niedziela, 22 kwiecień 2018 13:38

Biopaliwa, sprzątające enzymy, sortowanie śmieci z pokładu i lotnisko na prąd - czyli co linie lotnicze robią dla ziemi.

Napisane przez KLM Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dziś Światowy Dzień Ziemi i moment refleksji nad naszą planetą – czym jej szkodzimy i jak możemy to naprawić. Podróże lotnicze są nierozłącznym elementem naszej cywilizacji. Z roku na rok rośnie globalna liczba lotów pasażerskich. Największe lotniska Europy takie jak np. Paryż, Londyn, Amsterdam, Frankfurt obsługują średnio 60 lotów na godzinę, a w powietrzu średnio w ciągu dnia w danym momencie może znajdować się aż 10 000 samolotów.

Nie trudno sobie wyobrazić jaki to ma wpływ na naszą planetę – emisja dwutlenku węgla, zanieczyszczenie, hałas. Na szczęście powstają przepisy i normy, do których muszą stosować się przewoźnicy. Co więcej są linie, dla których troska o środowisko naturalne i „społeczna odpowiedzialność biznesu” (CSR), znaczy dużo więcej. Holenderski KLM to jedna z najbardziej proekologicznych linii na świecie. Biopaliwa, nowoczesne paliwooszczędne silniki samolotów, recycling, catering tylko z certyfikowanych upraw i wiele innych działań - to dziedziny, w które linia inwestuje grube miliony i co więcej – robi to z sercem!

Lecimy na oleju po frytkach!

KLM był pierwszą linią lotniczą, która w 2011 roku zaczęła wykorzystywać biopaliwa do lotów komercyjnych. Jest to paliwo wyprodukowane ze zużytego oleju spożywczego, który spalając się nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Do roku 2017 linia wykonała już 1200 lotów, które odbyły się przy częściowym użyciu wspomnianego biopaliwa. Co więcej, KLM, jako jedyna linia europejska, lata na biopaliwie na wybranych dalekich trasach międzykontynentalnych. Dotyczy to na przykład wszystkich lotów pomiędzy Los Angeles i Amsterdamem, których w samym 2017 roku linia odbyła 561. Wkrótce ekologiczne loty będą odbywały się też między San Jose a Amsterdamem (Kostaryka), dzięki podpisanemu niedawno porozumieniu rządowemu między KLM i władzami Kostaryki.

Lekkie samoloty i wydajne silniki = mniej spalin

A jak KLM walczy z największą “zmorą” lotnictwa – emisją dwutlenku węgla do atmosfery? Po pierwsze – pracując nad stopniowym zastępowaniem tradycyjnej kerozyny lotniczej wspomnianymi biopaliwami. Całkowite przejście na biopaliwa byłoby prawdziwym krokiem milowym w kierunku ekologicznych podróży, ponieważ lot na biopaliwie to o 80% mniejsza emisja CO2 w stosunku do paliw kopalnych.

Ale skoro na razie technologia ogranicza nas do korzystania jeszcze z tradycyjnej kerozyny, to pro-ekologiczne linie szukają sposobów jak zminimalizować jej zużycie. Oczywiście stoją za tym względy ekonomiczne – mniejsze zużycie paliwa wpływa na koszty eksploatacyjne. Ale dzięki temu, bardzo dużo zyskuje środowisko naturalne, ponieważ im mniej się spala – tym mniej szkody dla atmosfery. Co można zrobić aby zmniejszyć emisję CO2?

Na mniejsze zużycie paliwa i mniejszą emisję wpływa to czym linia lata. Nowoczesne samoloty o lepszej aerodynamice i zbudowane z lżejszych materiałów zużywają mniej paliwa. Poza tym specjalna konstrukcja silnika pozwala na większą wydajność. Dlatego inwestycje w nową flotę są tak istotne. KLM inwestuje w nowoczesne samoloty, takie jak np. „Dreamlinery” Boeing 787-900 (KLM ma ich już 12 sztuk), których silniki zużywają 30% mniej paliwa, w porównaniu do samolotów podobnej wielkości. Stopniowa wymiana floty obejmuje też nowe, bardziej wydajne Boeingi typu 777-300 i Embraery 175.

