Wydrukuj tę stronę
piątek, 20 marzec 2020 18:23

Akcja Zwycięski Lot 303 zawieszona! Fundacja zwraca środki i dziękuje.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Akcja Zwycięski Lot 303 zawieszona! Fundacja zwraca środki i dziękuje. Grafika: Fundacja Wstęga Pamięci

Na skrzynkę pocztową naszej redakcji Fundacja Wstęgi Pamięci przesłała następujący komunikat: "Drodzy przyjaciele, pragniemy podziękować wszystkim, którzy dotąd wzięli udział w akcji pt. Zwycięski Lot 303 w hołdzie polskim pilotom Bitwy o Anglię. Ze względu na nadzwyczajną sytuację spowodowaną pandemią Koronawirusem COVID 19 zdecydowaliśmy zawiesić akcję i zwrócić wszystkie środki."

"Dziękujemy wszystkim za nadzwyczajne wsparcie i wyrażamy nadzieję, że przy wznowieniu akcji możemy na Was liczyć. Wszystkich uczestników prosimy o ponowne wzięcie udziału po zakończeniu pandemii Koronawirusa. Wszystkich serdecznie pozdrawiamy i życzymy zdrowia !"

Przypomnijmy, w hołdzie polskim lotnikom powstał projekt mobilnej instalacji wystawowej pt. „Zwycięski Lot 303” autorstwa Alexandra Smagi. Smaga jest również autorem Pomnika Polskich Lotników w Normandii, odsłoniętego w zeszłym roku na 75 rocznicę D-DAY lądowania wojsk alianckich. Jego najnowszy projekt łączy elementy współczesnej rzeźby ze sztuką instalacji architektonicznej.

Koncepcja instalacji pt. "Zwycięski Lot 303" została zainspirowana śmigłem samolotu Spitfire i przemawia do wszystkich grup wiekowych. Mobilna instalacja przypomina Brytyjczykom szlak bojowy polskich lotników i ich wielki wkład w zwycięstwo nad niebem Anglii w 1940 roku. Wystawa składa się dwóch elementów: instalacja wystawowa w kształcie śmigła myśliwskiego samolotu Spitfire oraz sylwetki polskich asów myśliwskich ze stali. Wystawa ma charakter czasowy i będzie podróżowała po symbolicznych miejscach pamięci Bitwy o Anglię.

Projekt został objęty Honorowym Patronatem Ambasady RP w Londynie. Inicjatorem projektu jest Fundacja Wstęga Pamięci. Inauguracja wystawy miała nastąpić z okazji Polish Heritage Days w maju i w Muzeum Bitwy o Anglię w Londynie, we wrześniu. Projekt wystawy miał powstać we współpracy z Polish Air Force Memorial Committee w Londynie z prezesem Ryszardem Kornickim, synem Franciszka Kornickiego, legendarnego pilota Polskich Sił Lotniczych.

Źródło informacji: Fundacja Wstęga Pamięci

Czytany 1780 razy

Artykuły powiązane