piątek, 07 grudzień 2018 08:51

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego. W grudniu również 90-lecie polskich linii lotniczych.

Napisane przez Givt
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Źródło zdjęcia: Pixabay.com / Licencja: CC0 Creative Commons Źródło zdjęcia: Pixabay.com / Licencja: CC0 Creative Commons

7 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego. Jak mocno lotnictwo zmienia świat? W grudniu 1903 roku – 115 lat temu – odbył się pierwszy kontrolowany lot silnikowy. Wtedy podróż z Warszawy do Nowego Jorku zajmowała ponad tydzień, dziś dotrzemy tam w niecałe 10 godzin. W tym miesiącu upływa też 90 lat od powstania pierwszych polskich państwowych linii lotniczych, działających dziś jako PLL LOT.

Idea

Pomysłodawcą wydarzenia jest ICAO, Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego, która w 1992 r. wystąpiła z wnioskiem o ustanowienie tego święta – jego celem jest promocja transportu lotniczego i podkreślanie jego znaczenia dla rozwoju społecznego i gospodarczego. Pierwsze obchody odbyły się 7 grudnia 1994 r., w 50. rocznicę podpisania Konwencji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego oraz utworzenia ICAO. Dwa lata później ONZ oficjalnie ogłosiła 7 grudnia Międzynarodowym Dniem Lotnictwa Cywilnego. Co pięć lat Rada ICAO określa motyw przewodni tego święta – tegoroczna edycja to ostatni rok hasła „Working Together to Ensure No Country is Left Behind” (w wolnym tłumaczeniu: „Współpraca na rzecz zapewnienia, że żaden kraj nie będzie sam”).

Na początku były balony

Zaczęło się od balonów. Pierwszy lot sterowalnym balonem odbyli bracia Montgolfier w 1783 roku. Baloniarstwo było ekskluzywnym sportem i formą wypoczynku do końca XIX wieku i gdy wydawało się, że przyszłość latania to właśnie balony, inżynierowie ponownie zaczęli zwracać uwagę na możliwość wykorzystania skrzydeł. Istotną rolę odegrał w tym sir George Cayley, wykonując próby lotów latawców i wykazując, że do wzniesienia człowieka w powietrze potrzebna jest odpowiednia siła nośna. Samoloty, które obserwujemy dziś na niebie wywodzą się właśnie z jego modelu szybowca z 1804 roku.

Kolejną niezwykle istotną dla narodzin lotnictwa osobą był Niemiec Otto Lilienthal, uważany za „pierwszego prawdziwego lotnika”. Pod koniec XIX w. udało mu się odbyć kilka lotów na szybowcach własnej konstrukcji i pobudzić masową wyobraźnię, prowokując próby samolotowe wśród innych pasjonatów latania. Coraz częściej próbowano też wyposażać latające konstrukcje w silniki. Właściwy okazał się dopiero silnik spalinowy.

Narodziny samolotów

Pierwszy kontrolowany lot silnikowy odbyli dwaj amerykańscy bracia Orvill i Wilbur Wright, na słynnym

„Kitty Hawk” – w grudniu 1903 roku ledwie 40-metrowy lot dwupłatowca okazał się rewolucją w rozwoju lotnictwa. W Europie promotorem silnikowych samolotów był Francuz Louis Bleriot, który w 1909 r. przeleciał nad kanałem La Manche, pokonując tym samym odległość 41 km. Jego samolot, Bleriot typ XI, stał się pierwszym produkowanym na szerszą skalę.

Dalej, szybciej, lepiej

XX wiek stał się dla lotnictwa okresem wielkiego rozwoju i rekordów. W 1929 r. rekord prędkości pobił brytyjski samolot Supermarine S6, osiągając blisko 530 km/h. W latach 20 i 30 ubiegłego wieku swoje początki ma wiele współczesnych komercyjnych linii lotniczych. Przewozy pasażerskie najszybciej zdobywały popularność w Stanach Zjednoczonych. Tam znana do dziś firma Boeing w latach 30 zbudowała swój model 247 – pierwszy pasażerski samolot świata.

W 1970 r. Boeing 747 zabiera na pokład ponad 200 pasażerów i na długie lata zajmuje pozycję największego pasażerskiego samolotu świata. W 2005 r. odbywa się prezentacja kolejnego największego samolotu pasażerskiego świata, Airbusa A380, mogącego pomieścić 853 osoby. Trzy lata później Airbus rozpoczyna testy silników na biogaz i inne paliwa ekologiczne. Przyszła wersja A380-900 ma być o ok. 30% oszczędniejsza od obecnej i zabierać do 900 pasażerów.

