środa, 09 maj 2018 13:39

Grupa Emirates poinformowała dzisiaj, że 30. rok z rzędu odnotowała zysk i stabilny rozwój firmy.

Napisane przez Emirates Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W opublikowanym dziś sprawozdaniu rocznym za 2017-18 r. Grupa Emirates wykazała zysk w wysokości 4.1 mld AED (1.1 mld USD) za rok finansowy trwający do 31 marca 2018 r., co stanowi wzrost o 67% w stosunku do zeszłego roku. Przychód grupy wyniósł 102.4 mld AED (27.9 mld USD), o 8% więcej niż w roku ubiegłym, a jej saldo gotówkowe wzrosło o 33% do 25.4 mld AED (6.9 mld USD), m.in. dzięki emisji obligacji w marcu i bardzo dobrych wynikach sprzedaży, do których przyczyniło się wcześniejsze w tym roku nadejście okresu wielkanocnego pod koniec marca.

Na podstawie całkowitych zysków Grupa ustaliła dywidendę Investment Corporation of Dubai na poziomie 2 mld AED (545 mln USD).

Jego Wysokość Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emirates, powiedział: – Mimo poprawy warunki gospodarcze w roku 2017-18 pozostały trudne. W dalszym ciągu obserwowaliśmy niestabilność polityczną, gwałtowne wahania i dewaluacje walut w Afryce, wzrost cen ropy, przez co zwiększyły się nasze koszty, czy presję na obniżanie marż ze strony bezlitosnej konkurencji. Z drugiej strony skorzystaliśmy z poprawy koniunktury globalnej branży lotniczych przewozów cargo i względnego umocnienia kluczowych walut w stosunku do dolara amerykańskiego.

– Zawsze reagowaliśmy na wyzwania kolejnych cykli gospodarczych w sposób elastyczny, nigdy jednak nie tracąc z oczu przyszłości – także i ten rok nie był wyjątkiem. W roku 2017-18 Emirates i dnata przyniosły zysk po raz 30. z rzędu, rozwinęły działalność i zrealizowały kolejne inwestycje w inicjatywy i infrastrukturę, które zapewnią nam sukces w przyszłości.

W roku 2017-18 Grupa przeznaczyła łącznie 9 mld AED (2.5 mld USD) na nowe samoloty i wyposażenie, przejęcia spółek, nowoczesną infrastrukturę, najnowsze technologie i inicjatywy na rzecz pracowników.

W ciągu roku linie Emirates dokonały dwóch znaczących zamówień na nowe samoloty, zawierając wartą 15.1 mld USD umowę na 40 Boeingów 787-10 Dreamliner z terminem dostawy wyznaczonym na 2022 r. i umowę o wartości 16 mld USD na 36 Airbusów A380, która obejmuje opcję zakupu 16 samolotów.

Wśród głównych inwestycji spółki dnata należy wymienić: przejęcie AirLogistix USA i tym samym wejście na amerykański rynek cargo, rozwój możliwości przeładunkowych poprzez budowę nowych magazynów i zaplecza na lotniskach Londyn-Gatwick, Amsterdam-Schiphol i Adelaide, stworzenie nowych obiektów cateringowych w Dublinie i Melbourne oraz nowych poczekalni Marhaba Lounge w Karaczi i Melbourne. 

Szejk Ahmed powiedział: – Rozwijając naszą działalność i zwiększając przychody, jednocześnie wprowadziliśmy ściślejszą dyscyplinę kosztową. W całej grupie zaczęliśmy wprowadzać inicjatywy mające na celu usprawnienie działania naszego zaplecza administracyjnego poprzez nowe technologie, systemy i procesy. W roku 2017-18 wolniejsze tempo rekrutacji w połączeniu z reorganizacją pracy przyniosło nam większą wydajność i zahamowało wzrost kosztów siły roboczej.

