Wydrukuj tę stronę
środa, 03 październik 2018 08:50

32 dostarczone Caracale na 40-lecie brazylijskich zakładów śmigłowcowych Helibras.

Napisane przez Airbus Helicopters
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: Airbus Helicopters Foto: Airbus Helicopters

Brazylijski lider śmigłowcowy Helibras świętuje w tym roku 40 lat istnienia na rynku i 10-lecie programu H-XBR, czyli podpisanej w 2008 r. strategicznej współpracy Airbus Helicopters z Ministerstwem Obrony Brazylii przy produkcji 50 śmigłowców H225/H225M.

Powstanie brazylijskiej filii Airbusa sięga 1978 r., gdy w São José dos Campos ruszyło Lotnicze Centrum Technologiczne, które szybko stało się punktem odniesienia w zakresie technologii, zdolności produkcyjnych i szkolenia personelu lotniczego w Brazylii. Po dwóch latach, już jako Helibras, zakład przeniesiono do miasta Itajubá, gdzie nieustająco rozwija najnowsze technologie, jako jedyny producent śmigłowców w kraju.
Kamieniem milowym współpracy Airbusa z Helibras była umowa z rządem Brazylii na produkcję, zapewnienie infrastruktury przemysłowej, rozwój i dostarczenie 50 śmigłowców H225 i H225M dla Brazylijskich Sił Zbrojnych – Marynarki Wojennej, Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych. Przełomowe dla programu były rozwijane lokalnie możliwości w zakresie wersji morskiej śmigłowca i systemu wczesnego ostrzegania (EWS) dla tego wiropłatu.
Helibras dostarczyła jak dotąd 32 śmigłowce H225M w ramach programu H-XBR. 19 zostanie przekazanych Brazylijskim Siłom Powietrznym (FAB), z czego dwa będą służyć w najtrudniejszych operacjach w Specjalnej Grupie Transportowej (GTE). Na szeroko zakrojony projekt przemysłowy wokół kontraktu na H225/H225M składają się:
- Centrum Inżynieryjne posiadające pełną wiedzę dotyczącą integracji i rozwoju systemów.
- Zakład produkcyjny, w którego zakres wchodzi wytwarzanie złożonych podzespołów, montaż i testy komponentu dynamicznego, dostosowanie wyposażenia silnika i linia montażowa śmigłowca.
- Najnowocześniejsze, jedyne w obu Amerykach centrum szkoleniowe oferujące kompleksowy symulator lotu dla H225/H225M.
- Centrum utrzymania i wsparcia śmigłowców do poziomu 3° (kadłub, silniki i elementy dynamiczne).
Brazylijska filia Airbusa oferuje wachlarz oferty śmigłowcowej Airbus Helicopters dla rynku korporacyjnego / VIP, takich jak H130, H135, H145, H155, H175. Co istotne, produkowany jest tu także najnowszy H160, najbardziej zaawansowany model firmy, który został niedawno sprzedany w Brazylii, co stanowi o skoku technologicznym zakładów Helibras.

Źródło informacji: Airbus Helicopters

Czytany 1680 razy Ostatnio zmieniany środa, 03 październik 2018 08:53

Artykuły powiązane