Wydrukuj tę stronę
piątek, 10 sierpień 2018 13:10

Satelita ESA do badań nad wiatrem Aeolus umieszczony w rakiecie nośnej Vega.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Aeolus, satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wyposażony w aparaturę do pomiarów wiatru, został umieszczony w komorze rakiety nośnej Vega i przygotowany do zaplanowanego na 21 sierpnia startu z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Zbudowany przez spółkę Airbus, ważący 1,4 tony Aeolus będzie pierwszym satelitą umożliwiającym codzienną, prowadzoną niemal w czasie rzeczywistym obserwację rozkładu prędkości przemieszczania się mas powietrza na całym świecie.

Posłuży mu do tego lidar (od ang. Light Detection And Ranging) o nazwie Aladin – instrument wykorzystujący efekt Dopplera do określania prędkości wiatru na różnych wysokościach.

Dzięki niemu Aeolus będzie dostarczać dokładnych, globalnych danych o pionowym profilu wiatru, które pozwolą meteorologom w dokładniejszym prognozowaniu pogody,  klimatologom zaś – w lepszym zrozumieniu globalnej dynamiki atmosfery ziemskiej.

Aeolus będzie okrążać Ziemię 15 razy na dobę po orbicie znajdującej się na wysokości 320 km, dostarczając wyniki pomiarów z każdego jej okrążenia w ciągu maksymalnie 120 minut od ich wykonania. Cykl powtórzeniowy satelity będzie wynosić 7 dni (111 okrążeń),
a przewidywany czas działania – trzy lata.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

Czytany 708 razy Ostatnio zmieniany piątek, 10 sierpień 2018 13:13

Artykuły powiązane