czwartek, 14 wrzesień 2017 10:56

Relacja z XVIII Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego Kontakty 2017. Ikariada nad Narwią.

Napisane przez Biuro Zawodów
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pamiątkowe zdjęcie pilotów i gości w ujęciu znakomitego Studia Fotograficznego Foto Gabs z Łomży, towarzyszącego Mistrzostwom nieprzerwanie od 18 edycji Pamiątkowe zdjęcie pilotów i gości w ujęciu znakomitego Studia Fotograficznego Foto Gabs z Łomży, towarzyszącego Mistrzostwom nieprzerwanie od 18 edycji

- Brr, zimno i mokro, a mamy lecieć… - niepokoiła się w środę, 6 września, Dominika Jurkiewicz z Torunia. W piątek o ósmej pułap chmur w Łomży na wysokości 50 -70 m, mżawka. - Musiałem wylądować w Szorcach, nie dało się lecieć. Znad Biebrzy poszła mgła, prawie zero widoczności - zadzwonił kilka minut później Zbyszek Kędziora, który wystartował w Brodach.

Około dziesiątej chmury podniosły się na jakieś 150 m, od wschodu zaczęły przebijać się pierwsze od kilku dni promienie słońca. Dwie godziny później na lądowisku nad Narwią zapanowało lato. Tak oto otworzyło się „niebiańskie okienko” pięknej, słonecznej, upalnej wręcz pogody prawie do zachodu słońca w niedzielę! Jakby na czas Mistrzostw, zaplanowanych właśnie od piątkowego do niedzielnego popołudnia, 8 - 10 września.

Pasja
- Po huraganie na Mistrzostwach Europy, które były trzy tygodnie temu na Węgrzech, moja motolotnia ma uszkodzony wózek i skrzydło. Nie zdążyłem jej naprawić na „Kontakty” i nie przyleciałem, ale nie mogłem u was nie być - zameldował się samochodem Konrad Ziębakowski z Radomia, który w ubiegłym roku w Łomży wywalczył Mistrzostwo Polski w Przelocie przez Bramkę w klasie motolotni.
Sympatia i pasja, jaką wzbudzają w pilotach zawody w Łomży sprawia, że kilometry nie stanowią żadnych przeszkód! Piloci motoparalotni Artur Skiba, Paweł Gołębiowski oraz Wiesław Grzesiak przyjechali do Łomży z Koszalina. Rudolf Zieliński przyleciał swoim samolotem z Ostrawy. Stanisław Pietruskievicius przyciągnął swoją motolotnię na specjalnym wózku z Wilna! Sylwester Kruk spod Garwolina w piątek od świtu czekał na swoim lądowisku na warunki, które pozwoliłyby na start. Po daremnym wyczekiwaniu, postanowił przyjechać samochodem. Z córką Kasią dotarł do Łomży około godziny 18.00. Widząc, że aura się poprawiła, a kolejne motolotnie, samoloty i wiatrakowce lądują nad Narwią, postanowił wrócić do domu, by w sobotę rano przylecieć motolotnią. W sobotę Sylwek i Kasia Kruk po porannym przylocie jedli już śniadanie w Łomży ze wszystkimi pilotami.

Na serek Stingiem
Sobotni poranek piloci spędzili na specjalnie przygotowanych dla nich atrakcjach.
- Silosy na mleko oraz zmechanizowana produkcja robią niesamowite wrażenie - opowiadał po wizycie w OSM Piątnica Ryszard Chilczuk, który przyleciał sprawdzić na faktach, skąd biorą się tak smakowite serki, niezwykle „wypasionym” samolotem ultralekkim Sting.
Gdy Ryszard zachwycał się mleczną technologią, w tym samym czasie w innej grupie wyłonił się strzelec wyborowy! Okazało się, że towarzyszące pilotom żony mają sokoli wzrok i nie dały panom żadnych szans, a najlepszą z najlepszych została Olga Rogacewicz z Radomia, która na łomżyńskie zawody przybyła pierwszy raz. Drugie miejsce zajęła Mirka Górska, trzecie Kasia Brzostowicz (obie z Warszawy). Inni ścigali się na gokartach, pozostali wybrali pokoje zagadek i...mieli nie lada problem z rozwiązaniem czyhających tam tajemnic. Najlepiej poradziła sobie grupa Ciszkowcy/Kłębek, którzy z pokoju Kanibala wydostali się...4 sekundy przed końcem czasu!

