej przestrzeni powietrznej funkcjonuje operacyjnie koncepcja Free Route Airspace (FRA), znana jako POLFRA. Daje ona przewoźnikom większą swobodę w przygotowywaniu planów lotu. POLFRA umożliwia planowanie trasy przelotu przez naszą przestrzeń powietrzną bezpośrednio pomiędzy zdefiniowanymi punktami nawigacyjnymi (wlotowym i wylotowym), znajdującymi się na granicy FIR-u, bez konieczności wykorzystania istniejącej sieci dróg lotniczych. Dzięki temu rozwiązaniu loty mogą być planowane trasami bardziej zbliżonymi do rzeczywistych trajektorii, redukując czas przelotu oraz zmniejszając zużycie paliwa.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Kontrolerzy Ruchu Lotniczego PAŻP pracują tak, by minimalizować negatywny wpływ operacji lotniczych na środowisko. Co zrozumiałe, priorytetem przy tym jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom i załogom statków powietrznych, znajdujących się nad naszymi głowami. Kiedy jednak pojawia się taka możliwość i bieżąca sytuacja operacyjna na to pozwala, Kontrolerzy Ruchu Lotniczego umożliwiają załogom statków powietrznych – również tych dolatujących do lotnisk – skrócenie zaplanowanej trasy i zarazem dystansu koniecznego do pokonania. Są to dopuszczalne i praktykowane odstępstwa od starannie wypracowanych i koniecznych przepisów porządkujących potoki ruchu lotniczego, mające na względzie troskę o środowisko i dobro pasażerów. Pamiętać należy jednak, że ewentualność skrócenia przewidzianej dokumentacją procedury podejścia zależy w pełni od bieżącej i dynamicznie się zmieniającej sytuacji operacyjnej, ruchowej czy pogodowej.

Dzięki zmniejszeniu liczby pokonanych kilometrów przewoźnicy oszczędzają paliwo, pasażerowie czas, do środowiska trafia mniej zanieczyszczeń, a mieszkańcy okolicy lotniska przez krótszy czas są narażeni na większe natężenie dźwięku. Redukcje i oszczędności te są możliwe tylko dzięki umiejętnej i oddanej pracy Kontrolerów Ruchu Lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Wszystkie działania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w sferze zarządzania ruchem lotniczym podyktowane są koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi powietrznej, ale też troską o środowisko naturalne i dobro pasażerów oraz osób mieszkających w pobliżu lotnisk. PAŻP dokłada starań, by sprostać potrzebom wszystkich interesariuszy, a odczuwalny wpływ operacji lotniczych na środowisko był jak najmniejszy.

Źródło informacji: PAŻP

Czytany 607 razy

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora. Zasady publikacji komentarzy pod publikacjami znajdziesz pod linkiem: https://aviation24.pl/polityka-prywatnosci

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do pracy, z wyjątkiem jednego, śpiącego gieroja… Gieroj się nie spieszy, bo wie że nie ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie Litwinka w roku 1923 były świadkami ważnego wydarzenia związanego z historią polskiego ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce najtragiczniejsze zdarzenie w historii polskiego ratownictwa górskiego. W czasie pełnienia ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show - zapowiedział wiceminister obrony ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Wydziału Prewencji i Patrolowego w Komendzie Miejskiej ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego zbudowanego przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej. Bezzałogowa konstrukcja ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, twórca i pierwszy dowódca legendarnego myśliwskiego Dywizjonu 303, który wsławił się ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. "Nie powierzamy naszego bezpieczeństwa wyłącznie ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym razem to materiał filmowy z przygotowań tego nowatorskiego samolotu odrzutowego ...

