poniedziałek, 13 lipiec 2020 17:05

Polski lider obsługi technicznej samolotów obchodzi 10-lecie.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polski lider obsługi technicznej samolotów obchodzi 10-lecie. Foto: LOTAMS

13 lipca 2010 roku ze struktur Polskich Linii Lotniczych LOT S.A. został wydzielony Pion Techniki. Baza techniczna rozpoczęła samodzielną działalność pod nazwą LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o. (LOTAMS).

W ciągu dekady, Spółka zajmująca się dotychczas obsługą techniczną samolotów floty narodowego przewoźnika, dała się poznać na międzynarodowym rynku MRO jako solidny i wykwalifikowany dostawca usług na najwyższym poziomie. Dzięki właściwie obranemu kierunkowi rozwoju i zaangażowaniu pracowników portfolio klientów zawiera obecnie największe linie lotnicze a poziom oferowanych usług sprawił, iż LOTAMS stał się rozpoznawalną na całym świecie marką, która z dumą reprezentuje Polskę.

Spółka LOTAMS prowadzi samodzielną działalność gospodarczą od 10 lat, jednak tradycje, doświadczenie oraz rozwój kompetencji technicznych trwają od ponad 90 lat. W ostatniej dekadzie, czyli w okresie po wydzieleniu ze struktur PLL LOT S.A., dzięki wprowadzeniu własnego modelu biznesowego, Spółka LOTAMS nawiązała współpracę z liniami lotniczymi z całego świata oraz osiągnęła wysoką pozycję na międzynarodowym rynku MRO. Minione 10 lat były dla LOTAMS okresem pozytywnych zmian, wprowadzania innowacji technicznych, podnoszenia kwalifikacji personelu oraz ciągłego dążenia do oferowania usług na jak najwyższym poziomie.

W zakresie obsługi bazowej Spółka obsługuje m.in. floty samolotów przewoźników takich jak Polskie Linie Lotnicze LOT, British Airways CityFlyer, KLM Cityhopper, Air Europa czy DHL. Ponadto, na płycie Lotniska Chopina, polskich portach regionalnych oraz w placówkach zagranicznych w Wilnie i Budapeszcie LOTAMS zapewnia obsługę liniową m.in. dla Polskich Linii Lotniczych LOT, Emirates, Qatar, Sunwing.

Utworzenie z Bazy Technicznej PLL LOT samodzielnego podmiotu pozwoliło na dynamiczny wzrost udziału klientów zewnętrznych, a przez to podniesienie standardów i jakości usług. Nasi klienci stawiają przed nami coraz większe wyzwania, jednak, dzięki własnemu doświadczeniu jako mechanik lotniczy, znam wartość naszej kadry i naszej bazy. Jestem pewien, że dzięki dobrej współpracy wszystkich obszarów i przy skutecznej komunikacji będziemy w stanie sprostać wszelkim wyzwaniom, jakie przed nami staną i wykorzystamy w pełni nasz potencjał na dynamicznym rynku MRO – mówi Łukasz Siwiński, Członek Zarządu ds. Technicznych.

Spółka LOTAMS, jako firma działająca w branży MRO, oferuje swoje usługi na bazie Certyfikatu Organizacji Obsługi Technicznej PART 145. Certyfikat potwierdza spełnianie standardów, zgodnych z wymaganiami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego, co pozawala na wykonywanie obsługi technicznej statków powietrznych. W opisanym dokumencie wyszczególnione są wszystkie typy samolotów, które dana organizacja może serwisować i remontować. Proces certyfikacji na każdy typ jest niezwykle wymagający i podlega rygorystycznym procedurom. Zwiększanie zakresu uprawnień w ramach PART 145 jest także rezultatem obserwacji tendencji i kierunków rozwoju rynku lotniczego. W ciągu 10 lat LOTAMS poszerzył swoje możliwości (zarówno w zakresie bazowym jak i liniowym) o obsługę najnowocześniejszych, wprowadzanych dopiero na rynek statków powietrznych.

