piątek, 02 luty 2018 11:55

Przegląd informacji Airbus-a w związku z Singapore Airshow 2018.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozwój programu A330neo i loty próbne - zgodnie z harmonogramem.

Po pierwszych lotach pierwszego samolotu testowego A330neo (MSN1795) w dniu 19 października 2017 i drugiego (MSN1813) w dniu 4 grudnia oba są w pełni sprawne i obecnie latają codziennie. Oznacza to, że maszyny wylatały już ponad 290 godzin lotu i wykonały ponad 80 lotów (stan na 24 stycznia). Jest to bardzo dobry początek potwierdzający, że ​​zachowanie samolotu jest zgodne z przewidywaniami. Rozpoczęły się także testy autopilota (w tym automatyczne lądowanie), a testy wznoszenia i wysokiej prędkości są w toku

W ciągu najbliższych trzech miesięcy oba samoloty będą koncentrować się na testach zewnętrznych: MSN1795 przeprowadzi test przy niskich temperaturach, oraz zewnętrzne testy hałasu, a MSN1813 przeprowadzą testy naturalnego oblodzenia i pierwszą część testów w wyższych i wysokich temperaturach. Równolegle, jakość obsługi i loty identyfikacyjne będą kontynuowane na obu samolotach podczas wykorzystywania wszystkich komponentów i systemów samolotu.

W międzyczasie Airbus rozwija się szybko, przygotowując następny samolot A330neo - trzeci samolot testowy w locie i pierwszy A330-800, MSN1888. Ukończono już jego montaż strukturalny i trwa instalacja oprzyrządowania do prób w locie. Wkrótce samolot zostanie przekazany do malarskiego hangaru, aby otrzymać zewnętrzne barwy. Co więcej, samoloty produkcyjne rozwijają się zgodnie z planem w Final Assembly Line, a Airbus zakończył instalację pierwszej zupełnie nowej kabiny Airspace.                  

Airbus nawiązuje współpracę z instytutami badawczymi ONERA oraz DLR przy opracowaniu nowej generacji Obliczeniowej Mechaniki Płynów (CFD)

Po niedawnym wspólnym porozumieniu w Tuluzie, Airbus współpracuje z ONERA, francuskim ośrodkiem badawczym w dziedzinie lotnictwa i kosmosu oraz DLR, niemieckim ośrodkiem badawczym w dziedzinie lotnictwa i astronautyki, w celu wspólnego opracowania wspólnych obliczeniowej mechaniki płynów nowej generacji (CFD) do zaawansowanego prognozowania przepływu powietrza, które odegra kluczową rolę w rozwoju każdego przyszłego samolotu. Te nowe możliwości CFD, po ich zatwierdzeniu, zapewnią inżynierom potężne narzędzie - w szczególności do symulacji aerodynamiki w bardzo złożonych manewrach samolotów - obejmujące całą powłokę lotniczą. Partnerstwo to łączy najlepsze talenty Francji i Niemiec w zakresie technologii CFD i będzie odgrywać ważną rolę w zabezpieczaniu długoterminowych wspólnych projektów rozwojowych. W szczególności pozwoli on ONERA, DLR i Airbus na przyspieszenie swoich działań znacznie wykraczających poza to, co pojedyncza jednostka mogłaby osiągnąć, a ostatecznym celem jest zaprojektowanie najlepszego samolotu.

Demonstrator "CityAirbus" Iron-Bird osiąga "Power On"

Program demonstracyjny mobilności miejskiej i lotniczej firmy Airbus "CityAirbus" osiągnął ważny kamień milowy: nastąpiło ukończenie i "włączenie" obiektu testowego Iron Bird w Taufkirchen w Niemczech. Umożliwia to weryfikację całego elektrycznego układu napędowego CityAirbus, opracowanego przez jednostkę Airbus E-Aircraft Systems. Po okresie testów i weryfikacji na Iron Bird, układ napędowy zostanie osadzony w demonstratorze do połowy 2018 roku. Konfiguracja stanowiska testowego odzwierciedla architekturę CityAirbus, w tym silniki, elektronikę mocy i skrzynki rozdzielcze - opracowane i wyprodukowane przez firmę Siemens.

