piątek, 07 grudzień 2018 08:51

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego. W grudniu również 90-lecie polskich linii lotniczych.

Napisane przez Givt
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Źródło zdjęcia: Pixabay.com / Licencja: CC0 Creative Commons Źródło zdjęcia: Pixabay.com / Licencja: CC0 Creative Commons

7 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego. Jak mocno lotnictwo zmienia świat? W grudniu 1903 roku – 115 lat temu – odbył się pierwszy kontrolowany lot silnikowy. Wtedy podróż z Warszawy do Nowego Jorku zajmowała ponad tydzień, dziś dotrzemy tam w niecałe 10 godzin. W tym miesiącu upływa też 90 lat od powstania pierwszych polskich państwowych linii lotniczych, działających dziś jako PLL LOT.

Idea

Pomysłodawcą wydarzenia jest ICAO, Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego, która w 1992 r. wystąpiła z wnioskiem o ustanowienie tego święta – jego celem jest promocja transportu lotniczego i podkreślanie jego znaczenia dla rozwoju społecznego i gospodarczego. Pierwsze obchody odbyły się 7 grudnia 1994 r., w 50. rocznicę podpisania Konwencji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego oraz utworzenia ICAO. Dwa lata później ONZ oficjalnie ogłosiła 7 grudnia Międzynarodowym Dniem Lotnictwa Cywilnego. Co pięć lat Rada ICAO określa motyw przewodni tego święta – tegoroczna edycja to ostatni rok hasła „Working Together to Ensure No Country is Left Behind” (w wolnym tłumaczeniu: „Współpraca na rzecz zapewnienia, że żaden kraj nie będzie sam”).

Na początku były balony

Zaczęło się od balonów. Pierwszy lot sterowalnym balonem odbyli bracia Montgolfier w 1783 roku. Baloniarstwo było ekskluzywnym sportem i formą wypoczynku do końca XIX wieku i gdy wydawało się, że przyszłość latania to właśnie balony, inżynierowie ponownie zaczęli zwracać uwagę na możliwość wykorzystania skrzydeł. Istotną rolę odegrał w tym sir George Cayley, wykonując próby lotów latawców i wykazując, że do wzniesienia człowieka w powietrze potrzebna jest odpowiednia siła nośna. Samoloty, które obserwujemy dziś na niebie wywodzą się właśnie z jego modelu szybowca z 1804 roku.

Kolejną niezwykle istotną dla narodzin lotnictwa osobą był Niemiec Otto Lilienthal, uważany za „pierwszego prawdziwego lotnika”. Pod koniec XIX w. udało mu się odbyć kilka lotów na szybowcach własnej konstrukcji i pobudzić masową wyobraźnię, prowokując próby samolotowe wśród innych pasjonatów latania. Coraz częściej próbowano też wyposażać latające konstrukcje w silniki. Właściwy okazał się dopiero silnik spalinowy.

Narodziny samolotów

Pierwszy kontrolowany lot silnikowy odbyli dwaj amerykańscy bracia Orvill i Wilbur Wright, na słynnym

„Kitty Hawk” – w grudniu 1903 roku ledwie 40-metrowy lot dwupłatowca okazał się rewolucją w rozwoju lotnictwa. W Europie promotorem silnikowych samolotów był Francuz Louis Bleriot, który w 1909 r. przeleciał nad kanałem La Manche, pokonując tym samym odległość 41 km. Jego samolot, Bleriot typ XI, stał się pierwszym produkowanym na szerszą skalę.

Dalej, szybciej, lepiej

XX wiek stał się dla lotnictwa okresem wielkiego rozwoju i rekordów. W 1929 r. rekord prędkości pobił brytyjski samolot Supermarine S6, osiągając blisko 530 km/h. W latach 20 i 30 ubiegłego wieku swoje początki ma wiele współczesnych komercyjnych linii lotniczych. Przewozy pasażerskie najszybciej zdobywały popularność w Stanach Zjednoczonych. Tam znana do dziś firma Boeing w latach 30 zbudowała swój model 247 – pierwszy pasażerski samolot świata.

W 1970 r. Boeing 747 zabiera na pokład ponad 200 pasażerów i na długie lata zajmuje pozycję największego pasażerskiego samolotu świata. W 2005 r. odbywa się prezentacja kolejnego największego samolotu pasażerskiego świata, Airbusa A380, mogącego pomieścić 853 osoby. Trzy lata później Airbus rozpoczyna testy silników na biogaz i inne paliwa ekologiczne. Przyszła wersja A380-900 ma być o ok. 30% oszczędniejsza od obecnej i zabierać do 900 pasażerów.

