Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 09 wrzesień 2019 18:38

Seminarium popularnonaukowe „Siły Powietrzne RP w służbie papieża-pielgrzyma św. Jana Pawła II”.

Napisane przez MSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wnętrze Mi-8 w wersji pasażerskiej VIP numer seryjny 10620, numer boczny 620 został wyprodukowany w Kazańskich Zakładach Śmigłowcowych w 1973 r. Służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Był jednym z Mi-8 pułku, które obsługiwały wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce. Śmigłowiec został przekazany do zbiorów Muzeum w grudniu 2009 r. Wnętrze Mi-8 w wersji pasażerskiej VIP numer seryjny 10620, numer boczny 620 został wyprodukowany w Kazańskich Zakładach Śmigłowcowych w 1973 r. Służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Był jednym z Mi-8 pułku, które obsługiwały wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce. Śmigłowiec został przekazany do zbiorów Muzeum w grudniu 2009 r. Foto: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Społeczne Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II w Rejowcu oraz Fundacja Lotniczy Lublin zapraszają na ogólnopolskie seminarium popularnonaukowe pt.: „Siły Powietrzne RP w służbie papieża-pielgrzyma św. Jana Pawła II”. Seminarium odbędzie się 16 października 2019 r. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Partnerami seminarium są Urząd Miasta Dęblin, Stowarzyszenie Katolickie Civitas Christiana O/Dęblin, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP o/Dęblin.

40 lat temu, 2 czerwca 1979 r., Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Polskę jako papież Jan Paweł II. Pielgrzymka, która w dużym stopniu zapoczątkowała też rozpad systemu komunistycznego, wywołała w kraju nieopisany entuzjazm i równie wielkie obawy władz. 10 lat później, 4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory, które otworzyły nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęły na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Celem seminarium jest przedstawienie historii pielgrzymek Jana Pawła II do Polski z perspektywy ich zabezpieczenia, szczególnie ich transportu lotniczego, w którym brali udział żołnierze i sprzęt Sił Powietrznych. Wiele masowych – pielgrzymich spotkań odbyło się na lotniskach wojskowych. Chcemy sięgnąć pamięcią do tych wydarzeń, ukazać ogrom wysiłku organizacyjnego i logistycznego żołnierzy Wojska Polskiego. Zapraszamy do aktywnego udziału w seminarium świadków, organizatorów tych masowych przedsięwzięć, historyków, pasjonatów oraz wszystkich tych, którym historia lotnictwa oraz dzieje papieskich pielgrzymek do Polski są bliskie.

W programie wydarzenia organizatorzy zaplanowali również prezentację wystawy okolicznościowej związanej z tematyką seminarium.

Więcej informacji: https://muzeumsp.pl/aktualnosci/zaproszenie-na-seminarium/

Czytany 1447 razy

Artykuły powiązane