Ale nowe samoloty, to nie wszystko! Można zoptymalizować wydajność operacyjną, usprawnić procedury i „odchudzić” samoloty – wszystko po to, aby emitować mniej spalin.

KLM szkoli swoich pilotów w zakresie stosowania najbardziej paliwooszczędnych procedur i optymalnego wykorzystania przestrzeni lotniczej np. w zależności od warunków pogodowych tak, aby latać wydajniej i spalać mniej paliwa.

Poza tym KLM zrobił do tej pory już bardzo dużo, aby zmniejszyć wagę samolotów. Linia całkowicie wycofała z pokładu gazety i papierową dokumentację lotu, które zastąpiono prasą dla pasażerów w formie elektronicznej, dzięki aplikacji Media App, a załoga została wyposażona w iPady, na których są wszystkie potrzebne jej w pracy dokumenty i mapy. Dzięki temu zabiegowi „odchudzono” flotę KLM o 360.000 kg, co oznacza oszczędność 229.000 litrów paliwa rocznie i aż 577 ton CO2 mniej! Dla porównania jest to równowartość CO2, emitowanego przez 72 średniej wielkości holenderskie gospodarstwa domowe w ciągu całego roku. Przemyślano też jak zmniejszyć wagę palet i siatek załadunkowych, wózków cateringowych, naczyń i innych elementów wyposażenia. Te pozornie niewielkie zmiany dają w większej skali duży efekt. Od 2011 udało się zmniejszyć emisję już o 16%, a linie postawiły sobie za cel dalszą redukcję - do 20% do roku 2020.

Lotnisko na prąd

Nie należy zapominać, że emisji gazów nie są winne tylko samoloty. To też cała infrastruktura lotniskowa i wszelkie maszyny i urządzenia naziemne do obsługi samolotów. Jak się okazuje, tutaj też można wiele zdziałać! Kochający życie z naturą Holendrzy masowo zastępują urządzenia spalinowe, sprzętem działającym na prąd. Dobrym tego przykładem jest największe holenderskie lotnisko – Schiphol w Amsterdamie, które jest portem bazowym KLM.

Do 2019 linia planuje wymienić aż 75% swojego sprzętu naziemnego na zamienniki elektryczne i jest pierwszą linią lotniczą na świecie, która robi to na taką skalę! Dzięki wyeliminowaniu na przykład ładowarek dolnego pokładu z silnikami diesla i zastąpienie ich nowoczesnymi urządzeniami na prąd, będzie też dużo ciszej. A lotnictwo jest niestety działalnością dość hałaśliwą, co ma negatywny wpływ na środowisko naturalne, a szczególnie zwierzęta, zwłaszcza w pobliżu lotnisk. Na szczęście producenci samolotów biorą to już pod uwagę przy konstrukcji nowych maszyn. Przykładowo wspomniane Boeingi 787-900 „Dreamlinery”, którymi KLM stopniowo zastępuje swoją dalekodystansową flotę szerokokadłubową, są aż 40% cichsze w porównaniu z samolotami porównywalnych rozmiarów. Udało się to osiągnąć dzięki różnym innowacjom konstrukcyjnym, między innymi specjalnej budowie silników. W efekcie hałas emitowany przez Dreamlinera w granicach lotnisk (start, lądowanie) wynosi 85 decybeli, co można porównać do szumu generowanego przez samochody przy ruchliwej drodze.

