„Nowatorski” Nowotarski Piknik Lotniczy. Byłam, widziałam …

Nowotarski Piknik Lotniczy Nowy Targ 201613 sierpnia 2016 r, sobota, początek długiego weekendu. Komu przyjdzie do głowy jechać kilkaset kilometrów w jedną stronę – do Nowego Targu i to w dodatku na niewielki piknik lotniczy? … Najwyraźniej kilka, kilkadziesiąt … kilkaset (!) osób wpadło dokładnie na ten sam pomysł i dlatego na blisko godzinę utknęłam 30 km od Nowego Targu w ulicznym korku. A tu nagle, niemal nad głową: „latający czołg” polskiej armii! To Mi-24 kierował się w stronę nowotarskiego lotniska na pokazowy lot.

pokazy lotnicze w nowym targu 2016 nowatorski piknik lotniczy

 Po przybyciu na miejsce bardzo szybko zorientowałam się, że „wojskowe zabawki” w Nowym Targu przyćmiły prawie wszystkie pozostałe atrakcje.

pokazy lotnicze w nowym targu 2016 nowatorski piknik lotniczy

 Niemniej jednak była tam zarówno ekspresyjna, nieraz bardzo dynamiczna nowoczesność oraz dostojna historia i tradycja lotnicza. W to ostatnie doskonale wpisywał się np. unikatowy AN-2 „Wiedeńczyk.” - Najpierw był samolot, a potem Fundacja. Bo my walczyliśmy o ten samolot – mówił Zbigniew Chłopecki, prezes Fundacji „Wiedeńczyk” AN-2.

pokazy lotnicze w nowym targu 2016 nowatorski piknik lotniczy

 AN-2 TD o numerze 7447 powstał w 1966 roku w WSK PZL Mielec. Potem skierowano go do służby w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w podkrakowskich Balicach, gdzie wykonywał zadania operacyjne na rzecz wojska. Podczas stanu wojennego, w 1982 roku załoga wykonująca nim loty treningowo-operacyjne uciekła z komunistycznego państwa do Austrii. Samolot najpierw wylądował na nadwiślańskiej łące skąd zabrał rodziny lotników. Potem, lotem niemal tuż przy ziemi, obrał kurs na Wiedeń. Po wylądowaniu na wiedeńskim lotnisku okazało się, iż leciał tak nisko, że kilka gałęzi drzew wbiło się w płócienne pokrycie skrzydeł. Po powrocie do Polski nazywano go „Wiedeńczykiem.” Osławiony AN-2 TD został przywrócony do służby: przewoził ludzi, towary, desantował skoczków i ciągnął rękaw strzelniczy. – To dwukrotnie uratowało go od kasacji. Ten egzemplarz jest specyficzny, bo dostosowany do holowania rękawa strzeleckiego. W środku montujemy rozwijarkę. Rozwijamy 600 metrową linę, do której doczepiony jest ponad 7 metrowy rękaw strzelniczy, do którego strzelano ze śmigłowców Mi-24 – wyjaśnia prezes Fundacji. W 2007 roku pomalowano go aby upamiętnić tę ucieczkę. Jednak wkrótce piloci, którzy na nim latali kończyli swoją wojskową karierę więc po wycofaniu samolotu ze służby, latem 2012 roku, dwóch pasjonatów lotnictwa założyło fundację. Odtąd „Wiedeńczyk” znajduje się pod wspólną kuratelą Muzeum Lotnictwa Polskiego i utworzonej na potrzeby reaktywacji samolotu Fundacji „Wiedeńczyk” AN-2. - Jak lądowaliśmy w Balicach, obok Boeingów to ci piloci zazdrościli, mówili, że na tym „Antku” to jest prawdziwe latanie. A gdy nasz „Wiedeńczyk” stoi na statyce na przykład podczas takich pikników, wielu ludzi pyta czy to faktycznie lata? Uśmiecham się wtedy … Bo przecież nie każdy zna jego historię – spuentował pilot.

