wtorek, 28 sierpień 2018 14:55

Dziś wielkie święto polskich skrzydeł. Muzeum Sił Powietrznych pisze o tej okrągłej rocznicy.

Napisane przez MSP Dęblin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Konstruktor lotniczy Stanisław Wigura i pilot Franciszek Żwirko (1. z prawej) przed samolotem. 7 sierpnia 1932 / Źródło: By Nieznany fotograf wydawnictwa Ilustrowany Kurier Codzienny (Archiwum http://audiovis.nac.gov.pl) [Public domain], via Wikimedia Commons Konstruktor lotniczy Stanisław Wigura i pilot Franciszek Żwirko (1. z prawej) przed samolotem. 7 sierpnia 1932 / Źródło: By Nieznany fotograf wydawnictwa Ilustrowany Kurier Codzienny (Archiwum http://audiovis.nac.gov.pl) [Public domain], via Wikimedia Commons

28 sierpnia przypada Święto Lotnictwa. Data obchodów święta od pamiętnego 1918 roku zmieniała się kilkukrotnie, warto więc prześledzić tę interesującą historię.

Po południu 2 listopada 1918 roku lotnisko Lwów – Lewandówka, znalazło się w polskich rękach. Udało się przejąć park lotniczy, warsztat naprawczy oraz 18 samolotów, co prawda uszkodzonych ale zdatnych do naprawy. Zdobyte lotnisko należało jednak utrzymać gdyż zbrojne oddziały ukraińskie koniecznie chciały je odbić. 3 listopada sytuacja Polaków stała się bardzo trudna. Na zlokalizowaną niedaleko południowych granic Lwowa stację kolejową Persenkówka zaczęły przybywać transporty Ukraińskich Strzelców Siczowych, którzy mieli stanowić istotną siłę w walkach o strategiczne obiekty na terenie Lwowa. Najbardziej intensywne walki miały miejsce 4 listopada, jednak udało się wówczas odeprzeć Ukraińców, którzy jednak nie dawali za wygraną i przygotowywali kolejny atak w celu przejęcia lotniska. Nocą z 4 na 5 listopada polscy lotnicy osobiście pilnowali remontowanych samolotów w hangarach. Dwa z nich udało się już doprowadzić do stanu lotnego. Żeby podjąć konkretne działania ppor. obs. Władysław Toruń udał się do Naczelnej Komendy Obrony Lwowa i zameldował o sytuacji na lotnisku. Otrzymał wówczas rozkaz możliwie najszybszego podjęcia bombardowania stacji kolejowej Persenkówka. Rankiem 5 listopada około godziny 10:00 silnik samolotu Hansa-Brandenburg C I, zagrał równym rytmem. W kabinach siedzieli por. pil. Stefan Bastyr oraz por. obs. Janusz de Beaurain. Na pokład maszyny lotnicy zabrali kilka bomb i pomknęli na start. Kiedy nadlecieli nad stację kolejową Persenkówka Ukraińcy byli totalnie zaskoczeni. Bastyr i de Beaurain wykonali skuteczny atak zrzucając swój śmiercionośny ładunek i szczęśliwie powrócili na lotnisko. Nalot na Persenkówkę był pierwszym lotem operacyjnym polskiego lotnictwa wojskowego, świętowanym w kolejnych latach przez lotników. Warto na marginesie wspomnieć iż 5 listopada zostało także opanowane lotnisko w Lublinie. Z inicjatywy Polskiej Organizacji Wojskowej, ppor. pil. Wiktor Ryl po rozmowach z Austriakami przejął oraz zabezpieczył posterunkami wartowniczymi Lubelskie lotnisko oraz pięć samolotów wywiadowczych. Rozpoczął również od razu werbunek lotników, z których dość szybko powstał „Oddział Lotniczy w Lublinie” przemianowany pod koniec listopada na 2. Eskadrę Lotniczą. Przęjęcie Lubelskiego lotniska jednak stanęło w cieniu pierwszego lotu bojowego wykonanego przez Bastyra i de Beauraina. 5 listopada stał się dla Polskiego Lotnictwa datą niezwykle symboliczną, aż do 1932 roku obchodzoną jako Święto Lotnictwa. Święto to obchodzili lotnicy jednak nie zostało ono oficjalnie ustanowione. Dopiero przy okazji odsłonięcia Pomnika Lotnika w Warszawie ustanowiono również oficjalną datę święta oraz oficjalne obchody.

