wtorek, 19 czerwiec 2018 13:49

Poznajemy CDG w Paryżu - port bazowy Air France i drugie największe lotnisko w Europie.

Napisane przez Air France Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paryskie lotnisko (CDG), to drugi pod względem ruchu pasażerskiego port lotniczy w Europie i jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych na świecie. Foto: Air France Paryskie lotnisko (CDG), to drugi pod względem ruchu pasażerskiego port lotniczy w Europie i jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych na świecie. Foto: Air France

Zbliżają się letnie wakacje – czas wzmożonego ruchu na lotniskach. Paryskie lotnisko im. Charlesa de Gaulle’a (CDG) – to drugi co do wielkości ruchu pasażerskiego port lotniczy w Europie. Jest to też jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych na świecie, z którego co roku korzysta 40 milionów pasażerów. Lotnisko CDG uchodzi za prawdziwą “bramą do świata” dla podróżnych z Europy. Będąc portem bazowym linii Air France aktualnie obsługuje 100 tysięcy pasażerów tej linii dziennie, którzy mają do dyspozycji 25 tysięcy lotów przesiadkowych tygodniowo. Pracuje dla nich 6,5 tysiąca osób personelu Air France. Ale paryskie lotnisko to też duma francuskiej architektury, zaawansowane technologie, stylowe kawiarenki i sklepy ekskluzywnych francuskich marek.

Jeśli podróżujemy przez Paryż – warto dowiedzieć się wcześniej, co nas czeka na lotnisku – jak odbywa się przesiadka i jak miło spędzić czas między samolotami.

Podróż z Polski z przesiadką w Paryżu

Wszystkie loty Air France z Polski odbywamy z przesiadką na lotnisku bazowym linii w Paryżu (im. Charles’a de Gaulle’a), aby stamtąd dolecieć do prawie wszystkich zakątków świata. Lotnisko aktualnie składa się z 3 terminali: 2E, 2F oraz 2G. Terminale 2F i 2G są dedykowane lotom europejskim w ramach strefy Schengen. Loty poza Schengen i wszystkie międzykontynentalne odbywają się z terminala 2E. Podróżni lotów Air France z Warszawy i Wrocławia lądują na terminalu 2G. Wszyscy pasażerowie tranzytowi, którzy w Paryżu przesiadają się na lot międzykontynentalny bądź europejski lot poza Schengen, odlatują z terminala 2E, który składa się z 3 części: K – L – M, przy czym części L i M są osobnymi budynkami, w których znajdują się bramki do samolotów. Przejścia między terminalami odbywają się pieszo, dobrze oznakowanymi korytarzami, do części L i M terminala 2E dociera się korzystają z szybkiej bezobsługowej kolejki.

Podróżni, którzy przybywają na lotnisko de Gaulle’a, aby odwiedzić Paryż mogą w łatwy sposób dostać się do stolicy komunikacją miejską. Przy lotnisku ma stację paryska kolej podmiejska RER (terminal lotniskowy ze stacją kolejową łączy bezpłatna kolejka CDGVAL, przejazd to ok. 3 minuty), którą dojedziemy do centrum Paryża. Bezpośrednio pod terminalem lotniska jest też dworzec szybkobieżnej sieci TGV, którą dostaniemy się w dalsze zakątki kraju a nawet Europy.

Serce globalnej siatki

Paryskie lotnisko (CDG), to drugi pod względem ruchu pasażerskiego port lotniczy w Europie i jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych na świecie. Rocznie przez Paryż podróżuje 40 milionów osób. Nic dziwnego, bo oferta i częstotliwość lotów z tamtejszego lotniska daje prawdziwy wachlarz możliwości – 1000 lotów dziennie. Taka skala wymaga nie tylko personelu naziemnego, którego Air France zatrudnia aż 6,5 tysiąca osób, ale też odpowiedniej infrastruktury. Tutaj ze specjalnych kilkupoziomowych bramek korzystają największe pasażerskie samoloty świata – Airbusy A380, które zabierają na pokład ponad 500 osób.

Lotnisko w Paryżu jest sercem globalnej siatki lotów Air France. To tutaj pasażerowie lecący samolotem Air France z Wrocławia, Warszawy, czy innego miasta w Europie, przesiadają się na swoje dalsze loty. Przez Paryż, z biletem Air France w ręku możemy dolecieć do 184 miast w 81 krajach! Co więcej, linie Air France wspólnie z linią partnerską KLM, daje swoim pasażerom jeszcze więcej kierunków do wyboru. Samoloty Grupy AIR FRANCE KLM docierają do 314 miast w 116 krajach. W ofercie są zarówno popularne kierunki jak Londyn, Barcelona, Nowy Jork, Pekin czy Hawana, ale też te mniej znane, „poza utartym szlakiem” jak Madagaskar, Chile, Gwadelupa, Reunion, czy Polinezja Francuska.

