Wydrukuj tę stronę
czwartek, 15 wrzesień 2016 20:20

Hurricane na planie filmu Dywizjon 303. Odsłaniamy kulisy zdjęć w podwarszawskich Oborach.

Napisane przez Kino Świat / Mariusz Barszcz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Hurricane na planie filmu Dywizjon 303 W dniu dzisiejszym na lotnisku w podwarszawskich Oborach odbyło się spotkanie mediów z aktorami grającymi kluczowe role w produkcji "Dywizjon 303". Jednocześnie na planie można było obejrzeć oryginalny latający samolot Hurricane oraz idealnie odwzorowane makiety. Przed hangarem można było podziwiać idealnie zdublowane kokpity Hurricane'a i Messerschmitta Bf 109 w których aktorzy będą grać sceny walki w powietrzu. Niestety dużo informacji na temat filmu jest nadal owianych tajemnicą, więc w tym momencie zachęcamy do obejrzenia filmu i zapoznania się z materiałem prasowym przygotowanym przez dystrybutora filmu.

 FILM FABULARNY "Dywizjon 303"
Produkcja:  Polska, Wielka Brytania
Rok produkcji:  film w produkcji
Gatunek: film akcji, wojenny
Okres zdjęciowy: sierpień 2016 – lipiec 2017

 „Dywizjon 303” – wyczekiwana od lat superprodukcja o polskich lotnikach walczących w słynnej Bitwie o Anglię, realizowana na podstawie bestsellerowej powieści Arkadego Fiedlera. Zdjęcia do filmu kręcone będą w Polsce i Wielkiej Brytanii, zaś budżet widowiska wyniesie 14 mln zł. W rolach głównych filmu – wśród gwiazdorskiej obsady, której nazwiska będą stopniowo ujawniane – występują m.in. Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk. Produkowany przez firmę Film Media S.A. „Dywizjon 303” trafi na ekrany kin w 2017 roku. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat.


  Po brawurowym, lecz twardym lądowaniu pilot Jan „Donald” Zumbach powraca do zdrowia w sanatorium. W tych okolicznościach zastaje go wybuch II wojny światowej, zmuszając lotnika do ewakuacji z kraju. Podobny los czeka bohaterskiego instruktora pilotażu Witolda Urbanowicza. Obaj przedostają się do Wielkiej Brytanii, by w eskadrach RAF-u kontynuować walkę z okupantem. Ich męstwo i podniebne wyczyny szybko zwracają uwagę dowódców i przyczyniają się do utworzenia Dywizjonu 303 – elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. W jej skład, oprócz Zumbacha i Urbanowicza, wchodzi grupa asów przestworzy, takich jak: Zdzisław Krasnodębski, Witold „Tolo” Łokuciewski, Ludwik Witold Paszkiewicz, Czech – Josef František oraz Mirosław Ferić – pseudonim „Ox”. Kiedy Niemcy rzucają do walki przygniatające siły zbrojne, każdy dzień przynosi pilotom niekończącą się walkę z wrogiem. Lecz również na ziemi czekają ich wielkie emocje – osobiste dramaty, romanse, ale i prawdziwa miłość.
 Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II Wojny Światowej. Podczas Bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń – najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich, biorących udział w potyczkach. Opisująca losy Dywizjonu 303 książka Arkadego Fiedlera po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1942 roku. Do dziś wyszło jej 30 krajowych wydań oraz liczne zagraniczne tłumaczenia, m.in. w języku: angielskim, francuskim, portugalskim, holenderskim, a nawet języku niemieckim.

Ekipa
Reżyseria: Wiesław Saniewski/ Denis Delić
Scenariusz: Zdzisław Samojłowicz, Krzysztof Burdza
Zdjęcia: Waldemar Szmidt
Scenografia: Marian Zawaliński
Scenografia / dekoracja wnętrz: Katarzyna Boczek
Kostiumy: Małgorzata Skorupa, Emilia Korycka
Charakteryzacja: Ewa Drobiec
Producent: Jacek Samojłowicz
Producent wykonawczy: Bogusław Job
Produkcja: Film Media SA
Koprodukcja: Studio Produkcyjne Orka, Lightcraft Advertising, Fundusz Stabilnego Rozwoju    
Film współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja: Kino Świat

Obsada
Maciej Zakościelny – Jan „Donald” Zumbach
Piotr Adamczyk – Witold Urbanowicz
Antoni Królikowski – Witold „Tolo” Łokuciewski
Krzysztof Kwiatkowski – Mirosław „Ox” Ferić
Maciej Marczewski – Zdzisław Krasnodębski
Janek Wieczorkowski – Ludwik Witold Paszkiewicz
Nikodem Rozbicki – Stanisław Karubin
Maciej Cymorek – Josef Frantisek
Tomasz Mandes – Leopold Pamuła
Aleksander Wróbel – Jan Kazimierz Daszewski
Wacław Warchoł – Zdzisław Henneberg
Hubert Milikowski – Kazimierz Wunsche
Dariusz Toczek – Mechanik Mayer
Marcin Kwaśny – John Kent
Król Jerzy VI – Jamie Hinde
Michał Tokaj – dziennikarz prasy polonijnej w USA
Oficer brytyjski I – John Kay Steel
Oficer brytyjski II – Stephen Billington

Jednocześnie przypominamy, że portal AVIATION24.PL jest jednym z patronów filmu "Dywizjon 303". Zapraszamy również na fanpage: http://facebook.com/filmdywizjon303

Materiał prasowy: Kino Świat

Wstęp i zdjęcie tytułowe: Mariusz Barszcz

Czytany 11710 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 08 grudzień 2016 13:04