W międzyczasie trwa sam rozwój pojazdu CityAirbus. Pierwsze części konstrukcyjne zostały już wyprodukowane i są już w drodze na montaż.

Te etapy rozwoju torują drogę do pierwszego lotu CityAirbus przed końcem 2018 roku.

CityAirbus to wielozadaniowy, samosterowany, zasilany bateryjnie pojazd startujący i lądujący pionowo. Przeznaczony jest do przewożenia do czterech pasażerów nad zatłoczonymi metropoliami w szybki, niedrogi i przyjazny dla środowiska sposób.

Airbus wybrany głównym wykonawcą system satelitarnego wspomagania satelitarnego następnej generacji (SBAS) - "EGNOS V3"

Airbus został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) jako główny wykonawca projektu EGNOS V3 - następnej generacji europejskiego systemu wspomagania satelitarnego (SBAS). EGNOS V3 zapewni pełną ciągłość usługi na następną dekadę i będzie pierwszym operacyjnym SBAS wdrażającym standard światłowodowy o podwójnej częstotliwości i wielu konstelacjach, z GPSem i Galileo, zastępując EGNOS V2, który działa od 2011 roku.

Będąc "głównym wykonawcą", Airbus będzie kierował konsorcjum z udziałem współtwórców z Francji, Niemiec, Hiszpanii i Szwajcarii. Airbus będzie odpowiedzialny za opracowanie, integrację, wdrożenie i przygotowanie operacji EGNOS V3, ogólną wydajność systemu i Central Processing Facility, która jest w centrum algorytmów nawigacji w czasie rzeczywistym. A350 XWB to pierwszy samolot Airbus, który oferuje operacje SBAS wspierane przez funkcję Airbusa "Satellite Landing System (SLS)" (certyfikat na A350 od EIS).

Airbus kupuje nowe amerykańskie centrum szkoleniowe

Firma Airbus kupiła centrum szkoleniowe Flight Simulation Solutions w Aurora, Colorado na przedmieściach Denver. Obecnie centrum szkoleniowe obsługuje przede wszystkim Frontier Airlines i ma znaczne możliwości rozwoju.

Przed przejęciem Airbus organizował szkolenia w regionie Ameryki Północnej głównie w ośrodku szkoleniowym w Miami na Florydzie. Dodanie nowego obiektu pomoże Airbusowi w osiągnięciu długoterminowego wzrostu w ekspansji na rynki w obu Amerykach.

W ciągu ostatnich dwóch lat Airbus rozszerzył swoje możliwości szkoleniowe dla klientów z obu Ameryk, dodając centra szkoleniowe w Mexico City, Meksyku i Campinas w Brazylii. Obecnie centrum szkoleniowe Aurora posiada dwa symulatory lotu A320 rodziny FAA Level-D do szkolenia pilotów Frontier Airlines na pokładach floty wszystkich linii lotniczych Airbusa. W celu zaspokojenia przewidywanego zwiększonego zapotrzebowania na szkolenia dodatkowe symulatory zostaną umieszczone w zakładzie w Denver w 2018 r..

Navblue and Honeywell oferują rozwiązanie bezpieczeństwa na drodze startowej

Po dwuletnim okresie wspólnego rozwoju, firma zależna Airbusa, Navblue i Honeywell, oferuje kompleksowe rozwiązanie: SmartLanding firmy Honeywell wraz z systemem ROPS firmy Airbus. To rozwiązanie, które powstało we współpracy z Lufthansa Group, ma być certyfikowane zarówno na samolotach Airbus, jak i innych niż Airbus. Współpraca łączy zalety dwóch technologii: zabezpieczenie ROPS na drodze startowej oraz zwiększoną świadomość podczas podejścia i lądowania SmartLanding - udoskonalenie oprogramowania w systemie ostrzegania o zbliżaniu się do ziemi o (Honeywell). W lipcu 2016 r. Grupa Lufthansa, Honeywell Aerospace i Airbus podpisały Memorandum of Understanding (MOU), aby wspólnie pracować nad opracowaniem rozwiązania bezpieczeństwa drogi startowej łączącego to co najlepsze z obu systemów. Grupa Lufthansa przyczyniła się do opracowania i oceny rozwiązania przy zaangażowaniu załóg lotniczych od wczesnej fazy rozwoju projektu.