 O tym, że niewielkie pokazy lotnicze mają swój urok, specyfikę można długo pisać, ale nie często zdarza się mówić, że to imprezy międzynarodowe. Tak właśnie było w sierpniowy weekend na lotnisku w Nowym Targu, gdzie spotkali się piloci z 6 krajów (Wielka Brytanii, Czechy, Łotwa, Węgry, Słowacja i Polska). I oto podczas dwóch, bardzo lotniczych dni w Nowym Targu można było podziwiać m.in. Stinga TL 2000, wiatrakowce: Zen i Brako Gyro, „szykowny” lot krośnieńskiej grupy Celfast Flying Team i akrobacyjny, warszawskiej 3AT3, historyczne: Stinson 108 Voyager, Bucker Jungmann i Boeinga Stearmana, podniebne ewolucje Słowaka, Jana Chleboveca na Zlinie Savage, Łotyszy: Jurisa Libmanisa i Algimantasa Jankauskasa. Przyleciał też m.in. Józef Pivarci swoim L-29 Delfin, Uwe Zimermann – Extra 200 czy „zakręceni” Brytyjczycy z Twister Aerobatics.

pokazy lotnicze w nowym targu 2016 nowatorski piknik lotniczy

pokazy lotnicze w nowym targu 2016 nowatorski piknik lotniczy

 - Piloci lubią nas odwiedzać chyba dlatego, że lubią latać na tle tych górskich krajobrazów – mówił Paweł Kos, prezes Aeroklubu Nowy Targ, pilot, instruktor szybowcowy. W tym roku to już ósma edycja tej imprezy, ale pierwsze, nowotarskie pikniki lotnicze odbywały się nieregularnie. - Dopiero od 2010 r. dzieje się to cyklicznie, co rok. Pamiętam jeszcze jak latała tu jedynie flota naszego Aeroklubu i zamiast takich profesjonalnych ogrodzeń była jedynie taśma na palikach, a ludzie i tak przychodzili, dla tych samolotów … O! Zoltan Veres będzie leciał! … Może przerwiemy na chwile tą rozmowę, na ten pokaz ? Naprawdę warto! – zapytał rozentuzjazmowany prezes. Co też uczyniliśmy.

pokazy lotnicze w nowym targu 2016 nowatorski piknik lotniczy

pokazy lotnicze w nowym targu 2016 nowatorski piknik lotniczy

 Ten węgierski pilot spędził 19 tysięcy godzin w powietrzu. Latał na 120 statkach powietrznych i posiada chyba wszystkie możliwe licencje lotnicze, a akrobacje wykonuje już prawie 30 lat. Nie dziwią więc liczne tytuły mistrzowskie tego pilota, a także zapis rekordu w Księdze Rekordów Guinessa. Zoltan Veres, w jednym ciągu wykonał 408 beczek.

- To może faktycznie ten Wasz piknik lotniczy jest ‘nowatorski’? – dopytuję prezesa po obejrzanym wspólnie pokazie. - To rzeczywiście jest ciekawe i zabawne, że wielu ludzi przekręca tę nazwę. Przecież jesteśmy na ziemi nowotarskiej … - Ale może to jakiś znak na przyszłość… Warty przemyślenia – dopowiadam. - Nowatorski, nowatorski … Hmm, czyli, że coś robimy czego inni nie robią …. A wie pani, że dziś jest u nas unikatowy śmigłowiec Czeskich Sił Powietrznych pomalowany we wzory biomechaniczne?

pokazy lotnicze w nowym targu 2016 nowatorski piknik lotniczy

 O tej atrakcji nie sposób było nie wiedzieć. Nagle, w jednej chwili swobodnie rozmieszczeni na miejscowym lotnisku widzowie ruszyli tłumnie w jednym kierunku – tam skąd dochodził hałas, gdzie widać było wirujące śmigło czeskiego Aliena Tigera; aby tylko być bliżej, bliżej, jak najbliżej … I nie ważne było wtedy, że łopatki helikoptera zagłuszały wszystko, wzbijały w powietrze tumany kurzu. To przecież zapowiadało, że „coś będzie się działo!” – wykrzyknął ktoś. Każdy chciał mieć zdjęcie lub film z tym olbrzymem.    

