wtorek, 01 październik 2019 19:44

Kontrolowany lot ku ziemi, czyli jak bez doświadczenia traumatycznych przeżyć w powietrzu zaczęłam bać się latać...

Napisane przez Anna Arciszewska
Oceń ten artykuł
(8 głosów)
Zdjęcie poglądowe: Strach przed lataniem... Zdjęcie poglądowe: Strach przed lataniem... Foto: Pixabay.com / Pixabay License

"Wszystkie części tego tekstu dedykuję tym członkom załóg linii lotniczych i tym pasażerom, którzy wykazali się ogromną cierpliwością i zrozumieniem wobec mojego, często tak obcego im lęku. Szczególne podziękowania kieruję do Pasażera 10F, który od czasu wspólnego lotu we wrześniu 2010 roku niezmiennie wspiera mnie przed każdym startem." - pisze Anna Arciszewska, autorka publikacji.

W dobie wszędobylskich samolotów fakt, że ktoś może odczuwać ogromny lęk przed lataniem często budzi duże zdziwienie, niedowierzanie, czasem i kpiarski uśmiech. Strach przed lataniem może zdawać się czymś kompletnie niezrozumiałym, wręcz oderwanym od rzeczywistości, a w tym konkretnym przypadku można by zaryzykować stwierdzenie, iż jest to lęk kompletnie „oderwany od ziemi”. Ze wszystkich stron docierają przecież zapewnienia, że samolot to najbezpieczniejszy środek transportu, a prawdopodobieństwo, że wydarzy się coś niezwykłego tam w górze i, że akurat padnie na samolot, którym będę lecieć ja, tak: ja, jest bliskie zeru. Istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo tego, że w drodze do pracy będę miała wypadek samochodowy, albo że potrąci mnie auto na przejściu dla pieszych pod domem albo, że gdy będę wychodzić z klatki bloku, spadnie mi doniczka na głowę.

 

Logice przecież nie można racji odmówić, ale jak zaufać logice, kiedy to, co siedzi w środku nijak ma się do logiki, bo jest irracjonalne? Jak rozpatrywać te wszystkie statystki związane z bezpieczeństwem, jak usłuchać tych, którzy mają przecież dobre zamiary i próbują w jakiś sposób ulżyć mojemu cierpieniu? Tak, paniczny lęk przed lataniem jest formą cierpienia, gdyż trzeba się mierzyć z lękiem przed tym, co w naszym świecie uchodzi za ostateczne – z lękiem przed śmiercią.

Od początku. Pierwszy lot odbyłam w wieku 20 lat. Do Hiszpanii. Trzy godziny. Potem przyszła kolej na Argentynę – trzy loty w ciągu doby i, w tamtym czasie, jedynymi z nielicznych zmartwień było to, czy bagaże na pewno lecą z nami, i kiedy zacznie świtać (wylot z Madrytu miał miejsce o północy), i jeszcze pamiętam pyszne kanapki serwowane przez całą noc. Po Argentynie przyszła kolej na Hiszpanię – dwa loty z rzędu, a potem nadszedł rok 2010, w którym zmieniło się wszystko, mimo że nie zmieniło się nic.

Latanie nigdy nie cieszyło się moją szczególną sympatią, jednak nie żywiłam w tym względzie żadnych skrajnie negatywne uczuć. One pojawiły się później, mimo że nie wydarzyło się nic szczególnego, nic, co mogłoby w jakimś stopniu zaważyć na mojej dalszej przygodzie z lataniem. Żadna szczególna przykra turbulencja, żadna nieprzyjemność, żaden incydent związany z bezpieczeństwem.

Był rok 2010. Lot do Irlandii. Pojawił się strach. Nie wiadomo dlaczego. Nie umiałam i do tej pory nie umiem dojść jego przyczyn. Tak jakbym pewnego dnia obudziła się, i stwierdziła: Od dziś boję się latać. Od dziś nienawidzę latać.