Skywise Skywise pozyskuje dedykowanego globalnego partnera telefonicznego 4G: Transatel

Firma Airbus wybrała Transatel, wiodącego globalnego, mobilnego operatora sieci wirtualnej/agregatora, aby dodać nowe poziomy wydajności i prędkości do rozwiązania łączności w Skywise. Współpraca z Transatel oznacza, że Airbus może zapewnić szybki transfer danych w dowolnym regionie, kraju lub na lotnisku, aby zapewnić optymalne dostarczanie usług Skywise swoim klientom.

Jest to pokładowy system obsługi lotów i konserwacji (FOMAX), który będzie korzystał z tych usług transmisji danych. FOMAX to kompaktowa jednostka łączności, która gromadzi dane dotyczące konserwacji samolotów i osiągów z czujników pokładowych i automatycznie wysyła je do operacji naziemnych. Dodatek Transatela pozwoli na bezproblemowe i bezpieczne przesyłanie tych danych podczas przerw między lotami, z wiodącą w branży wydajnością dzięki dostępowi do sieci 4G.

"Hangar przyszłości" zbliża się do usprawnienia obsługi samolotów …

Airbus zaprezentuje swój Hangar Przyszłości (HoF) podczas Singapore Air Show. HoF, to logiczna kontynuacja skutecznej digitalizacji produkcji Airbusa, to projekt polegający na digitalizacji i automatyzacji czynności konserwacyjnych, w celu zwiększenia ogólnej wydajności procesu konserwacji.

HoF łączy w sobie wykorzystanie innowacyjnych technologii i inteligentnego Internetu - IoT (Internet of Things) - podłączonego sprzętu, takiego jak "cobots" (roboty współpracujące), drony, skanery, kamery, czujniki nieniszczące, z dokumentacją techniczną statku powietrznego i danymi eksploatacyjnymi statku powietrznego zebrane przez platformę otwartych danych Airbus "Skywise".

W oparciu o analitykę danych, aplikacje oparte na Skywise przewidują wymagane zadania konserwacyjne dla danego samolotu i optymalizują planowanie konserwacji i wykonywanie zadań konserwacyjnych w celu zminimalizowania czasu postoju samolotu. Po wstępnym odsłonięciu HoF w 2016 r., w marcu 2017 r. Airbus potwierdził współdziałanie w zakresie tego projektu z placówką edukacyjną Temasek Polytechnic w Singapurze. Projekt jest współfinansowany przez Singapore Economic Development Board i Airbusa.

Spółka należąca do Airbusa, Metron, wygrywa kontrakt zarządzania przepływem ruchu lotniczego z Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Singapurze

Urząd Lotnictwa Cywilnego Singapuru (CAAS) podpisał z Metron Aviation, spółką zależną Airbusa, umowę dotyczącą systemu zarządzania przepływem ruchu lotniczego (ATFM). Ten system będzie zlokalizowany w Centrum Kontroli Ruchu Lotniczego w Singapurze (SATCC). Metron będzie odpowiedzialny za zaprojektowanie, dostawę, dostawę, instalację, integrację, testowanie i uruchomienie systemu ATFM w okresie 23 miesięcy oraz 10-letnią usługę wsparcia sprzedaży, rozpoczynającą się po wstępnej akceptacji systemu.

Metron dostarczy flagowy produkt ATFM "Harmony" dla dostawców usług nawigacji lotniczej. W ramach projektu firma Metron Aviation współpracuje z Singapore Technologies Electronic Limited, która zapewni usługi w kraju obejmujące: nabycie, przechowywanie, instalację i konserwację podstawowego sprzętu, a także części zamiennych na czas trwania umowy.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

Czytany 713 razy Ostatnio zmieniany piątek, 02 luty 2018 12:03

Artykuły powiązane

 • Brazylijska Marynarka Wojenna zamawia trzy śmigłowce wielozadaniowe H135 od Airbusa.

