piątek, 26 październik 2018 08:36

Rozmowa z Prezesem PPL: lotnisko w Radomiu obsłuży pół Polski.

Napisane przez Echodnia.eu
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Foto: Grzegorz Tuszyński Foto: Grzegorz Tuszyński

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że będzie to kolejna ważna inwestycja dla Polski. Jak patrzy na lotnisko w Radomiu Mariusz Szpikowski, prezes przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze? Niedawno ten właśnie podmiot został właścicielem Portu Lotniczego Radom. Teraz zamierza w ciągu dwóch lat stworzyć lotnisko, które będzie obsługiwać znaczną część obecnych pasażerów warszawskiego Okęcia.

Dlaczego właśnie Radom?

Już znacznie wcześniej były prowadzone bardzo wnikliwe analizy zapotrzebowania na ruch lotniczy, z których wynika w sposób jednoznaczny, że lotnisko Okęcie, mimo przebudowy do swoich maksymalnych parametrów, do roku 2027 nie będzie w stanie obsłużyć od 9 do 15 milionów pasażerów. Decyzja o wyborze lotniska komplementarnego była więc dla nas kluczowa. Przeprowadziliśmy bardzo dokładną analizę, która wykazała, że takim portem może być lotnisko w Radomiu.

Jego największym atutem był czas trwania inwestycji. Dzięki uzyskanym wcześniej decyzjom środowiskowym i wszelkim innym pozwoleniom jesteśmy w stanie wybudować profesjonalne lotnisko w ciągu najbliższych dwóch lat. Oprócz tego na naszych oczach zmienia się dostępność komunikacyjna Radomia i całego regionu. Docelowo dojazd z Warszawy koleją ma zająć 50 minut, a gdy zostanie wybudowana droga ekspresowa S7 od Warszawy do Grójca i dalej na południe, również samochodem będzie można pokonać szybciej ten dystans. Dzięki dobrej komunikacji nastąpi więc zbliżenie Radomia do stolicy.

A zbliżenie do Modlina nie byłoby lepsze? Jest w końcu bliżej stolicy.

Szukając lotniska uzupełniającego dla Warszawy, musieliśmy znaleźć taki port lotniczy, który będzie uzupełniający nie tylko dla Okęcia, ale potem również dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przeprowadziliśmy oczywiście bardzo dokładną analizę, z której wynika, że Modlin znajdzie się w zasięgu CPK. Tak, jak obecnie największą barierą dla rozwoju lotniska w Łodzi jest warszawski port Chopina, tak również Modlin musi mieć potem jakiś sens biznesowy. Dziś Modlin jest portem tylko jednego przewoźnika, przewozi 3 miliony pasażerów, ale przynosi straty i nie generuje środków na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Dodatkowo ze względu na ograniczenia środowiskowe, w tym bliskość rzek i obszarów chronionych, może wykonywać do 66 operacji lotniczych na dobę i już zbliża się do tego poziomu. Czy będzie mógł go przekroczyć, jest to w mojej ocenie bardzo problematyczne, właśnie ze względów środowiskowych. Koronnym argumentem stał się również czas trwania inwestycji w Modlinie, który oszacowaliśmy na ponad cztery lata, a sam koszt modernizacji oceniamy na astronomiczną kwotę 1 miliarda złotych.

A ile operacji lotniczych będzie w Radomiu?

Zgodnie z decyzją środowiskową, nie ma żadnego limitu operacji dobowych. Budując lotnisko zakładamy 6-8 operacji na godzinę, ale to będzie zależeć również od zapotrzebowania oraz prognoz linii lotniczych. W pierwszej fazie Radom ma obsługiwać 3 miliony pasażerów rocznie z charakterystyką ruchu czarterowego.

Jak ma wyglądać to nowe lotnisko?

Przede wszystkim przyjazne dla pasażera, a więc ze strefą gastronomiczną i komercyjną, do tego parking na 3,5 tysiąca pojazdów. Terminal będzie posiadał powierzchnię 30 tysięcy metrów kwadratowych oraz 9 gate’ów, czyli bramek, umożliwiających wejście pasażerów do samolotów. Na płycie będzie 11 miejsc postojowych dla maszyn, w tym dwa dla samolotów większych niż popularne Boeingi 737 czy Airbusy A320. Budowa takiego lotniska to bardzo duża i ważna inwestycja, która pociągnie za sobą kolejne wokół samego portu lotniczego.

Na przykład jakie?

Hotelowe, biznesowe, spedycyjne. Nasza spółka – córka, Chopin Airport Development, już rozważa budowę hotelu przy radomskim lotnisku.