Czas na relaks

Podczas przesiadki nasz wolny czas „między samolotami” możemy miło zagospodarować, aby nawet bez wychodzenia z lotniska poczuć klimat Paryża. Tutaj na podróżnych czeka 8 ekskluzywnych poczekalni biznesowych (dla pasażerów klasy biznes i uprawnionych pasażerów z kartami lojalnościowymi). Jeden z takich salonów o powierzchni ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych jest największą poczekalnią biznesową Air France na świecie, z której jednocześnie może korzystać nawet 800 gości. Otwarta, jasna przestrzeń poczekalni z zielonymi fotelami, lampami w kształcie drzew oraz oryginalnymi dekoracjami nawiązuje do „botanicznej” koncepcji całego budynku. Osoby oczekujące na swój lot mogą tu wypocząć w wygodnych fotelach, a w części biurowej mają do dyspozycji bezpłatny dostęp do wszelkich potrzebnych urządzeń biurowych. Do dyspozycji gości jest 150 tabletów, dzięki którym można surfować po sieci, korzystać z prasy, a nawet sprawdzić repertuar filmów dostępnych na pokładzie podczas czekających ich lotów. W ramach salonu działa też spa, w którym firma Clarins oferuje gościom szereg bezpłatnych zabiegów, są też kabiny prysznicowe i zestawy kosmetyków. Natomiast w części restauracyjnej na gości czeka bogatą ofertę dań – w tym również posiłki na ciepło, zimne przekąski i cała gama napojów. Na ogromnej powierzchni poczekalni, poza klasyczną restauracją funkcjonuje kilka osobnych barów i kawiarni. Jest tam też sekcja VIP z odrębnymi pomieszczeniami, w których ważne osobistości i celebryci mogą dyskretnie oczekiwać na lot.

Ale nawet nie korzystając z business lounge można tu miło spędzić czas i poczuć atmosferę Paryża w oczekiwaniu na swój lot. Na gości czekają restauracje i stylowe kafejki z francuskimi wypiekami. Są sklepy prestiżowych francuskich marek, jak i delikatesy, gdzie można kupić oryginalne francuskie produkty spożywcze. Żywe ogrody zdobią niektóre ze ścian, tworząc barwne, przyjemne dla oka kompozycje W strefach „beauty & spa” można skorzystać z profesjonalnego masażu, czy zrobić manicure. Poza tym niedawno otwarto wyjątkową, darmową strefę wypoczynku - The Instant Paris Lounge. Mogą w niej przebywać wszyscy pasażerowie oczekujący na swój lot dłużej niż 3 godziny. Projektując Instant Paris starano się naśladować i oddać atmosferę stylowego paryskiego wnętrza. Nie dość, że gustownie jest też wygodnie i cicho. Podróżni odpoczywają z dala od lotniskowego zgiełku w luksusowej paryskiej kamienicy. Poza wygodnymi fotelami jest kącik zabaw dla dzieci, biblioteka, bar z przekąskami oraz tablety z grami, prasą i filmami.

Lotniskowy high-tech

W dzisiejszych czasach digitalizacja transakcji i procesu obsługi - od rezerwacji biletu do przybycia na lotnisko i jeszcze dalej – jej wygoda, stopień mobilności, inteligencja i dopasowanie od potrzeb klienta - jest wyznacznikiem standardu w branży lotniczej i turystycznej. Standardem w obecnym świecie, którego nie mogło zabraknąć na paryskim lotnisku, jest bezpłatny, szybki internet. Dodatkowo, w celu zapewnienia lepszej przepustowości łącza, poczekalnie biznesowe oferują gościom swoje odrębne sieci WiFi. Dużym ułatwieniem życia podróżnych są licznie rozmieszczone gniazdka zasilania, gdzie można naładować swoje urządzenia podczas przesiadki. Rzecz niby prozaiczna, ale niezwykle cenna, której niestety brakuje na wielu lotniskach. Lotnisko jest dobrze oznakowane, ale tutaj też pomaga technologia. Podróżni, którzy pobrali na swoje telefony darmową aplikację geolokalizacyjną „My Way Aéroports de Paris" szybciej odnajdą się na paryskim lotnisku, sprawdzą rozkład lotów, znajdą praktyczne informacje na temat dostępnej komunikacji, np. kolei TGV czy parkingów.