Historia pomnika lotnika zaczyna się we Lwowie i jest bezpośrednio związana z uczestnikiem pierwszego lotu bojowego w historii polskich skrzydeł Stefanem Bastyrem. Kiedy 6 sierpnia 1920 roku zginął on w katastrofie lotniczej, społeczeństwo Lwowskie oraz lotnicy na terenie całego kraju chcieli w jakiś sposób utrwalić jego postać.

Grupa przyjaciół Bastyra jesienią 1920 roku przybyła do wybitnego mieszkającego w Warszawie rzeźbiarza prof. Edwarda Wittiga z prośbą o wykonanie pomnika ku czci lotnika, który to miałby stanąć we Lwowie. Początkowo profesor odmówił sugerując zwrócenie się z tą prośbą do artystów lwowskich, jednak po wielu namowach zgodził się na wykonanie monumentu. W zamyśle artysty pomnik ten jednak nie miał prezentować konkretnej postaci, a lotnika jako symbol. Ostatecznie też miał on stanąć w Warszawie. Taki pomysł spotkał się z przychylnością władz. Decyzją Szefa Departamentu IV Żeglugi Powietrznej Ministerstwa Spraw Wojskowych gen. bryg. pil. Gustawa Macewicza, powołano Komitet Budowy Pomnika ku czci Poległych Lotników. Miał on upamiętniać przede wszystkim lotników poległych podczas walk w latach 1918-1920. Projekt przedstawiono w 1923 roku. Od razu uzyskał on aprobatę specjalistów oraz krytyków. Po zaaprobowaniu podjęto działania zmierzające do wybudowania monumentu. Określono szczegółowo wymiary, ustalono kosztorys, poproszono o wsparcie zarządu miasta stołecznego Warszawy oraz wystąpiono z prośbą o objęcie budowy honorowym patronatem Prezydenta RP oraz Marszałka Polski. W 1927 roku powstały modele pomnika w skali 1:1. Model gipsowy zaprezentowano na krajowej wystawie w Poznaniu w 1929 roku gdzie spotkał się on z bardzo przychylnym przyjęciem. W 1930 roku zawarto z firmą Kranc i Łempicki umowę na wykonanie pomnika z brązu. Monument został usytuowany w Warszawie u zbiegu ulic  Żwirki i Wigury, Wawelskiej i Raszyńskiej. Odsłonięcie pomnika odbyło się 11 listopada 1932 roku. Zadecydowano iż pierwsza prezentacja monumentu zostanie połączona z obchodami Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się już w czwartek 10 listopada. W kościele Świętego Zbawiciela odprawiono nabożeństwo żałobne za dusze poległych lotników oraz Mszę Świętą. Po południu tego dnia w kasynie 1. Pułku Lotniczego, odbyła się dekoracja lotników odznaczeniami przyznanymi przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odznaczeni zostali lotnicy biorący udział w walkach w latach 1918-1920. Dekoracji dokonał Szef Departamentu Aeronautyki płk pil. Ludomił Rayski. Wieczorem, o godz. 20:00 na lotnisku mokotowskim odbył się uroczysty Apel Poległych podczas którego odczytano nazwiska 356 poległych lotników. W piątek 11 listopada o godz. 13:00 prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki dokonał odsłonięcia pomnika. Od tej pory 11 listopada oprócz Święta Niepodległości, obchodzono również oficjalnie Święto Lotnictwa. Warto dodać iż podczas uroczystości obecna była żona tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej Franciszka Żwirki. W dowód wdzięczności wręczyła ona twórcy pomnika prof. Edwardowi Wittigowi bukiet róż w kolorze żółtym, kojarzonym wówczas właśnie z lotnictwem.

