czwartek, 02 luty 2017 14:13

Podziękowania za służbę w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych.

Napisane przez WSOSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Płk dr Wojciech Kotlarz, płk dr hab. Mirosław Adamski, mjr Wiesław Świerkowski kończą zawodową służbę wojskową. Uroczystość pożegnania z uczelnią wieloletnich dydaktyków: Dziekana i Prodziekana Wydziału Lotnictwa oraz zastępcy szefa Sekcji Wychowawczej w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych odbyła się 31 stycznia w Sali Tradycji "Szkoły Orląt".

Rozpoczynających cywilne życie oficerów, w imieniu Rektora-Komendanta, generała brygady pil. dr. Piotra Krawczyka, pożegnał Prorektor ds. wojskowych płk pil. Paweł Marcinkowski.

W uroczystości, która odbyła się w asyście honorowej sztandaru WSOSP udział wzięli m.in.: kadra naukowa i dydaktyczna uczelni, przedstawiciele jednostek wojskowych dęblińskiego garnizonu, instytucji współpracujących ze "Szkołą Orląt", seniorzy lotnictwa, sympatycy Szkoły Orląt, pracownicy resortu obrony narodowej oraz podchorążowie.

Zwracając się do odchodzących żołnierzy płk Marcinkowski, w imieniu całej społeczności akademickiej, podziękował im za niestrudzoną, sumienną i profesjonalną służbę na rzecz lotniczej Alma Mater, za wkład w jej dynamiczny rozwój i liczne inicjatywy naukowe oraz za ogromną życzliwość i otwartość okazywaną przez lata licznej rzeszy studentów i absolwentów do których sam należy.

Odchodzący oficerowie dziękowali władzom "Szkoły Orląt" koleżankom i kolegom a także swoim rodzinom za przywilej wielu lat służby dla Ojczyzny, za możliwość realizacji młodzieńczych marzeń, wsparcie oraz koleżeńską atmosferę. Podczas uroczystości nie zabrakło życzeń powodzenia i realizacji planów a także podziękowań za wieloletnią współpracę. Końcowym akcentem było wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz wpis do księgi pamiątkowej WSOSP.

W styczniu, z Wyższą Szkołą Oficerską pożegnali się także: kpt. Tomasz Jędrzejczyk – wieloletni zastępca szefa Studium Języków Obcych, kpt. Sławomir Kielich dowódca kompanii Batalionu Szkolnego oraz Paweł Nocek manager Biura Promocji i Rekrutacji WSOSP.