Zaawansowana segregacja śmieci

Każdy lot generuje też niestety całą stertę śmieci. Wyobraźmy sobie restaurację, która w ciągu 10 godzin wydaje każdemu z 400-u gości 2-3 posiłki, a przerwach dodatkowe napoje i przekąski.. W KLM 14 wszystkie śmieci z pokładu są segregowane i rozdzielane na 14 różnych strumieni, które obejmują między innymi papier, metal, szkło, plastik, drewno, tkaniny, sprzęt elektroniczny i inne. Segregacja rozpoczyna się już podczas lotu – po wydaniu posiłków, personel pokładowy rozdziela naczynia i opakowania do odpowiednich pojemników. W tym celu w powietrzu linia korzysta ze specjalnych wózków cateringowych, a już na ziemi z wyspecjalizowanych robotów. Ze względu na proaktywną politykę w zakresie odpadów w Holandii, żadne śmieci z samolotu (poza odpadami niebezpiecznymi, które podlegają specjalnym przepisom) nie trafiają na wysypisko – wszystko jest poddawane recyklingowi. Co więcej segregacja i odzysk surowców wtórnych odbywa się też przy przewozach towarowych. Rocznie odzyskuje się tysiąc ton drewna pochodzącego z palet i innych elementów załadunkowych cargo. Wszystko, co nie może być użyte do dalszego transportu - podlega recyklingowi. Należy tutaj wspomnieć, że to wszystko nie byłoby możliwe bez bardzo dobrej współpracy i wysokiej kultury ekologicznej Holendrów - personelu pokładowego, służb naziemnych i technicznych.

Sprzątanie w zgodzie z naturą

Ekologiczne rozwiązania zawitały też do hangarów KLM. Jednym z aspektów odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego jest oszczędzanie wody. Ważne jest też to, aby ograniczyć ilość stosowanych chemikaliów i nie zanieczyszczać wód gruntowych. Dlatego KLM jest linią która stosuje innowacyjny, przyjazny środowisku sposób mycia samolotów – oszczędzając wodę i ograniczając chemiczne środki czyszczące do minimum. Teraz na umycie Boeinga 777 zużywa się zaledwie 150 litrów wody, zamiast 12 tysięcy litrów których wymaga tradycyjna metoda. Po umyciu samolotu metodą na sucho, czyszczenie hangaru odbywa się za pomocą specjalnego składnika: enzymów! Te substancje naturalne w służbie człowieka nie tylko czyszczą hangar, ale są w 100% biodegradowalne.

Program CO2ZERO – każdy może pomóc

KLM zachęca, aby pasażerowie wspólnie z linią zaangażowali się w działania pro-ekologiczne. Podczas procesu rezerwacji biletu na klm.pl każdy pasażer ma możliwość wsparcia inicjatywy „CO2ZERO” i kompensacji dwutlenku węgla, który zostanie wyemitowany do atmosfery podczas jego podróży lotniczej poprzez uiszczenie drobnej opłaty. Kwota jest kalkulowana na podstawie przewidywanej emisji CO2 podczas danego lotu w oparciu o dystans, typ samolotu i wagę załadunku. Przykładowo podczas podróży w obie strony z Warszawy do Amsterdamu o łącznym dystansie 2500 km do atmosfery emituje się 234 kg CO2 na jednego pasażera. 1,99 EURO potrzeba, aby naprawić tego skutki i wpłacić kwotę za pośrednictwem CO2ZERO. Zebrane w ten sposób pieniądze zostają bezpośrednio przekazane na projekty mające na celu redukcję CO2, zatwierdzone przez WWF i oznaczone etykietą Gold Standard. Przykładem takiej inicjatywy jest zalesianie dawnych pastwisk w Panamie. Nowo posadzone drzewa pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, a oprócz pozytywnego wpływu na środowisko naturalne, projekt tworzy także miejsca pracy, zapewniając stały dochód wielu mieszkańcom biednych regionów. Do tej pory już 60 tysięcy pasażerów KLM zrekompensowało CO2, a ich liczba z roku na rok rośnie.

Liczne inicjatywy na rzecz ochrony środowiska naturalnego są bardzo ważnym aspektem działalności KLM. Władze firmy stosują odpowiedzialną politykę biznesu i nie żałują pieniędzy na pro-ekologiczne rozwiązania. Całe szczęście dla coraz większej grupy podróżnych jest ważne już nie tylko jak latać tanio, bezpiecznie, wygodnie i szybko, ale też odpowiedzialnie.

Więcej informacji na temat proekologicznych inicjatyw na KLM na stronie: https://klmtakescare.com/en.

Źródło informacji i zdjęć: KLM Press Release

Czytany 1393 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 22 kwiecień 2018 13:43

Artykuły powiązane

 • Nowe połączenie lotnicze KLM z Wrocławia.