Wybuch II Wojny Światowej przerwał obchody Święta Lotnictwa w Polsce, dopiero po zakończeniu działań zbrojnych podjęto próbę reaktywacji uroczystości według pomysłu nowych narzuconych przez Sowietów władz. 22 sierpnia 1945 roku rozkazem nr 189 ustanowiono „Dzień Lotnictwa Polskiego” który miał być świętowany 1 września. Według ulotki propagandowej to we wrześniu miał „ruszyć na front” 1 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”. Nie było to jednak prawdą gdyż 1 . PLM ze swojej bazy w Grigoriewskoje wyruszył 3 czerwca 1944 roku, a pierwszy lot bojowy wykonał dopiero 23 sierpnia tegoż roku.  1 września był jednak datą symboliczną, i to w tym dniu, aż do roku 1950 obchodzono „Dzień Lotnictwa Polskiego”. Odbywały się wówczas pokazy lotnicze oraz uroczyste promocje w Szkole Lotniczej w Dęblinie.

Rok 1950 przyniósł kolejną zmianę daty, tym razem bardziej fortunną związaną z wejściem do walki 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”. 23 sierpnia 1944 roku pułk wykonał pierwsze zadanie bojowe, w ramach wsparcia 1. Armii Wojska Polskiego, w walkach w rejonie przyczółka warecko – magnuszewskiego. Do tego pierwszego lotu bojowego zostali wyznaczeni czterej piloci, dowódca pułku płk pil. Jan Tałdykin, por. pil. Witold Gabis, kpt. pil. Oleg Matwiejew i chor. pil. Edward Chromy. Wraz z polskimi myśliwcami lecieć miały także dwa Jak-i z 233 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Armii Czerwonej. Zadanie polegało na wykonaniu rozpoznania na przedpolach Warki oraz osłonie dwóch samolotów Iljuszyn Ił-2 należących do 611 Pułku Lotnictwa Szturmowego Armii Czerwonej które miały zaatakować ewentualne rozpoznane cele. Start ośmiu maszyn nastąpił o godzinie 8:30. Nad zadanym rejonem samoloty trafiły na potężny ogień artylerii przeciwlotniczej przeciwnika, mimo tego jednak misję kontynuowano. Podczas rozpoznania lotnicy zaobserwowali ok. 60 wrogich pojazdów które następnie zostały zaatakowane z sukcesem przez Iły. Po zniszczeniu kilkudziesięciu samochodów przez Szturmowiki, cała grupa szczęśliwie powróciła do bazy. Na pamiątkę tych wydarzeń rozkazem nr 28 wydanym 4 maja 1950 roku ustanowiono nową datę obchodów święta lotnictwa. Od tej pory obchody lotnicze miały odbywać się 23 sierpnia, aż do 1993 roku.

28 sierpnia 1932 roku, w upalną niedzielę odbywała się ostatnia konkurencja zawodów Challenge International de Tourisme tym razem organizowanych w Berlinie. Ostatnim etapem zawodów była próba prędkości maksymalnej. Konkurencja polegała na przelocie po trasie trójkąta Berlin – Frankfurt nad Odrą – Doberlug – Berlin. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce z ilością 456 punktów zajmowała polska załoga w składzie Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, lecąca na polskim samolocie RWD-6. Na drugim miejscu z różnicą jedynie 5 punktów znajdował się niemiecki pilot Reinhold Poss. Finałowa rozgrywka miała rozstrzygnąć się w ostatnim dniu zawodów. Wyścig był bardzo zacięty, Poss powoli doganiał Żwirkę, jednak sam został na drugim punkcie kontrolnym wyprzedzony przez innego niemieckiego pilota Wolfa Hirtha który zaczął zagrażać prowadzeniu polskiej załogi. Hirth jednak ok. 2 km przed metą z powodu defektu samolotu musiał awaryjnie lądować. Zgromadzona na Berlińskim lotnisku Tempelhof publiczność w końcu ujrzała zbliżający się do mety samolot. Nie była to maszyna żadnego z Niemców ale polski samolot RWD-6 który na pierwszej pozycji kończył konkurencję, wygrywając tym samym całe zawody. Radość z tego zwycięstwa była ogromna, sukces osiągnęli polscy lotnicy, ale i polski przemysł lotniczy który był w stanie wyprodukować samolot stanowiący konkurencję dla najlepszych maszyn zagranicznych. Triumf w zawodach spowodował dostrzeżenie na świecie polskiego lotnictwa sportowego oraz polskich lotników. Na pamiątkę tego wspaniałego zwycięstwa decyzją Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku ustalono nową datę Święta Lotnictwa. Święto lotnictwa wojskowego, cywilnego oraz przemysłu lotniczego jest więc od tamtej pory obchodzone 28 sierpnia.

