wtorek, 26 czerwiec 2018 11:31

Za kulisami Patrouille de France: sekrety zbiorowej doskonałości.

Napisane przez TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Virginie Guyot / Foto: TBB Virginie Guyot / Foto: TBB

Pod koniec maja br. oddział w Elancourt powitał Virginie Guyot, byłego pilota myśliwskiego i pierwszą kobietę-lidera zespołu akrobacyjnego Francuskich Sił Powietrznych Patrouille de France, która przyjechała na konferencję podzielić się swoimi niezwykłymi doświadczeniami.

W obecności licznie przybyłych gości konferencja rozpoczęła się przemówieniem Iñaky Garcia-Brotons, dyrektora lokalizacji w rejonie paryskim w spółce Airbus Defence and Space, po którym przemawiała Véronique Magot, inicjatorka projektu. Zespoły w Toulouse i Creil również mogły oglądać tę wyjątkową prezentację dzięki transmisji konferencji na żywo.

„Najmniejszy błąd może mieć poważne konsekwencje dla reszty grupy”

Prezentację fascynujących doświadczeń Virginie Guyot rozpoczęła efektownym filmem, będącym pokazem umiejętności reprezentacyjnego zespołu akrobacyjnego Francuskich Sił Powietrznych. Po filmie była pilot samolotów myśliwskich opowiedziała o wszystkich etapach lotu, opisując szczegółowo wrażenia, jakie czuła pilotując tak dobrze jej znane samoloty.

Zaraz na wstępie Virginie podkreśliła swoje głębokie przekonanie o ogromnym znaczeniu wspólnego działania: „Najmniejszy błąd może mieć poważne konsekwencje dla reszty grupy. Warunkiem skuteczności i efektywności jest patrzenie przez każdego członka zespołu w tym samym kierunku, co pozostali. Nikt z zespołu ani na moment nie może tracić z oczu wspólnego celu, ponieważ to właśnie ten cel pozwala nam uzyskać potrzebną nam koncentrację.”

Zaufanie

Zaufanie jest jedną z podstawowych wartości zespołu Patrouille de France, a jego budowanie jest procesem ciągłym. Członkowie zespołu muszą mieć absolutne zaufanie do lidera, ale także do siebie nawzajem, gdyż tylko wówczas są w stanie uwolnić cały swój potencjał. Gdy są w przestworzach, muszą sobie bezgranicznie ufać, ponieważ ich życie zależy od kruchej równowagi całego zespołu. A ponieważ w zespole co roku zachodzi częściowa rotacja latających w nim pilotów, równowaga ta jest stale wystawiana na próbę.

Jak więc budować zaufanie w tych warunkach? Odpowiedź brzmi: zaufanie musi panować w zespole od samego początku. Faza rekrutacji determinuje działalność zespołu na kolejny rok, i chociaż jest rzeczą oczywistą, że niezbędne jest wiele umiejętności technicznych, to ocena skupia się przede wszystkim na cechach ludzkich kandydatów. Virginie wyjaśnia: „Nie rekrutujemy najlepszego pilota, ale tego, który ma najbardziej ludzkie cechy. Stale dążymy do stworzenia czegoś, co można określić „zbiorową duszą”, będącą źródłem zaufania i silnego ducha zespołu. Tylko dzięki niej udaje nam się przetrwać i iść naprzód w najtrudniejszych momentach.”

Szacunek

Gdy wstąpiła do zespołu, Virginia Guyot odkryła jego ekosystem i zrozumiała całą pracę, jaka odbywa się za kulisami jego spektakularnych występów. Doceniła znaczenie zaangażowania wszystkich członków zespołu w osiągnięcie wspólnego celu. Bardzo skromnie wyjaśniła, że „ci, którzy w oczywisty sposób skupiają na sobie blask jupiterów, muszą pozwolić, by świeciło też na innych”. Nieustający szacunek dla pracy i umiejętności każdej osoby ma dla zespołu kluczowe znaczenie.

Zespół Patrouille de France wykuwa swojego ducha poprzez standardowe działania, czerpiąc przy tym ze swej długiej tradycji. Wszyscy jego członkowie są zjednoczeni wokół wspólnych, podstawowych wartości i zasad. Wartości te umożliwiają każdemu z nich ciągłe skupianie się na znaczeniu, jakie ma dla zespołu ich własne zaangażowanie.