Przełomowym momentem w historii Spółki był rok 2012, kiedy warszawska baza techniczna otrzymała certyfikat EMBRAER AUTHORISED SERVICE CENTER. Spółka została tym samym jedyną w Polsce i jedną z kilku w Europie placówek, posiadających oficjalne zatwierdzenie brazylijskiego producenta samolotów. Certyfikat Autoryzowanego Centrum Obsługi samolotów Embraer to potwierdzenie posiadania przez LOTAMS wysokich kwalifikacji, odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, nowoczesnej infrastruktury, narzędzi oraz wsparcia ze strony renomowanego producenta samolotów. Dzięki temu LOTAMS w ciągu ostatnich 10 lat nawiązał współpracę z topowymi zagranicznymi liniami lotniczymi. Przykładem tego jest podpisanie w grudniu 2012 roku umowy na obsługę bazową całej floty British Airways CityFlyer i takiej samej w 2018 z KLM Cityhopper (KLC). W ciągu prawie 8 lat współpracy pracownicy LOTAMS wykonali 133 przeglądów bazowych i przepracowali łącznie ponad 300 000 roboczogodzin na samolotach brytyjskiego przewoźnika. Przez ostatnie pięć lat na flocie samolotów KLC pracownicy Spółki przepracowali łącznie niemal ćwierć miliona roboczogodzin, wykonując 58 przeglądów bazowych.

W 2015 roku LOTAMS rozpoczął obsługę Boeinga 737 Next Generation, a także najnowocześniejszego samolotu pasażerskiego Boeinga 787-8 Dreamliner. W tym samym roku odpowiednio przeszkolony personel techniczny LOTAMS wykonał, jako pierwszy w Europie, przegląd bazowy typu C1 na Boeingu 787 SP-LRA Polskich Linii Lotniczych LOT S.A.

W kolejnych latach Spółka uzyskała certyfikację na obsługę liniową Boeinga 777 oraz Boeinga 787-9. Poza główną siedzibą w Warszawie, otwarte zostały także bazy zagraniczne w Budapeszcie oraz Wilnie.

W 2018 roku LOTAMS dołączył do Polskiej Grupy Lotniczej. Niecały rok później dział Projektowo-Konstrukcyjny LOTAMS został jedyną Organizacją Part 21J w Polsce, której certyfikat EASA umożliwia projektowanie i certyfikowanie modyfikacji i napraw wszystkich typów i modeli samolotów o maksymalnej masie startowej powyżej 5700 kg w zakresie szat graficznych oraz wyposażenia wnętrz kabin pasażerskich.

Działalność Spółki nie ogranicza się jedynie do siedziby głównej w Warszawie oraz baz zagranicznych. Śledzenie polskiego rynku oraz chęć ekspansji usług w dynamicznie rozwijającym się regionie podkarpackim skutkowało podjęciem decyzji o inwestycji w Rzeszowie. W październiku 2019 roku, podczas rzeszowskiego Kongresu 590, Prezes Spółki Aleksandra Juda przekazała informacje o rozpoczęciu procesu inwestycyjnego LOTAMS na terenie Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka. Inwestycja zakłada budowę najnowocześniejszej i jednej z największych w Europie bazy obsługi technicznej samolotów wąsko i szerokokadłubowych. Hangary będą zlokalizowane na powierzchni 13 hektarów.

Największą czekającą nas zmianą będzie uruchomienie dodatkowej lokalizacji LOTAMS w Rzeszowie. Jest to kluczowy projekt strategiczny. Mimo, iż obecna sytuacja spowodowana epidemią koronawirusa zmienia prognozy dynamicznego rozwoju branży lotniczej, to inwestycja LOTAMS na Podkarpaciu jest wpisana w długoterminową strategię rozwoju Spółki i jest kontynuowana. Będzie to jedna z najbardziej znaczących inwestycji w branży – komentuje Aleksandra Juda, Prezes Zarządu.

Pomimo późniejszej pandemii, jubileuszowy rok 2020 rozpoczął się dla LOTAMS bardzo obiecująco.
W styczniu spółka uzyskała, jako jedyna w Polsce organizacja, zatwierdzenie szkolenia na typ w zakresie Boeing B787-8/-9/-10 (RR RB211 Trent 1000, GEnx) B1/B2, rozszerzając jednocześnie posiadany certyfikat PART-147.

Spółka LOTAMS działa na rynku od 10 lat, lecz jej tradycje techniczne sięgają początków ubiegłego wieku. Przez 16 lat spółka wykonała ponad 320 przeglądów typu C na samolotach Embraer E-Jet. W ciągu 28 lat LOTAMS wykonał ponad 300 przeglądów typu C oraz ponad 40 przeglądów typu D na samolotach B737. W zakresie obsługi bazowej B767 przez 31 lat spółka wykonała ponad 100 przeglądów typu C, a także 30 przeglądów S4C. Przy obsłudze jednego z najnowocześniejszych samolotów na świecie, czyli B787, pracownicy LOTAMS przez 8 lat obsługi wykonali 11 przeglądów typu C. Coraz większa liczba obsługiwanych samolotów, zwiększenie liczby linii obsługowych, a także stały napływ nowych klientów sprawiły, że niemalże przy każdym z obsługiwanych bazowo modeli samolotów mechanicy lotniczy oraz warsztatowi przepracowali przez ostatnią dekadę łącznie kilka milionów roboczogodzin. Dzięki wieloletniej praktyce, cyklicznie odbywającym się szkoleniom, inwestycjach w sprzęt oraz dzięki stałemu kontaktowi z producentami samolotów – LOTAMS jest bazą techniczną, której swoją flotę powierzają klienci z najdalszych zakątków świata.