Również, aby ułatwić poruszanie się po lotnisku, w całym obiekcie rozmieszczono informacyjne ekrany dotykowe. Po odczytaniu kodu kreskowego z karty pokładowej podróżny otrzymuje aktualne informacje na temat swojego lotu. Ekrany umożliwiają również przegląd dostępnych na lotnisku usług, butików i restauracji, a opcja przeglądania w 3D pomaga użytkownikom odnaleźć się na mapie obiektu i zwizualizować swoją trasę do wyjścia do samolotu.

Lotnisko de Gaulle’a wyposażono w automaty do samodzielnej odprawy, wydruku karty pokładowej i wywieszki bagażowej. Podróżni mogą też skorzystać z licznych samoobsługowych punktów zdawania bagażu, w których obsługa trwa zaledwie 30 sekund. Wszystko to skraca kolejki i ułatwia przesiadkę.

Coraz bardziej powszechne stają się też bezobsługowe bramki do samolotu. Na paryskim lotnisku ich już 56. Bez udziału obsługi, korzystając tylko z nowoczesnej technologii dostępu, samodzielne wejście 178 osób na pokład Airbusa A320 trwa zaledwie 12 minut.

Warto dodać, że pracownicy obsługi naziemnej Air France dysponują 2,5 tysiącem tabletów, które korzystają z dostępu do centralnego systemu rezerwacji lotniczej. Dzięki temu mogą udzielać podróżnym pomocy we wszelkich sprawach związanych z podróżą przez Paryż, bez względu na to, w którym miejscu na lotnisku się znajdują.

Na paryskim lotnisku jest też udogodnienie przeznaczone dla podróżnych, którzy muszą często przechodzić kontrolę paszportową (np. obywatele Unii którzy latają przez Paryż do krajów spoza strefy Shengen lub poza Europę). PARAFE jest to biometryczny system szybkiej, automatycznej kontroli granicznej, który jest alternatywą do tradycyjnej kontroli paszportowej. Po uprzedniej, jednorazowej rejestracji w bazie, podróżny może później omijać kolejki i korzystać z samoobsługowego przejścia granicznego, poprzez zeskanowanie paszportu w specjalnym kiosku.

Lotnisko, które zmienia się na lepsze

Lotnisko de Gaulle’a mimo swojej skali, jest dobrze i wyraźnie oznakowane. Poza tym liczny personel czuwa nad płynnością przemieszczania się pasażerów i w razie potrzeby służy pomocą. Od momentu swojego powstania – 21 lat temu – ten port nigdy nie zasypia i ciągle zmienia się i usprawnia. Godziny połączeń i rozkłady są coraz lepiej zharmonizowane, czas oczekiwania na samolot skraca się, a poczekalnie biznesowe prześcigają się w udogodnieniach. Nie bez powodu więc zdobywa uznanie podróżnych i nagrody w branżowych rankingach. W 2015 roku port bazowy Air France zdobył pierwsze miejsce w kategorii „najbardziej ulepszone lotnisko na świecie” w rankingu Skytrax. Ponadto paryskie lotnisko trafiło do pierwszej piątki w zestawieniu „Najlepszych Lotnisk na Świecie 2015” według Skytrax w kategorii „oferty zakupowej” i pierwszej dziesiątki „w zakresie jakości obsługi pasażerów”. Pasażerowie docenili też wyjątkowy serwis oferowany gościom w odrębnym salonie dla gości Klasy Pierwszej Air France La Première Dwa lata temu, w rankingu Skytrax uznano go za najlepszy salon Klasy Pierwszej na świecie, pierwsze miejsce na podium zdobyła też oferta gastronomiczna salonu - menu przygotowane przez francuskiego szefa kuchni Alaina Ducasse’a.

Źródło informacji i zdjęć: Air France Press Release

Czytany 1073 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 19 czerwiec 2018 13:53

Artykuły powiązane

 • Nowości w letniej ofercie Air France KLM.

  Tradycyjnie wraz z końcem marca, linie rozpoczynają letni harmonogram lotów. W tym roku letni rozkład Air France i KLM obowiązuje od 31 marca do 27 października 2019. W nadchodzącym sezonie Grupa Air France KLM zwiększy oferowanie o 2%, między innymi poprzez dalszą rozbudowę siatki połączeń.

 • Rozbudowa terminalu T2 Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

  Jeszcze w marcu 2019 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy ogłosi przetarg na rozbudowę Terminalu Pasażerskiego T2 o dodatkowy pirs. To kolejna, duża inwestycja, która ma poprawić przepustowość gdańskiego lotniska, a przede wszystkim zwiększyć komfort pasażerów. Budowa zostanie sfinansowana ze środków własnych oraz z obligacji, które wyemituje Port Lotniczy Gdańsk przy współpracy z bankiem PEKAO S.A.