  Brazylijska Marynarka Wojenna zamówiła trzy lekkie dwusilnikowe śmigłowce H135, które będą użytkowane przez pierwszą eskadrę śmigłowców wielozadaniowych (HU-1). Śmigłowce będą przeznaczone do szerokiego spektrum misji, takich jak: operacje specjalne, transport oddziałów i ładunków, inspekcja morska, poszukiwanie i ratownictwo i ewakuacja medyczna. Dwa śmigłowce będą wyposażone w zestawy ratownictwa medycznego. Pozostałe elementy wyposażenia to m.in.: zawiesie ładunkowe, pływaki awaryjne, wciągarka i radar meteorologiczny.

 • Airbus zapowiada obszerną ekspozycję na australijskim salonie lotniczym Avalon 2019.

  Airbus będzie jednym z największych wystawców obecnych na salonie lotniczym Avalon 2019. Spółka przedstawi całą gamę produktów i usług, w tym samoloty handlowe i wojskowe, śmigłowce oraz systemy bezzałogowe i kosmiczne. Impreza odbędzie się na lotnisku Avalon w Geelong w stanie Wiktoria w dniach od 26 lutego do 3 marca.

 • Airbus i Dassault Systèmes będą wspólnie budować europejski przemysł lotniczy przyszłości.

  Firmy Airbus i Dassault Systèmes podpisały protokół porozumienia (Memorandun of Agreement, MOA) na okres pięciu lat, zgodnie z którym firmy będą współpracować w zakresie wdrożenia aplikacji związanych z projektowaniem 3D, designem, inżynierią, produkcją, symulacją i sztuczną inteligencją. Pozwoli to firmie Airbus wykonać ważny krok w kierunku transformacji cyfrowej i zapewni podstawy do rozwoju nowego europejskiego ekosystemu technologicznego związanego z przemysłem lotniczym.

 • Linie Emirates zamawiają 40 samolotów A330-900 i 30 A350-900.

  Linie Emirates i firma Airbus podpisały list intencyjny w sprawie dostawy 40 samolotów A330-900 i 30 A350-900. Wartość umowy wynosi 21,4 mld dolarów według cen katalogowych. Dostawy samolotów najnowszej generacji Airbus A330neo i A350 rozpoczną się odpowiednio w 2021 i 2024 roku.

 • Kończy się historia A380. W 2021 roku Airbus kończy produkować ten model samolotu.

  Po dokonaniu przeglądu swojej działalności oraz w świetle rozwoju technologii samolotów i silników, Emirates redukuje swój portfel zamówień A380 z 162 do 123 samolotów. Linie Emirates przyjmą 14 kolejnych A380 w ciągu najbliższych dwóch lat. W konsekwencji, biorąc pod uwagę brak zaległości w zamówieniach z innymi liniami lotniczymi, Airbus zaprzestanie dostaw A380 w 2021 roku.

 • Airbus inwestuje 25 mln euro przyszłość zakładu produkcji podzespołów do satelitów w Ottobrunn/Taufkirchen.

  Airbus rozbudowuje swój zakład produkcji podzespołów astronautycznych w Ottobrunn/Taufkirchen koło Monachium. Jego rozwój posunął się dzisiaj do przodu o dwa kolejne kamienie milowe: premier Bawarii Markus Söder i prezes Airbus Defence and Space Dirk Hoke dali zielone światło inwestycji w produkcję paneli słonecznych do satelitów oraz zezwolili na oddanie do użytku rozbudowanych pomieszczeń czystych przeznaczonych do pracy nad oprzyrządowaniem tego rodzaju urządzeń. Łączna wysokość planowanych przez spółkę inwestycji wyniesie ok. 25 mln euro.

 • Airbus na Aero India przedstawi cztery samoloty, w tym przeprowadzi pokazy w locie z udziałem A330neo i C295.

  Od pokazów w powietrzu i na ziemi najlepszych w swojej klasie produktów po prezentacje najnowocześniejszych usług lotniczych i astronautycznych –  planowana przez Airbus ekspozycja podczas mającego się odbyć w Bengaluru od 20 do 24 lutego salonu lotniczego Aero India będzie należeć do jednej z największych w historii koncernu.