Po 2011 roku miałam dwuletnią przerwę jako pasażer, w wakacje 2013 roku zrealizowałam jeden krótki lot na trasie Bolonia-Barcelona, ale w czasie pobytu w Hiszpanii tak fatalnie się czułam na myśl o locie powrotnym do kraju, iż zamiast biletu lotniczego kupiłam bilet … autobusowy. Bilbao – Warszawa. 45 godzin, które wykończyły mnie fizycznie. Tylko fizycznie. Trzygodzinny lot byłby mnie wykończył psychicznie.

Wtedy też stwierdziłam, iż nigdy więcej nie wsiądę do samolotu. Nigdy więcej żadnej podniebnej podróży. Pamiętam, że w marcu 2014 zarezerwowałam bilety lotnicze na kwiecień, i od dnia, w którym kupiłam bilet lotniczy żyłam w stresie. Miesiąc. Motywację miałam dość silną: powody osobiste, ale to w żaden sposób nie łagodziło moich obaw.

Lot miał miejsce 24 kwietnia. 18 kwietnia zdawałam egzamin praktyczny na prawo jazdy. Wcześniej oblewałam, bo z powodu stresu popełniałam jakieś głupie błędy. To zakomunikowali mi niezależnie dwaj egzaminatorzy, z którymi miałam egzamin:  - "Ma pani odpowiednie umiejętności, ale zżera panią stres". Żaden nie chciał mnie oblać, ale obaj musieli.

18 kwietnia zdarzył się cud. Wsiadłam, pojechałam, wróciłam do ośrodka, a potem już tylko wyściskałam egzaminatora. Powód? Stres związany z egzaminem odpuścił, a jego miejsce zajął stres związany z lotem. Było mi wszystko jedno, czy zdam czy nie, skoro lęk związany ze śmiercią był wielokroć silniejszy (choć jeszcze wtedy nie wiązałam tego lęku z lękiem przed śmiercią, ale o tym później).

Od 2014 roku realizuję rocznie średnio 4 loty. Częstotliwość lotów wbrew pozorom odgrywa dość znaczącą rolę, zwłaszcza w kontekście jednej z technik terapii behawioralnej zwanej ekspozycją, ale o tym później. Podróżuję sama, a miasto, w którym ląduje samolot rzadko kiedy jest moim miejscem docelowym, i zazwyczaj czeka mnie jeszcze przeprawa autobusem i pociągiem, dlatego też muszę zachować trzeźwość umysłu, i tabletki czy alkohol nie wchodzą w grę. Mimo iż przed lotem biorę tabletki typu Aviomarin, które nieco mnie otumaniają, to i tak w żaden sposób nie pomagają w pozbyciu się tego ciężaru w klatce piersiowej.

Wielokrotnie spotykałam się z teoriami, iż przed lotem najlepiej jest się napić alkoholu, zamknąć oczy, i się zrelaksować. Nie myśleć o tym, co dzieje się dookoła. Według innych, tabletki czy alkohol nie są dobrym rozwiązaniem, a jedynie ucieczką od problemu. Zdarza się, iż na pokładzie dochodzi do agresywnych zachowań ze strony pijanych czy podpitych pasażerów, którzy często nie są w stanie poradzić sobie z własnym strachem i frustracją, i wszczynając bójkę czy inicjując konfliktową sytuację próbują doprowadzić do rozładowania emocji.

Kiedyś doradzono mi, abym przy wejściu do samolotu zawsze komunikowała załodze o swoim problemie i poprosiła o wsparcie. Od tamtej pory stosuję się do tej rady, chociaż pewien psycholog próbował przekonać mnie, iż lepiej jest zrezygnować z tej maniery. Jego zdaniem fakt, że informuję członków załogi stanowi niejako formę „amuletu” – w pewnym sensie przenoszę odpowiedzialność na inną osobę / rzecz, co pozwala mi mieć poczucie, że właśnie ta osoba czy rzecz będzie mnie chronić, i to w niej upatruję swojego ratunku.