kontakty mistrzostwa mikrolotyFoto: organizator

kontakty mistrzostwa mikrolotyPrzyszły pilot. Fot. Bolesław Godlewski

kontakty mistrzostwa mikrolotyTriumfatorzy w klasie motoparalotni, członkowie Kadry Narodowej Adam Pupek i Piotr Kozikowski z Łomży

kontakty mistrzostwa mikrolotyNajlepsi w klasie wiatrakowców (od lewej): mistrz świata i Europy Alek Dernbach (Warszawa) z nawigatorką Klaudią Laskowską (Krosno), Irek Krajewski (Białystok) i Marcin Majsterek (Warszawa) z nawigatorką Dominiką Jurkiewicz (Toruń)

kontakty mistrzostwa mikrolotyAdam Pupek i Piotr Kozikowski w „błyskotliwym” locie. Fot. Bolesław Godlewski

W niebo!
Po oficjalnym otwarciu Mistrzostw, którego dokonali redaktor naczelny „Kontaktów” Władysław Tocki i wójt gminy Piątnica Krzysztof Kozicki, wójt wzniósł się w niebo wiatrakowcem, pilotowanym przez mistrza świata i Europy Alka Dernbacha z Warszawy.
- Dotąd latałem tylko wielkimi samolotami pasażerskimi, teraz pierwszy raz leciałem wiatrakowcem. Piątnica jest zwartą miejscowością, ale może się rozwijać. Z góry widać dużą przestrzeń do zagospodarowania między ulicą Włościańską, a drogą krajową na Białystok. Tam trzeba zbudować drogi poprzeczne i będziemy mieć dużą przestrzeń na tworzenie nowych działek. Przy okazji zauważyłem jedno dzikie wysypisko śmieci. Od lat jestem sympatykiem Mistrzostw, organizowanych przez „Kontakty” na piątnickich łąkach. Będziemy je nadal wspierać, będę pomagał w tym, co niezbędne i konieczne. Do lądowiska zbudowaliśmy drogę i każdego roku przed zawodami ją odkrzaczamy, naprawiamy, żwirujemy, bo deszcze ją niszczą. Lotniska w Piątnicy budować na razie nie będziemy, bo... trzeba mierzyć siły na zamiary - mówił na gorąco po wylądowaniu Krzysztof Kozicki.
Wkrótce potem podniebną rywalizację rozpoczęli piloci wiatrakowców, motolotni i samolotów, a po nich motoparalotni w konkurencji wymagającej wielkiej precyzji, czyli w celności lądowania.
Tuż przed zmrokiem w niebo wzbiła się motoparalotnia z Adamem Pupkiem i Piotrem Kozikowskim z Łomży w widowiskowym locie między pylonami z warkoczem biało-czerwonego dymu i ognistej racy. Tak „błyskotliwe” zakończenie sobotniego dnia było jednocześnie zaproszeniem na niedzielę.
Niedzielny poranek przywitał wszystkich gorącym słońcem i bezwietrzną pogodą. Już o 6.00 rano w powietrze wzbili się motoparalotniarze, by rozegrać konkurencję nawigacyjną zakończoną celnością lądowania. Po nich do boju stanęły motolotnie, wiatrakowce i samoloty ultralekkie. W Mistrzostwie Polski w Przelocie przez Bramkę wystartowało 12 załóg. W porywistych podmuchach kunsztem pilotażu wykazał się Zbyszek Kędziora z Białegostoku, który przeleciał przez „bramkę” szerokości 10 m i bezapelacyjnie został tegorocznym Mistrzem Polski w kategorii samolotów ultralekkich i motolotni. Wśród wiatrakowców zwyciężyła załoga Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz, wiatrakowcowy wicemistrzowie Europy sprzed trzech tygodni, którzy w tej konkurencji startowali pierwszy raz w życiu!

