Wydrukuj tę stronę
środa, 05 czerwiec 2019 18:51

Péter Besenyei - wyjątkowy pilot i jego wyjątkowa maszyna na pokazach w Polsce.

Napisane przez XI Nowotarski Piknik Lotniczy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Péter Besenyei - wyjątkowy pilot i jego wyjątkowa maszyna na pokazach w Polsce. Foto: Joerg Mittel / Źródło: Organizatorzy Pokazów
Na Nowotarskim niebie Pétera Besenyei zobaczymy pierwszy raz. To wyjątkowy pilot na wyjątkowym samolocie Corvus Racer.
Péter Besenyei  węgierski pilot akrobacyjny i doświadczalny, wielokrotny mistrz Węgier, dwukrotny zwycięzca FAI World Grand Prix, mistrz Europy i dwukrotny mistrz świata w akrobacji samolotowej. W 2001 roku Besenyei wykonał przelot plecowy pod Mostem Łańcuchowym w Budapeszcie,co było pokazywane przez telewizje z 47 krajów na pięciu kontynentach.
 
Besenyei jest uznawany za ojca chrzestnego Red Bull Air Race przez swój wkład w organizację i popularyzację zawodów. W 2001 roku został poproszony przez firmę Red Bull o pomoc w przygotowaniu konceptu zawodów z serii wyścigów samolotowych. Besenyei podszedł do propozycji z entuzjazmem, pomógł przygotować zasady i regulacje zawodów, dokonał wyboru najlepszych do tego zadania pilotów. Pierwszy wyścig odbył się w 2003 roku w Zeltweg w Austrii. Po 2 latach zawody stały się imprezą międzynarodową.
 
Corvus Racer to wersja rozwojowa samolotu EDGE 540. Masa samolotu to zaledwie 542kg. Samolot wyposażony jest w 6 cylindrowy silnik Lycoming AEIO-540 o mocy 342 Km. Obciążenia dopuszczalne to +12i-12 G.
 
Źródło informacji: XI Nowotarski Piknik Lotniczy
Czytany 1616 razy

Artykuły powiązane