poniedziałek, 07 styczeń 2019 11:02

Wrocławskie lotnisko ma za sobą swój najlepszy rok w historii. Obsłużyło o 17,3% podróżnych więcej niż przed rokiem.

Napisane przez Wrocław Airport
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: Wrocław Airport Foto: Wrocław Airport

Wrocławskie lotnisko ma za sobą swój najlepszy rok w historii. Port obsłużył o 17,3% podróżnych więcej niż przed rokiem. Dodatkowo, kilka wydarzeń w 2018, w tym pojawienie się nowych znaczących przewoźników, to kamienie milowe dla rozwoju lotniska.

Podsumowanie roku na wrocławskim lotnisku wypada bardzo dobrze. Wynik przekroczył nawet wstępne prognozy: port obsłużył ponad 3,347 mln pasażerów, osiągając tym samym swój nowy rekord. Największy udział mają w tym tanie linie, z których oferty na kierunkach międzynarodowych skorzystało łącznie ponad 2 mln pasażerów. Oznacza to wzrost o prawie 26% w porównaniu do poprzedniego roku. Szczególnie wysokie wzrosty zanotowały w tym segmencie linie Wizz Air, które w swojej bazie operacyjnej we Wrocławiu umieściły w 2018 roku dodatkowy samolot. Znakomite rezultaty odnotowali również przewoźnicy sieciowi, którzy na trasach międzynarodowych obsłużyli o 22,6% podróżnych więcej niż w 2017 roku. – Osiągnęliśmy ogromne sukcesy w rozwoju połączeń sieciowych, przesuwające nas do europejskiej ekstraklasy lotnisk regionalnych. Po raz pierwszy przekraczamy, i to wyraźnie, granicę 3 mln pasażerów rocznie. Do tego, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym podróżni mieli do dyspozycji rekordową siatkę połączeń. Równomiernie rozwijały się wszystkie segmenty ruchu – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Dodajmy, że wyraźne ożywienie dotyczy czarterów turystycznych (czyli rejsów w ramach oferty biur podróży), z których skorzystało aż 73,6% podróżnych więcej niż przed rokiem. W sumie, biorąc pod uwagę wszystkie segmenty ruchu, na wrocławskim lotnisku obsłużono o 17,3% więcej pasażerów, realizując prawie 32,5 tys. operacji lotniczych (startów i lądowań). To jednak nie wszystko: kilka wydarzeń z 2018 roku to kamienie milowe w całej historii i rozwoju wrocławskiego lotniska. Są związane zarówno z rozwojem siatki połączeń i pojawieniem się nowych przewoźników, jak i rozbudową lotniskowej infrastruktury oraz wprowadzeniem kolejnych udogodnień dla pasażerów.   

Top 10 najważniejszych wydarzeń w Porcie Lotniczym Wrocław w 2018 roku:

1. Trzymilionowy pasażer – wrocławskie lotnisko jeszcze nigdy dotąd nie osiągnęło takiej liczby podróżnych w jednym roku. Trzymilionowy pasażer przyleciał do Wrocławia 14 listopada z Meksyku, przez paryskie lotnisko Charles’a de Gaulle’a, rejsem Air France. Wcześniej port odnotował trzy rekordowe pod względem liczby obsłużonych podróżnych miesiące w swojej historii z rzędu: czerwiec, lipiec i sierpień.

2. Do Paryża z Air France – 26 maja ruszyło połączenie między Wrocławiem a głównym lotniskiem Paryża (Charles’a de Gaulle'a). To obecnie 10 pod względem liczby obsłużonych pasażerów port na świecie. Połączenie okazało się ogromnym sukcesem – od sezonu zimowego na tej trasie latają już większe samoloty.

3. Do Amsterdamu z KLM – holenderskie linie, jeden z globalnych potentatów, ogłosiły w listopadzie, że to wyczekiwane połączenie z Wrocławia wystartuje 6 maja 2019 roku. Port lotniczy Schiphol zajmuje 11 miejsce na liście największych hubów na świecie. To kolejne lotnisko umożliwiające przesiadki na wygodne loty transkontynentalne.

4. Rekordowa siatka – tak wielu połączeń z Wrocławia jeszcze nie było, zarówno w sezonie letnim (w sumie 85 kierunków), jak i zimowym (w sumie 58 kierunków). Oprócz nowych połączeń sieciowych, w tym roku pojawiło się też wiele nowych kierunków niskokosztowych, m.in. Porto i Faro w Portugalii, Bari, Kutaisi w Gruzji czy Podgorica w Czarnogórze. Dodajmy, że w przypadku wszystkich kierunków południowych w samolotach zajętych jest ok. 90% miejsc, a do Alicante i na Teneryfę, pod tym względem znajdujących się na czele listy, nawet znacznie ponad 93% (w ujęciu rocznym).