Płk dr inż. Wojciech Kotlarz służbę wojskową rozpoczął w 1982 roku jako podchorąży Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej. Po jej ukończeniu wyznaczony został przez Dowódcę Wojsk Lotniczych na stanowisko inżyniera eskadry technicznej w 61 lotniczym pułku szkolno-bojowym w Białej Podlaskiej podległym "Szkole Orląt". Szybko zyskał uznanie w oczach przełożonych i już po roku przeniesiony został do Dęblina do służby w 58 lotniczym pułku szkolnym obejmując stanowisko dowódcy klucza remontu płatowców i silników. Po 2 latach został wyznaczony w strukturach Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej na stanowisku starszego instruktora sekcji urządzeń treningowych. Od tego czasu przeszedł kolejne szczeble kariery naukowo – dydaktycznej, od asystenta poprzez adiunkta, profesora nadzwyczajnego do Szefa Katedry Płatowca i Silnika. Przełożeni doceniając jego rozwój naukowo – dydaktyczny zdecydowali o powierzeniu mu z dniem 1 lipca 2011 roku funkcji prodziekana a od 1 września 2012 r. dziekana Wydziału Lotnictwa w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych. Uczestniczył w wielu kursach i szkoleniach z zakresu eksploatacji i regulacji silników lotniczych. Jako specjalista w tej dziedzinie został skierowany w 2006 r. do udziału w przeszkoleniu na samolot F-16 prowadzonym w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem wielu publikacji o zasięgu międzynarodowym w tym z tzw. listy filadelfijskiej. Brał udział w realizacji projektów badawczych finansowanych m.in. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jako wyróżniający się nauczyciel akademicki został odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Płk dr hab. Mirosław Adamski rozpoczął służbę wojskową w 1980 roku jako podchorąży Wydziału Elektromechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej. Po jej ukończeniu został wyznaczony na stanowisko dowódcy klucza eksploatacji uzbrojenia lotniczego w 6 pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego w Pile. Po czterech latach pracy w jednostce liniowej w roku 1989 został przeniesiony do Dęblina i wyznaczony na stanowisko wykładowcy Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej gdzie uzyskał stopień naukowy doktora w specjalności użycie uzbrojenia i sprzętu technicznego. Jako adiunkt w Zespole Pracowników Naukowo – Dydaktycznych Wydziału Lotnictwa przez kolejne lata służby brał udział w konferencjach i sympozjach naukowych, poełnił szereg prac i artykułów naukowych o tematyce zwiększania możliwości pilotów i bezpieczeństwa wykonywania zadań lotniczych. Biorąc pod uwagę jego rozległą wiedzą i zaangażowanie w rozwój Uczelni, przełożeni zdecydowali o powierzeniu mu 1 października 2002 roku obowiązków Szefa Katedry Uzbrojenia, którą kierował przez 10 lat. Następnie został wyznaczony na stanowisko Prodziekana Wydziału Lotnictwa. To autor i współautor wielu podręczników akademickich oraz artykułów naukowych wygłaszanych na konferencjach w kraju i za granicą. W uznaniu dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego oraz po przedłożeniu monografii pt. Modelowanie i badania procesu sterowania bezzałogowymi statkami powietrznymi uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych. Swoją działalnością szczególnie zasłużony dla rozwoju polskiego lotnictwa. Przez 2 kadencje pełnił funkcję męża zaufania korpusu oficerów Ministerstwa Obrony Narodowej. Jako wyróżniający się nauczyciel akademicki został odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Mjr Wiesław Świerkowski służbę wojskową rozpoczął w 1979 r. w 45 pułku lotnictwa myśliwsko - szturmowego. Po ukończeniu Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie jako młody oficer trafił do Centralnego Ośrodka Szkolenia Specjalistów Technicznych Wojsk Lotniczych w Oleśnicy na stanowisko dowódcy plutonu. Kolejny okres to służba w Wyższej Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej a od 1994 r. w Centrum Szkolenia Radioelektronicznego w Jeleniej Górze i 8 Bazie Lotniczej w Krakowie. Po 3 latach awansował na stanowisko specjalisty w Oddziale Wojsk Lotniczych 3 Korpusu Obrony Powietrznej Sił Powietrznych. W roku 2008 decyzją Ministra Obrony Narodowej trafił do Dęblina, najpierw do 6 Bazy Lotniczej a od 6 lipca 2009 r. do Wydziału Wychowawczego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Tu do dnia obecnego zajmował się całokształtem przedsięwzięć społeczno – wychowawczych "Szkoły Orląt" oraz jej promocją. Jako wyróżniający się oficer został odznaczony Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny i Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju.

Autor publikacji: Agnieszka Kossowska / WSOSP
Więcej zdjęć: http://www.wsosp.pl/index.php/pl/aktualnosci-uczelnia/1030-podziekowania-za-sluzbe

Czytany 3841 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 luty 2017 14:16

Artykuły powiązane

Redakcja poleca

Kwi 17, 2019
"Galerię fotografii Iskier z całej Polski zaczynam od jedynego w ...
Kwi 12, 2019
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zaprasza do wspólnego ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...
Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...

Najczęściej czytane

Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...
Kwi 24, 2019
24 kwietnia Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów ...
Kwi 20, 2019
Itaka - największe w Polsce biuro podróży - będzie najprawdopodobniej ...
Kwi 24, 2019
Jest już gotowy harmonogram pokazów radomskich Orlików na cały 2019 ...
Kwi 18, 2019
Najpóźniej jesienią przyszłego roku w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego ...
Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 24 Maja 2019    |    Wydarzyło się: 1939 – Dokonano oblotu włoskiego myśliwca Reggiane Re.2000. 1962 – Odbył się lot statku Mercury-Atlas 7 z czwartym amerykańskim astronautą Scottem Carpenterem na pokładzie. 1981 - W katastrofie lotniczej zginął prezydent Ekwadoru Jaime Roldós Aguilera. 1988 – Lecący z Belize Boeing 737 środkowoamerykańskich lini lotniczych TACA Airlines, po awarii obu silników wylądował awaryjnie na wale przeciwpowodziowym pod Nowym Orleanem. Nikt spośród 38 pasażerów i 7 członków załogi nie zginął. 1868 – Urodził się Charlie Taylor, amerykański mechanik, pionier lotnictwa (zm. 1956).

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top