  Dziś po południu we Wrocławiu – w Porcie Lotniczym im. Mikołaja Kopernika wylądował pierwszy samolot rejsowy KLM – Królewskich Holenderskich Linii Lotniczych. Przewoźnik będzie oferował trasę Wrocław-Amsterdam codziennie - 7 razy w tygodniu*. Dzięki temu mieszkańcy Wrocławia i całego regionu zyskają dostęp do bogatej oferty lotów KLM, liczącej latem 2019 aż 165 miast na całym świecie, w tym wiele unikatowych destynacji. Do tej pory holenderska linia oferowała loty z Polski z Warszawy, Krakowa i Gdańska. Łącznie z Wrocławiem oferta KLM z Polski do Holandii będzie wynosiła 70 połączeń tygodniowo. Nowa trasa obsługiwana będzie przez linię regionalną KLM Cityhopper należącą do Grupy KLM.

 • Wypróbuj, zanim tam polecisz. Nowa, interaktywna kampania reklamowa KLM z wykorzystaniem technologii rzeczywistości rozszerzonej (AR).

  KLM, jako pierwsza linia lotnicza na świecie będzie promować wybrane kierunki ze swojej oferty w niekonwencjonalny i innowatorski sposób - poprzez wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR = Augmented Reality) na Facebooku. Dzięki zastosowaniu AR w nowym formacie reklam na platformie Facebook, klienci linii będą mogli „podróżować” wirtualnie do np. Tajpej, Edmonton czy Stavanger, zanim jeszcze wyruszą w prawdziwa podróż. Kampanię będzie można spotkać pod hasłem „Wypróbuj zanim tam polecisz!”

 • Grupa Air France-KLM sfinansuje transport i stworzy fundusz na odbudowę Notre Dame.

  Na skutek tragicznego pożaru, znany na całym świecie symbol francuskiej historii - katedra Notre Dame w Paryżu doznała poważnych zniszczeń.

 • KLM otwiera nową trasę do Liberii w Kostaryce.

  Linie KLM rozbudowują swoją siatkę połączeń w Ameryce Środkowej o kolejne miasto. Od najbliższego sezonu zimowegooferta przewoźnika wzbogaci się o stolicę kostarykańskiej prowincji Guanacaste - Liberię.

 • Czas wiosennych promocji w Air France i KLM.

  20 pomysłów na podróż na majówkę, wakacje i inne okazje. Wybrane kierunki w super cenach z wylotem z 4 miast w Polsce: Warszawy, Gdańska, Krakowa i Wrocławia. Bilety w obie strony od 379 PLN.

 • Linia lotnicza KLM przygotowała promocję na bilety lotnicze z Wrocławia.

  Za nieco ponad miesiąc KLM rozpocznie regularne loty z Wrocławia. Już dziś linie startują z atrakcyjną promocją na loty do wybranych, bardzo popularnych turystycznie miejsc na świecie. Mieszkańcy Dolnego Śląska będą mogli komfortowo rozpocząć podróż z Wrocławia i polecieć do Amsterdamu – od 379 PLN, Nowego Jorku od 1559 PLN, Hawany od 2147 PLN, Pekinu – od 1749 PLN, Hongkongu – od 2089 PLN, Toronto – od 1779 PLN, a do Szanghaju od 1789 PLN. Bilety w promocyjnych cenach można kupować od dziś do 8 kwietnia na przeloty aż do 10 grudnia b.r.*

 • Nowości w letniej ofercie Air France KLM.

  Tradycyjnie wraz z końcem marca, linie rozpoczynają letni harmonogram lotów. W tym roku letni rozkład Air France i KLM obowiązuje od 31 marca do 27 października 2019. W nadchodzącym sezonie Grupa Air France KLM zwiększy oferowanie o 2%, między innymi poprzez dalszą rozbudowę siatki połączeń.

 • Zaangażowanie Kraków Airport w ochronę środowiska naturalnego.

  "Kraków Airport opiera swoją działalność na zasadach zrównoważonego rozwoju, podejmując wiele działań z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Wdraża nowe rozwiązania technologiczne, inwestuje w nowoczesny sprzęt i pojazdy, aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne".

 • Linie Air France i KLM obchodzą Dzień Kobiet.