W wyniku działań na rzecz poprawy wydajności w liniach Emirates i dnata całkowita liczba pracowników zatrudnionych w przeszło 80 podmiotach należących do grupy spadła o 2% do 103 363 przedstawicieli ponad 160 różnych narodowości.

– W przyszłości głównym celem Emirates i dnata pozostanie konsekwentne świadczenie naszym klientom bezpiecznych, efektywnych usług wysokiej jakości. Nieustanne inwestycje w naszych pracowników, technologie i infrastrukturę pozwolą nam zachować przewagę konkurencyjną, skutecznie wykorzystywać pojawiające się możliwości oraz utrzymać zrównoważony i dochodowy rozwój grupy – podsumował szejk Ahmed.

Linie Emirates – wyniki

Całkowite oferowanie połączeń pasażerskich i cargo Emirates przekroczyło poziom 61 mld ATKM, wynosząc na koniec roku 2017-18 61.4 mld ATKM, co umocniło pozycję Emirates jako największych linii lotniczych na świecie. W ciągu roku przewoźnik nieznacznie zwiększył oferowanie o 2% w stosunku do roku 2016-17, koncentrując się na zwiększeniu zysku z przewozów.

Po zeszłorocznej rekordowej dostawie w ciągu jednego roku finansowego linie Emirates otrzymały w tym roku 17 nowych samolotów, w tym osiem Airbusów A380 i dziewięć Boeingów 777-300ER. Jednocześnie wycofano osiem starszych maszyn, wobec czego stan floty przewoźnika na koniec marca wyniósł 268 samolotów. Wymiana floty, która objęła łącznie 25 samolotów, była jednym z największych tego rodzaju przedsięwzięć zrealizowanych w ciągu jednego roku. W jej wyniku średni wiek floty Emirates utrzymuje się na niskim poziomie 5,7 lat, co wpisuje się w strategię Emirates, która zakłada utrzymanie młodej, nowoczesnej floty z korzyścią dla środowiska, działalności przewoźnika i klientów. Linia pozostaje największym na świecie operatorem Boeinga 777 i A380 – oba samoloty są dziś jednymi z najbardziej nowoczesnych i wydajnych szerokokadłubowych maszyn tego typu.

W ciągu roku linie Emirates otworzyły dwa nowe kierunki dla pasażerów: Phnom Penh (Kambodża) i Zagrzeb (Chorwacja). Ponadto przewoźnik zwiększył oferowanie na 15 dotychczasowych trasach, zapewniając pasażerom jeszcze większy wybór godzin lotu i połączeń przesiadkowych.

Linie Emirates rozszerzyły także swoją ofertę dla pasażerów poprzez umowy z partnerami strategicznymi. W ciągu roku 2017-18 przewoźnik zawarł ważne porozumienia z liniami flydubai i Cargolux, zwiększając wybór dostępnych połączeń – odpowiednio pasażerskich i towarowych. W dodatku linie Emirates zostały upoważnione do przedłużenia współpracy z liniami Qantas do 2023 r.

Pomimo sytuacji politycznej, która wpływała na zapotrzebowanie na loty i korekty cen biletów wywołane silną konkurencją, linie Emirates zdołały zwiększyć przychód do 92.3 mld AED (25.2 mld USD). Pierwszy od wielu lat spadek dolara amerykańskiego względem walut na większości spośród kluczowych rynków, na których działa przewoźnik, przyniósł zwiększenie przychodu Emirates o 661 mln AED (180 mln USD).

Z kolei całkowite koszty operacyjne wzrosły o 7% w porównaniu z rokiem finansowym 2016-17. Średnia cena paliwa lotniczego w ciągu roku wzrosła gwałtownie o 15%. Ze względu na większe o 3% dostawy paliwa związane ze wzrostem oferowania wydatki na paliwo wzrosły aż o 18% w stosunku do roku ubiegłego do 24.7 mld AED (6.7 mld USD). Paliwo stanowi obecnie 28% kosztów operacyjnych w porównaniu z 25% w roku 2016-2017 i pozostaje znaczną częścią wydatków ponoszonych przez linie.

