piątek, 12 styczeń 2018 08:55

Wspomnienia Michała Gierlacha z Red Bull X-Alps 2017 cz. II.

Napisane przez Michał Gierlach
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Michał Gierlach Źródło zdjęcia: Michał Gierlach

Michał Gierlach to znany wszystkim paralotniarz, który łączy ten sport z wędrówką wysokogórską. Jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w rankingu światowym pilotów FAI nieprzerwanie od 2013 roku.

Red Bull X-Alps przez wielu jest uznawany za jeden z najtrudniejszych wyścigów przygodowych na świecie. Zasady są bardzo proste. Do pokonania w 2017 roku było 1138km i na tym dystansie trzeba było zaliczyć 7 punktów zwrotnych od Salzburga do Monako, a można to było zrobić tylko pieszo lub za pomocą paralotni.
32 najlepszych pilotów na świecie wystartowało z rynku w Salzburgu 2 lipca, by ścigać się często w ekstremalnych warunkach przez najwyższe góry Europy. Jednym z nich był Michał Gierlach.

Oto co sam Michał napisał o swoim udziale w X-Alps w 2017 roku:

Dzień 3

Red Bull X-Alps  – 4.07.2017

Rano pobudka była przewidziana na 6 rano. Szybkie śniadanie i ruszamy w górę. Pogoda jest piękna, natomiast pierwsze kłaczki na niebie pokazują, że nadal jest trochę wiatru. Na korzyść dla nas wieje bardziej z zachodu niż północnego-zachodu.

Około 7 zaczynamy podejście. Początkowo ekipa austriacka chciała szukać startowiska ze zboczy Karschneideck, ale moim zdaniem patrząc na kierunek wiatru i ukształtowanie terenu zachodnie zbocza Grosser Hafner powinny nadać się dużo lepiej. Wspólnie mieliśmy dużo większe szanse na dobry lot szczególnie tak wcześnie rano. Nie chciałem się rozdzielać, ale na szczęście reszta grupy przystała na moją propozycję i ruszyliśmy dalej. Do pokonania mieliśmy ok. 500m w pionie. Po przejściu przez grań zobaczyliśmy duże pole śnieżne, które wyglądało na idealne miejsce do startu w morzu głazów, które były rozsiane po okolicy.
Jest przed 9 rano, nad szczytami stoją już ładne cumulusy. Szpeję się spokojnie. Razem z nami jest też fotograf zatrudniony przez organizatorów – Honza Zak. Goni cały czas dookoła nas, żeby uchwycić najciekawsze chwile tego wyjątkowego miejsca.

Pierwszy odpala supporter Stephana i widać, że już działa. Wozi się na żaglu i powolutku zdobywa wysokość. Odrywamy się od ziemi po kolei bez chwili zwłoki i staramy się osiągnąć jak najwyższy pułap. W związku z tym, że startowaliśmy bardzo wysoko, po chwili już zahaczamy o podstawę chmur na ok. 3000m. Długi przeskok i wklejamy w wygrzewane od samego rana północno-wschodnie zbocza po drugiej stronie doliny. Dziala już dobrze mimo, że jeszcze nie ma 10. Grupa się rozdziela, Stephan spada niżej, a Krischa zaatakował wysoką przełęcz wyglądającą jak okno na drugą stronę – otwór między granią a chmurami ma maksymalnie 100m. Ja kontynuuję lot trochę bardziej naokoło, ale dobrze wygrzaną wschodnią stroną. Teraz czeka mnie długi przeskok przez rzekę Drawę. Próbuję wcześniej podkręcić wysokość - jest trochę nisko, ale powinno się udać. W Goldecka – znany punkt zwrotny podczas lotów z Greifenburga, wklejam ciut powyżej zalesionego ramienia. Jest godzina 11. Pólnocno-wschodnia ściana działa bardzo słabo. Krisha, który wkleił chwilę wcześniej kilkadziesiąt metrów wyżej wykręcił się i odszedł. Do mnie dolatuje Stephan z supporterem. Walczymy w słabych pierdach. Austriacy spływają w dół, a ja łapię komin w dolince bez lądowisk i po pół godziny nareszcie mogę lecieć dalej. Teraz idzie gładko, od chmury do chmury dolatuję do kolejnej dużej doliny Gailtal. W solidnej czwórce dokręcam sufit i dzida. Po drugiej stronie widzę kilka skrzydeł, wykręcają się pod sporym cumulusem. Cienia jest coraz więcej, ale łapię solidne 2,5m/s, więc nie jest źle. Trochę nade mną Griaznov (RUS), a spod chmury odchodzi Krisha i Standa Mayer (CZ). Brakuje mi ciągle ok. 300m, a noszenie siadło. Podejmuje próbę przeskoku dalej, ale wygląda, że nie przejdę przełęczy. Cofam się i walcze w słabych pierdach. W międzyczasie Rosjanin ląduje na szczycie grani, choć w pobliżu nie ma żadnego miejca do startu. Pojawia się słońce… nic… nic… nic… gleba.