11 lat temu, w 2009 r., odbył się pierwszy oblot Boeinga 787 Dreamliner – jego kadłub i skrzydła wykonano w większości z materiałów kompozytowych. Dwa lata później pierwszy Dreamliner trafił do eksploatacji w japońskich liniach All Nippon Airways. W 2012 r. taką maszynę zakupił LOT, a swój pierwszy rejs wykonała do Nowego Jorku.

Po ponad stu latach komercyjne lotnictwo generuje prawie 750 mld dolarów przychodu rocznie. Codziennie na pokładach samolotów linii lotniczych podróżuje ponad 8 mln ludzi. IATA szacuje, że lotnictwo komercyjne zapewnia ok. 57 mln miejsc pracy na całym świecie, a jego udział w globalnym PKB to 2,7 biliona dolarów. W Polsce lotnictwo generuje ok. 3,8% PKB. Wielkie projekty infrastrukturalne, takie jak otwarte niedawno Istanbul New Airport czy planowany w Polsce Centralny Port Komunikacyjny jasno sygnalizują, że lotnictwo cywilne nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.

Sprawa polska

W połowie 1922 r. powstała oparta o kapitał niemiecki spółka z ograniczoną odpowiedzialnością: „Polska Linja Lotnicza Aerolloyd”, wspierana finansowo przez rząd, który zgodził się także na korzystanie z infrastruktury lotnisk wojskowych i wojskowej służby meteorologicznej. Aerolloyd stworzyli przedsiębiorcy Ignacy Wygard, Bronisław Dunin-Żuchowski i Kazimierz Unruch – udziałowcy Towarzystwa Akcyjnego „Fanto”, spółki zajmującej się wydobyciem ropy naftowej. Linia lotnicza miała zapewnić szybki transport między polami naftowymi w Drohobyczu i Borysławiu a portami bałtyckimi. Mając do dyspozycji sześć Junkersów F.13, linia uruchomiła 5 września połączenie na trasie Wolne Miasto Gdańsk – Warszawa – Lwów. Rok później zakupiono kolejne samoloty, które latały na trasie Kraków – Warszawa.

W 1925 r. zainaugurowano pierwsze polskie połączenie zagraniczne: Warszawa – Kraków – Wiedeń, zaczęto też latać na trasie między Krakowem a Lwowem, a Aerolloyd zmienił nazwę na „Polska Linia Lotnicza Aerolot SA”. W tym samym roku z inicjatywy Związku Lotników Polskich w Poznaniu powstaje „Aero” (Towarzystwo Komunikacji Powietrznej Aero Spółka Akcyjna), które otwiera pierwszą w Poznaniu regularną linię lotniczą – na trasie do Warszawy.

W 1928 r. zlikwidowano wszystkie prywatne firmy lotnicze w kraju i 29 grudnia połączono „Aero” z „Polską Linią Lotniczą Aerolot”, tworząc państwowo-samorządowe przedsiębiorstwo „Linje Lotnicze LOT Sp. z o. o.”. W 1929 r. wybrano w konkursie znak graficzny przedsiębiorstwa autorstwa warszawskiego artysty Tadeusza Gronowskiego – jego stylizowany żuraw w locie pozostaje symbolem LOT do dziś. Dodano też przymiotnik „polskie” do nazwy firmy.

W 1930 r. PLL LOT przyjęto do Stowarzyszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego IATA, a 1 kwietnia linia uruchomiła swoje pierwsze połączenie międzynarodowe – z mokotowskiego lotniska można było polecieć do Bukaresztu. Cztery lata później przewoźnik przeniósł się do siedziby na nowo wybudowanym lotnisku na Okęciu, gdzie powstał port lotniczy z odpowiednim zapleczem technicznym. W 1938 r. nastąpiła kolejna zmiana w nazwie przedsiębiorstwa – według nowych zasad pisowni polskiej przewoźnik nosił od tej chwili nazwę „Polskie Linie Lotnicze LOT”.

Najbezpieczniej

Lotnictwo to od dawna najbezpieczniejszy środek transportu – statystyki pokazują, że z roku na rok ta sytuacja jeszcze się poprawia. Według IATA, w ubiegłym roku na 1 milion lotów przypadało zaledwie 1,08 wypadku (1,68 w 2016 r.). W 2017 r. w wypadkach w wypadkach związanych z lotnictwem cywilnym na całym świecie zginęło 79 osób. Dla porównania, w samej tylko Polsce w wypadkach drogowych zginęło w tym czasie 2831 osób.

