Wydrukuj tę stronę
wtorek, 13 listopad 2018 19:24

Ile kosztuje prywatny odrzutowiec? Rynek business jetów.

Napisane przez snowpr
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Źródło zdjęcia: Pixabay.com / Licencja: CC0 Creative Commons Źródło zdjęcia: Pixabay.com / Licencja: CC0 Creative Commons

Dane mówią same za siebie - w Polsce, Czechach i Słowacji zarejestrowanych jest już ponad sto prywatnych odrzutowców. Coraz większa liczba firm i biznesmenów uznaje własny samolot za najlepsze rozwiązanie transportowe.

„Rynek prywatnych odrzutowców w naszym regionie dynamicznie się rozwija i coraz więcej osób chce planować swoje podróże niezależnie od rozkładów i siatki połączeń dużych przewoźników. Potrzeby osób podróżujących po Europie doskonale spełniają odrzutowce klasy mid size i super-mid size” - tłumaczy Marian Jancarik, Dyrektor Sprzedaży w firmie Colibri Aircraft, pośredniczącej w transakcjach zakupu i sprzedaży prywatnych odrzutowców.

Cessna Citation XLS i XLS +

Citation XL to jedna z najpopularniejszych serii odrzutowców Cessna.
W zależności od konfiguracji w kabinie może podróżować siedmiu lub ośmiu pasażerów, a jej rozmiary - w porównaniu do innych odrzutowców w klasie mid size - zapewniają wyjątkowy komfort podróży. Z zasięgiem 1600 mil morskich maszyny z serii Citation XL doskonale sprawdzają się w czasie podróży po Europie. Ceny używanych modeli XLS i XLS+ wahają się pomiędzy 3,75 a 8 milionami dolarów.

„Z pewnością odrzutowce z serii XL są przedmiotem największej liczby transakcji, w których pośredniczymy. Nasi klienci uwielbiają te modele za ich wszechstronność, możliwości i luksusowe warunki podróży” – komentuje Jancarik.

Cessna Citation CJ3 i CJ3+

Kolejną popularną serią jest Citation CJ3. W kabinie tego odrzutowca podróżować może sześciu lub siedmiu pasażerów. Z zasięgiem 1500 mil morskich (ok. 3,5 – 4 godzin lotu) i niskimi kosztami operacyjnymi, CJ3 i CJ3+ to idealne samoloty na podróże po Europie. CJ3+ posiada bardziej rozbudowaną awionikę, a na jego pokładzie można korzystać z Wi-Fi i telefonu satelitarnego. Koszty używanych maszyn zaczynają się od 3,5, a sięgać mogą nawet 7 milionów dolarów.

“Mimo, że kabina CJ3 jest nieco mniejsza niż w maszynach z serii XL, model ten także cieszy się dużą popularnością wśród naszych klientów. O wyborze decydują niższe koszty utrzymania, przy podobnych możliwościach jeżeli chodzi o podróże w Europie. Model ten produkowany jest od 15 lat, zatem używane CJ3 są tańsze, niż główny konkurencyjny model – Phenom 300” - mówi Dyrektor Sprzedaży Colibri Aircraft.

Embraer Phenom 300

Wyjątkowo popularny, lekki samolot odrzutowy zarówno w przypadku nowych, jak i używanych maszyn. Embraer Phenom 300 był maszyną cieszącą się największą popularnością na świecie do 2017 roku, kiedy to zdetronizował go Bombardier Challenger 350. Ponad 470 maszyn Embraer dostarczonych zostało do odbiorców w przeszło 40 krajach. W zależności od konfiguracji w kabinie może podróżować sześciu lub siedmiu pasażerów. Zasięg około 1900 mil morskich, to doskonały wynik w przypadku podróży po Europie. Ceny tych maszyn na rynku wtórnym wahają się między 6,8, a 10 milionów dolarów.

“Embraer wykonał doskonałą robotę projektując model Phenom 300. To nowoczesna i robiąca ogromne wrażenie zarówno wewnątrz, jak i na pasie startowym maszyna” - chwali Jancarik.

Bombardier Challenger 300 and 350

Maszyny z serii Challenger 300 to jedne z najlepiej sprzedających się w historii odrzutowców klasy super-mid size. Pięćdziesiąt sześć maszyn Challenger 350 dostarczonych użytkownikom w 2017 roku, to najlepszy wynik spośród prywatnych odrzutowców biznesowych. Niezwykle przestronna kabina pomieści ośmiu lub dziewięciu pasażerów. Zasięg samolotu wynosi 3000 mil morskich, co przekłada się na ok. siedem godzin lotu. Ceny maszyn na rynku wtórnym wahają się między 6 a 17,5 miliona dolarów.

„Klientów przekonuje przestronne i pięknienie zaprojektowane wnętrze oraz zasięg. Te odrzutowce stworzone zostały z myślą o lotach międzykontynentalnych, a wyposażenie kabiny, jak np. rozkładane fotele, odpowiednio do tego przystosowane. 350 ma nieco większe okna od 300, bardziej rozbudowaną awionikę i nieco większe możliwości.” - podsumowuje Marian Jancarik.

Źródło publikacji: snowpr

Czytany 4167 razy

Artykuły powiązane