Szybkie pakowanie. Moja ekipa jest daleko z tyłu bez dostępu do sieci, a ja mam problem z namierzeniem najbliższego startowiska. Nerwówka narasta. Dzwonię do Pawła Farona i wspólnie namierzamy miejsce. Teraz czeka mnie wspinaczka 1200m w górę ☹ Wody mam niewiele, ale liczę na jakieś źródełko po drodze. Początek przedzieram się na azymut z CAT S60 smartphone pionowo przez las, żeby skrócić sobie marsz szerokimi zakosami, ale nie wiem czy to był dobry pomysł. Po ok. 1,5h spotykam Pavla Cibulkę, sympatycznego kolegę z Czech, supportera Jessiego Williamsa (USA). Poratował mnie wodą, bo już usychałem. Pół godziny przed szczytem dojeżdża nasz bus i razem z Chrząszczem atakujemy razem w górę. Jest prawie 16, fajnie jakby udało się dolecieć do punktu zwrotnego w okolicach Mangartu w Słowenii. Po starcie wykręcam się bez problemu i ruszam na trasę. Od razu mam dużą dolinę do przeskoczenia, ale nawet nie tracę wysokości i łapię porwany komin na zachodnich zboczach kolejnej góry. Kilka zwitek w turbulentnym noszeniu i koniec. Wygląda jednak, że uda dolecieć się na przyzwoitej wysokości do następnej grani tuż przed przełęczą Predel na granicy włosko-słoweńskiej. Wbijam w nasłonecznione skalne zbocze. Wiatr z dużą odchyłką z południa, ale powolutku odbudowuję wysokość. Jak ping-pong robię 100m w górę, a potem w dół. Nie idzie nic wyżej. Po kolejnej próbie przebijam się 2 granie na południe, a tam na teoretycznej nawietrznej spływam w solidnym duszeniu i 3. raz jestem tego dnia przedwcześnie na ziemi. Zaskoczył mnie bardzo silny południowy wiatr - spodziewałem się w tej dolinie przeciwnego kierunku...

Nie pozostało mi nic innego jak bardzo szybko się spakować i zasuwać pieszo na punkt zwrotny. Spieszę się jak tylko mogę i ile jeszcze mi sił zostało, żeby nie musieć schodzić. Po drodze zatrzymuje się Grzesiek „Piana” Szymiczek, wspiera na duchu i daje czekolady na osłodę. Atmosfera jest bardzo nerwowa, dochodzi do lekkich spięć w teamie. Zmęczenie, frustracja, błędy… Docieram na punkt zwrotny. Dominika przygotowała mi gorący posiłek od Lyofood, a ja szpeję się, bo jest już prawie 19. Startuję i w słabych wieczornych noszeniach wykręcam się ponad grań. Skaczę do tyłu, znowu trochę na żaglu i już wszystko siada. Zaczynam spokojny zlot z wiatrem. Dolatuję do miejscowości Tarvisio i przymierzam się do lądowania. W gęsto zabudowanej dolinie długa łąka wzdłuż drogi wygląda na idealne lądowisko. Obracam się pod wiatr, prostuję… a tu nagle wyrastają mi przed oczami na ok. 20 metrach kable elektryczne. Nie ma już miejsca na zakręt. Hamuję, glajt wchodzi w spadochronowanie, poniżej drutów odpuszczam i przelatuje pod spodem. Skrzydło spokojnie się rozpędza i ląduję na paluszkach. Ufff!