Linie Emirates z powodzeniem wytrzymały silną presję konkurencji na wszystkich rynkach, zwiększając zysk do 2.8 mld AED (762 mln USD), co stanowi wzrost o 124% w stosunku do zeszłorocznych wyników, oraz odnotowując marżę zysku w wysokości 3.0%. 

Całkowity wzrost liczby pasażerów odzwierciedla zapotrzebowanie wśród pasażerów na loty supernowoczesnymi samolotami Emirates na dogodnych trasach przez port przesiadkowy w Dubaju.

Linie Emirates przewiozły rekordową liczbę 58.5 mln pasażerów (wzrost o 4%) i uzyskały współczynnik wypełnienia miejsc (Passenger Seat Factor) na poziomie 77.5%. Wyższy współczynnik wypełnienia miejsc w porównaniu z zeszłorocznym (75.1%) to wynik skutecznego zarządzania oferowaniem w obliczu braku stabilności politycznej i silnej konkurencji na wielu rynkach pomimo nieznacznego wzrostu (2%) zdolności przewozowej.

Wobec osłabienia dolara amerykańskiego względem większości walut, zysk z przewozu pasażerów wzrósł do 25.3 fils (6.9 centów amerykańskich) na przychód z pasażerokilometra (RPKM).

W celu sfinansowania rozbudowy floty, w związku z wysokim tempem dostaw nowych samolotów, linie Emirates zebrały 17.9 mld AED (4.9 mld USD) poprzez różne struktury finansowania. Wśród nich warto wymienić pomyślną sprzedaż obligacji sukuk o wartości 600 mln USD w marcu, która pomogła sfinansować zakup dwóch samolotów A380, których dostawę przewidziano na 2018 r.

Przewoźnik w dalszym ciągu korzysta z japońskiego rynku instrumentów strukturyzowanych w połączeniu z zaciąganiem kredytów w rozmaitych instytucjach na terytorium Chin, Francji, Wielkiej Brytanii i Japonii. Właśnie z tego źródła spółka pozyskała w ciągu roku przeszło 3.7 mld AED (1 mld USD). Ponadto linie Emirates refinansowały komercyjny kredyt pomostowy (ze względu na brak możliwości zabezpieczenia przez agencję kredytów eksportowych) w wysokości 3.8 mld AED (1 mld USD), korzystając z innowacyjnego funduszu leasingowego na zakup pięciu samolotów A380-800 za pośrednictwem inwestora instytucjonalnego i banków z Korei, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Bliskiego Wschodu.

Transakcje te odzwierciedlają strategię finansową Emirates i świadczą o umiejętnej dywersyfikacji źródeł finansowania poprzez dostęp do globalnej płynności finansowania. Stanowią również potwierdzenie dobrych wyników finansowych oraz wiarygodności modelu biznesowego linii w oczach inwestorów.

Emirates zamknęły rok finansowy na bardzo dobrym, wyższym niż w roku ubiegłym poziomie 20.4 mld AED (5.6 mld USD) aktywów pieniężnych.

Przychody uzyskane z sześciu regionów Emirates pozostają zrównoważone, a żaden region nie przynosi więcej niż 30% całkowitych przychodów. Regionem przynoszącym najwyższe przychody jest Europa – 26.7 mld AED (7.3 mld USD), o 12% więcej w porównaniu do roku 2016-2017. Zaraz za nią plasuje się region Azji Wschodniej i Australazji, gdzie przychody wyniosły 25.4 mld AED (6.9 mld USD), o 12% więcej niż w roku poprzednim. Region kontynentów amerykańskich odnotował wzrost przychodów o 7% do poziomu 13.4 mld AED (3.7 mld USD). Przychód w regionie Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu spadł o 2% do 8.5 mld AED (2.3 mld USD), natomiast w Afryce wzrósł o 8% do poziomu 9.4 mld AED (2.6 mld USD). Przychód w regionie Azji Zachodniej i Oceanu Indyjskiego wzrósł o 5% do poziomu 7.8 mld AED (2.1 mld USD).