 • Airbus H135 od października będzie strzegł wschodniej granicy Polski.

  Premier Mateusz Morawiecki i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński spotkali się dzisiaj z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Miejscem dzisiejszej wizyty była Placówka Straży Granicznej w Huwnikach, której funkcjonariusze ochraniają 13 kilometrowy odcinek granicy z Ukrainą. Przy placówce znajduje się lotnisko dla śmigłowców SG, na którym stacjonują dwa helikoptery Kania.

 • Air France prezentuje nową klasę biznes i zmodernizowane kabiny Airbusów A330.

  Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią (z września 2018) linie lotnicze Air France oddały do dyspozycji pasażerów pierwszy samolot Airbus A330 – z całkowicie zmodernizowanym wnętrzem. Maszynę Airbus typu A330, która wykonuje część lotów międzykontynentalnych w siatce francuskiego przewoźnika, wyposażono w nowe kabiny Klasy Ekonomicznej (167 miejsc) i Premium Economy (21 miejsc), a także zupełnie nową kabinę Klasy Biznes (36 miejsc).

 • Zła passa samolotu A380. Australijskie linie lotnicze Qantas anulują zamówienie na 8 samolotów Airbus A380.

  Australijskie linie lotnicze Qantas Airways poinformowały dzisiaj, że oficjalnie anulują długoterminowe zamówienie na osiem samolotów Airbus A380. Jak powiedział rzecznik Quantas - "Po rozmowach z Airbusem, Qantas sformalizował swoją decyzję i nie przyjmie ośmiu dodatkowych A380, które zostały zamówione w 2006 roku".

 • Airbus i Dassault Aviation stworzą wspólnie myśliwiec przyszłości.

  Francja i Niemcy wspólnie przyznały pierwszy kontrakt dla studium koncepcyjnego, które ma być wykonane przez Dassault Aviation i Airbus, dla nowoczesnego myśliwca przyszłości . Uruchomienie programu zostało ogłoszone przez francuskiego Ministra Sił Zbrojnych, Florence Parly i jej niemiecką odpowiedniczkę Ursulę von der Leyen na wczorajszym spotkaniu w Paryżu.

 • Airbus i Air Race E twórcami pierwszych wyścigów samolotów z napędem elektrycznym.

  Spółka Airbus poinformowała o swojej globalnej współpracy z organizatorami Air Race E, pierwszych na świecie zawodów samolotów o napędzie elektrycznym, mających odbyć się po raz pierwszy w 2020 roku.

 • Airbus rozszerza ofertę usług satelitarnych dla rolnictwa o Verde.

  Spółka Airbus uruchomiła nowatorską usługę o nazwie Verde, oferującą szczegółowe statystyki dotyczące plonów rolniczych opracowywane na podstawie danych pochodzących z oczyszczonych z chmur zdjęć satelitarnych o precyzyjnie wyznaczonych granicach obszarów upraw. Usługa Verde gotowy do użycia interfejs API, pozwalający korzystać z jej zasobów dowolnym portalom rolnictwa precyzyjnego. Verde to źródło rzetelnych danych o uprawianych roślinach, spójnych w czasie i przestrzeni, bez względu na satelity użyte do pozyskania zdjęć.

 • Pierwszy A330neo dla Air Senegal przedterminowo już w Dakarze.

  Pierwszy z zamówionych przez linie Air Senegal egzemplarzy A330neo wylądował w Dakarze na lotnisku międzynarodowym Blaise-Diagne. Inaugurujący dostawę samolot A330neo, pomalowany w barwy Air Senegal i ochrzczony imieniem „Casamance”, został przedstawiony podczas uroczystej ceremonii, która odbyła się z udziałem Jego Ekscelencji M. Macky Sall, Prezydenta Republiki Senegalu oraz Pana Philippe'a Bohn, prezesa linii Air Senegal.

 • Cyberatak na systemy Airbusa i wyciek danych. Komunikat producenta.