 • Buldożery wjadą, kiedy wyprowadzi się ostatni najemca z radomskiego terminala.

  Sąd odrzucił odwołanie ostatniego najemcy powierzchni w terminalu radomskiego lotniska na Sadkowie. Teraz syndyk może po raz kolejny wypowiedzieć mu umowę. Wiosną Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze chce ruszyć z rozbiórką budynku. - W tej chwili nie ma zagrożenia dla założonego harmonogramu prac - mówi Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Portów Lotniczych.

 • Zaangażowanie Kraków Airport w ochronę środowiska naturalnego.

  "Kraków Airport opiera swoją działalność na zasadach zrównoważonego rozwoju, podejmując wiele działań z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Wdraża nowe rozwiązania technologiczne, inwestuje w nowoczesny sprzęt i pojazdy, aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne".

 • Drugi przetarg na przebudowę pasa startowego na lotnisku w Radomiu.

  Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze ogłosiło przetarg na przebudowę pasa startowego na radomskim lotnisku. Firmy zainteresowane kontraktem czas na złożenie ofert mają do 23 marca. Później przewidziane są negocjacje cenowe. PPL chciałby, aby roboty wystartowały latem tego roku.

 • Lotnisko Modlin zostanie dokapitalizowane kwotą 50 mln zł przez Województwo Mazowieckie.

  Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin podjęło kluczową decyzję w sprawie podniesienia kapitału Spółki. Lotnisko zostanie dokapitalizowane kwotą 50 mln zł przez Województwo Mazowieckie.

 • Wystartował chatbot wrocławskiego lotniska.

  Chatbot z powodzeniem przeszedł ostatnią fazę testów i od dzisiaj jest już dostępny dla wszystkich podróżnych. Wyszukuje połączenia lotnicze, wysyła powiadomienia o statusie lotów, znajduje transport lub miejsce parkingowe, podpowiada, gdzie na lotnisku zrobić zakupy i wypić kawę. Zna odpowiedzi na kilkaset pytań i wciąż się uczy. Aby porozmawiać z nim w języku polskim lub angielskim, wystarczy wpisać w Messengerze Port Lotniczy Wrocław lub Wrocław Airport. Wrocławski port wprowadził taką innowację jako pierwsze lotnisko w Polsce.

 • Linie Air France i KLM obchodzą Dzień Kobiet.

  Dziś świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji, przez cały dzień, na panie podróżujące liniami Air France i KLM czekają miłe niespodzianki, między innymi pierwszeństwo w wejściu na pokład samolotów.

 • Czy zarząd Portu Lotniczego Radom dopuścił się niegospodarności? Trwa śledztwo prokuratury.

  Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie najmu siedziby spółki port Lotniczy Radom przy ulicy Kaszubskiej. Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwo złożył nowy właściciel lotniska Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze.

 • Najlepsze lotniska na świecie pod względem obsługi klienta.

  Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (ACI – Airports Council International World) ogłosiła dzisiaj zwycięzców uznanego na całym świecie plebiscytu Airport Service Quality Award, w którym uhonorowano lotniska, które zapewniają klientom najlepszą jakość obsługi.

 • Creotech wśród najszybciej rozwijających się firm w Europie.

  Brytyjski dziennik „Financial Times” jak co roku opublikował prestiżową listę tysiąca najszybciej rozwijających się firm w Europie (FT1000). W zestawieniu dominują firmy z Niemiec, Francji Włoch i Wielkiej Brytanii, ale znalazło się w nim także 22 polskich spółek – o dwie więcej niż w poprzednim zestawieniu. Wśród nich, działająca w sektorze kosmicznym, polska firma Creotech Instruments S.A z Piaseczna.

 • Terminal lotniczy w Radomiu o wartości złomu. Jeden z najemców nie chce się wyprowadzić.

  Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą terminal pasażerski na Sadkowie. - Dla nas ten budynek ma wartość złomu - nie ukrywa prezes PPL Mariusz Szpikowski. Rozbiórkę może opóźnić jeden z najemców powierzchni, który poszedł do sądu, bo nie godzi się z decyzją o wypowiedzeniu najmu.

 • PPL podpisały umowy z projektantami terminala, dróg kołowania i parkingów w Radomiu.

  W środę 27 lutego w Radomiu podpisano pierwsze trzy umowy na projekty rozbudowy radomskiego lotniska. Do pracy przystępują projektanci nowego terminala, płyt postojowych i dróg kołowania oraz parkingów, dróg dojazdowych i dworca autobusowego.