O bezpieczeństwie lotów decyduje kilka czynników – samoloty są systematycznie kontrolowane pod kątem usterek technicznych i serwisowane po każdym rejsie. Obowiązuje też tzw. zasada redundancji, która oznacza, że każdy system istotny dla bezpieczeństwa jest zdwojony, a niekiedy nawet posiada więcej niż jeden system zastępczy. Przy jego awarii samolot jest nadal w pełni sprawny i może bezpiecznie dotrzeć do celu lub, w najgorszym przypadku, do najbliższego lotniska. Dla bezpieczeństwa podróży powietrznej nie bez znaczenia jest też wybór floty oferowanej przez przewoźnika, dlatego linie lotnicze stale inwestują w nowy sprzęt.

O spokój pasażerów dbają także ludzie posiadający odpowiednie kwalifikacje i praktykę zawodową. Ich edukacja jest szczegółowo zaplanowana, dotyczy to zarówno pilotów i załogi, jak też mechaników i osób odpowiedzialnych za kontrolę lotów.

Wzmożony ruch – nie zawsze punktualnie

Rosnąca popularność transportu lotniczego ma też inne konsekwencje. Przede wszystkim większe obciążenie lotnisk sprawia, że wzrasta ryzyko opóźnienia bądź odwołania lotu, czy też zgubienia nadanego bagażu. Statystyki pokazują, że z opóźnieniem wylatuje około jednej czwartej samolotów w Unii Europejskiej, z czego ponad 6% opóźnionych jest o dwie godziny lub więcej. Mniej więcej 5% lotów zostaje odwołanych, a problemy z bagażem zdarzają się w przypadku 10% podróży lotniczych. Oznacza to całkiem sporą liczbę poszkodowanych podróżnych, których przed szkodą chroni odpowiednie prawo.

- W przypadku opóźnienia lotu o ponad 3 godziny, pasażer ma prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro, w zależności od długości lotu. W razie odwołania lotu, podróżujący może też domagać się zwrotu kosztów biletu lub przekierowania go na inny lot – przypomina Emilia Żuchowska, Radca Prawny w GIVT, platformie technologicznej pomagającej podróżnym w uzyskiwaniu odszkodowań za zakłócone loty. – O odszkodowanie można się też ubiegać w przypadku, gdy linia lotnicza odmówi pasażerowi wejścia na pokład samolotu. Przewoźnik ma też obowiązek zaopiekować się pasażerem – zapewnić mu posiłki i napoje adekwatne do czasu oczekiwania, umożliwić wykonanie dwóch rozmów telefonicznych i przesłania dwóch wiadomości e-mail. W przypadku, gdy wylot nastąpi następnego dnia, powinien też zapewnić pasażerowi nocleg w hotelu, wraz z transportem do tego miejsca i z powrotem – wyjaśnia ekspertka.

Pasażerom linii lotniczych przysługują także: prawo do zmiany planu podróży,  do zwrotu części ceny biletu za umieszczenie w niższej klasie, jak też do złożenia skargi na przewoźnika oraz, co równie istotne, prawo do informacji o swoich prawach.

Źródło informacji: Givt

Czytany 628 razy

Artykuły powiązane

 • Już milion pasażerów odwiedziło LOT Business Lounge „Polonez” na Lotnisku Chopina w Warszawie.

  Salon biznesowy jest zarządzany przez polskiego przewoźnika od 1 lipca 2015 roku, czynny jest cały rok, siedem dni w tygodniu od godziny 5 do 23. Każdego roku obsługuje już ponad 300 tys. pasażerów ceniących komfort i najwyższe standardy podróży. Od 2018 r. pasażerowie mają też do dyspozycji drugi salon biznesowy LOT-u „Mazurek”.

 • Emirates świętują szóstą rocznicę otwarcia połączenia Dubaj-Warszawa.

  Emirates, największe międzynarodowe linie lotnicze na świecie, świętują szóstą rocznicę otwarcia połączenia Dubaj-Warszawa. Od inauguracyjnego rejsu w lutym 2013 roku linie przewiozły na trasie ponad 1,1 mln pasażerów w ramach 2,1 tys. lotów w obie strony. Przewoźnik oferuje polskim pasażerom codzienne połączenie bezpośrednie realizowane przez samolot szerokokadłubowy Boeing 777-300ER.

 • "No to lecę!" już od 26 stycznia, a w nim słynna stewardesa LOT-u Olga Buława.