Marcin Arbuz

artykuł ukazał się w biuletynie „Pod dobrymi skrzydłami” nr 5.2018

Źródło informacji: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Czytany 674 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 28 sierpień 2018 15:02

Artykuły powiązane

 • Pamiątki po pilocie Tadeuszu Mioduchowskim w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych.

  Do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych zostały przekazane pamiątki po majorze pilocie Tadeuszu Jerzym Mioduchowskim (1916-1981), który służył w 300 oraz 301 Dywizjonie Bombowym, a po wojnie osiedlił się w Bristolu (Wielka Brytania) i tam założył rodzinę. Artefakty przekazał do zbiorów muzeum pan Tadeusz Staniak z Lublina. Są to m.in. osobiste fotografie i odznaczenia.

 • W Muzeum Sił Powietrznych o symbolach narodowych, również lotniczych.

  W pierwszy dzień wiosny uczniowie klas I-ych i II-ich Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Stężycy wzięli udział w pilotażowej lekcji muzealnej w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Tematem zajęć były „Polskie Symbole Narodowe”. Zajęcia prowadzili pracownicy działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw: adiunkt Jarosław Frąckiewicz oraz Katarzyna Gajo (w stroju pełniącym funkcję dydaktyczną- z elementami symboliki narodowej i lotniczej).

 • W tym roku przypada 100-lecie Aeroklubu Polskiego.
  Pierwsze organizacje lotnicze na ziemiach polskich powstały przed I Wojną Światową. W latach 1893 – 1914 aż 140 Polaków budowało w kraju i zagranicą własne aparaty latające, wykonywało na nich loty pokazowe i pasażerskie w Polsce, we Francji, Rosji, Austrii, Niemczech, bijąc również rekordy krajowe i świata. W 1909 roku zaczęło działać w Warszawie Koło Awiatorów, a we Lwowie – Związek Awiatyczny przy miejscowej Politechnice i Towarzystwo Lotnicze „Awiata”.
 • Nowy cykl spotkań w Muzeum Sił Powietrznych - "Generalnie o lotnictwie".

  Muzeum Sił Powietrznych zaprasza na nowy cykl spotkań "Generalnie o lotnictwie". Pierwsze spotkanie odbędzie się 26 marca o godzinie 17:00, a gościem będzie gen. broni pil. dr hab. Jerzy Gotowała. Wstęp wolny.

 • 8 marca w Lotniczej Akademii Wojskowej - sesja zdjęciowa.

  Choć Dzień Kobiet już się skończył, to dla nas trwa on przez cały rok. Piękne i inteligentne kobiety uwielbiamy, dlatego prezentujemy sesję zdjęciową jaką udostępniła nam z tej okazji Lotnicza Akademia Wojskowa. Również w dniu wczorajszym Rektor-Komendant gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk złożył życzenia przedstawicielkom płci pięknej: - W Dniu Święta Kobiet życzę wszystkim Paniom spełnienia marzeń, sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym. Życzę, by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze i byście każdego dnia czuły się doceniane. Dziękuję Paniom za Waszą pracę, służbę i poświęcenie..."

 • Muzeum Sił Powietrznych zaprasza na spotkanie z cyklu Muzealne Wieczory Filmowe.