Droga do Arnoldstein mija na analizie prognozy i planowaniu kolejnego dnia. Wygląda to dobrze i trzeba znaleźć miejsce do startu. Mimo potrzeby dłuższego marszu wybraliśmy szczyt Graslitzen po północnej stronie doliny, aby uniknąć ryzykownego przeskoku już na samym początku lotu. Czy to wypali… zobaczymy. Kończę dzień równo o 22.30. Niedaleko mnie jest Mitch Riley (USA), mój dobry kumpel z Nepalu, razem ze swoim supporterem Maćkiem Ziętarą. 15km przede mną jest Jesse (USA) oraz Żenia Griaznov (RUS)

Z perspektywy całego wyścigu to był jeden z najtrudniejszych dni dla mnie. Popełniliśmy kilka błędów, które jak się potem okazało zaważyły na ostatecznym wyniku - przede wszystkim walka do końca po przeskoku nad doliną Gailtal zamiast lądowania na wcześniej wspomnianej przełęczy. Było w tym też trochę pecha i zmęczenia. Czołówka korzystając z dobrej pogody, kiedy ja maszerowałem w środku dnia, odskoczyła nam o kilkadziesiąt kilometrów. Z całego dnia nie mam praktycznie żadnych zdjęć

CDN...

Źródło informacji: michalgierlach.pl / Profil FB Michała Gierlacha

Czytany 1127 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 styczeń 2018 08:59

Artykuły powiązane

 • Znamy już kalendarz wyścigów lotniczych Red Bull Air Race 2019!

  W 2019 roku "lotnicza bitwa" o mistrzostwa świata w zawodach Red Bull Air Race ponownie odbędzie się w ośmiu oszałamiających miejscach, zaczynając od tradycyjnego faworyta i osiągając punkt kulminacyjny w kraju, który jest gospodarzem tego sportu po raz pierwszy. Wyścigi rozpoczynają się w dniach 8-9 lutego.

 • Wyjątkowe życzenia świąteczne od Łukasza Czepieli, a w tle ... Maja Kuczyńska w śnieżnej kuli.

  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia polscy sportowcy (między innymi Łukasz Czepiela, Andrzej Bargiel, Adam Małysz, Jakub Przygoński, Taddy Błażusiak i Joanna Jóźwik) nagrali specjalne życzenia dla kibiców. Efektem są klipy wideo, w których fani mogą usłyszeć wesołe życzenia i zobaczyć efektowny układ taneczny wicemistrzyni świata w indoor skydivingu, Mai Kuczyńskiej.

 • Uskrzydlony popularyzator nauki - Radek Brzózka.

  Jego pasją są jest paralotniarstwo. Nieraz zdarzało się, że w czasie wielokilometrowych lotów do głowy wpadał mu pomysł na kolejny program popularnonaukowy z cyklu "Jak to działa?". Dziennikarz Radek Brzózka jest finalistą w konkursie Popularyzator Nauki.

 • Maja Kuczyńska w magicznym tańcu w śnieżnej kuli.

  Maja Kuczyńska, aktualna wicemistrzyni świata w indoor skydivingu, wzięła udział w wyjątkowym projekcie, którego efektem jest świąteczny materiał wideo. Maja przeniosła się w nim do baśniowej krainy, gdzie w śnieżnej kuli pokazuje swój niezwykły układ taneczny.

 • Szczegóły śmiertelnego wypadku paralotniarza w Oleśnicy.