W trakcie roku linie Emirates wprowadziły szereg ulepszeń produktów i usług pokładowych i naziemnych.

Wśród nich warto wymienić: całkowicie zamknięte prywatne kabiny w klasie pierwszej wraz z nowymi kabinami w klasie biznes i ekonomicznej na pokładzie samolotów 777-300ER, nowe, szersze fotele w układzie 2-2-2 w klasie biznes na pokładzie samolotów 777-200LR oraz nową odsłonę popularnego salonu pokładowego na pokładzie Airbusa A380 Emirates.

Oprócz tego linie Emirates otworzyły nową poczekalnię na lotnisku w Bostonie dla pasażerów premium i członków programu lojalnościowego, odnowiły istniejące już poczekalnie w Singapurze i Bangkoku, a także wyremontowały  za kwotę 11 mln USD poczekalnie w hali przylotów B na lotnisku w Dubaju.

Przewoźnik zainwestował także w nowe kanały i technologie, aby zapewnić jeszcze lepszą i bardziej spersonalizowaną obsługę klienta przez Internet, urządzenia mobilne oraz punkty handlowo-usługowe i centra obsługi.

Na rok 2018-19 linie Emirates zapowiedziały otwarcie nowych połączeń do Londynu-Stansted w Wielkiej Brytanii i Santiago w Chile oraz wprowadzenie dodatkowego lotu Dubaj-Auckland przez Bali, a także zwiększenie oferowania na dotychczasowych trasach.

Emirates SkyCargo zanotowała bardzo dobre wyniki w okresie ożywienia na rynku i nadal odgrywa ważną rolę w rozwoju działalności firmy, przynosząc 14% całkowitego przychodu linii z transportu.

Pomimo trudności na rynku i przy stale zmieniającym się zapotrzebowaniu na przewozy towarowe linie lotnicze cargo Emirates odnotowały przychód w wysokości 12.4 mld AED (3.4 mld USD), co stanowi wzrost o aż 17% w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast pojemność samolotów przewoźnika wzrosła nieznacznie o 2% do poziomu 2.6 mln ton.

W tym roku zysk z przewozu towarów w przeliczeniu na tonokilometr (FTKM) zwiększył się o 14%, co wiązało się z bardzo korzystnymi warunkami rynkowymi dla branży i osłabieniem dolara amerykańskiego względem najważniejszych walut.

Flota towarowa Emirates SkyCargo liczyła łącznie 13 Boeingów 777F. Oprócz usług cargo w nowo otwartych rejsach pasażerskich, linie Emirates SkyCargo uruchomiły nowe połączenia towarowe do Maastricht (Holandia), Luksemburga i Aguadilli (Portoryko).

Emirates SkyCargo wciąż opracowuje innowacyjne, zindywidualizowane produkty skierowane do najważniejszych sektorów przemysłu. W listopadzie przewoźnik podpisał list intencyjny ze strefą Dubai CommerCity w celu opracowania nowych rozwiązań dla branży e-commerce z wykorzystaniem Dubaju jako węzła komunikacyjnego.

W ciągu roku linie Emirates SkyCargo wprowadziły Emirates Fresh – usługę transportu produktów łatwo psujących się takich jak świeże kwiaty cięte, owoce i warzywa. Z myślą o lekach wrażliwych na temperatury przewoźnik zainaugurował program korytarzy farmaceutycznych, zapewniając lepszą ochronę na każdym etapie przewozu, a we współpracy z firmą DuPont opracował powłokę termoizolacyjną najnowszej generacji White Cover Xtreme, która chroni wrażliwe towary.

