Wydrukuj tę stronę
sobota, 31 sierpień 2019 15:07

Kto w końcu odnowi grób Żwirki i Wigury? Czy sprawą zajmie się "Niebo bez granic"?

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Grób polskich lotników jest w opłakanym stanie. Grób polskich lotników jest w opłakanym stanie. Foto: Niebo bez Granic

"Koniec tego dziadostwa" - takimi słowami min. określa całą sytuację Filip Idzikowski z fundacji "Niebo bez granic".

Przy okazji Święta Lotnictwa Polskiego, (przypomnijmy, że rok temu była to równa setna rocznica), Filip Idzikowski odwiedził wiele pomników i grobów związanych z polskim lotnictwem. Od wielu lat zwraca szczególną uwagę zaniedbany grób polskich pilotów: Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, którzy zostali w 1932 roku zwycięzcami na międzynarodowych zawodach lotniczych w Berlinie. Z grobowca prawdopodobnie zostały ukradzione mosiężne litery i cyfry, które pozostawiły ten pomnik w opłakanym stanie.

Tak pisze o całej sytuacji Filip Idzikowski: - "Wkrótce zrobimy zbiórkę na wykonanie tych brakujących liter i cyfr. To woła o pomstę od wielu lat. Jakie to nam wszystkim wystawia świadectwo? Jaki ciemnogród... Zgłaszałem to (...) już dobrze ponad rok temu. Koniec tego chamstwa i dziadostwa. Zrobiłem wstępne pomiary. Znaki są z mosiądzu i mają po 15 cm. 10 szt. Trzeba sprawdzić technologie kucia lub odlewu. Wycenić i przymocować. Pewnie jak się 100 osób złoży po min. 10 zł - to to ogarniemy."

żwirko wigura pomnik

Apel nie pozostaje bez odzewu. Osoby obserwujące profil "Niebo bez granic" również oferują pomoc:

Rozlatani Po PL - "Filipie koszulki cegiełki i naszywki cegiełki z chęcią zakupimy( takie małe wymuszenie???)!

Pani Monika z Łodzi - "Łodzianie też się dołożą. To nasza wspólna sprawa. Wszyscy umieją opowiadać jacy jesteśmy dumni ale miejsce spoczynku naszych bohaterów na to nie wskazuje."

Jeżeli i Wy chcielibyście przyłączyć się do inicjatywy polecamy kontakt z Fundacją: https://www.facebook.com/niebobezgranic/

Aviation24/fb/niebo bez granic/MB

Czytany 1509 razy

Artykuły powiązane