  Na terenie oleśnickiego lotniska doszło do wypadku. Paralotniarz z impetem uderzył o trawiaste podłoże. Mężczyzna zginął na miejscu. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

 • Łukasza Czepieli droga do mistrzostwa w najszybszym sporcie motorowym.

  Od pierwszego startu polskiego pilota w Red Bull Air Race minęło prawie 5 lat i nie zawsze było różowo. Łukasz Czepielanależy do elitarnego grona pilotów. Potrafi idealnie płasko przelecieć przez powietrzne okno o wymiarach 10x10 metrów, samolotem o niewiele mniejszej rozpiętości skrzydeł, z prędkością prawie 400 km/h.

 • Wielkie latanie w Bahrajnie z Mają Kuczyńską.
  W weekend nad Zatoką Perską trzecia edycja Pucharu Świata w indoor skydivingu. „Tak trudnego technicznie programu jeszcze nie miałam” - zapowiada Polka. Sprawdźcie, gdzie śledzić relację na żywo!
 • Chciał sprawdzić jak lata się paralotnią ... skończył w szpitalu.

  Obrażeniami ciała zakończyła się próba nauki sterowania paralotnią dla 46 letniego mieszkańca Lublina. Policjanci ustalili, że mężczyzna paralotnię kupił kilka tygodni wcześniej na jednym z portali ogłoszeniowych. Nie mając doświadczenia sam postanowił poćwiczyć stawianie paralotni i sterowanie. Gdy rozłożył skrzydło paralotni gwałtowny podmuch wiatru poderwał go do góry na wysokość ok. 5 metrów po czym skrzydło skręciło i mężczyzna upadł na ziemię.

 • Przelotne pytania Łukasza Czepieli do Andrzeja Bargiela.

  Wraca drugi sezon podniebnego talk show Łukasza Czepieli! Jako pierwszy na gorącym fotelu usiadł człowiek, który zjechał na nartach ze szczytu K2 – Andrzej Bargiel. Sprawdźcie, jak sobie poradził.

 • Sukcesy Polaków na Paralotniowym Pucharze Świata.

  Z sukcesami Polacy zakończyli czwarty w tym sezonie etap Paralotniowego Pucharu Świata rozgrywany w Bułgarii. Klaudia Bułgaków wywalczyła trzecie miejsce w klasyfikacji kobiecej a Michał Gierlach był 14. w klasyfikacji generalnej.

 • North American T-28 Trojan na Air Show w Radomiu.

  North American T-28 Trojan – amerykański samolot treningowy z silnikiem tłokowym używany przez wojska amerykańskie w latach 50. i 60. Po wycofaniu ze służby wiele z nich przeszło w ręce prywatne.

 • Amerykański Lockheed P-38 Lightning na Air Show w Radomiu.

  Lockheed P-38 Lightning to amerykański samolot myśliwski dalekiego zasięgu z okresu II wojny światowej. Szybki, silnie uzbrojony samolot używany do wielu zadań w różnorodnych warunkach walki. Samolot był zbudowany w układzie dwukadłubowym (tzw. latająca rama).

 • 20 osób zginęło w katastrofie Ju-52 w Alpach Szwajcarskich.

  Jak możemy przeczytać na portalu Aviation-safety.net, samolot Junkers Ju-52 wyprodukowany w 1939 roku, obsługiwany przez firmę zajmującą się lotami widokowymi samolotami historycznymi Ju-Air, spadł na terenach górskich w Szwajcarii w sobotnie popołudnie.

 • Początek 15. Paralotniowych Mistrzostw Europy świetny dla Polaków.

  W Montalegre w Portugalii trwają 15. Paralotniowe Mistrzostwa Europy. Polska ekipa bardzo dobrze poradziła sobie podczas pierwszej konkurencji. Zawody w Montalegre potrwają do 28 lipca.

 • Austriacki spadochroniarz skacze z samolotu na którym za chwilę ląduje.