Nie sposób odmówić racji tym argumentom. Kiedy opowiadam o tym, co czuję, wyzbywam się na chwilę tego i przenoszę te emocje na drugą osobę, nawet jeśli dla niej ta „wiedza” nie stanowi psychicznego obciążenia. To już nie jest tylko mój problem, na czas lotu to staje się także jej problem, na czas lotu łączy się ze mną w bólu. Tak, miałam niesamowite szczęście, gdyż do tej pory – z wyjątkiem jednego lotu – spotkałam się z ogromnym zrozumieniem i zaangażowaniem zarówno ze strony członków załogi, jak i pasażerów.

Uzewnętrznienie pewnych lęków pozwoliło mi dostrzec, że strach przed lataniem nie jest wcale tak odosobnionym przypadkiem, że nie jestem aż takim dziwakiem, jak mi się to wcześniej wydawało. Bardzo często spotkałam się z bardzo pozytywnymi reakcjami, co więcej, pasażerowie z drugiego końca samolotu podchodzili do mnie, i dzielili się ze mną swoimi lękami, opowiadali o swoich obawach, o tym, że też się boją, albo kiedyś bali. Jeden mężczyzna, który podróżował z żoną i z córką podszedł do mnie już przy odbiorze bagażu i zwierzył się, że też bardzo boi się latać, i że zawsze bierze proszki na uspokojenie. Nie chciał natomiast, by dowiedziała się o tym jego córka, dlatego podzielił się tym ze mną na osobności.

Tak niewiele wiemy o innych. Wydaje nam się, że boją się tylko ci, którzy ten lęk uzewnętrzniają. Myślimy, że ten lęk nie ma racji bytu, bo jawi się jako coś irracjonalnego, absurdalnego. Tak niewiele inni wiedzą o nas, a mimo to nawet nieznajomi pasażerowie, których prawdopodobnie nigdy więcej nie ujrzymy (chociaż moje doświadczenia przekonały mnie, iż czasem los bywa przewrotny i spotykamy ich znowu … w innym samolocie), potrafią stanąć na wysokości zadania i okazać niesamowite wsparcie.

Może się to wydawać nieistotne, nawet śmieszne, ale osobom, które odczuwają paniczny lęk przed lataniem bardzo pomaga okazane zrozumienie ze strony innych i świadomość, że nie jest się przedmiotem kpin czy wzgardliwych uśmieszków. Lot jest jak podróż w stronę śmierci, w stronę ostateczności. Jakby wszystko miało zaraz się skończyć, jakby nie było niczego więcej.

To lęk przed śmiercią. Fobia. Paranoja, ale o tym później.

Część druga: https://aviation24.pl/component/k2/item/6693-kontrolowany-lot-ku-ziemi-czyli-jak-bez-doswiadczenia-traumatycznych-przezyc-w-powietrzu-zaczelam-bac-sie-latac

Autor: Anna ¨Mazan¨ Arciszewska

 

Czytany 3153 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 styczeń 2020 18:58

1 komentarz

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora. Zasady publikacji komentarzy pod publikacjami znajdziesz pod linkiem: https://aviation24.pl/polityka-prywatnosci