Jako wieloletni pracownik Spółki widzę, jak przez lata zmienił się i rozwinął LOTAMS. Dzięki naszemu doświadczeniu, najlepszemu personelowi, odpowiedniemu sprzętowi i posiadanym uprawnieniom – jesteśmy polskim liderem obsługi technicznej, którego nie trzeba przedstawiać poza granicami naszego kraju. Przez ostatnią dekadę wypracowaliśmy mocną markę, która dumnie reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej– komentuje Marcin Kwietniak, Dyrektor Biura Marketingu.

Źródło informacji: LOTAMS

Czytany 779 razy

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora. Zasady publikacji komentarzy pod publikacjami znajdziesz pod linkiem: https://aviation24.pl/polityka-prywatnosci

Redakcja poleca

Cze 25, 2020
W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie katastrofy lotu PIA PK8303 w Karaczi, w którym uczestniczyło 99 osób, w tym 8 członków załogi, ...
Cze 24, 2020
Należąca do sił Włoskich Sił Powietrznych (AMI) baza w Aviano była świadkiem historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy wykonano w niej tzw. marsz ...
Cze 22, 2020
Wczoraj doszło do kolejnej interwencji funkcjonariuszy Grupy Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie na pokładzie ...
Cze 20, 2020
Dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-2 Spirit z 509. Skrzydła Bombowego USAF, spotkały się 18 czerwca za kołem podbiegunowym z norweskimi ...
Cze 18, 2020
Amerykański Bell jest gotowy, aby dostarczyć Polsce nowoczesne rozwiązania śmigłowcowe dostosowane do Kruka, Perkoza i Kondora, uwzględniając ...
Cze 12, 2020
Sześć polskich i sześć zagranicznych podmiotów zgłosiło się, aby przedstawić Siłom Zbrojnym RP propozycje wielozadaniowego śmigłowca wsparcia. Wojsko ...
Lut 19, 2020
Dokładnie 101 lat temu 19 lutego 1919 roku, została wprowadzona do użytku polska odznaka pilota, popularnie nazywana „Gapą”. Odznakę zaprojektował ...
Lut 24, 2020
Od jutra, 25 lutego 2020 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie będzie dostępna nowa atrakcja – symulator myśliwca MiG-29, wypożyczony przez ...
Mar 05, 2020
Sezon pikników i pokazów lotniczych zbliża się wielkimi krokami. Postanowiliśmy więc tak jak w zeszłym roku zebrać wszystkie daty, potrzebne linki i ...

Najczęściej czytane

Cze 01, 2020
Agenci celni Hong Kongu odkryli 217 kilogramów kokainy ukrytej w silniku odrzutowym. To prawdopodobnie pierwszy w historii przemyt narkotyków, gdzie ...
Maj 30, 2020
Amerykańskie Siły Marynarki Wojennej na rejon Europy i Afryki poinformowały, że 26 maja dwa samoloty Su-35 należące do sił powietrznych Federacji ...
Maj 29, 2020
Jak podkreśla Dowódca 2 SLT gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, realizowana przez Amerykanów operacja Bomber Task Force to obejmująca bardzo długi ...
Maj 18, 2020
W dniu wczorajszym krótko po starcie z lotniska Kamloops samolot Canadair Tutor CT-114, należący do Królewskich Kanadyskich Sił Powietrznych i ...
Maj 22, 2020
W poniedziałek późnym wieczorem podczas podejścia do lądowania, około 7 km od lotniska w Łasku, ktoś próbował oślepić pilota laserem. Na szczęście ...
Maj 15, 2020
Na pokładzie samolotu C-130E Hercules z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego do Polski przyleciał Humber, historyczny pojazd z czasów II wojny ...
Kwi 13, 2020
Dzisiaj dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Zmarł Jerzy Główczewski, pilot Dywizjonu 308 z czasów II Wojny Światowej, uznany architekt, autor ...
Mar 23, 2020
Dotarliśmy do bardzo ciekawych archiwalnych zdjęć z grupy fb "Śmigłowce polskie", które dotyczą testów śmigłowca "Sokół" na terenie dawnego ZSRR. ...
Kwi 03, 2020
Linie Emirates otrzymały zezwolenia na przewóz pasażerów na wybranych trasach. Od poniedziałku, 6 kwietnia, pierwsze loty wystartują z Dubaju do ...
Mar 26, 2020
26 marca 2020 r.,  pod auspicjami Ministerstwa Infrastruktury, przedstawiciele służb i instytucji państwowych dyskutowali jak włączyć nowe ...
Mar 27, 2020
"Naszym priorytetem od początku epidemii COVID-19 było bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich naszych pracowników." - pisze w swoim komunikacie dział ...
Kwi 08, 2020
Antonow An-225, największy transportowy samolot świata, przywiezie do Polski niezbędne środki do walki z koronawirusem. Na wypełnionym po brzegi ...