11 lat temu, w 2009 r., odbył się pierwszy oblot Boeinga 787 Dreamliner – jego kadłub i skrzydła wykonano w większości z materiałów kompozytowych. Dwa lata później pierwszy Dreamliner trafił do eksploatacji w japońskich liniach All Nippon Airways. W 2012 r. taką maszynę zakupił LOT, a swój pierwszy rejs wykonała do Nowego Jorku.

Po ponad stu latach komercyjne lotnictwo generuje prawie 750 mld dolarów przychodu rocznie. Codziennie na pokładach samolotów linii lotniczych podróżuje ponad 8 mln ludzi. IATA szacuje, że lotnictwo komercyjne zapewnia ok. 57 mln miejsc pracy na całym świecie, a jego udział w globalnym PKB to 2,7 biliona dolarów. W Polsce lotnictwo generuje ok. 3,8% PKB. Wielkie projekty infrastrukturalne, takie jak otwarte niedawno Istanbul New Airport czy planowany w Polsce Centralny Port Komunikacyjny jasno sygnalizują, że lotnictwo cywilne nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.

Sprawa polska

W połowie 1922 r. powstała oparta o kapitał niemiecki spółka z ograniczoną odpowiedzialnością: „Polska Linja Lotnicza Aerolloyd”, wspierana finansowo przez rząd, który zgodził się także na korzystanie z infrastruktury lotnisk wojskowych i wojskowej służby meteorologicznej. Aerolloyd stworzyli przedsiębiorcy Ignacy Wygard, Bronisław Dunin-Żuchowski i Kazimierz Unruch – udziałowcy Towarzystwa Akcyjnego „Fanto”, spółki zajmującej się wydobyciem ropy naftowej. Linia lotnicza miała zapewnić szybki transport między polami naftowymi w Drohobyczu i Borysławiu a portami bałtyckimi. Mając do dyspozycji sześć Junkersów F.13, linia uruchomiła 5 września połączenie na trasie Wolne Miasto Gdańsk – Warszawa – Lwów. Rok później zakupiono kolejne samoloty, które latały na trasie Kraków – Warszawa.

W 1925 r. zainaugurowano pierwsze polskie połączenie zagraniczne: Warszawa – Kraków – Wiedeń, zaczęto też latać na trasie między Krakowem a Lwowem, a Aerolloyd zmienił nazwę na „Polska Linia Lotnicza Aerolot SA”. W tym samym roku z inicjatywy Związku Lotników Polskich w Poznaniu powstaje „Aero” (Towarzystwo Komunikacji Powietrznej Aero Spółka Akcyjna), które otwiera pierwszą w Poznaniu regularną linię lotniczą – na trasie do Warszawy.

W 1928 r. zlikwidowano wszystkie prywatne firmy lotnicze w kraju i 29 grudnia połączono „Aero” z „Polską Linią Lotniczą Aerolot”, tworząc państwowo-samorządowe przedsiębiorstwo „Linje Lotnicze LOT Sp. z o. o.”. W 1929 r. wybrano w konkursie znak graficzny przedsiębiorstwa autorstwa warszawskiego artysty Tadeusza Gronowskiego – jego stylizowany żuraw w locie pozostaje symbolem LOT do dziś. Dodano też przymiotnik „polskie” do nazwy firmy.

W 1930 r. PLL LOT przyjęto do Stowarzyszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego IATA, a 1 kwietnia linia uruchomiła swoje pierwsze połączenie międzynarodowe – z mokotowskiego lotniska można było polecieć do Bukaresztu. Cztery lata później przewoźnik przeniósł się do siedziby na nowo wybudowanym lotnisku na Okęciu, gdzie powstał port lotniczy z odpowiednim zapleczem technicznym. W 1938 r. nastąpiła kolejna zmiana w nazwie przedsiębiorstwa – według nowych zasad pisowni polskiej przewoźnik nosił od tej chwili nazwę „Polskie Linie Lotnicze LOT”.

Najbezpieczniej

Lotnictwo to od dawna najbezpieczniejszy środek transportu – statystyki pokazują, że z roku na rok ta sytuacja jeszcze się poprawia. Według IATA, w ubiegłym roku na 1 milion lotów przypadało zaledwie 1,08 wypadku (1,68 w 2016 r.). W 2017 r. w wypadkach w wypadkach związanych z lotnictwem cywilnym na całym świecie zginęło 79 osób. Dla porównania, w samej tylko Polsce w wypadkach drogowych zginęło w tym czasie 2831 osób.