  W programie spotkania, które odbędzie się 12 marca  o godzinie 17:00 będzie min: prezentacja fragmentów filmu dokumentalno - fabularyzowanego pt. „Chwała bohaterom. wspomnienie polskich lotników: F. Żwirko i S. Wigury” oraz spotkanie z pomysłodawcą i reżyserem filmu Pawłem Bogoczem. Wstęp wolny.

 • Lotnicza Akademia Wojskowa otworzyła swoje drzwi przed przyszłymi pilotami.

  otnicza Akademia Wojskowa otworzyła się dla wszystkich miłośników lotnictwa. Drzwi Otwarte był niepowtarzalną okazją, aby ponad 1000 maturzystów i gimnazjalistów mogło poznać od środka legendarną Szkołę Orląt.

 • Spotkanie z cyklu „Polskie skrzydła, czyli stulecie polskiego lotnictwa”.

  Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na dyskusję „Coś z niczego: podniebna flota Rzeczpospolitej 1921–1939” z cyklu „Polskie skrzydła, czyli stulecie polskiego lotnictwa”. Gościem Franciszka Grabowskiego będzie dr hab. Edward Malak, prof. Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

 • Spotkanie 100-lecia w Górskiej Szkole Szybowcowej na Żarze.

  Przed laty, przy okoliczności swoich imienin, Jurek Kolasiński zaprosił przyjaciół z lotniczych szlaków do Górskiej Szkoły Szybowcowej na Żarze. Stało się to tradycją, a zimowa impreza przybrała charakter dorocznego spotkania szybowników służącego podsumowaniu osiągnięć i ustalenia planów. Tegoroczne miało szczególny charakter, gdyż wplotło się w obchody 100-lecia lotnictwa polskiego.Z tego względu tematem przewodnim była konferencja pod tytułem „ Od Tańskiego do Kawy”.

 • Konferencja Bezpieczeństwa Lotów ACSL w Lotniczej Akademii Wojskowej.

  18 lutego 2019 r. w Lotniczej Akademii Wojskowej  odbyła się konferencja dotycząca Bezpieczeństwa Lotów Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego (ACSL) LAW.

 • Aeroklub Polski ma już za sobą 100-letnią historię. W Warszawie z tej okazji odbyła się uroczysta konferencja.

  Rok 2019 jest dla Aeroklubu Polskiego rokiem jubileuszowym. Dokładnie 100 lat powstał on w Poznaniu i stając się pierwszą instytucją formalno-prawną polskich lotników sportowych. I choć w latach 1893 – 1914 aż 140. Polaków budowało w kraju i zagranicą własne aparaty latające, wykonywało na nich loty pokazowe i pasażerskie w Polsce, we Francji, Rosji, Austrii, Niemczech, bijąc również rekordy krajowe i świata temat umocowań prawnych w nieistniejącym państwie Polskim był niewykonalny.

 • Syberia odkrywana na nowo przez Romualda Koperskiego – min. pilota samolotowego I klasy.

  Syberia to trudno wyobrażalne przestrzenie, to miliony kilometrów kwadratowych tajgi, jeziora i rzeki, stepy, pustynie i tundra, a przede wszystkim bezdroża. Syberia jawi się nam jako kraina skrajności: piękna i bezwzględna przyroda, miejsce, które obecnie coraz częściej eksplorują pasjonaci ekstremalnych podróży.

 • W przyszłym tygodniu odbędzie się konferencja z okazji obchodów 100-lecia Aeroklubu Polskiego.

  Aeroklub Polski zaprasza na konferencję prasową, która odbędzie się 13 lutego w środę o godzinie 10:00 w siedzibie PLL LOT ul. 17 stycznia 43 (dawne Komitetu Obrony Robotników). W planie Konferencji 100 lat Aeroklub Polski planuje wiele spotkań i atrakcji.

 • Syberyjska Odyseja z pilotem Romualdem Koperskim w Muzeum Sił Powietrznych.

  We wtorek 12 lutego 2019 roku o godzinie 17.00 Muzeum Sił Powietrznych zaprasza na spotkanie "Syberyjska Odyseja" – w 79. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię podczas II wojny światowej.

 • Pożegnanie oficerów w Lotniczej Akademii Wojskowej.

