Wydrukuj tę stronę
czwartek, 30 listopad 2017 12:12

Produkcja bomb lotniczych Mk-82 do samolotów F-16.

Napisane przez MON
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fot. www.nitrochem.com.pl/produkty/amunicja_usluga_elaboracji/bomby_lotnicze/ Fot. www.nitrochem.com.pl/produkty/amunicja_usluga_elaboracji/bomby_lotnicze/
Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A., należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, rozpoczną produkcję w Polsce, bomb lotniczych rodziny Mk-82, będących na uzbrojeniu polskich samolotów F-16.

W środę 29 listopada br. w siedzibie NITROCHEM, w obecności sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego, podpisana została umowa na produkcję bomb lotniczych rodziny Mk-82. Umowa realizowana będzie wspólnie  z renomowanym partnerem RWM Italia należącym do grupy Rheinmetall Defence –  certyfikowanym i uznanym w świecie producentem bomb lotniczych. Produkowana w Polsce bomba, będzie spełniała wysokie wymagania jakościowe i będzie mogła zostać wykorzystana w nowoczesnych, kierowanych bombach lotniczych (np. GBU-12 i GBU-38). Umowa jest konsekwencją podpisania w maju 2017 roku listu intencyjnego w sprawie współpracy przy produkcji w Polsce standardowych bomb lotniczych NATO rodziny Mk 80. Realizacja zamówienia przewiduje transfer technologii, jak również certyfikację procesu produkcji. Zapewni to pełną wymienność z produktem włoskim oraz kompatybilność z systemami naprowadzania bomb kierowanych, np. firmy Raytheon. Rozpoczęcie produkcji w Polsce wzmocni bezpieczeństwo państwa poprzez m.in. zbudowanie zdolności do produkcji krajowej i potencjalny eksport na rynki trzecie. „Nitro-Chem” realizuje strategię polonizacji systemów uzbrojenia znajdujących się na uzbrojeniu Sił Zbrojnych RP.

***

Bomba lotnicza Mk-82 ogólnego przeznaczenia jest najpopularniejszą bombą lotniczą stosowaną na samolotach F-16. Bomba służy do niszczenia lub obezwładniania głównie stacjonarnych celów naziemnych i nawodnych. W kompletacji bomby Mk-82 znajdują się głowica bojowa, zapalnik, zestaw stabilizujący oraz pomniejsze akcesoria służące do zapewnienia charakterystyk balistycznych i możliwości podwieszenia pod belki bombowe samolotu (ucha nośne).

W najbliższym czasie „Nitro-Chem” będzie mógł oferować bomby Mk-82 w postępowaniach na dostawy tego uzbrojenia dla Sił Powietrznych RP.

Źródło informacji i zdjęć: Ministerstwo Obrony Narodowej

Czytany 999 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 listopad 2017 12:17

Artykuły powiązane