O bezpieczeństwie lotów decyduje kilka czynników – samoloty są systematycznie kontrolowane pod kątem usterek technicznych i serwisowane po każdym rejsie. Obowiązuje też tzw. zasada redundancji, która oznacza, że każdy system istotny dla bezpieczeństwa jest zdwojony, a niekiedy nawet posiada więcej niż jeden system zastępczy. Przy jego awarii samolot jest nadal w pełni sprawny i może bezpiecznie dotrzeć do celu lub, w najgorszym przypadku, do najbliższego lotniska. Dla bezpieczeństwa podróży powietrznej nie bez znaczenia jest też wybór floty oferowanej przez przewoźnika, dlatego linie lotnicze stale inwestują w nowy sprzęt.

O spokój pasażerów dbają także ludzie posiadający odpowiednie kwalifikacje i praktykę zawodową. Ich edukacja jest szczegółowo zaplanowana, dotyczy to zarówno pilotów i załogi, jak też mechaników i osób odpowiedzialnych za kontrolę lotów.

Wzmożony ruch – nie zawsze punktualnie

Rosnąca popularność transportu lotniczego ma też inne konsekwencje. Przede wszystkim większe obciążenie lotnisk sprawia, że wzrasta ryzyko opóźnienia bądź odwołania lotu, czy też zgubienia nadanego bagażu. Statystyki pokazują, że z opóźnieniem wylatuje około jednej czwartej samolotów w Unii Europejskiej, z czego ponad 6% opóźnionych jest o dwie godziny lub więcej. Mniej więcej 5% lotów zostaje odwołanych, a problemy z bagażem zdarzają się w przypadku 10% podróży lotniczych. Oznacza to całkiem sporą liczbę poszkodowanych podróżnych, których przed szkodą chroni odpowiednie prawo.

- W przypadku opóźnienia lotu o ponad 3 godziny, pasażer ma prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro, w zależności od długości lotu. W razie odwołania lotu, podróżujący może też domagać się zwrotu kosztów biletu lub przekierowania go na inny lot – przypomina Emilia Żuchowska, Radca Prawny w GIVT, platformie technologicznej pomagającej podróżnym w uzyskiwaniu odszkodowań za zakłócone loty. – O odszkodowanie można się też ubiegać w przypadku, gdy linia lotnicza odmówi pasażerowi wejścia na pokład samolotu. Przewoźnik ma też obowiązek zaopiekować się pasażerem – zapewnić mu posiłki i napoje adekwatne do czasu oczekiwania, umożliwić wykonanie dwóch rozmów telefonicznych i przesłania dwóch wiadomości e-mail. W przypadku, gdy wylot nastąpi następnego dnia, powinien też zapewnić pasażerowi nocleg w hotelu, wraz z transportem do tego miejsca i z powrotem – wyjaśnia ekspertka.

Pasażerom linii lotniczych przysługują także: prawo do zmiany planu podróży,  do zwrotu części ceny biletu za umieszczenie w niższej klasie, jak też do złożenia skargi na przewoźnika oraz, co równie istotne, prawo do informacji o swoich prawach.

Źródło informacji: Givt

Czytany 797 razy

Artykuły powiązane

 • 100-lecie Aeroklubu Poznańskiego na lotnisku Kąkolewo.

  Aeroklub Poznański zaprasza na Piknik i Pokazy lotnicze z okazji 100-letniej rocznicy powstania Aeroklubu Polskiego w Poznaniu – pierwszej organizacji lotnictwa sportowego w niepodległej Polsce.

 • Święto Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego i 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego.
  Uroczysty apel, pokaz dynamiczny i przelot statków powietrznych, pokaz statyczny statków powietrznych oraz sprzętu wojskowego to atrakcje, jakie przygotowali organizatorzy Dnia Otwartych Koszar, który odbył się na lotnisku w Powidzu.
 • Ranking AirHelp Score 2019 - polski LOT w pierwszej dwudziestce najlepszych linii lotniczych na świecie.

  LOT W PIERWSZEJ DWUDZIESTCE RANKINGU AIRHELP SCORE 2019, WIZZ AIR SPADA NA 22. POZYCJĘ, RYANAIR POZOSTAJE W TYLE

 • Jakie samoloty zobaczymy podczas powietrznej defilady 3 maja?