Kiedy maszyny wejdą na plac budowy?

To pytanie słyszę najczęściej (śmiech). Uruchamiamy postępowania przetargowe. To kolosalna inwestycja za kwotę 500 milionów złotych. Zakładamy, ze realne prace zaczną się w przyszłym sezonie budowlanym. Liczyliśmy na to, że uda się rozpocząć je jeszcze w tym roku, ale niestety, proces przejmowania portu lotniczego był żmudny i trudny. W pierwszym etapie prac zacznie się rozbudowa drogi startowej do długości 2,5 tysiąca metrów.

Jakie uciążliwości przyniesie duże lotnisko dla mieszkańców Radomia i okolic?

Zanim odpowiem, posłużę się przykładem Okęcia. W obszarze ograniczonego użytkowania, czyli tam, gdzie jest wyższa tak zwana norma hałasowa mieszka 317 tysięcy ludzi. Ograniczenie środowiskowe, związane z normą dobową emitowanego hałasu, wynosi 600 operacji na dobę. W związku z tym, że samoloty są coraz cichsze, będziemy mogli zbliżyć się tam do 800. W Radomiu ten obszar będzie wytyczony dopiero po uruchomieniu lotniska, ale zakładamy, że obejmie tylko około 20 tysięcy mieszkańców. Nie demonizowałbym zatem kwestii hałasu, bo poza tym będzie latać flota najnowocześniejszych samolotów, które są naprawdę bardzo ciche. Zgodnie z obowiązującym prawem tam, gdzie natężenie hałasu przekraczałoby 50 decybeli jesteśmy zobligowani do zapewnienia mieszkańcom izolacji akustycznej, nawet jeśli będzie to związane z wymianą okien. A do tego słynna już sprawa odszkodowań za utratę wartości działek przy lotnisku... Takie insynuacje są po prostu nieprawdziwe. Już dziś pojawiły się podmioty, oferujące wymianę okien oferują na koszt PPL, czy pomagające w uzyskiwaniu odszkodowań, choć nie wiadomo na jakiej podstawie. Przestrzegam zatem przed firmami, które oferują teraz tego rodzaju usługi. Te kwestie zaistnieją dopiero po uruchomieniu lotniska, podobnie jak określanie czy występuje spadek wartości danej nieruchomości.

Nie obawia się pan tej negatywnej kampanii, która już trwa, że Radom to lotnisko, z którego i tak nikt nie zechce latać?

Podjęliśmy decyzję scricte biznesową, poprzedzoną wielokryteriową analizą z udziałem różnych podmiotów. Podważanie tego projektu to element szerszej kampanii czy strategii. Podobne negatywne opinie były równie głośne w przypadku strategicznej decyzji o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przeciwstawiano mu projekt tak zwanego duoportu.

Po co budować ogromny port, który umieści Polskę na światowych szlakach przewozowych, skoro mogą być dwa lotniska regionalne, dowożące pasażerów do hubów zagranicznych?

To, że powstaje CPK kłóci się z pewnymi interesami gospodarczymi. Jestem wręcz przekonany, że znajdzie się ogromne finansowanie na negatywne kampanie. Co do samego Radomia - owszem, nikt wcześniej z niego nie latał, bo nie miał prawa z uwagi na podstawowe parametry. Nie wszyscy wiedzą, że lotnisko było certyfikowane do 10 tysięcy pasażerów rocznie, więc żadna poważna linia nie była nim zainteresowana. Druga sprawa to funkcjonalność lotniska, która była taka, że teraz musimy budować je od nowa. Po trzecie - dostępność komunikacyjna Radomia szybko się zmienia. Coraz bliżej są Kielce, Lublin, Łódź, nie mówiąc już o Warszawie. Spowoduje to wzrost obszaru dla ruchu pasażerskiego. Radom i region najbardziej na tym skorzystają, a my też chcemy zarabiać.

Źródło informacji: Echodnia.eu

 

Czytany 1002 razy

Artykuły powiązane

 • Rozbudowa terminalu T2 Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

  Jeszcze w marcu 2019 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy ogłosi przetarg na rozbudowę Terminalu Pasażerskiego T2 o dodatkowy pirs. To kolejna, duża inwestycja, która ma poprawić przepustowość gdańskiego lotniska, a przede wszystkim zwiększyć komfort pasażerów. Budowa zostanie sfinansowana ze środków własnych oraz z obligacji, które wyemituje Port Lotniczy Gdańsk przy współpracy z bankiem PEKAO S.A.

 • Buldożery wjadą, kiedy wyprowadzi się ostatni najemca z radomskiego terminala.