pokazy lotnicze w nowym targu 2016 nowatorski piknik lotniczy

pokazy lotnicze w nowym targu 2016 nowatorski piknik lotniczy

 Mi- 24/ W Alien Tiger zawitał do Polski po raz pierwszy właśnie na piknik lotniczy w Nowym Targu. Co więcej, to dopiero druga wizyta tego śmigłowca w Europie w tym malowaniu. Wcześniej był prezentowany w hiszpańskiej Saragossie. - W kwietniu br. uczestniczyliśmy w ćwiczeniach NATO Tiger Meet. To coroczny zlot samolotów wojskowych państw NATO; wspólne ćwiczenia, których celem jest m.in. wymiana doświadczeń. Ale w NATO Tiger Meet mogą uczestniczyć samoloty jednostek, które w godle posiadają symbol tygrysa lub pumy. Z tej okazji powstał motyw biomechaniki na naszym Mi-24/ W - wyjaśniał nadpor. Marek Matloch, pilot-operator Mi-24/W w Czeskich Siłach Powietrznych. - Maszynę czekał akurat planowany remont, na który przeznaczono określony budżet. W planach było też uczestnictwo we wspomnianym szkoleniu. Tam odbywa się też taka konkurencja na najciekawiej pomalowany statek powietrzny. Więc powiedziano nam, że jeśli będzie na to jakiś fajny pomysł to ten śmigłowiec zostanie okolicznościowo pomalowany. No i okazaliśmy się najlepsi w tym malowaniu … - cieszy się pilot i uzupełnia: - Pomysłów było dużo, ale jeden z naszych mechaników, modelarz, to pasjonat takich rzeczy, zafascynowany malowaniami samolotów. Nawiązał kontakt z osobą, która takie malowania wykonuje i przyniósł gotowy projekt, który nasze dowództwo zaakceptowało do realizacji. Czeska załoga jednak zauważa, że już niewiele może być takich okazji, by móc zobaczyć czeskiego Mi-24 w barwach biomechaniki, bo czeskie wojsko planuje wymianę lotniczej floty. Może zatem i ten śmigłowiec ktoś będzie musiał uratować od kasacji. Dla widza, na pokazach jest on niewątpliwie bardzo oryginalną i bezapelacyjnie nowatorską atrakcją. Organizatorzy nowotarskiego pikniku już wcześniej próbowali zaprosić Czechów do Polski. – W ubiegłym roku Czeskie Siły Powietrzne odpowiedziały na nasze zaproszenie. Wtedy miał być myśliwiec JAAS 39 Grippen, ale pech chciał, że na kilka tygodni przed naszą imprezą jeden z tego typu samolotów wypadł z drogi startowej, wobec czego Czesi zawiesili wszystkie loty. Za to w tym roku – taka niespodzianka do nas stamtąd przyleciała! – z entuzjazmem informuje Paweł Kos z nowotarskiego Aeroklubu.

 Nie da się ukryć, że ten podhalański teren jest bardzo lubiany przez wojsko. Jednak niewielu miejscowych wie, że na terenie tamtejszego lotniska, pod koniec XIX w. istniał poligon artylerii fortecznej. Nowotarski poligon powstał na potrzeby Twierdzy Kraków. Całość oddanego wojsku terenu obejmowała prawie 95 hektarów. Dopiero po likwidacji poligonu, w 1926r., gdy lotnictwo zyskiwało na znaczeniu, m.in. z uwagi na transport poczty, podjęto decyzję o powstaniu lotniska w Nowym Targu. Utworzone najprawdopodobniej w 1930 r. było pierwszym w Rzeczypospolitej lotniskiem turystycznym i zapasowym dla zakopiańskiego. W 1957r. założono Aeroklub Tatrzański – potem, od 2001r. pod nazwą Aeroklub Nowy Targ, który jest głównym organizatorem Nowotarskich Pikników Lotniczych.