  Tysiące wylatanych kilometrów, ulubione miejsca w każdej największej stolicy świata, nigdy nie schodzący z twarzy uśmiech, ale też ogromna odpowiedzialność każdego dnia. ,,No to lecę!’’ to program, który przybliży widzom zawód stewardessy i stewarda! Pierwszy odcinek na antenie Travel Channel już 26 stycznia.

 • Bezpośrednie rejsy LOT-u z Warszawy do Indii wystartują 17 września 2019 r.

  Delhi będzie szóstym obsługiwanym przez LOT połączeniem do Azji. Pasażerowie będą mieli do wyboru rejsy pięć razy w tygodniu. Bilety od jutra są dostępne w sprzedaży.

 • Samolot pasażerski zestrzelony nad Rosją ... już niedługo będzie to możliwe.

  Samolot cywilny z pasażerami na pokładzie, który naruszył granicę powietrzną Rosji, będzie mógł być zestrzelony, piszą rosyjskie media w tym dziennik „Izwiestia”. Dekret rządowy został wypracowany w Rosyjskim Ministerstwie Obrony. Dokument mówi o tym, że będzie można otworzyć ogień do cywilnego statku powietrznego, jeśli istnieje realne niebezpieczeństwo, że jego lot doprowadzi do katastrofy ekologicznej, utraty życia wielu osób lub zniszczenia strategicznych obiektów. Pomysłodawcy i eksperci sugerują, że ma to zapobiec potencjalnym porwaniom samolotów pasażerskich i wskazują na doświadczenia międzynarodowe, w tym doświadczenia Stanów Zjednoczonych.

 • Od dzisiaj LOT dwa razy dziennie lata z Warszawy do London City.

  Od 18 lutego polski przewoźnik zaoferuje rejsy z tą samą częstotliwością do London City z Budapesztu, a od 1 maja z Wilna. Specjalnie do obsługi tego lotniska w samym sercu Londynu LOT pozyskał cztery nowe Embraery 190.

 • Premierowe loty Embraerami E190 już 1 stycznia 2019 roku.
  Nowy rok PLL LOT zainauguruje rejsami swoich najnowszych samolotów. Premierowe loty Embraerami E190 odbędą się 1 stycznia 2019 roku. Pierwszy z nich, LO537 z Warszawy do Budapesztu, wystartuje o 15:20. Drugi, LO775 z Warszawy do Wilna, rozpocznie się o 16:15.
 • Dwa z zamówionych czterech nowych Embraerów 190 LOT-u są już w Warszawie.

  W pierwszym tygodniu stycznia zabiorą pasażerów LOT-u w podróż na kilkunastu europejskich trasach. Docelowo posłużą  do obsługi połączeń do London City, dokąd przewoźnik będzie latał dwa razy dziennie: z Warszawy od 7 stycznia, z Budapesztu od 18 lutego i z Wilna od 1 maja.

 • Od 9 czerwca przyszłego roku LOT zabierze pasażerów do Warny w Bułgarii.

  To drugi rozkładowy kierunek przewoźnika nad Morzem Czarnym, a jednocześnie 107. trasa we wciąż rosnącej siatce połączeń. Bilety są od dzisiaj dostępne w sprzedaży. Po sukcesie połączeń LOT-u nad Morze Adriatyckie (m.in. do Wenecji, Puli, Zadaru, Splitu, Dubrownika i Podgoricy), które cieszą się dużym zainteresowaniem pasażerów, przewoźnik postanowił rozbudować ofertę także nad Morzem Czarnym. Od dzisiaj proponuje pasażerom Warnę we wschodniej części Bułgarii. To już drugi  – po Odessie – kierunek LOT-u nad Morzem Czarnym. 

 • Program "No to lecę!" na Travel Channel, a w nim słynna stewardesa LOT-u Olga Buława.

  W grudniu na kanale podróżniczym Travel Channel będzie można obejrzeć specjalną prapremierę kilku odcinków programu "No to lecę!". Natomiast cała premierowa emisja zaplanowana jest pod koniec stycznia w Travel Channel.

 • El Al Israel Airlines i Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały umowę code-share.

  Zawarte porozumienie dotyczy rejsów między Tel Awiwem a Warszawą i portami regionalnymi oraz połączeń krajowych w Polsce i do wybranych krajów w Europie Środkowo-Wschodniej. Dla pasażerów oznacza to poprawę oferty i zwiększenie liczby dostępnych rejsów.

 • Kraków wraca, Lwów zostaje - LOT rozszerza siatkę połączeń z portu lotniczego Olsztyn–Mazury.