  Sąd odrzucił odwołanie ostatniego najemcy powierzchni w terminalu radomskiego lotniska na Sadkowie. Teraz syndyk może po raz kolejny wypowiedzieć mu umowę. Wiosną Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze chce ruszyć z rozbiórką budynku. - W tej chwili nie ma zagrożenia dla założonego harmonogramu prac - mówi Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Portów Lotniczych.

 • Zaangażowanie Kraków Airport w ochronę środowiska naturalnego.

  "Kraków Airport opiera swoją działalność na zasadach zrównoważonego rozwoju, podejmując wiele działań z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Wdraża nowe rozwiązania technologiczne, inwestuje w nowoczesny sprzęt i pojazdy, aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne".

 • Drugi przetarg na przebudowę pasa startowego na lotnisku w Radomiu.

  Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze ogłosiło przetarg na przebudowę pasa startowego na radomskim lotnisku. Firmy zainteresowane kontraktem czas na złożenie ofert mają do 23 marca. Później przewidziane są negocjacje cenowe. PPL chciałby, aby roboty wystartowały latem tego roku.

 • Lotnisko Modlin zostanie dokapitalizowane kwotą 50 mln zł przez Województwo Mazowieckie.

  Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin podjęło kluczową decyzję w sprawie podniesienia kapitału Spółki. Lotnisko zostanie dokapitalizowane kwotą 50 mln zł przez Województwo Mazowieckie.

 • Wystartował chatbot wrocławskiego lotniska.

  Chatbot z powodzeniem przeszedł ostatnią fazę testów i od dzisiaj jest już dostępny dla wszystkich podróżnych. Wyszukuje połączenia lotnicze, wysyła powiadomienia o statusie lotów, znajduje transport lub miejsce parkingowe, podpowiada, gdzie na lotnisku zrobić zakupy i wypić kawę. Zna odpowiedzi na kilkaset pytań i wciąż się uczy. Aby porozmawiać z nim w języku polskim lub angielskim, wystarczy wpisać w Messengerze Port Lotniczy Wrocław lub Wrocław Airport. Wrocławski port wprowadził taką innowację jako pierwsze lotnisko w Polsce.

 • Czy zarząd Portu Lotniczego Radom dopuścił się niegospodarności? Trwa śledztwo prokuratury.

  Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie najmu siedziby spółki port Lotniczy Radom przy ulicy Kaszubskiej. Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwo złożył nowy właściciel lotniska Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze.

 • Najlepsze lotniska na świecie pod względem obsługi klienta.

  Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (ACI – Airports Council International World) ogłosiła dzisiaj zwycięzców uznanego na całym świecie plebiscytu Airport Service Quality Award, w którym uhonorowano lotniska, które zapewniają klientom najlepszą jakość obsługi.

 • Zaproszenie na konferencję "Przyszłość rynku lotniczego".

  Tegoroczna edycja konferencji organizowanej przez SKN Geografii Ekonomicznej i Badań Regionalnych będzie skupiać się na tematyce lotnictwa, ze szczególnym naciskiem na pozytywne i negatywne aspekty budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 • Sąd nie pozwolił na naruszanie dobrego imienia PPL.
  Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku PPL i udzielił przedsiębiorstwu zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych. Spółka 2xMW, właściciel strony strajk.ue, otrzymała nakaz zablokowania dostępu do materiału „Pracownicy jak woda w akwarium [ROZMOWA]”, czyli do wywiadu, którego wspomnianemu portalowi udzielił Piotr Szumlewicz.
 • Terminal lotniczy w Radomiu o wartości złomu. Jeden z najemców nie chce się wyprowadzić.

  Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą terminal pasażerski na Sadkowie. - Dla nas ten budynek ma wartość złomu - nie ukrywa prezes PPL Mariusz Szpikowski. Rozbiórkę może opóźnić jeden z najemców powierzchni, który poszedł do sądu, bo nie godzi się z decyzją o wypowiedzeniu najmu.

 • PPL podpisały umowy z projektantami terminala, dróg kołowania i parkingów w Radomiu.

  W środę 27 lutego w Radomiu podpisano pierwsze trzy umowy na projekty rozbudowy radomskiego lotniska. Do pracy przystępują projektanci nowego terminala, płyt postojowych i dróg kołowania oraz parkingów, dróg dojazdowych i dworca autobusowego.

 • Kraków Airport wspólnie z polskimi liniami lotniczymi LOT.