pokazy lotnicze w nowym targu 2016 nowatorski piknik lotniczy

 Może właśnie też trochę dzięki tej wojskowej przeszłości lotniska, nowotarski aeroklub może pochwalić się tak owocną współpracą także z Siłami Powietrznymi RP. – Z naszymi Siłami Powietrznymi, a konkretniej: z Bazą Lotniczą w Inowrocławiu i Pruszczu Gdańskim współpracujemy i udostępniamy im lotnisko do treningów w terenach górskich. Dzięki temu, w ramach zbliżania się wojska do społeczeństwa są oni częstym gościem także na naszych pokazach lotniczych – informuje prezes Kos. Także płk. Zbigniew Musiał, dowódca 56. Bazy Lotniczej chwali sobie położenie lotniska zarówno z uwagi na górskie ukształtowane terenu jak i niewielki ruch lotniczy: - To pozwala nam na efektywne wykorzystywanie tego miejsca z korzyścią obustronną.

pokazy lotnicze w nowym targu 2016 nowatorski piknik lotniczy

 Wojskowi mogą się szkolić, a mieszkańcy … No cóż … - Nie odbywa się to bez konsekwencji w relacjach z miejscowym społeczeństwem… Bo śmigłowce robią hałas, a niektórzy mieszkańcy nie przepadają za atrakcjami tego typu … Aż strach pomyśleć co to będzie gdy wybudujemy betonowy pas startowy. Co nie zmienia faktu, że są i tacy, którzy z upodobaniem podglądają te wojskowe, lotnicze treningi – wtrąca żartobliwie prezes lokalnego aeroklubu. W czym zatem tkwi różnica pomiędzy treningiem wojsk lotniczych, a pokazem? - Podczas działań operacyjnych większość elementów z pokazów też jest wykorzystywana w różnych konfiguracjach, ale podczas pokazów dla publiczności chcemy zaprezentować możliwości tego statku powietrznego. Tutaj, staramy się w krótkim czasie wydobyć to co najpiękniejsze w tych śmigłowcach – całą moc możliwości – wyjaśnia płk. Musiał. O tym jaką „moc możliwości” miały m.in. prezentowane, śmigłowce Mi-24 polskiej armii mogli przekonać się wszyscy Ci, którzy przybyli na VIII Nowotarski Piknik Lotniczy.

 To był prawdziwy piknik lotniczy: ludzie siedzący na trawie, na kocach, składanych krzesełkach, biwakujący, dzieci puszczające styropianowe samolociki, stojące w kolejkach do samolotu, spotterzy, widzowie przybywający pieszo, na rowerach, motocyklach, z lornetką, aparatem fotograficznym, telefonem, tabletem, dla samolotów, pilotów, dla lotnictwa… Które w Nowym Targu nie chciało odlecieć nawet po zmroku (powyżej – nocny pokaz grupy Twister Aerobatics w wykonaniu Chrisa Burketta i Petera Wellsa).

Autor zdjęcia tytułowego: Piotr Kotlinowski, Zdjęcia oznaczone danymi autorów. Pozostałe: Własność Katarzyna Hadała.