Nasze wywiady

Wrz 10, 2020
Na początku września odwiedziliśmy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z Panem Dyrektorem Pawłem Pawłowskim. Pan ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik zgodziła się na udział śmigłowca Mi-2 SP-SAP w zachodniej produkcji "Tylko dla twoich ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w tym roku przypada 100-Lecie Lotnictwa Polskiego oraz 100-Lecie Niepodległości ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które jest znane w całej Polsce. Pani Małgorzata była stewardesa PLL LOT, jedna z ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako jedni z pierwszych, oficjalny spot Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga 737-800, który znajduje się w warszawskim AirPoint. Teoretycznie wszystko wygląda ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat swoim tańcem w tunelu aerodynamicznym, popularyzując i zwracając uwagę na nową, ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze miasteczko Kazimierz nad Wisłą. Jednak nie udaliśmy się tam tylko w celach ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 21 Października 2020    |    Wydarzyło się: 1961 – Dokonano oblotu francuskiego samolotu rozpoznawczo-patrolowego Breguet Atlantic. 1978 – Pilotujący awionetkę 20-letni Australijczyk Frederick Valentich zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach nad Cieśniną Bassa. Wcześniej informował wieżę kontroli lotów w Melbourne o ścigającym go UFO. 1989 – 127 osób zginęło, a 19 zostało rannych w katastrofie honduraskiego Boeinga 727 w Hondurasie. 2001 – Rozpoczęła się misja statku Sojuz TM-33 na Międzynarodową Stację Kosmiczną południowoafrykańskim turystą kosmicznym Markiem Shuttleworthem na pokładzie. 1962 – Amerykańska sonda Ranger 5 przeleciała 725 km nad powierzchnią Księżyca i weszła na orbitę okołosłoneczną. 1966 - Urodził się Douglas Hurley, amerykański pilot wojskowy, astronauta.

Lotnicza książka

Mar 17, 2020
"Czy pracę pilota można przedstawić w sposób lekki, zrozumiały i dowcipny? Okazuje się, że TAK. Kapitan Dariusz Kulik robi to z prawdziwym znawstwem, ...
Lut 22, 2020
Nakładem kuźnicy techniki aeronautycznej i kompozytowej „Draco” ukazało się drugie (poprawione i uzupełnione) wydanie książki autorstwa Michała ...
Lut 19, 2020
Nakładem kuźnicy techniki aeronautycznej i kompozytowej „Draco” ukazała się książka autorstwa Michała Imiołka, pt. „W stronę dronów czyli kilka słów ...
Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu, może go zaspokoić sięgając po ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i opowiadania przedstawione w niniejszej książce, zostały zapisane przeze mnie już ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe elementy sukcesu w eksploracji kosmosu. Po lądowaniu na Księżycu na wiele lat ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród nas coraz mniej. Wypowiedzi tych, którzy pozostali jeszcze przy życiu, zebrał ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchodziliśmy w tym roku co najmniej setkę różnych ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. "Dotykając nieba. Śpiewnik pieśni i piosenek lotniczych", w czwartek 6 grudnia 2018 ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz samych pokazach lotniczych zorganizowanych w ramach Air Show Radom 2018. Ponieważ ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia lotu atlantyckiego Ludwika Idzikowskiego i 30-lecia MiGa-29, Niebo bez Granic ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez granic" w roku 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Biało-Czerwonej ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , W-3W/W-3WA Sokół, Mi-14 i Mi-2, Mi-8 i W-3 Sokół, Mi-17, Mi-24 oraz Mi-2. Samoloty ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim Okęciu wylądował nowy nabytek LOT-u Dreamliner B787-9. Przyleciał wprost z Everett, ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś możecie zobaczyć co działo się podczas konferencji prasowej tego oszałamiającego ...
Top