Hotele Emirates odnotowały przychód w wysokości 746 mln AED (203 mln USD), co stanowi nieznaczny wzrost o 1% w porównaniu z rokiem poprzednim w warunkach silnej konkurencji na rynku, zwłaszcza w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Pełny raport roczny 2017-18 Emirates Group – obejmujący dane dotyczące Emirates, dnata oraz ich spółek zależnych – dostępny jest na stronie: www.theemiratesgroup.com/annualreport

1USD = 3,67AED; wartości są oparte na pełnych liczbach w AED przed zaokrągleniem.

Źródło informacji: Emirates press release

Czytany 698 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 maj 2018 13:43

Artykuły powiązane

 • Linie Emirates zamawiają 40 samolotów A330-900 i 30 A350-900.

  Linie Emirates i firma Airbus podpisały list intencyjny w sprawie dostawy 40 samolotów A330-900 i 30 A350-900. Wartość umowy wynosi 21,4 mld dolarów według cen katalogowych. Dostawy samolotów najnowszej generacji Airbus A330neo i A350 rozpoczną się odpowiednio w 2021 i 2024 roku.

 • W służbie miłości i społeczności lokalnej: Emirates SkyCargo szykuje się na Walentynki.

  Co roku z okazji Walentynek miliony zakochanych na całym świecie obdarowują się różami, stąd na początku lutego gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na kwiaty. Aby mu sprostać, najwięksi eksporterzy kwiatów tacy jak Kenia czy Ekwador zbierają i wysyłają drogą lotniczą dodatkowe ilości róż do znaczących ośrodków światowego rynku kwiaciarskiego, takich jak giełda kwiatowa w Aalsmeer w Holandii, i bezpośrednio do klientów z całego świata.

 • Lotnisko w Bydgoszczy podsumowało miesiąc styczeń. Udany początek roku.

  Port Lotniczy Bydgoszcz SA liderem wzrostu w roku 2018 w grupie lotnisk poniżej miliona pasażerów. Udany również początek roku. Inwestycje w obrębie lotniska zwiększą wygodę dla pasażerów.

 • Styczeń był kolejnym miesiącem na lotnisku w Modlinie ze wzrostem odprawionych pasażerów.

  234 476 – tylu podróżnych odprawił w styczniu Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin. Nasze lotnisko rozpoczęło nowy rok najlepszym styczniem w historii portu. Prawie 235 tysięcy pasażerów, którzy w styczniu podróżowali, korzystając z infrastruktury popularnego w centralnej Polsce Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin to o blisko 2 procent więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

 • Emirates świętują szóstą rocznicę otwarcia połączenia Dubaj-Warszawa.

  Emirates, największe międzynarodowe linie lotnicze na świecie, świętują szóstą rocznicę otwarcia połączenia Dubaj-Warszawa. Od inauguracyjnego rejsu w lutym 2013 roku linie przewiozły na trasie ponad 1,1 mln pasażerów w ramach 2,1 tys. lotów w obie strony. Przewoźnik oferuje polskim pasażerom codzienne połączenie bezpośrednie realizowane przez samolot szerokokadłubowy Boeing 777-300ER.

 • Port Lotniczy Wrocław odnotował znaczące wzrosty od początku roku.

  W styczniu 2019 z wrocławskiego lotniska skorzystało blisko 226 tys. podróżnych, co oznacza wzrost o 11,8% liczony rok do roku. Najciekawsze są dynamiczny rozwój połączeń sieciowych oraz rosnące zainteresowanie ofertą biur podróży. Pasażerowie coraz chętniej wybierają też loty do Warszawy.

 • Korzystając z Emirates w locie do Dubaju można zdobyć darmowy bilet na "La Perle".

  Z myślą o polskich pasażerach marzących o krótkim wypadzie w ciepłe kraje linie Emirates przygotowały wyjątkową ofertę. Dubaj to tętniące życiem miasto, w którym znajduje się najwyższy na świecie wieżowiec – Burdż Khalifa, najlepsze centra handlowe oraz wiele innych atrakcji.

