Wydrukuj tę stronę
czwartek, 02 luty 2017 09:05

SH-2G na manewrach w Norwegii.

Napisane przez Lotnictwo MW
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Śmigłowiec pokładowy SH-2G z 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego weźmie udział w międzynarodowych manewrach u wybrzeży Norwegii.

Dzisiaj (wtorek, 31 stycznia) maszyna przebazowała się z macierzystego lotniska w Gdyni Babich Dołach na pokład fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko.

ORP Gen. T. Kościuszko opuścił dzisiaj port wojenny w Gdyni i udał się na uważane za jedne z najtrudniejszych manewrów morskich. Już w morzu dołączył do niego śmigłowiec pokładowy SH-2G. W skład komponentu 43. Bazy Lotnictwa Morskiego zaokrętowanego na pokładzie fregaty wchodzą piloci, nawigator-operator systemów poszukiwawczo-uderzeniowych oraz specjaliści służby inżynieryjno-lotniczej zabezpieczający wykonywanie obsług bieżących, napraw oraz operacji startów i lądowań na pokładzie okrętu. Komponentem dowodzi kpt. pil. Marcin Pańszczyk z klucza śmigłowców pokładowych.

Manewry pod kryptonimem TG-17 odbędą się na akwenach morza Północnego i Norweskiego. Panujące o tej porze roku w tym rejonie Europy arktyczne warunki: wysoka fala, silny wiatr oraz bardzo trudny nawigacyjnie rejon wybrzeża Norwegii wymuszają na załogach okrętów i lotnikach praktyczne wykonywanie zadań w ekstremalnych warunkach. Manewry rozpoczną się 6 lutego i potrwają blisko dwa tygodnie. W ćwiczeniu wezmą udział okręty z takich państw jak Norwegia, Holandia, Wielka Brytania, Dania oraz Stały Zespół Okrętów NATO SNMG1. Polska fregata oraz bazujący na jej pokładzie śmigłowiec pokładowy SH-2G prowadzić będą między innymi działania w zakresie doskonalenia techniki zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), okrętów nawodnych, odparcia ataku powietrznego oraz działania asymetryczne z wykorzystaniem szybkich łodzi motorowych.

 
 

W ubiegłym roku personel klucza śmigłowców pokładowych uczestniczył w manewrach

Cold Response u wybrzeży Norwegii oraz realizował zadania w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2 (SNMG2) na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. (foto C. Cichy)

Więcej informacji na temat manewrów na portalu polska-zbrojna.pl

Bazujący na pokładzie fregaty śmigłowiec SH-2G ma możliwość prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji jednostek nawodnych, poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych a także działań poszukiwawczo–ratowniczych oraz logistycznych. Jego podstawowe wyposażenie stanowi radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy wykrywania okrętów podwodnych: wyrzucane pławy radiohydroakustyczne i detektor anomalii magnetycznych. Śmigłowiec przystosowany jest do prowadzenia ognia z pokładowej broni strzeleckiej jednak jego główne uzbrojenie stanowi torpeda MU-90 Impact. Na wyposażeniu 43. Bazy Lotnictwa Morskiego znajdują się cztery tego typu maszyny. W skład ich załogi wchodzi dwóch pilotów oraz nawigator-operator systemów poszukiwawczo-uderzeniowych.

 Źródło informacji i zdjęć: http://blmw.wp.mil.pl/pl/1_316.html

Czytany 2964 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 luty 2017 09:18

Artykuły powiązane