Wydrukuj tę stronę
środa, 12 luty 2020 14:46

W Gdańsku ruszył trzeci już w Polsce AirPoint – symulator lotu dla każdego.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W Gdańsku ruszył trzeci już w Polsce AirPoint – symulator lotu dla każdego. Foto: AirPoint

W Gdańsku ruszył trzeci – po Krakowie i Warszawie – punkt sieci AirPoint -profesjonalnych symulatorów lotu dla każdego. Można w nim nie tylko spełnić marzenie o pilotowaniu pasażerskiego Airbusa A320, ale także pozbyć się lęku przed lataniem.

Sieć AirPoint uruchomiła swój trzeci w Polsce punkt na gdańskiej starówce, nad Motławą, w okolicy Muzeum II Wojny Światowej. Oryginalny prezent i atrakcja turystyczna, ma już swoich fanów przy krakowskim rynku i na warszawskiej Pradze. Pierwsza w Polsce tak profesjonalna sieć symulatorów dostępnych dla każdego dostarcza odwiedzającym prawdziwych emocji dzięki realistycznym wrażeniom, jakie wywołuje cylindryczny ekran o średnicy 5 metrów i 8 m długości, na który obraz pada z trzech projektorów full HD o kącie 210 stopni z niezwykłą głębią obrazu, jest w stanie tak skutecznie oszukać błędnik, że mamy poczucie faktycznego przechylania się samolotu. Każdy, kto ma ukończone osiem lat, może zasiąść za sterami Airbusa A320 - jednego z najpopularniejszych samolotów pasażerskich świata, po czym wystartować i wylądować na jednym z 24 tysięcy lotnisk świata, m.in. na każdym lotnisku komunikacyjnym w Polsce, ale też np. w Nowym Jorku, Chicago, Dubaju, Amsterdamie czy na Maderze, której pas startowy w ocenie pilotów jest jednym z najtrudniejszych na świecie. 

Odwzorowany 1:1 kokpit z ponad 600 przełącznikami i kontrolkami (wszystkie są w pełni funkcjonalne i działają jak w prawdziwym samolocie) przyciąga fanów lotnictwa w każdym wieku. Do AirPoint w Krakowie i Warszawie przychodzą np. często piloci-emeryci, którzy nie latają już zawodowo, ale pracowali 30 czy 40 lat w Polskich Liniach Lotniczych LOT i chcą pokazać swoim wnukom, czym zajmował się ich dziadek.

– Są pod dużym wrażeniem tego, jak autentyczne są odczucia z lotu – mówi Paweł Brzeziński, CEO AirPoint. Dodaje, że punkty odwiedzają też często czynni pracownicy z branży lotniczej, jak stewardessy czy - w towarzystwie swoich dziewczyn lub rodziców - młodzi piloci, którzy świetnie znają maszynę i mogą pokazać wszystkie możliwości. – Oczywiście przychodzą też osoby, które od zawsze marzyły, żeby zostać pilotem, ale ich życie skręciło w inną stronę. To częsty prezent na okrągłe, trzydzieste czy czterdzieste urodziny – mówi Brzeziński.

Edward Selonke, instruktor gdańskiego AirPoint podkreśla, że loty prowadzone są w bezpieczny i kontrolowany sposób. – Chcemy pokazywać lotnictwo od tej najlepszej strony, a jeśli ktoś chce podnieść poprzeczkę wrażeń, może wybrać lądowanie na wyjątkowo wymagającym lotnisku, w trudnych warunkach pogodowych, czy też w sytuacji awaryjnej – mówi Edward Selonke. – Scenariusz lotu ustalamy z instruktorem przed lotem. Jego wprowadzenie to kilka kliknięć na tablecie.

Przyjemność i emocje to nie jedyna korzyść, jaką można wynieść z wizyty w AirPoint. Tym, czego nie oferuje żaden inny symulator w kraju jest czterogodzinny pakiet „Fear of flying” obejmujący pracę z pilotem liniowym i psychologiem, który pozwala poradzić sobie z lękiem przed lataniem. W Warszawie i Krakowie korzystają z niego najczęściej osoby, które muszą się zmierzyć ze swoim lękiem przed wakacyjną podróżą oraz pracownicy korporacji, którzy z racji zajmowanego stanowiska są zobligowani do podróżowania samolotami.

– Sesja jest pierwszym dużym krokiem ku zrozumieniu skąd bierze się nasz lęk, poznaniu schematu myślowego i samych przekonań człowieka. W czasie takiego spotkania pracujemy także nad zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa, budujemy relację opartą na profesjonalizmie, żywym zainteresowaniu i prawdziwej chęci pomocy – mówi Aleksandra Kłosowska, psycholog, która opiekuje się uczestnikami sesji.

Według jednego z ostatnich opracowań Urzędu Lotnictwa Cywilnego*, Liczba pasażerów w pierwszym półroczu 2019 r wyniosła ponad 22 miliony (o 7,4 proc więcej niż w adekwatnym okresie roku 2018). Polacy latają nie tylko na wakacje, ale też za pracą i do rodzin rozsianych po świecie. Także w symulatorze często wybierają lotniska w miejscach, w których spędzili wakacje, albo do których bardzo chcieliby się udać. Na lot często przychodzą z rodziną lub znajomymi.

* Dane na podstawie informacji uzyskanych z portów lotniczych, podajemy za:

https://www.ulc.gov.pl/_download/regulacja_rynku/statystyki/cargo/wg_portow_lotniczych_kw22019.pdf

Źródło informacji: AirPoint

Czytany 1502 razy

Artykuły powiązane