  Od 25 lutego z Krakowa można polecieć Polskimi Liniami Lotniczymi LOT do tętniącego życiem, nowoczesnego Tel-Awiwu. Miasto, którego nazwa oznacza „Wzgórze Wiosny”, znane jest z cudów architektury modernistycznej i zabytkowych urokliwych dzielnic takich jak Newe Cedek. Turystów przyciąga także pyszna lokalna kuchnia i słoneczna plaża.

 • Wojskowe lotnisko w Łasku być może zostanie otwarte na jesieni.

  Wydłużony do trzech kilometrów pas startowy, nowoczesny system odwadniania oraz ostrzegania przed oblodzeniem – lotnisko w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego zmieniło się diametralnie. Piloci polskich myśliwców z Łasku już wkrótce będą mogli korzystać z nowoczesnej infrastruktury, otwarcie lotniska planowane jest na jesień tego roku.

 • Marszałek Struzik wystąpił w sprawie lotniska w Modlinie. Samorząd odkupi udziały PPL?

  Trwający 2 lata impas związany z lotniskiem Modlin, ma zamiar przerwać Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. We wtorek (19 lutego) zaproponował możliwość odkupienia od Polskich Portów Lotniczych ich mniejszościowych udziałów w spółce Modlin.

 • Przetarg na przebudowę pasa startowego na radomskim lotnisku dopiero w marcu.

  Państwowe Porty Lotnicze zdecydowały o zmianie dokumentacji przetargowej. Wykonawcy dostaną też 12 tygodni więcej na przeprowadzenie prac. Mimo to, jak zapewnia PPL termin otwarcie lotniska na Sadkowie nie ulega zmianie. Ma to nastąpić jesienią 2020 roku. Przypomnijmy, pierwszy przetarg na przebudowę pasa startowego został unieważniony, bo jedyna złożona oferta była o 200 milionów za droga.

 • Lotnisko w Radomiu pozyskało projektanta płyt postojowych i dróg kołowania na Sadkowie.

  Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze wybrało firmę, która zaprojektuje drogi kołowania i płyty postojowe oraz między innymi parkingi i drogi na radomskim lotnisku. Nie podpisano jeszcze jednak umów z wykonawcami. Nie wiadomo też, co dalej z budową pasa startowego na Sadkowie.

 • Airbus inwestuje 25 mln euro przyszłość zakładu produkcji podzespołów do satelitów w Ottobrunn/Taufkirchen.

  Airbus rozbudowuje swój zakład produkcji podzespołów astronautycznych w Ottobrunn/Taufkirchen koło Monachium. Jego rozwój posunął się dzisiaj do przodu o dwa kolejne kamienie milowe: premier Bawarii Markus Söder i prezes Airbus Defence and Space Dirk Hoke dali zielone światło inwestycji w produkcję paneli słonecznych do satelitów oraz zezwolili na oddanie do użytku rozbudowanych pomieszczeń czystych przeznaczonych do pracy nad oprzyrządowaniem tego rodzaju urządzeń. Łączna wysokość planowanych przez spółkę inwestycji wyniesie ok. 25 mln euro.

 • Test prywatnego inwestora dla CPK wykazał, że stopa zwrotu z lotniskowej części tej inwestycji wynosi prawie 10 proc.

  Test Prywatnego Inwestora określa m.in. podstawowe parametry inwestycji i weryfikuje argumenty ekonomiczne przemawiające za jej budową. TPI dla CPK został wykonany przez renomowanego niezależnego doradcę z grupy największych firm konsultingowych na rynku w Polsce. Wyniki wskazują na opłacalność budowy CPK z perspektywy potencjalnego inwestora prywatnego.

 • Lotnisko w Bydgoszczy podsumowało miesiąc styczeń. Udany początek roku.

  Port Lotniczy Bydgoszcz SA liderem wzrostu w roku 2018 w grupie lotnisk poniżej miliona pasażerów. Udany również początek roku. Inwestycje w obrębie lotniska zwiększą wygodę dla pasażerów.

Redakcja poleca

Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...
Sty 29, 2019
Ludzie porzucają psy w lesie, albo samochody na parkingach, ale ...
Sty 24, 2019
Boeing z powodzeniem ukończył pierwszy testowy prototyp ...
Sty 25, 2019
23 stycznia br. do malborskiej Bazy wrócił z Bydgoszczy Mig-29 o ...
Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 26 Marca 2019    |    Wydarzyło się: 1981 – Lecący z Warszawy samolot PLL LOT An-24W z 46 pasażerami i 4 członkami załogi na pokładzie, podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku w Słupsku uderzył dwukrotnie o ziemię po czym stanął w płomieniach; zginął jeden z pasażerów, a 19 osób zostało rannych. 1931 – Założono szwajcarskie linie lotnicze Swissair.

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top