  Śmigłowce, myśliwce i samoloty transportowe – 3 maja polskie siły powietrzne zaprezentują się na defiladzie „Silni w sojuszach”. Pokaz otworzą trzy śmigłowce szkoleniowe G-2 z Wojskowej Akademii Lotniczej, potem przelecą Orliki, Bryzy, Casy… Defiladę zakończy zespół akrobatyczny „Biało-Czerwone Iskry”. Oto plan lotów statków powietrznych na 3 maja.

 • ACJ319neo ustanawia rekord podczas lotu próbnego.

  Pierwszy ACJ319neo, pomyślnie ukończył 26 kwietnia trwający 16 godzin i 10 minut lot próbny, ustanawiając nowy rekord w długości lotu samolotu z rodziny A320 wykonany przez załogę Airbusa.

 • ACJ319neo wykonał pomyślnie pierwszy lot.

  ACJ319neo pomyślnie ukończył pierwszy lot trwający godzinę i 55 min w dniu 24 kwietnia 2019 r., rozpoczynając krótki program prób w locie w celu sprawdzenia jego funkcji odrzutowca dyspozycyjnego – takich jak dodatkowe zbiorniki paliwa w ładowni, które zapewniają mu zasięg międzykontynentalny. Samolot, wyprodukowany dla K5 Aviation z Niemiec, po dostawie zostanie wyposażony w kabinę VVIP przez Fokker Techniek w Holandii.

 • Inauguracyjny lot z Krakowa na Mazury.

  25 kwietnia, o godzinie 20.20 w Kraków Airport odbyła się inauguracja nowego połączenia Kraków Airport-Olsztyn-Mazury oferowanego przez linie lotnicze LOT.

 • Bezpłatny internet UPC w salonach biznesowych LOT-U.

  Pasażerowie Polskich Linii Lotniczych LOT korzystający z salonów biznesowych „Polonez” i „Mazurek” należących do polskiego przewoźnika mogą od dziś korzystać, w ramach dedykowanej sieci Wi-Fi, z bezpłatnego internetu. Usługę uzupełniającą bogaty pakiet dla pasażerów komfortowych poczekalni dostarcza UPC Biznes, oferujący usługi cyfrowe dla firm. 

 • Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) szuka dzieci i młodzieży z pomysłami.

  Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) ogłasza konkursy w ramach Aviation Innovation Competitions, związane z rozwojem lotnictwa, skierowane do nowej generacji innowatorów.

 • Pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Hołd oddano również załodze samolotu.

  10 kwietnia przypada 9. rocznica katastrofy rządowego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. W jednostkach wojskowych, na cmentarzach, na grobach dowódców, w kościołach – w całej Polsce żołnierze oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej w jej dziewiątą rocznicę.

 • Święto Japonii w Air France.

   W Japonii właśnie rozpoczął się sezon kwitnienia wiśni.Hanami (jap.) to tradycyjny zwyczaj podziwiania urody kwitnących kwiatów, który jest praktykowany od kilkuset lat i nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Kwitnienie wiśni trwa około dwóch tygodni zazwyczaj w marcu lub kwietniu i przyciąga turystów z całego świata, którzy zwiedzanie Japonii planują często tak, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu. Dla pasażerów, którzy będą w tym czasie podróżować do Japonii linie Air France przygotowały drobne niespodzianki i nawiązujące do Hanami akcenty w samolotach i na lotniskach.

 • Lot wystartował z Krakowa do Bukaresztu.

  Polskie Linie Lotnicze LOT rozwijają ofertę dla korzystających z Kraków Airport. 1 kwietnia wystartowało bezpośrednie połączenie ze stolicy Małopolski do Bukaresztu. To tylko jedna z wielu nowości, jakie polski przewoźnik przygotował dla pasażerów krakowskiego lotniska jeszcze w tym sezonie.

 • 75. rocznica „Wielkiej Ucieczki” polskich lotników.
  Przelot polskich myśliwców F-16 rozpoczął oficjalną uroczystość z okazji obchodów 75. rocznicy ucieczki lotników alianckich z niemieckiego obozu jenieckiego Stalag Luft III w Żaganiu. Była to jedna z największych ucieczek w czasie II wojny światowej, nazwana "Wielką Ucieczką".
 • Już milion pasażerów odwiedziło LOT Business Lounge „Polonez” na Lotnisku Chopina w Warszawie.

  Salon biznesowy jest zarządzany przez polskiego przewoźnika od 1 lipca 2015 roku, czynny jest cały rok, siedem dni w tygodniu od godziny 5 do 23. Każdego roku obsługuje już ponad 300 tys. pasażerów ceniących komfort i najwyższe standardy podróży. Od 2018 r. pasażerowie mają też do dyspozycji drugi salon biznesowy LOT-u „Mazurek”.