Lot dzieci i obiektywu
Łomżyńskie zawody to nie tylko zmagania dla pilotów. W trakcie Mistrzostw rozegrany został konkurs na najdłuższy lot modelem szybowca, w których wzięło udział 66 dzieci. Puszczony przez Damiana Biernackiego szybował aż 23 metry! Drugie miejsce w sobotę zajęła jego siostra Kasia Biernacka, a trzecie Jakub Chojnowski. Wszystkie dzieci otrzymały upominki, a troje zwycięzców nagrody.
Grand Prix w Konkursie Fotograficznym pt. „Lot” na zdjęcie z Mistrzostw zdobył Tomasz Roszkowski i w nagrodę poleciał wiatrakowcem.  

18 lat
Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „Kontakty” w tym roku osiągnęły pełnoletność, ale tych osiemnastu edycji nie byłoby, gdyby nie pasja, serce i praca naszych przyjaciół, którzy co roku przygotowują te zawody. Szczepan i Mirosława Grodzcy z synem Marcinem, Zbyszek Pieciak z synem Julkiem, Sylwester Szczepanik, Andrzej Udwald, Stanisław Kojro z córką Klaudią i synem Kamilem (oboje szkolą się na pilotów motolotni), Jerzy Kononiuk, Marian Knopkiewicz, Dariusz Molczyk, Adam Krajewski, Adam Pupek, Andrzej Męczkowski, Zbyszek Kędziora, Artur Mazurek, Maciej Zagłoba - bez Was nie byłoby Mistrzostw, dzięki Wam są one zawsze dopięte na ostatni guzik! W imieniu „Kontaktów” oraz pilotów z całej Polski bardzo Wam dziękujemy!
Kłaniamy się także naszym, nieprzerwanie od 18 edycji, sponsorom: prezesowi Prefbetu Śniadowo Jerzemu Michalakowi i prezesowi OSM Piątnica Zbigniewowi Kalinowskiemu.

Wyniki XVIII Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego „Kontakty 2017”:

Klasyfikacja generalna XVIII Mistrzostw w klasie motolotni, ulm, wiatrakowców:
1. Alek Dernbach i Klaudia Laskowska
2. Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz
3. Zbyszek Kędziora

Klasyfikacja generalna XVIII Mistrzostw w klasie motoparalotni:
PF1 (start z nóg):
1. Jacek Ciszkowski
2. Robert Trypuz
3. Jarosław Pałdyna
PL2 (start z wózka)
1. Adam Pupek/ Piotr Kozikowski
2. Dariusz Brzostowicz/ Przemysław Kalinowski
3. Piotr Domański/ Adam Giela

Mistrzostwa Polski w Przelocie przez Bramkę:
Klasa wiatrakowców:
1. Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz
2. Irek Krajewski
3. Alek Dernbach i Klaudia Laskowska
Klasa motolotni i ulm
1. Zbyszek Kędziora
2. Janusz Tichoniuk
3. Leszek Wiktorski

Źródło informacji: Dominika Tocka / Biuro zawodów / Tygodnik „KONTAKTY”

Czytany 1495 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 wrzesień 2017 12:46

Artykuły powiązane

Redakcja poleca

Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...
Sty 29, 2019
Ludzie porzucają psy w lesie, albo samochody na parkingach, ale ...
Sty 24, 2019
Boeing z powodzeniem ukończył pierwszy testowy prototyp ...
Sty 25, 2019
23 stycznia br. do malborskiej Bazy wrócił z Bydgoszczy Mig-29 o ...
Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...
Sty 02, 2019
Każdy kto miał do czynienia z modelarstwem zna zapewne firmę ...
Sty 02, 2019
Od 1 stycznia 2019 roku port na Sadkowie nie będzie obsługiwał lotów ...
Gru 18, 2018
Top Gun 2 jest teraz w fazie produkcji, a plan filmowy przeniósł się ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 18 Lutego 2019    |    Wydarzyło się: 1911 - Inauguracja poczty lotniczej (Indie). 1930 - W amerykańskim Saint Louis pierwsza w historii krowa o imieniu Elm Farm Ollie odbyła lot na pokładzie samolotu. 1969 - Terroryści z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny zastrzelili pilota i ranili trzech pasażerów, podczas nieudanej próby porwania samolotu Boeing 707 izraelskich linii El Al na lotnisku Zurych-Kloten. 1969 - W katastrofie samolotu pasażerskiego Douglas DC-3 pod Hawthorne w Newadzie zginęło 35 osób.

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top