Dnia 25.01.2018 r. na lotnisku w podkrakowskich Balicach, swoją lotniczą służbę w powietrzu podsumowali „lotem pożegnalnym” Zastępca Dowódcy Szef Szkolenia 3 Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej kpt. pil. Wiesław Jastrzębski oraz Starszy Ratownik st. chor. szt. Artur Owsianny.
Po wykonaniu obowiązkowych procedur przed zajęciem miejsca w kabinie, przybyłych gości przywitał Dowódca Jednostki Wojskowej. Poza przybyłymi rodzinami, znajomymi oraz kolegami z pracy swoja osoba uroczystość uświetnił Dyrektor Biura Spółki KRAKÓW AIRPORT im. Jana Pawła II Pan Jacek Guzicki.
Wyjątkowość całego wydarzenia została skupiona na dużej liczbie znamienitych gości. Przeważnie na takich zbiórkach przeważają jednolite wojskowe mundury. Takich też tego dnia nie zabrakło. Przedstawicieli z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, reprezentował Dowódca Grupy Działań Lotniczych Pan ppłk pil. Sławomir Byliniak. Ale na uwagę zaskakuje fakt obecności przedstawicieli z następujących organizacji:
Miejski WOPR Oświęcim
GPR OSP Kęty
GPR Goszcza
Jerzy Herma – zoolopsycholog, trener przewodników psów, instruktor przewodników psów ratowniczych.
Uczniowie szkoły psiej tresury PsieEgo.pl
Tygodnik Katolicki „Gość Niedzielny”.
Po krótkich przemówieniach, w tle rozbrzmiewał „Marsz lotników” a do śmigłowca Mi-8 nr 656 celem wykonania lotu udała się załoga w składzie:
Dowódca załogi: kpt. pil. Wiesław JASTRZEBSKI
pilot instruktor: ppłk pil. Wojciech WRÓBLEWSKI
technik pokładowy: st. chor. Arkadiusz STROIŃSKI
ratownik pokładowy: st.chor.szt. Artur OWSIANNY
Po złożeniu meldunku dowódcy załogi o gotowości śmigłowca do lotu, czyli po wykonaniu niezbędnych obsług, wykonano przegląd przedlotowy.
Załoga zajęła miejsce w kabinie, poprosiła o zgodę do uruchomienia maszyny. Do startu kołowano drogami TWY H i TWY D. Przed pasem RWY 25 w radiu pojawił się głos kontrolera który wiele lat współpracował z kpt. pil. Wiesławem Jastrzębskim. Tego dnia Pan Artur Lamparski kierował lotem Pana Kapitana, który podsumował słowami: „Po drugiej stronie też jest życie”. Warto dodać iż to Pan Artur Lamparski kierował i koordynował setkami operacji lotniczych w których dowódca załogi był kpt. pil. Wiesław Jastrzębski.
Załoga wykonała dwa kręgi nadlotniskowe następnie wylądowała na pasie 25 i skołowała w TWY D. Dzięki owocnej współpracy koordynatora Pana plut Witka udało się uwiecznić historyczne kołowanie krótkim filmem oraz wieloma zdjęciami.
Na stanowisku do wyłączenia śmigłowca po zakończeniu kołowania na lewej burcie czekał na załogę symboliczny szpaler przewodników psów ratowniczych wraz z psami ratowniczymi.
Załoga zakończyła bezpiecznie zadanie, chciałoby się rzec jak zawsze bezpiecznie.
Dziękujemy kpt. pil. Wiesławowi Jastrzębskiemu i st.chor.szt. Arturowi Owsiannemu za sumienna i wzorową służbę w strukturach Wojska Polskiego.
Oficer prasowy por. pil. Sylwester Kanadys






Źródło informacji i zdjęć: 3 Grupa Poszukiwawczo Ratownicza Kraków