5. Wysokie miejsce w europejskim rankingu – w 2018 roku Port Lotniczy Wrocław został uznany za jedno z najszybciej rozwijających się lotnisk w Europie. Zajął 7 miejsce w rankingu „Anker Report”, przygotowanym na podstawie danych serwisu Flight Global. Pod uwagę brano liczbę nowych kierunków wprowadzonych w ciągu roku. Pod tym względem wrocławskie lotnisko znalazło się wśród portów o globalnym znaczeniu, jak Moskwa, Berlin czy Paryż.

6. Rozbudowa płyty do odladzania samolotów – odladzanie to standardowa procedura przy temperaturze poniżej zera, opadach śniegu lub deszczu. Po rozbudowie do dyspozycji są już dwa stanowiska przeznaczone do tego celu, co jeszcze podniesie punktualność operacji lotniczych we Wrocławiu. W tym roku była to kluczowa inwestycja infrastrukturalna portu. Inwestują również przewoźnicy – Wizz Air rozbudował swoją bazę operacyjną we Wrocławiu, dodając do niej drugi samolot. 

7. Egzotyczne czartery – tuż przed świętami ruszyły dwa nowe połączenie czarterowe z Wrocławia, do Omanu i Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Trzecim kierunkiem egzotycznym na ten sezon jest Zanzibar – w ubiegłym roku gorący hit sezonu. W siatce połączeń czarterowych z Wrocławia są też Grecja, Hiszpania, Włochy, Chorwacja, Tunezja, Turcja, Egipt i Wyspy Kanaryjskie.

8. Nowe kierunki wschodnie – w sezonie zimowym z Wrocławia wystartowały połączenia do Charkowa (Wizz Air) oraz do Kijowa Boryspola (Ryanair). Wcześniej, w kwietniu, zostało uruchomione połączenie do Gruzji (Kutaisi). Łącznie do dyspozycji pasażerów jest zatem już pięć kierunków wschodnich (także Lwów i Kijów Żuliany). 

9. Nowa strefa wolnocłowa – 30 sierpnia swoją działalność w porcie uroczyście zainaugurowała Baltona – nowy operator sklepów w strefie wolnocłowej. W hali odlotów Schengen są cztery tego rodzaju sklepy, łącznie o powierzchni 740 mkw., a jeden, zupełnie nowy, w hali odlotów non-Schengen. Nowy jest również sklep na parterze, w hali ogólnodostępnej. Oferta operatora jest bardzo różnorodna i cieszy się wielkim zainteresowaniem pasażerów.

10. Szybko i wygodnie autobusem wahadłowym – do Portu Lotniczego Wrocław można dojechać m.in. autobusem wahadłowym WRO Airport Express, który kursuje z Dworca Autobusowego. Od niedawna na tej trasie jeżdżą jeszcze wygodniejsze pojazdy, w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Bilety na ekspresowe połączenie autobusowe są dostępne m.in. w systemie rezerwacyjnym linii Ryanair, a wkrótce także Wizz Air oraz w systemie rezerwacyjnym FlixBus w ramach oferty biletów łączonych. Ten największy w Europie operator dalekobieżnych połączeń autobusowych uruchomił też w tym roku na lotnisku swój przystanek dla autobusów.

Źródło informacji i zdjęć: Wrocław Airport

Czytany 509 razy

Artykuły powiązane

Redakcja poleca

Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...
Sty 29, 2019
Ludzie porzucają psy w lesie, albo samochody na parkingach, ale ...
Sty 24, 2019
Boeing z powodzeniem ukończył pierwszy testowy prototyp ...
Sty 25, 2019
23 stycznia br. do malborskiej Bazy wrócił z Bydgoszczy Mig-29 o ...
Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 21 Marca 2019    |    Wydarzyło się: 1931 – W Warszawie rozbił się prototyp hydroplanu PZL.12; zginął pilot. 1929 – Amerykański pilot Charles Lindbergh został odznaczony Medalem Honoru. 1973 – Maltański parlament przyjął uchwałę o utworzeniu linii lotniczych Air Malta. 1981 – Dokonano oblotu niemieckiego samolotu pasażersko-transportowego Dornier Do 228. 1825 – Urodził się Aleksander Możajski, rosyjski kontradmirał, pionier lotnictwa (zm. 1890). 1931 – Zmarł Zygmunt Puławski, polski pilot, konstruktor lotniczy (ur. 1901).

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top