Autor publikacji: Katarzyna Hadała

Redakcja poleca

Gru 29, 2020
Ciężko teraz mówić o lotniczych imprezach w Polsce w 2021 roku, kiedy nie wiadomo czy uporamy się z epidemią Covid-19. Jednak już w zeszłym roku ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik zgodziła się na udział śmigłowca Mi-2 SP-SAP w zachodniej produkcji "Tylko dla twoich ...
Paź 09, 2020
Już wkrótce pierwsi komercyjni pasażerowie mogą podróżować z naddźwiękową prędkością. Zbudowany właśnie odrzutowiec poleci po raz pierwszy ...
Paź 07, 2020
Brzydka może być pogoda, brzydki może być oddech, brzydkich kobiet nie ma, tylko wina czasem brak (żeby nie wyjść na męskiego szowinistę - dotyczy to ...
Paź 01, 2020
Czy to sen czy jawa? Tym pytaniem można by w zasadzie rozpocząć ten nietypowy przegląd modelarskich konstrukcji lotniczych. Jednak po bliższym ...
Cze 25, 2020
W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie katastrofy lotu PIA PK8303 w Karaczi, w którym uczestniczyło 99 osób, w tym 8 członków załogi, ...
Cze 24, 2020
Należąca do sił Włoskich Sił Powietrznych (AMI) baza w Aviano była świadkiem historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy wykonano w niej tzw. marsz ...
Cze 22, 2020
Wczoraj doszło do kolejnej interwencji funkcjonariuszy Grupy Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie na pokładzie ...
Cze 20, 2020
Dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-2 Spirit z 509. Skrzydła Bombowego USAF, spotkały się 18 czerwca za kołem podbiegunowym z norweskimi ...

Najczęściej czytane

Gru 10, 2020
Jak informuje organizacja Laguna's Spitfire Legacy, brytyjskie samoloty z czasów IIWŚ upamiętnią latem 2021 roku historię udziału polskich żołnierzy, ...
Gru 11, 2020
Lotnicza Akademia Wojskowa nieustannie inwestuje w nowoczesny sprzęt szkoleniowy. W tym roku zakupiono nowe urządzenie symulacji lotu Diamond ...
Gru 14, 2020
Prace związane z realizacją inwestycji polegającej na modernizacji wystawy plenerowej dobiegają końca. Wiosną zrealizowany został już pierwszy etap ...
Paź 18, 2020
Od roku w pracowni aerografu Przemysława Drozda powstaje model TS-11 Biało-czerwonej Iskry nr 5. Jedyny taki istniejący model w imponującej skali 1:7 ...
Paź 15, 2020
Rodzice siedmioletniego Polaka, który zginął w katastrofie lotniczej w 2018 r., wytoczyli proces przeciwko Irish Parachute Club i właścicielom ...
Paź 13, 2020
Krzysztof z Zebrzydowic ma 50 lat. Lubi kontakt z przyrodą, zapach traw i powiew wiatru. Od zawsze chciał być pilotem i powtarza, że „Wiatr to jego ...
Paź 12, 2020
Jak informuje pilot Kamil Skorupski, ten można powiedzieć, szalony pomysł powstał prawie dwa lata temu. Jego pomysłodawcami są Paweł Jakubowski i ...
Paź 11, 2020
W dniu wczorajszym dwa samoloty, w tym jeden ultralekki Alpi Pioneer 300 i turystyczny Robin DR.400/140 Major zderzyły się w powietrzu na terenie ...
Paź 09, 2020
Dzisiaj portal Echodnia.eu pisze o przebiegu prac na radomskim lotnisku. - "Bez najmniejszych opóźnień trwa budowa Portu Lotniczego Warszawa – Radom ...
Cze 01, 2020
Agenci celni Hong Kongu odkryli 217 kilogramów kokainy ukrytej w silniku odrzutowym. To prawdopodobnie pierwszy w historii przemyt narkotyków, gdzie ...
Maj 30, 2020
Amerykańskie Siły Marynarki Wojennej na rejon Europy i Afryki poinformowały, że 26 maja dwa samoloty Su-35 należące do sił powietrznych Federacji ...
Maj 29, 2020
Jak podkreśla Dowódca 2 SLT gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, realizowana przez Amerykanów operacja Bomber Task Force to obejmująca bardzo długi ...