  Dziś świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji, przez cały dzień, na panie podróżujące liniami Air France i KLM czekają miłe niespodzianki, między innymi pierwszeństwo w wejściu na pokład samolotów.

 • Kup bilet i posadź drzewo - ekologiczna inicjatywa Air France.

  Linie lotnicze Air France uruchomiły nowy ekologiczny projekt pod nazwą „Trip and Tree” (Podróż i Drzewo), umożliwiając swoim pasażerom podjęcie działań na rzecz planety i zmniejszenie wpływu, jaki wywiera ich podróż lotnicza na środowisko naturalne. Podczas zakupu dowolnego biletu lotniczego na stronie airfrance.pl, klienci mogą przekazać darowiznę na dowolną kwotę, aby w ten sposób pomóc finansować jedną z wielu akcji zalesiania naszej planety.Inicjatywa jest otwarta dla pasażerów z 48 krajów, w tym z Polski.

 • Air France KLM przygotował ofertę biletów z okazji Walentynek.

  Od jutra, tylko przez trzy dni (od 5 do 7 lutego 2019) startują dwie krótkoterminowe promocje cenowe przygotowane przez Air France i KLM specjalnie na zbliżające się Walentynki, Chiński Nowy Rok i inne okazje. Kupując bilet na polskich stronach internetowych linii: airfrance.pl oraz klm.pl, po zastosowaniu specjalnego kodu rabatowego można otrzymać zniżkę 14% na loty Air France i do 215 PLN na loty KLM.

 • Air France i KLM rozpoczynają wielką noworoczną wyprzedaż biletów.

  Tradycyjnie linie Air France KLM rozpoczynają Nowy Rok wielką akcją wyprzedażową. W ramach „Dream Deals KLM” i promocji „Oh LaLa w Air France” taniej polecieć będzie można do 137 miast we wszystkich zakątkach świata. Przeloty z Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia po sporej „przecenie” można rezerwować od dziś do 29 stycznia br., a ceny promocyjne dotyczą lotów aż do 30 czerwca 2019.* Warto sprawdzić bogatą siatkę połączeń Air France KLM i właśnie teraz upolować tanie bilety na wymarzoną, podróż w Nowym Roku.

 • Wiosną 2019 roku KLM rozszerzy swoją ofertę o loty do Neapolu.

  Wiosną 2019 roku KLM rozszerzy swoją ofertę o loty do Neapolu. Neapol jest już dziesiątą destynacją we Włoszech, dokąd można polecieć przez Amsterdam na pokładach holenderskiej linii. Połączenie zostanie zainaugurowane 21 kwietnia b.r. i będzie oferowane tylko w miesiącach letnich.

 • Daj znać jak dolecisz! – Teraz już nie musisz, bo KLM może to zrobić za ciebie.

  Nadchodzi dobra wiadomość dla wszystkich mam, tatusiów, babć, dziadków i przyjaciół pasażerów, którzy podróżują KLM. Linia właśnie stworzyła nowe udogodnienie, które może być przydatne, szczególnie w okresie świąteczno-noworocznym: Rodzinne Powiadomienia poprzez WhatsApp (KLM Family Updates). Dzięki nowej usłudze, bliscy podróżującej osoby dostają automatyczne powiadomienia od KLM o statusie jej podróży. W ten sposób - wprowadzając jeszcze jedną technologiczną innowację – linie KLM kolejny raz spełniają życzenia swoich klientów.

 • Linia KLM będzie oferować aż trzy loty dziennie na trasie Gdańsk-Amsterdam.

  Od 6 maja 2019 roku, linia KLM będzie oferować aż trzy loty dziennie na trasie Gdańsk-Amsterdam. Nowy lot późnym popołudniem pozwoli na bardziej dogodne opcje przesiadki na dalsze wieczorne loty KLM z Amsterdamu, oznacza też poprawę dostępności miejsc. Zwiększenie liczby lotów z 14 do 21 tygodniowo jest wynikiem rosnącego zainteresowania podróżami na tej trasie. Nowe połączenie z Gdańska jest już w systemach rezerwacyjnych. W aktualnie trwającej świątecznej promocji KLM można kupić bilety z Gdańska do Amsterdamu w cenie od 449 PLN.