  Paul Steiner dołączył do swojej długiej listy skok spadochronowy, lądując na skrzydle tego samego samolotu, z którego wyskoczył wcześniej. 55-latek wyskoczył z hydroplanu 1500 metrów nad jeziorem Wolfgang w Salzburgu w Austrii i zatrzymał się na lewym skrzydle tuż po tym, jak samolot wylądował i zatrzymał się na wodzie.

 • 35 urodziny Łukasza Czepieli. Red Bull przygotował 5 filmów z tej okazji.

  „Panie pilocie, dziura w samolocie!” – wołał zapewne mały Łukasz do przelatujących odrzutowców w czasach, kiedy dzieci jeszcze nie przesiadywały całymi dniami z nosem w telefonie. A dziś?Czas leci, a Łukasz Czepielanieprzerwanie lata. Zobaczcie 5 filmów z udziałem niesamowitego, polskiego pilota, który obchodzi 35 urodziny.

 • Paralotnią naruszył przestrzeń powietrzną Terminala Gazowego LNG w Świnoujściu.

  Do 5 lat pozbawienia wolności może grozić 51-latkowi za złamanie prawa lotniczego. Mężczyzna, wykonując lot paralotnią, naruszył przestrzeń powietrzną Terminala Gazowego LNG w Świnoujściu, która objęta jest zakazem ograniczenia lotów ze względu na bezpieczeństwo publiczne.

 • Tragiczny wypadek paralotniarza na terenie Żeromina w gminie Tuszyn.

  Do tragicznego wypadku doszło 31 maja 2018 roku na terenie Żeromina w gminie Tuszyn. Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn 33-letni łodzianin odbywający samotny lot motoparalotnią, runął na ziemię z wysokości kilkudziesięciu metrów. Niestety poniósł śmierć na miejscu. Sprawę badają tuszyńscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Piotrkowie Trybunalskim.

 • Historia pierwszego skoku z ziemi wprost do samolotu. To było takie proste.

  Widzieliście film, w którym dwóch BASE jumperów w wingsuitach wsiada do samolotu w powietrzu? Sprawdźcie, jak kręcono „A Door in the Sky”.

 • Łukasz Czepiela przebiegł 15 km w Światowym Biegu Wings for Life.

  Ponad 100 000 osób na całym świecie pobiegło dla tych, którzy nie mogą. 6 maja w Poznaniu, spośród ponad 8000 uczestników, najszybszy okazał się Dariusz Nożyński, który uciekając przed Samochodem Pościgowym, kierowanym przez Adama Małysza, pokonał 66,86 km. Wśród kobiet, z wynikiem 48,13 km, lokalną zwyciężczynią została Wioletta Paduszyńska.

Redakcja poleca

Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...
Sty 29, 2019
Ludzie porzucają psy w lesie, albo samochody na parkingach, ale ...
Sty 24, 2019
Boeing z powodzeniem ukończył pierwszy testowy prototyp ...
Sty 25, 2019
23 stycznia br. do malborskiej Bazy wrócił z Bydgoszczy Mig-29 o ...
Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...
Sty 02, 2019
Każdy kto miał do czynienia z modelarstwem zna zapewne firmę ...
Sty 02, 2019
Od 1 stycznia 2019 roku port na Sadkowie nie będzie obsługiwał lotów ...
Gru 18, 2018
Top Gun 2 jest teraz w fazie produkcji, a plan filmowy przeniósł się ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 18 Lutego 2019    |    Wydarzyło się: 1911 - Inauguracja poczty lotniczej (Indie). 1930 - W amerykańskim Saint Louis pierwsza w historii krowa o imieniu Elm Farm Ollie odbyła lot na pokładzie samolotu. 1969 - Terroryści z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny zastrzelili pilota i ranili trzech pasażerów, podczas nieudanej próby porwania samolotu Boeing 707 izraelskich linii El Al na lotnisku Zurych-Kloten. 1969 - W katastrofie samolotu pasażerskiego Douglas DC-3 pod Hawthorne w Newadzie zginęło 35 osób.

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top