Redakcja poleca

Gru 29, 2020
Ciężko teraz mówić o lotniczych imprezach w Polsce w 2021 roku, kiedy nie wiadomo czy uporamy się z epidemią Covid-19. Jednak już w zeszłym roku ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik zgodziła się na udział śmigłowca Mi-2 SP-SAP w zachodniej produkcji "Tylko dla twoich ...
Paź 09, 2020
Już wkrótce pierwsi komercyjni pasażerowie mogą podróżować z naddźwiękową prędkością. Zbudowany właśnie odrzutowiec poleci po raz pierwszy ...
Paź 07, 2020
Brzydka może być pogoda, brzydki może być oddech, brzydkich kobiet nie ma, tylko wina czasem brak (żeby nie wyjść na męskiego szowinistę - dotyczy to ...
Paź 01, 2020
Czy to sen czy jawa? Tym pytaniem można by w zasadzie rozpocząć ten nietypowy przegląd modelarskich konstrukcji lotniczych. Jednak po bliższym ...
Cze 25, 2020
W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie katastrofy lotu PIA PK8303 w Karaczi, w którym uczestniczyło 99 osób, w tym 8 członków załogi, ...
Cze 24, 2020
Należąca do sił Włoskich Sił Powietrznych (AMI) baza w Aviano była świadkiem historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy wykonano w niej tzw. marsz ...
Cze 22, 2020
Wczoraj doszło do kolejnej interwencji funkcjonariuszy Grupy Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie na pokładzie ...
Cze 20, 2020
Dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-2 Spirit z 509. Skrzydła Bombowego USAF, spotkały się 18 czerwca za kołem podbiegunowym z norweskimi ...

Najczęściej czytane

Gru 10, 2020
Jak informuje organizacja Laguna's Spitfire Legacy, brytyjskie samoloty z czasów IIWŚ upamiętnią latem 2021 roku historię udziału polskich żołnierzy, ...
Gru 11, 2020
Lotnicza Akademia Wojskowa nieustannie inwestuje w nowoczesny sprzęt szkoleniowy. W tym roku zakupiono nowe urządzenie symulacji lotu Diamond ...
Gru 14, 2020
Prace związane z realizacją inwestycji polegającej na modernizacji wystawy plenerowej dobiegają końca. Wiosną zrealizowany został już pierwszy etap ...
Paź 18, 2020
Od roku w pracowni aerografu Przemysława Drozda powstaje model TS-11 Biało-czerwonej Iskry nr 5. Jedyny taki istniejący model w imponującej skali 1:7 ...
Paź 15, 2020
Rodzice siedmioletniego Polaka, który zginął w katastrofie lotniczej w 2018 r., wytoczyli proces przeciwko Irish Parachute Club i właścicielom ...
Paź 13, 2020
Krzysztof z Zebrzydowic ma 50 lat. Lubi kontakt z przyrodą, zapach traw i powiew wiatru. Od zawsze chciał być pilotem i powtarza, że „Wiatr to jego ...
Paź 12, 2020
Jak informuje pilot Kamil Skorupski, ten można powiedzieć, szalony pomysł powstał prawie dwa lata temu. Jego pomysłodawcami są Paweł Jakubowski i ...
Paź 11, 2020
W dniu wczorajszym dwa samoloty, w tym jeden ultralekki Alpi Pioneer 300 i turystyczny Robin DR.400/140 Major zderzyły się w powietrzu na terenie ...
Paź 09, 2020
Dzisiaj portal Echodnia.eu pisze o przebiegu prac na radomskim lotnisku. - "Bez najmniejszych opóźnień trwa budowa Portu Lotniczego Warszawa – Radom ...
Cze 01, 2020
Agenci celni Hong Kongu odkryli 217 kilogramów kokainy ukrytej w silniku odrzutowym. To prawdopodobnie pierwszy w historii przemyt narkotyków, gdzie ...
Maj 30, 2020
Amerykańskie Siły Marynarki Wojennej na rejon Europy i Afryki poinformowały, że 26 maja dwa samoloty Su-35 należące do sił powietrznych Federacji ...
Maj 29, 2020
Jak podkreśla Dowódca 2 SLT gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, realizowana przez Amerykanów operacja Bomber Task Force to obejmująca bardzo długi ...