Współpraca

Dla Virginie Guyot przywództwo jest cechą, którą należy rozwijać na każdym szczeblu organizacyjnym. Podkreśla , jak ważne jest, aby każdy przejął odpowiedzialność w swojej dziedzinie. „Przywództwo to katalizator współpracy,” mówi.

Do współpracy niezbędna jest komunikacja. Opierając się na doświadczeniach wyniesionych z pracy w zespole mówi, że powodzenie misji aż w 80% zależy od jakości odprawy naziemnej. Odprawa zawsze odbywa się w ten sam sposób i w tym samym czasie, aby zapewnić, że informacje są przekazywane w sposób efektywny. Zawsze też jest czas na odpowiedzi na wszelkie pojawiające się w przerwach pytania.

Debriefing to nieodzowna część niezwykle ważnej dla zespołu kultury przekazywania informacji zwrotnych. Jego celem jest wyciągnięcie wniosków z tego, co się właśnie wydarzyło, poprzez postawienie kilku prostych pytań: „Czy misja się udała? Jeśli tak, to co przyczyniło się do jej sukcesu? A jeśli nie, to dlaczego?” Lider prosi każdego członka zespołu o wypowiedź, a zapytani muszą mieć dość odwagi i pokory, aby rozmawiać o własnych błędach i uczyć się od innych i aby uniknąć takich samych błędów w przyszłości.

Niezbędne są też działania pozwalające uniknąć pułapek związanych z oceną wartości, złymi emocjami i urazami, które mogłyby ostatecznie doprowadzić do destabilizacji zespołu.

Siła wspólnego wysiłku

Podczas tej wyjątkowej konferencji Virginie Guyot położyła nacisk na podstawowe tematy, które pozwalają Patrouille de France na codzienne samodoskonalenie. Siła wspólnego wysiłku, zaufanie, szacunek i solidarność to kluczowe czynniki, niezmiennie zapewniające zespołowi jedność, koncentrację na wspólnym celu oraz wspólne ukierunkowanie działań.

Konferencja była inicjatywą społeczności „Wartości”. Jej współorganizatorami byli uczestnicy społeczności „Równowaga dla biznesu” i „Uniwersytet przywództwa”, wspierani przez kierownictwo ośrodka w Elancourt.

Virginie Guyot zawsze chciała przeciwstawić się grawitacji i już w wieku 12 lat odbyła swój pierwszy lot. Kilka lat później, w wieku 25 lat, zdała egzaminy, otrzymała licencję pilota samolotu myśliwskiego i wstąpiła do eskadry rozpoznawczej stacjonującej w bazie lotniczej nr 112 w Reims, w której latała na samolotach Mirage F1-CR. Po mianowaniu na dowódcę klucza w 2007 roku, Virginie awansowała do stanowiska dowódcy w 2009 roku i wzięła udział w misjach w Czadzie, Darfurze, Tadżykistanie i Afganistanie. W tym samym roku, w wieku 32 lat, została pierwszą kobietą-pilotem w zespole akrobacyjnym Francuskich Sił Powietrznych Patrouille de France, w którym została wkrótce mianowana liderem, zapisując tym samym nową kartę w jego – i swojej – historii. W 2015 roku Virginie Guyot opuściła lotnictwo w stopniu podpułkownika i z odznaczeniami Kawalera Legii Honorowej oraz Narodowym Orderem Zasługi. Obecnie występuje na konferencjach, dzieląc się swoją pasją i opowiadając o swoich niezwykłych doświadczeniach.

Źródło informacji i zdjęć: TBB

Czytany 1211 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 26 czerwiec 2018 11:36

Artykuły powiązane

Redakcja poleca

Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...
Sty 29, 2019
Ludzie porzucają psy w lesie, albo samochody na parkingach, ale ...
Sty 24, 2019
Boeing z powodzeniem ukończył pierwszy testowy prototyp ...
Sty 25, 2019
23 stycznia br. do malborskiej Bazy wrócił z Bydgoszczy Mig-29 o ...
Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 23 Marca 2019    |    Wydarzyło się: 1943 – Na Islandii otwarto zbudowany przez armię amerykańską Port lotniczy Keflavík. 2009 - Katastrofa lotnicza w Butte: samolot Pilatus PC-12 rozbił się na terenie cmentarza w Butte w Montanie; zginęło 14 osób. 2009 - Katastrofa lotu FedEx Express 80: dwóch pilotów samolotu transportowego zginęło podczas podchodzenia do lądowania w porcie lotniczym Narita pod Tokio.

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top