Najczęściej czytane

Gru 14, 2019
LPR pozyska do swojej lotniczej floty dwa zupełnie nowe małe odrzutowe samoloty Learjet 75 Liberty. 13 grudnia 2019 r. w Centrali Lotniczego ...
Gru 11, 2019
Choć 100-lecie polskiego lotnictwa obchodziliśmy w zeszłym roku, to właśnie teraz 12 grudnia 2019 roku Narodowy Bank Polski wpro­wadza do obiegu ...
Gru 06, 2019
6 grudnia 2019 r. na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt odbyła się 123 Promocja Oficerska. Wśród zaproszonych gości ...
Gru 09, 2019
W 8. Bazie Lotnictwa Transportowego odbył się lot pożegnalny generała brygady pilota doktora Mirosława Jemielniaka, byłego dowódcy 3. Skrzydła ...
Gru 03, 2019
Lotnisko Strachowice niedługo stanie się niezwykle ważnym miejscem na wojskowej mapie. Właśnie w tym miejscu powstanie baza transportowa Sił ...
Gru 10, 2019
Kapitan pilot Mieczysław Medwecki jest pierwszym poległym polskim lotnikiem i zarazem pierwszym poległym lotnikiem państw walczących z III Rzeszą w ...
Paź 29, 2019
Biuro wspólnego programu F-35 i Lockheed Martin podpisały umowę o wartości 34 miliardów dolarów na produkcję i dostawę 478 samolotów F-35 po ...
Paź 25, 2019
Jak informuje brytyjska firma Reaction Engines, został przetestowany nowy silnik wyposażony w innowacyjną chłodnicę przepływu powietrza z ...
Paź 28, 2019
Wraz z końcem października zaczyna obowiązywać zimowa oferta lotów, która trwa w tym sezonie od 27.10.2019 do 28.03.2020. W najnowszym rozkładzie ...
Paź 26, 2019
Ciężki sprzęt od kilku tygodni pracuje na Sadkowie. Ekipa firmy Max Bögl Polska pracuje już przy nowym odcinku drogi startowej. Równolegle trwają też ...
Paź 23, 2019
W poniedziałek, 21 października AN-2 wzniósł się w powietrze! Przelot techniczny został wykonany przez bardzo doświadczoną załogę. Za sterami zasiadł ...
Paź 25, 2019
"W ciągu ostatnich miesięcy Boeing osiągnął znaczący postęp w pracach nad bezpiecznym powrotem 737 MAX do eksploatacji." - informuje koncern lotniczy ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik zgodziła się na udział śmigłowca Mi-2 SP-SAP w zachodniej produkcji "Tylko dla twoich ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w tym roku przypada 100-Lecie Lotnictwa Polskiego oraz 100-Lecie Niepodległości ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które jest znane w całej Polsce. Pani Małgorzata była stewardesa PLL LOT, jedna z ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako jedni z pierwszych, oficjalny spot Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga 737-800, który znajduje się w warszawskim AirPoint. Teoretycznie wszystko wygląda ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy 2017. Organizatorzy Krzysztof Sondej i Maciej Stroiński wraz z gościem specjalnym ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat swoim tańcem w tunelu aerodynamicznym, popularyzując i zwracając uwagę na nową, ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze miasteczko Kazimierz nad Wisłą. Jednak nie udaliśmy się tam tylko w celach ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm partnerskich z przyjemnością zapraszamy na briefing prasowy poświęcony możliwościom, ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 22 Stycznia 2020    |    Wydarzyło się: 1925 – Warszawska Rada Miejska podjęła decyzję o wykupieniu min majątków w Okęciu pod budowę lotniska. 1973 - 176 osób zginęło w katastrofie jordańskiego Boeinga 707 w mieście Kano w Nigerii. 1998 – Izraelska rakieta nośna Shavit-1, mająca wynieść na orbitę satelitę szpiegowskiego, eksplodowała krótko po stracie i wpadła do Morza Śródziemnego. 1968 – NASA wystrzeliła bezzałogowy statek kosmiczny Apollo 5. 1889 – Urodził się Henry Folland, brytyjski konstruktor i przedsiębiorca lotniczy (zm. 1954). 1892 – Urodził się Marcel Dassault, francuski konstruktor lotniczy (zm. 1986). 1916 - Urodził się Ludwik Krempa, polski pułkownik pilot. 1922 - Zmarła Elsa Andersson, szwedzka pilotka, spadochroniarka (ur. 1897).

Lotnicza książka

Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu, może go zaspokoić sięgając po ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i opowiadania przedstawione w niniejszej książce, zostały zapisane przeze mnie już ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe elementy sukcesu w eksploracji kosmosu. Po lądowaniu na Księżycu na wiele lat ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród nas coraz mniej. Wypowiedzi tych, którzy pozostali jeszcze przy życiu, zebrał ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchodziliśmy w tym roku co najmniej setkę różnych ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. "Dotykając nieba. Śpiewnik pieśni i piosenek lotniczych", w czwartek 6 grudnia 2018 ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita daremnie oczekiwała obiecanej jej lotniczej pomocy zachodnich aliantów, jest w ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo przyczyniły się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku. To także ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego przykazania. Już nie musisz jej kraść! Tom Wolfe, Najlepsi. Kowboje, którzy ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz samych pokazach lotniczych zorganizowanych w ramach Air Show Radom 2018. Ponieważ ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia lotu atlantyckiego Ludwika Idzikowskiego i 30-lecia MiGa-29, Niebo bez Granic ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez granic" w roku 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Biało-Czerwonej ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , W-3W/W-3WA Sokół, Mi-14 i Mi-2, Mi-8 i W-3 Sokół, Mi-17, Mi-24 oraz Mi-2. Samoloty ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim Okęciu wylądował nowy nabytek LOT-u Dreamliner B787-9. Przyleciał wprost z Everett, ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś możecie zobaczyć co działo się podczas konferencji prasowej tego oszałamiającego ...
Top