  Władze Uczelni wraz z kadrą i pracownikami Lotniczej Akademii Wojskowej 31 stycznia br. uroczyście pożegnali ppłk. Jana Michtę, ppłk. Arkadiusza Pawlika, ppłk. Włodzimierza Ceglarskiego, ppłk. Mieczysława Królika oraz mjr. Pawła Przybyłko, którzy zakończyli zawodową służbę wojskową.

 • RAF Kit Bag trafił do domku pilota w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

  Ekspozycja stała „Historia polskiego lotnictwa wojskowego” w części przedstawiającej dispersal - tzw. „domek pilota”- zaaranżowany w formie dioramy, jest na bieżąco uzupełniana o nowe elementy. Tym razem zwiedzający Muzeum Sił Powietrznych będą mogli dostrzec oryginalny „RAF Kit Bag” czyli płócienny worek transportowy na wyposażenie, stosowany w lotnictwie brytyjskim podczas II wojny światowej (Royal Air Force- Królewskie Siły Powietrzne).

 • W lutym odbędą się kolejne Drzwi Otwarte Lotniczej Akademii Wojskowej.

  Prezentacja oferty edukacyjnej, transmisja ON LINE oraz pokazy sprzętu szkoleniowego – to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowała dla zwiedzających Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie. Będzie można je zobaczyć 26 lutego.

 • Odznaka SPSP przekazana do kolekcji Muzeum Sił Powietrznych.

  Do zbiorów muzealnych przekazana została dzisiaj odznaka pamiątkowa Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Aktu przekazania na ręce Głównej Inwentaryzator - pani Katarzyny Ragus,  dokonał Komendant SPSP pan st. chor. sztab. Paweł Jakubik  w asyście st. chor. Macieja Krygrowskiego - kierownika sekcji zabezpieczenia. Wraz z przekazaną naszywką, odznaka wzbogaci kolekcję falerystyki lotniczej Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

 • W czasie Powstania Wielkopolskiego Franciszek Jach przejął od Niemców myśliwski samolot. Tak został pierwszym powstańczym pilotem.

  Dzięki niemu powstańcy wielkopolscy zdobyli swój pierwszy samolot już dziesięć dni przed zajęciem niemieckiego lotniska Ławica. A to nie był jedyny brawurowy wyczyn kpt. Franciszka Jacha. W czasie wojny polsko-bolszewickiej zasłynął bezpardonowymi atakami na pozycje sowieckie i największą liczbą lotów bojowych, a po wybuchu II wojny został wywiadowcą Armii Krajowej.

 • O historii Aeroklubu w Dęblinie w Muzeum Sił Powietrznych.

  Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na nowy cykl spotkań "W lotniczym kręgu". We wtorek 22 stycznia 2019 r.  pierwsze spotkanie poprowadzą członkowie Aeroklubu Orląt w Dęblinie i zaprezentują historię tej organizacji, której początki sięgają czasów przed II wojną światową: Prezes Adam Zugaj, sekretarz Andrzej Jaworski, dyrektor Jarosław Matyszczak oraz seniorzy z dęblińskiego oddziału Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP: mjr. pil. Jan Tarczoń i ppłk. pil. Zbigniew Swoboda.

Redakcja poleca

Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...
Sty 29, 2019
Ludzie porzucają psy w lesie, albo samochody na parkingach, ale ...
Sty 24, 2019
Boeing z powodzeniem ukończył pierwszy testowy prototyp ...
Sty 25, 2019
23 stycznia br. do malborskiej Bazy wrócił z Bydgoszczy Mig-29 o ...
Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 23 Marca 2019    |    Wydarzyło się: 1943 – Na Islandii otwarto zbudowany przez armię amerykańską Port lotniczy Keflavík. 2009 - Katastrofa lotnicza w Butte: samolot Pilatus PC-12 rozbił się na terenie cmentarza w Butte w Montanie; zginęło 14 osób. 2009 - Katastrofa lotu FedEx Express 80: dwóch pilotów samolotu transportowego zginęło podczas podchodzenia do lądowania w porcie lotniczym Narita pod Tokio.

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top