Nasze wywiady

Paź 27, 2020
W tym roku minęło 60 lat od wielkiej defilady lotniczej nad polami Grunwaldu. Wciąż żyje kilku pilotów, którzy uczestniczyli w pokazie, który odbył ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik zgodziła się na udział śmigłowca Mi-2 SP-SAP w zachodniej produkcji "Tylko dla twoich ...
Wrz 10, 2020
Na początku września odwiedziliśmy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z Panem Dyrektorem Pawłem Pawłowskim. Pan ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w tym roku przypada 100-Lecie Lotnictwa Polskiego oraz 100-Lecie Niepodległości ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które jest znane w całej Polsce. Pani Małgorzata była stewardesa PLL LOT, jedna z ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako jedni z pierwszych, oficjalny spot Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga 737-800, który znajduje się w warszawskim AirPoint. Teoretycznie wszystko wygląda ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat swoim tańcem w tunelu aerodynamicznym, popularyzując i zwracając uwagę na nową, ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 1 Marca 2021    |    Wydarzyło się: 1912 – Nad Jefferson Baracks w stanie Missouri Amerykanin Albert Berry wykonał pierwszy skok spadochronowy z pokładu samolotu. 1932 - Został porwany i zamordowany półtoraroczny syn amerykańskiego lotnika Charlesa Lindbergha. 1964 – 85 osób zginęło w katastrofie samolotu Lockheed Constellation w Nevadzie. 1999 - Bertrand Piccard i Brian Jones wystartowali ze Szwajcarii w pierwszy lot balonem dookoła świata. 1887 - Urodził się Paweł Argiejew, rosyjski lotnik (zm. 1922). 2010 – Zmarł Władimir Iljuszyn, rosyjski pilot (ur. 1927).

Lotnicza książka

Lut 22, 2021
Wydawnictwo Fronda poinformowało o wprowadzeniu na rynek wydawniczy książki Wacława Króla – asa myśliwskiego, dowódcy dywizjonu 302 i pilota Cyrku ...
Lut 09, 2021
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie wydało publikację pod tytułem „Samolot CSS-13 we wspomnieniach agrolotników„. ...
Lut 04, 2021
W roku 2020 polskie lotnictwo morskie obchodziło jubileusz 100-lecia istnienia. To bardzo ważna data w historii Polskiej Marynarki Wojennej, warta ...
Lis 03, 2020
O polskich pilotach mówiono nieraz, że jak będzie trzeba, polecą nawet na drzwiach od stodoły. I to jest prawda. Ich odwagę oraz determinację ...
Paź 30, 2020
W latach 20. Karolina jako pierwsza Polka samodzielnie siada za sterami Basia, Anna i Jadwiga pilotują najszybsze myśliwce czasów II wojny światowej ...
Paź 25, 2020
Nakładem Kuźnicy Techniki Aeronautycznej i Kompozytowej „Draco” ukazał się album czarno-białej fotografii lotniczej oraz artystycznej autorstwa ...
Mar 17, 2020
"Czy pracę pilota można przedstawić w sposób lekki, zrozumiały i dowcipny? Okazuje się, że TAK. Kapitan Dariusz Kulik robi to z prawdziwym znawstwem, ...
Lut 22, 2020
Nakładem kuźnicy techniki aeronautycznej i kompozytowej „Draco” ukazało się drugie (poprawione i uzupełnione) wydanie książki autorstwa Michała ...
Lut 19, 2020
Nakładem kuźnicy techniki aeronautycznej i kompozytowej „Draco” ukazała się książka autorstwa Michała Imiołka, pt. „W stronę dronów czyli kilka słów ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz samych pokazach lotniczych zorganizowanych w ramach Air Show Radom 2018. Ponieważ ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia lotu atlantyckiego Ludwika Idzikowskiego i 30-lecia MiGa-29, Niebo bez Granic ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez granic" w roku 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Biało-Czerwonej ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , W-3W/W-3WA Sokół, Mi-14 i Mi-2, Mi-8 i W-3 Sokół, Mi-17, Mi-24 oraz Mi-2. Samoloty ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim Okęciu wylądował nowy nabytek LOT-u Dreamliner B787-9. Przyleciał wprost z Everett, ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś możecie zobaczyć co działo się podczas konferencji prasowej tego oszałamiającego ...
Top