 • Emirates świętują szóstą rocznicę otwarcia połączenia Dubaj-Warszawa.

  Emirates, największe międzynarodowe linie lotnicze na świecie, świętują szóstą rocznicę otwarcia połączenia Dubaj-Warszawa. Od inauguracyjnego rejsu w lutym 2013 roku linie przewiozły na trasie ponad 1,1 mln pasażerów w ramach 2,1 tys. lotów w obie strony. Przewoźnik oferuje polskim pasażerom codzienne połączenie bezpośrednie realizowane przez samolot szerokokadłubowy Boeing 777-300ER.

 • "No to lecę!" już od 26 stycznia, a w nim słynna stewardesa LOT-u Olga Buława.

  Tysiące wylatanych kilometrów, ulubione miejsca w każdej największej stolicy świata, nigdy nie schodzący z twarzy uśmiech, ale też ogromna odpowiedzialność każdego dnia. ,,No to lecę!’’ to program, który przybliży widzom zawód stewardessy i stewarda! Pierwszy odcinek na antenie Travel Channel już 26 stycznia.

 • Bezpośrednie rejsy LOT-u z Warszawy do Indii wystartują 17 września 2019 r.

  Delhi będzie szóstym obsługiwanym przez LOT połączeniem do Azji. Pasażerowie będą mieli do wyboru rejsy pięć razy w tygodniu. Bilety od jutra są dostępne w sprzedaży.

 • Samolot pasażerski zestrzelony nad Rosją ... już niedługo będzie to możliwe.

  Samolot cywilny z pasażerami na pokładzie, który naruszył granicę powietrzną Rosji, będzie mógł być zestrzelony, piszą rosyjskie media w tym dziennik „Izwiestia”. Dekret rządowy został wypracowany w Rosyjskim Ministerstwie Obrony. Dokument mówi o tym, że będzie można otworzyć ogień do cywilnego statku powietrznego, jeśli istnieje realne niebezpieczeństwo, że jego lot doprowadzi do katastrofy ekologicznej, utraty życia wielu osób lub zniszczenia strategicznych obiektów. Pomysłodawcy i eksperci sugerują, że ma to zapobiec potencjalnym porwaniom samolotów pasażerskich i wskazują na doświadczenia międzynarodowe, w tym doświadczenia Stanów Zjednoczonych.

 • Od dzisiaj LOT dwa razy dziennie lata z Warszawy do London City.

  Od 18 lutego polski przewoźnik zaoferuje rejsy z tą samą częstotliwością do London City z Budapesztu, a od 1 maja z Wilna. Specjalnie do obsługi tego lotniska w samym sercu Londynu LOT pozyskał cztery nowe Embraery 190.

 • Premierowe loty Embraerami E190 już 1 stycznia 2019 roku.
  Nowy rok PLL LOT zainauguruje rejsami swoich najnowszych samolotów. Premierowe loty Embraerami E190 odbędą się 1 stycznia 2019 roku. Pierwszy z nich, LO537 z Warszawy do Budapesztu, wystartuje o 15:20. Drugi, LO775 z Warszawy do Wilna, rozpocznie się o 16:15.

Redakcja poleca

Kwi 17, 2019
"Galerię fotografii Iskier z całej Polski zaczynam od jedynego w ...
Kwi 12, 2019
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zaprasza do wspólnego ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...
Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...

Najczęściej czytane

Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...
Kwi 24, 2019
24 kwietnia Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów ...
Kwi 20, 2019
Itaka - największe w Polsce biuro podróży - będzie najprawdopodobniej ...
Kwi 24, 2019
Jest już gotowy harmonogram pokazów radomskich Orlików na cały 2019 ...
Kwi 18, 2019
Najpóźniej jesienią przyszłego roku w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego ...
Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 22 Maja 2019    |    Wydarzyło się: 2002 - Dokonano oblotu bojowego, bezzałogowego aparatu latającego Boeing X-45. 1969 – Podczas misji Apollo 10 moduł księżycowy Snoopy z dwoma astronautami na pokładzie odłączył się od modułu dowodzenia i przeleciał 15 km nad powierzchnią Księżyca. 1919 - Peter Howson, australijski polityk, minister lotnictwa (zm. 2009). 1962 – Zmarł Benedykt Dąbrowski, polski pilot wojskowy (ur. 1920).

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top