Nasze wywiady

Paź 27, 2020
W tym roku minęło 60 lat od wielkiej defilady lotniczej nad polami Grunwaldu. Wciąż żyje kilku pilotów, którzy uczestniczyli w pokazie, który odbył ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik zgodziła się na udział śmigłowca Mi-2 SP-SAP w zachodniej produkcji "Tylko dla twoich ...
Wrz 10, 2020
Na początku września odwiedziliśmy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z Panem Dyrektorem Pawłem Pawłowskim. Pan ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w tym roku przypada 100-Lecie Lotnictwa Polskiego oraz 100-Lecie Niepodległości ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które jest znane w całej Polsce. Pani Małgorzata była stewardesa PLL LOT, jedna z ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako jedni z pierwszych, oficjalny spot Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga 737-800, który znajduje się w warszawskim AirPoint. Teoretycznie wszystko wygląda ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat swoim tańcem w tunelu aerodynamicznym, popularyzując i zwracając uwagę na nową, ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 19 Maja 2021    |    Wydarzyło się: 1966 – Dokonano oblotu szybowca SZD-30 Pirat. 2004 – Z lotniska w Pyrzowicach w rejs do Londynu wystartował pierwszy samolot węgierskich tanich linii lotniczych Wizz Air. 1919 - Nowojorski hotelarz Raymond Orteig ufundował nagrodę w wysokości 25 tys. dolarów dla osoby, która jako pierwsza przeleci samolotem non stop z Nowego Jorku do Paryża lub w kierunku przeciwnym. 1947 - Dokonano oblotu bombowca Tu-4. 2008 – Dokonano oblotu rosyjskiego samolotu pasażerskiego Suchoj Superjet 100. 1907 - Urodził się Leszek Dulęba, polski konstruktor lotniczy (zm. 1987). 2009 - Zmarł Henryk Muszczyński, polski pilot szybowcowy (ur. 1935).

Lotnicza książka

Maj 17, 2021
Na początku tego tygodnia trafi do sprzedaży album Bartłomieja Belcarza, "Caudrony nad Francją. Historia Dywizjonu Myśliwskiego GC 1/145 „Varsovie”. ...
Kwi 08, 2021
Wzbijają się w chmury, żeby poczuć wolność, spełnić pasje, żyć na własnych zasadach. Co kilka dni nowa lokalizacja, tropikalne wakacje ...
Mar 19, 2021
Album jest efektem prawie trzydziestu lat pracy artystycznej Piotra Górki. Znajdują się w nim reprodukcje obrazów olejnych, na których autor ...
Lut 22, 2021
Wydawnictwo Fronda poinformowało o wprowadzeniu na rynek wydawniczy książki Wacława Króla – asa myśliwskiego, dowódcy dywizjonu 302 i pilota Cyrku ...
Lut 09, 2021
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie wydało publikację pod tytułem „Samolot CSS-13 we wspomnieniach agrolotników„. ...
Lut 04, 2021
W roku 2020 polskie lotnictwo morskie obchodziło jubileusz 100-lecia istnienia. To bardzo ważna data w historii Polskiej Marynarki Wojennej, warta ...
Lis 03, 2020
O polskich pilotach mówiono nieraz, że jak będzie trzeba, polecą nawet na drzwiach od stodoły. I to jest prawda. Ich odwagę oraz determinację ...
Paź 25, 2020
Nakładem Kuźnicy Techniki Aeronautycznej i Kompozytowej „Draco” ukazał się album czarno-białej fotografii lotniczej oraz artystycznej autorstwa ...
Mar 17, 2020
"Czy pracę pilota można przedstawić w sposób lekki, zrozumiały i dowcipny? Okazuje się, że TAK. Kapitan Dariusz Kulik robi to z prawdziwym znawstwem, ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz samych pokazach lotniczych zorganizowanych w ramach Air Show Radom 2018. Ponieważ ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia lotu atlantyckiego Ludwika Idzikowskiego i 30-lecia MiGa-29, Niebo bez Granic ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez granic" w roku 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Biało-Czerwonej ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , W-3W/W-3WA Sokół, Mi-14 i Mi-2, Mi-8 i W-3 Sokół, Mi-17, Mi-24 oraz Mi-2. Samoloty ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim Okęciu wylądował nowy nabytek LOT-u Dreamliner B787-9. Przyleciał wprost z Everett, ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś możecie zobaczyć co działo się podczas konferencji prasowej tego oszałamiającego ...
Top