  Spółka Airbus SE wykryła w systemach informatycznych swojego pionu Airbus Commercial Aircraft cyberincydent, który poskutkował uzyskaniem przez osoby nieupoważnione dostępu do przechowywanych przez nią danych.

 • Siły Powietrzne Republiki Korei otrzymują pierwszego airbusa A330 MRTT.

  Siły Powietrzne Republiki Korei (ROKAF) odebrały pierwszy zamówiony egzemplarz wielozadaniowego samolotu transportowego i cysterny latającej Airbus A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport).

 • Certyfikat EASA dla A330neo na loty trasami przebiegającymi powyżej 180 minut lotu od lotnisk zapasowych.

  Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała dla samolotu A330-900 certyfikat ETOPS (Extended-range Twin engine aircraft OPerationS) dopuszczający tę konstrukcję do lotów na trasach przebiegających w odległości powyżej 180 minut lotu od lotnisk zapasowych. To niezwykle ważne osiągnięcie oznacza, że przewoźnicy użytkujący napędzane silnikami Rolls-Royce Trent 7000 samoloty z rodziny A330neo będą odtąd mogli czerpać korzyści z wdrażania tych niezawodnych maszyn na najbardziej rentownych, dłuższych trasach.

 • Airbus już po przeglądzie wymagań systemowych dla konstelacji niskoorbitalnej Telesat.

  Spółka Airbus Defence and Space pomyślnie ukończyła przegląd wymogów systemowych dla niskoorbitalnej konstelacji satelitarnej Telesat i pracuje obecnie nad jej projektem szczegółowym. Opracowanie technologii o kluczowym znaczeniu zarówno dla naziemnych, jak i kosmicznych elementów systemu pozwoli spółce Airbus zaoferować rozwiązania, które nie tylko spełnią ambitne wymagania spółki Telesat, ale też umożliwią opłacalną i bezpieczną realizację długoterminowych celów biznesowych europejskiego koncernu aeronautycznego.

 • Airbus przedłuża umowę na utrzymanie flot C295 i PZL-130 Orlik w Polsce.

  Firma Airbus podpisała na kolejne cztery lata umowę, w ramach której zapewnia konserwację flot samolotów transportowych średniego zasięgu C295 i samolotów szkoleniowych PZL-130 Orlik, eksploatowanych przez polskie Siły Powietrzne.

 • Pierwsze satelity konstelacji OneWeb gotowe do wyniesienia na orbitę.

  Przedstawiciele OneWeb Satellites, przedsięwzięcia joint venture spółek Airbus i OneWeb, poinformowali dzisiaj o dostarczeniu pierwszych budowanych przez nie satelitów mających utworzyć megakonstelację OneWeb.

Redakcja poleca

Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...
Sty 29, 2019
Ludzie porzucają psy w lesie, albo samochody na parkingach, ale ...
Sty 24, 2019
Boeing z powodzeniem ukończył pierwszy testowy prototyp ...
Sty 25, 2019
23 stycznia br. do malborskiej Bazy wrócił z Bydgoszczy Mig-29 o ...
Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...
Sty 02, 2019
Każdy kto miał do czynienia z modelarstwem zna zapewne firmę ...
Sty 02, 2019
Od 1 stycznia 2019 roku port na Sadkowie nie będzie obsługiwał lotów ...
Gru 18, 2018
Top Gun 2 jest teraz w fazie produkcji, a plan filmowy przeniósł się ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 22 Lutego 2019    |    Wydarzyło się: 1948 – Dokonano oblotu samolotu szkolno-treningowego LWD Junak. 1912 – Powstała holenderska wytwórnia lotnicza Fokker. 1925 – Dokonano oblotu brytyjskiego samolotu sportowego, szkolnego i turystycznego de Havilland DH.60 Moth. 1975 - Dokonano oblotu radzieckiego samolotu szturmowego Su-25. 1985 – 50 osób zginęło w katastrofie malijskiego samolotu An-24 w mieście Timbuktu. 1987 - Dokonano oblotu Airbusa A320. 1993 – Dokonano oblotu amerykańskiego samolotu pasażerskiego McDonnell Douglas MD-90.

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top