 • Zła passa samolotu A380. Australijskie linie lotnicze Qantas anulują zamówienie na 8 samolotów Airbus A380.

  Australijskie linie lotnicze Qantas Airways poinformowały dzisiaj, że oficjalnie anulują długoterminowe zamówienie na osiem samolotów Airbus A380. Jak powiedział rzecznik Quantas - "Po rozmowach z Airbusem, Qantas sformalizował swoją decyzję i nie przyjmie ośmiu dodatkowych A380, które zostały zamówione w 2006 roku".

 • Linie Emirates świętują Walentynki na pokładzie i w poczekalniach lotniskowych na całym świecie.

  W tym roku linie Emirates obchodzą święto miłości wspólnie z pasażerami na pokładzie swoich samolotów i w poczekalniach lotniskowych. W ramach sezonowego menu i wyjątkowych ofert okolicznościowych przewoźnik przygotował na tegoroczne Walentynki nowe, niezapomniane atrakcje.

 • Porozumienie code-share Emirates i China Southern Airlines.

  Linie Emirates i China Southern Airlines (kod IATA: CZ) podpisały list intencyjny w sprawie zawarcia obszernego porozumienia code-share, które ma wprowadzić nowe kierunki dla pasażerów podróżujących z Chin na Bliski Wschód i do Afryki. Ponadto współpraca z kantońskimi liniami pozwoli pasażerom Emirates korzystać z oferty dogodnych połączeń krajowych na terytorium Chin. W pierwszej fazie porozumienia, po uzyskaniu zgody rządu, w globalnej siatce połączeń przewoźnika pojawi się osiem chińskich miast: Fuzhou, Chongqing, Kunming, Qingdao, Xiamen, Chengdu, Nankin i  Xi’an. 

 • Kraków Airport w trosce o dobrą kondycję pasażerów.

  „W styczniu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 510 752 tysięcy pasażerów, to 16% wzrost w stosunku do stycznia 2017 roku. Rosnące statystyki to potwierdzenie konsekwentnego budowania siatki połączeń, opartej o analizę trendów i potrzeb pasażerów.” - powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

 • Związek Regionalnych Portów Lotniczych przygotował podsumowanie ruchu lotniczego na lotniskach regionalnych w 2018 roku.

  Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał statystyki ruchu pasażerskiego ogółem w trzynastu funkcjonujących w Polsce lotniskach regionalnych za 2018 rok. Wynika z nich, że w minionym roku z ich siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzystało w sumie 28,1 mln podróżnych, to ponad 3,7 mln więcej w porównaniu z 2017 rokiem. Jest to najlepszy wynik w historii polskich portów regionalnych.

 • Emirates serwują ponad 20 tysięcy wegańskich posiłków na pokładzie.

  Linie Emirates podały na pokładzie swoich samolotów ponad 20 tysięcy wegańskich posiłków w styczniu - miesiącu znanym wśród wegan na całym świecie jako „Veganuary”. Pod wpływem międzynarodowej inicjatywy zachęcającej do przejścia na dietę roślinną – szczególnie z początkiem roku – liczba zamówień wegańskich posiłków na pokładzie wzrosła w tym miesiącu o ponad 40%.

 • Nowy punkt obsługi członków Emirates Skywards na lotnisku w Dubaju.

  W środę 23 stycznia, w terminalu 3 na lotnisku w Dubaju (DXB) miało miejsce otwarcie nowego punktu obsługi członków Emirates Skywards, uznanego programu lojalnościowego linii Emirates i flydubai. Uroczystego otwarcia dokonał dr Nejib Ben Khedher, wiceprezes Emirates Skywards, oraz Nick Moore, wiceprezes ds. obsługi pasażerów Emirates.

 • Linie Emirates wprowadzają synchronizację playlist z rozrywką przed podróżą.