 • Podaruj sobie świat na święta z Air France KLM.

  Grudzień to tradycyjnie czas poszukiwania idealnych prezentów gwiazdkowych.Świąteczna akcja sprzedażowa biletów lotniczych Air France i KLM, która potrwa do 20 grudnia b.r. to okazja do spełnienia marzeń bliskich nam osób i naszych własnych. Linie podsuwają nam pomysł na oryginalny prezent na Święta - podróż do jednego z odległych zakątków świata, którą teraz można kupić w atrakcyjnych, obniżonych cenach.

 • Air France KLM rozszerza współpracę z China Eastern Airlines.

  Air France-KLM i China Eastern Airlines podpisały umowę o rozszerzeniu współpracy partnerskiej w obecności Liu Shaoyong - prezesa China Eastern Airlines, Tang Bing – wiceprezesa China Eastern Airlines, Anne-Marie Couderc - prezes Air France-KLM i Air France, Benjamina Smitha - dyrektora generalnego Air France-KLM i Air France, oraz Pietera Elbersa - prezesa i dyrektora generalnego KLM.

 • KLM zaprasza w wirtualną podróż po świecie.

  Wyjątkowa seria filmów podróżniczych „Dookoła świata” wykorzystuje technologię wirtualnej rzeczywistości. To najnowszy pomysł KLM, aby inspirować do podróży w fascynujące zakątki świata.

 • Od najbliższej wiosny KLM rozpocznie regularne loty między Wrocławiem a Amsterdamem.

  Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze KLM zapowiedziały uruchomienie nowego połączenia z Polską. Od 6 maja 2019 samoloty KLM rozpoczną regularne loty na trasie Wrocław-Amsterdam-Wrocław 7 razy w tygodniu. Dzięki temu mieszkańcy Dolnego Śląska zyskają dostęp do globalnej siatki lotów holenderskiego przewoźnika przez lotnisko bazowe Amsterdam-Schiphol.

 • Linie KLM przygotowały zupełnie nową wersję serwisu pokładowego dla pasażerów klasy biznes na lotach europejskich.

  Od sezonu zimowego, KLM wprowadza nową koncepcję cateringu w klasie biznes na lotach KLM Cityhopper w Europie. Ponadto, na pasażerów czekają kolejne nowości produktowe na pokładzie – kawa od Douwe Egberts oraz kosmetyki firmy Rituals.

Redakcja poleca

Kwi 17, 2019
"Galerię fotografii Iskier z całej Polski zaczynam od jedynego w ...
Kwi 12, 2019
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zaprasza do wspólnego ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...
Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...

Najczęściej czytane

Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...
Kwi 24, 2019
24 kwietnia Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów ...
Kwi 20, 2019
Itaka - największe w Polsce biuro podróży - będzie najprawdopodobniej ...
Kwi 24, 2019
Jest już gotowy harmonogram pokazów radomskich Orlików na cały 2019 ...
Kwi 18, 2019
Najpóźniej jesienią przyszłego roku w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego ...
Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 20 Maja 2019    |    Wydarzyło się: 1927 – Amerykański pilot Charles Lindbergh wystartował z lotniska w Garden City pod Nowym Jorkiem w pierwszy w historii samotny lot transatlantycki bez międzylądowań, zakończony po 33,5 godz. lądowaniem w Paryżu. 1932 - Amerykanka Amelia Earhart, jako druga w historii po Charlesie Lindberghu, rozpoczęła udany samotny lot przez Atlantyk. 1937 – Dokonano oblotu brytyjskiego samolotu pasażerskiego i pocztowego de Havilland Albatross. 1965 - 119 osób zginęło, a 6 zostało rannych w katastrofie pakistańskiego Boeinga 720 w czasie podchodzenia do lądowania w Kairze. 2009 - 98 osób zginęło w katastrofie samolotu wojskowego w indonezyjskiej prowincji Jawa Wschodnia. 1883 - Urodził się Jan Kašpar, czeski inżynier, pionier lotnictwa (zm. 1927). 1916 - Urodził się Aleksiej Mariesjew, radziecki pilot myśliwski (zm. 2001).

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top