  Podczas wspólnej konferencji prasowej Polskich Linii Lotniczych LOT oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, która odbyła się 11 grudnia 2018 r. w Olsztynie, ogłoszono rozszerzenie siatki połączeń Portu Lotniczego Olsztyn–Mazury o loty do Krakowa oraz wznowienie lotów do Lwowa w sezonie letnim 2019.

 • Najpiękniejszą Polką roku 2018 została stewardesa PLL LOT - Olga Buława.

  9 grudnia w zimowej scenerii „Perły Małopolski” Krynicy Zdroju odbył się finał Miss Polski 2018. Koronę najpiękniejszej Polki i nagrody o wartości 100 tysięcy złotych zdobyła absolwentka studiów prawniczych, stewardessa ze Świnoujścia, Olga Buława.

 • Akcja "Bielsko-Biała dla Toma Hanksa" laureatem konkursu Złote Spinacze!

  Wśród projektów zakwalifikowanych do II etapu Konkursu Złote Spinacze, który nagradza najskuteczniejsze i najbardziej kreatywne kampanie komunikacyjne znalazł się projekt „Bielsko-Biała dla Toma Hanksa”. Akcja zdobyła Srebrnego Spinacza w kategorii Event Społeczny.

 • PZU ubezpieczy pasażerów samolotów LOT.

  Już ponad 3000 klientów skorzystało w ciągu zaledwie trzech tygodni z najnowszej oferty ubezpieczeniowej PZU, przygotowanej dla podróżnych Polskich Linii Lotniczych LOT. Polisę turystyczną można zakupić w chwili rezerwacji biletu lotniczego. Rozwiązanie jest możliwe dzięki współpracy PZU z LOT-em i firmą Chubb European Group.

 • Od czerwca LOT zwiększy częstotliwość na trasach w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

  Od czerwca przyszłego roku LOT zwiększy częstotliwość na trasach w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Ta zmiana, która stanowi wyjście naprzeciw potrzebom pasażerów, jest możliwa dzięki zaplanowanym na przyszły rok dostawom nowych Dreamlinerów. Bilety są od dziś w sprzedaży.

 • 100 tysięcy pasażerów przewiózł LOT między Polską a Chorwacją.

  Dubrownik, Zagrzeb, Split, Zadar i Pula okazały się turystycznymi hitami. Polskie Linie Lotnicze LOT przewiozły w tym roku między Polską i Chorwacją ponad 100 tys. pasażerów.

 • LOT numerem jeden w rankingu najcichszych przewoźników londyńskiego lotniska Heathrow.

  Polskie Linie Lotnicze LOT numerem jeden w rankingu najcichszych przewoźników londyńskiego lotniska Heathrow. LOT został wskazany przez ten port jako linia, która emituje najmniej hałasu. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym Boeingom 737 MAX 8 i precyzyjnej technice lądowania polskich pilotów

 • LOT wygrał przetarg litewskiego Ministerstwa Transportu na obsługę połączenia z Wilna do London City.

  Bilety pojawią się po podpisaniu umowy, które planowane jest na połowę grudnia. Polski przewoźnik jest gotowy, żeby  latać na tej trasie dwa razy dziennie, wykorzystując do tego nowe Embraery 190, które mają zostać dostarczone w ciągu najbliższego miesiąca.

 • LOT zabierze zimą pasażerów do min. Brazylii, Tajlandii, Wietnamu i na Mauritius.

  W tym sezonie zimowym Dreamlinery LOT-u zabiorą pasażerów z Warszawy do dziesięciu miast - w Brazylii, Tajlandii, Wietnamie, Kenii i Meksyku oraz na Kubie, Dominikanie i Mauritiusie. W planowanym rozkładzie LOT wykona w sumie ok. 80 rejsów czarterowych każdego miesiąca.

Redakcja poleca

Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...
Sty 29, 2019
Ludzie porzucają psy w lesie, albo samochody na parkingach, ale ...
Sty 24, 2019
Boeing z powodzeniem ukończył pierwszy testowy prototyp ...
Sty 25, 2019
23 stycznia br. do malborskiej Bazy wrócił z Bydgoszczy Mig-29 o ...
Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 22 Marca 2019    |    Wydarzyło się: 1919 - Uruchomiono pierwsze na świecie regularne międzynarodowe połączenie lotnicze pomiędzy Paryżem a Brukselą. 1948 – Dokonano oblotu amerykańskiego samolotu szkolno-treningowego Lockheed T-33 Shooting Star. 1989 – Radziecki samolot transportowy An-225 Mrija podczas trzygodzinnego lotu ustanowił 106 rekordów świata. 2006 - Zmarł Pierre Clostermann, francuski lotnik, as myśliwski (ur. 1921).

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top