Wydrukuj tę stronę
środa, 30 grudzień 2020 11:53

Pomyślne wyniesienie na orbitę francuskiego wojskowego satelity obserwacyjnego CSO-2.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Satelita obserwacyjny CSO-2. Satelita obserwacyjny CSO-2. Grafika: Airbus

Zbudowany przez Airbusa dla francuskich sił zbrojnych satelita obserwacyjny CSO-2 (Composante spatiale optique) zostały pomyślnie wyniesiony w kosmos przy pomocy rakiety Sojuz z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

CSO-2 to drugi z trzech satelitów konstelacji CSO, która zapewni francuskiemu wojsku i partnerom w programie współpracy MUSIS (Multinational Space-based Imaging System) dostęp do zobrazowań rozpoznawczych powierzchni ziemi o ekstremalnie wysokiej rozdzielczości. Satelity CSO są wyposażone w bardzo sprawny system wskazujący obszar zainteresowania i są kontrolowane z bezpiecznego centrum operacyjnego. Konstelacja będzie dostarczać zobrazowania 3D i bardzo wysokiej rozdzielczości, w pasmach widzialnym i podczerwieni, wykonane w dzień i nocą, maksymalizując efekty operacyjne. Satelita CSO-2, identyczny z pierwszym satelitą CSO-1, zostanie jednak umieszczony na niższej orbicie polarnej na wysokości 480 km nad ziemią, co zwiększy zdolności rozpoznawcze konstelacji.

Jako główny wykonawca programu satelitów CSO Airbus dostarczył platformę i awionikę, a także odpowiadał za prace integracyjne, testowanie i dostawę satelity do CNES. Firma Thales Alenia Space zapewniła Airbusowi instrument optyczny bardzo wysokiej rozdzielczości. Zespoły Airbusa będą kierować operacjami konstelacji CSO z segmentu naziemnego, tak jak robią to obecnie w przypadku innych programów satelitarnych (Helios, Pleiades, SarLupe, Cosmo-Skymed).

Airbus otrzymał kontrakt na system CSO pod koniec 2010 roku od CNES, francuskiej agencji kosmicznej działającej w imieniu Generalnej Dyrekcji Uzbrojenia (DGA). Kontrakt obejmował opcję budowy trzeciego satelity, która została uruchomiona w 2015 roku po przystąpieniu do programu Niemiec.

„Dzięki ścisłemu partnerstwu w dziedzinie wykorzystania przestrzeni kosmicznej z francuskim MON, obejmującym obecnie dowództwo kosmiczne, CNES i DGA, a także ogromnemu wsparciu ze strony i partnerów przemysłu, zwłaszcza Thales Alenia Space, znowu mamy sukces! Zapewniamy najnowocześniejsze i najskuteczniejsze możliwości obserwacyjne, służące bezpieczeństwu naszych obywateli, a także suwerenności i niezależności Francji i Europy. Konstelacja CSO stanowi przełom pod względem rozdzielczości, bezpieczeństwa transmisji, niezawodności i dostępności usług. Tylko kilka krajów może pochwalić się taką zdolnością”, powiedział Jean-Marc Nasr, szef Airbus Space Systems.

Ogromna funkcjonalność i stabilność satelity umożliwiają szybkie dostarczanie użytkownikom niezwykle wysokiej jakości obrazów z instrumentu Thales Alenia Space, nawet w przypadku najbardziej skomplikowanych zadań obserwacyjnych.

W projekcie CSO Airbus wykorzystał dziesięciolecia doświadczeń, innowacji i sukcesów, które doprowadziły do powstania satelitów Helios 1, Pleiades i Helios 2, a także wykorzystał najnowszą generację siłowników żyroskopowych, żyroskopów światłowodowych, pokładowej elektroniki i oprogramowania sterującego w celu optymalizacji masy i bezwładności satelity oraz znacznie zwiększając prędkość namierzania obszarów podlegających zobrazowaniu.

Źródło informacji: Airbus

Czytany 638 razy

Artykuły powiązane