 • Kraków Airport wspólnie z polskimi liniami lotniczymi LOT.

  Od 25 lutego z Krakowa można polecieć Polskimi Liniami Lotniczymi LOT do tętniącego życiem, nowoczesnego Tel-Awiwu. Miasto, którego nazwa oznacza „Wzgórze Wiosny”, znane jest z cudów architektury modernistycznej i zabytkowych urokliwych dzielnic takich jak Newe Cedek. Turystów przyciąga także pyszna lokalna kuchnia i słoneczna plaża.

 • Wojskowe lotnisko w Łasku być może zostanie otwarte na jesieni.

  Wydłużony do trzech kilometrów pas startowy, nowoczesny system odwadniania oraz ostrzegania przed oblodzeniem – lotnisko w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego zmieniło się diametralnie. Piloci polskich myśliwców z Łasku już wkrótce będą mogli korzystać z nowoczesnej infrastruktury, otwarcie lotniska planowane jest na jesień tego roku.

 • Marszałek Struzik wystąpił w sprawie lotniska w Modlinie. Samorząd odkupi udziały PPL?

  Trwający 2 lata impas związany z lotniskiem Modlin, ma zamiar przerwać Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. We wtorek (19 lutego) zaproponował możliwość odkupienia od Polskich Portów Lotniczych ich mniejszościowych udziałów w spółce Modlin.

 • Airbus i Dassault Systèmes będą wspólnie budować europejski przemysł lotniczy przyszłości.

  Firmy Airbus i Dassault Systèmes podpisały protokół porozumienia (Memorandun of Agreement, MOA) na okres pięciu lat, zgodnie z którym firmy będą współpracować w zakresie wdrożenia aplikacji związanych z projektowaniem 3D, designem, inżynierią, produkcją, symulacją i sztuczną inteligencją. Pozwoli to firmie Airbus wykonać ważny krok w kierunku transformacji cyfrowej i zapewni podstawy do rozwoju nowego europejskiego ekosystemu technologicznego związanego z przemysłem lotniczym.

 • Przetarg na przebudowę pasa startowego na radomskim lotnisku dopiero w marcu.

  Państwowe Porty Lotnicze zdecydowały o zmianie dokumentacji przetargowej. Wykonawcy dostaną też 12 tygodni więcej na przeprowadzenie prac. Mimo to, jak zapewnia PPL termin otwarcie lotniska na Sadkowie nie ulega zmianie. Ma to nastąpić jesienią 2020 roku. Przypomnijmy, pierwszy przetarg na przebudowę pasa startowego został unieważniony, bo jedyna złożona oferta była o 200 milionów za droga.

 • Kup bilet i posadź drzewo - ekologiczna inicjatywa Air France.

  Linie lotnicze Air France uruchomiły nowy ekologiczny projekt pod nazwą „Trip and Tree” (Podróż i Drzewo), umożliwiając swoim pasażerom podjęcie działań na rzecz planety i zmniejszenie wpływu, jaki wywiera ich podróż lotnicza na środowisko naturalne. Podczas zakupu dowolnego biletu lotniczego na stronie airfrance.pl, klienci mogą przekazać darowiznę na dowolną kwotę, aby w ten sposób pomóc finansować jedną z wielu akcji zalesiania naszej planety.Inicjatywa jest otwarta dla pasażerów z 48 krajów, w tym z Polski.

 • Lotnisko w Radomiu pozyskało projektanta płyt postojowych i dróg kołowania na Sadkowie.

  Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze wybrało firmę, która zaprojektuje drogi kołowania i płyty postojowe oraz między innymi parkingi i drogi na radomskim lotnisku. Nie podpisano jeszcze jednak umów z wykonawcami. Nie wiadomo też, co dalej z budową pasa startowego na Sadkowie.

Redakcja poleca

Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...
Sty 29, 2019
Ludzie porzucają psy w lesie, albo samochody na parkingach, ale ...
Sty 24, 2019
Boeing z powodzeniem ukończył pierwszy testowy prototyp ...
Sty 25, 2019
23 stycznia br. do malborskiej Bazy wrócił z Bydgoszczy Mig-29 o ...
Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 23 Marca 2019    |    Wydarzyło się: 1943 – Na Islandii otwarto zbudowany przez armię amerykańską Port lotniczy Keflavík. 2009 - Katastrofa lotnicza w Butte: samolot Pilatus PC-12 rozbił się na terenie cmentarza w Butte w Montanie; zginęło 14 osób. 2009 - Katastrofa lotu FedEx Express 80: dwóch pilotów samolotu transportowego zginęło podczas podchodzenia do lądowania w porcie lotniczym Narita pod Tokio.

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top