  Linie Emirates wprowadziły nową funkcję w swojej aplikacji, która pozwoli użytkownikom tworzyć własne playlisty przed lotem i synchronizować je z systemem rozrywki pokładowej. Dzięki możliwości swobodnego przeglądania oferty rozrywkowej w aplikacji Emirates pasażerowie sprawniej zaplanują podróż i zwiększą jej wygodę.

 • UIA zwiększyły o 15% liczbę przewiezionych pasażerów w 2018 r.

  Ukraińskie Linie Lotnicze UIA w 2018 roku przewiozły ponad 8 milionów pasażerów, zwiększając ich liczbę o 15%.  Udział pasażerów tranzytowych na rozkładowych połączeniach UIA wyniósł 53%.

 • Londyn, Paryż i Frankfurt to najpopularniejsze kierunki z Lotniska Chopina.
  Londyn to niezmiennie najpopularniejszy kierunek wśród pasażerów podróżujących w świat i wracających na Lotnisko Chopina. W minionym roku z i do stolicy Wielkiej Brytanii podróżował za pośrednictwem stołecznego portu blisko  milion osób. Drugie miejsce zajął Paryż – 573 tys. podróżnych.
 • Emirates szuka osób z Polski, które chciałyby dołączyć do międzynarodowej załogi pokładowej.

  Emirates, jedna z największych na świecie linii lotniczych, poszukuje kandydatów z Polski, którzy dołączą do jej międzynarodowej załogi. Dubajski przewoźnik organizuje spotkania rekrutacyjne w różnych miastach Polski. Kampania rozpoczyna się w styczniu spotkaniami w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie, a następnie we Wrocławiu i ponownie w Warszawie w lutym.

 • Ruch lotniczy w Polsce i UE w 2018 roku – coraz więcej zakłóceń.

  Ubiegły rok to dla największych lotnisk Polski i Europy okres dużego wzrostu zakłóceń lotów w porównaniu z rokiem 2017.GIVT Index dla Polski za rok 2018 wynosi 16,5 (w 2017 r. było to 10,3) i jest nieco niższy niż wskaźnik dla krajów Unii Europejskiej za ten sam okres, wynoszący 17,4 (w stosunku do 11,4 w 2017 r.). Spośród największych polskich lotnisk najmniej kłopotów z punktualnością miał w minionym roku port lotniczy w Modlinie, a w gronie największych lotnisk Europy najlepszym wynikiem w tym zestawieniu może pochwalić się madryckie Barajas.

 • Nowy etap współpracy Emirates i flydubai. Od rozpoczęcia współpracy wzrosła dostępność międzynarodowych połączeń.

  Strategiczna współpraca między dwoma przewoźnikami z Dubaju, Emirates i flydubai, została zawarta 14 miesięcy temu. W tym roku planowany jest jej dalszy rozwój poprzez dodanie kolejnych kierunków w ramach porozumienia code-share.

Redakcja poleca

Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...
Sty 29, 2019
Ludzie porzucają psy w lesie, albo samochody na parkingach, ale ...
Sty 24, 2019
Boeing z powodzeniem ukończył pierwszy testowy prototyp ...
Sty 25, 2019
23 stycznia br. do malborskiej Bazy wrócił z Bydgoszczy Mig-29 o ...
Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...
Sty 02, 2019
Każdy kto miał do czynienia z modelarstwem zna zapewne firmę ...
Sty 02, 2019
Od 1 stycznia 2019 roku port na Sadkowie nie będzie obsługiwał lotów ...
Gru 18, 2018
Top Gun 2 jest teraz w fazie produkcji, a plan filmowy przeniósł się ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 17 Lutego 2019    |    Wydarzyło się: 1959 - Samolot Vickers Viscount 793 z turecką delegacją rządową rozbił się podczas pochodzenia do lądowania na lotnisku Gatwick pod Londynem. Zginęło 14 spośród 24 osób na pokładzie, wśród ocalonych był premier Adnan Menderes.

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top