fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Kobieta w roli pilota liniowego - Foto: PLL LOT
Kobieta w roli pilota liniowego - Foto: PLL LOT

Kobieta pilotująca samolot pasażerski to widok, który już dawno powinien przestać zaskakiwać. Co więcej, samo postrzeganie pracy pilota nie jest dłużej kojarzone wyłącznie z mężczyznami — branża lotnicza prężnie się rozwija, a liczba kobiet pilotów rośnie. Pilot the future – pod takim hasłem PLL LOT zachęcają pilotów, którzy chcą dołączyć pod skrzydła narodowego przewoźnika. Polskie Linie Lotnicze LOT rozpoczęły rekrutację pilotów i aktywnie zachęcają do aplikowania wszystkich kandydatów i kandydatki, pragnących spełnić swoje lotnicze marzenia.

Przełamywanie stereotypów o pracy pilota 

Udział kobiet w branży lotniczej, szczególnie w roli pilotów liniowych, z każdym rokiem wzrasta. Przełamywanie stereotypów o pracy pilota, to nie tylko kwestia zmiany postrzegania tej profesji przez społeczeństwo, ale także naturalne następstwo rozwoju i zmian w branży lotniczej.

Kobiety w roli pilotów liniowych wciąż przełamują bariery i sukcesywnie udowadniają, że profesjonalizm, umiejętności i wiedza nie zależą od płci. 

Inspirująca historia kobiet w lotnictwie 

Głęboko zakorzeniony jest paradygmat o mężczyznach za sterami samolotów, choć historia lotnictwa temu przeczy. Udział kobiet w lotnictwie jest obecny niemalże od początku istnienia branży, a wiele znanych kobiet przetarło szlaki dla przyszłych pokoleń Nic dziwnego — pierwszy lot kobiety pilotującej samolot odbył się już w 1908 roku (przez Thérèse Peltier. Pierwsza kobieta, która uzyskała licencję pilota, była Raymonde de Laroche, w 1910 roku. Z kolei w 1930 r. Amy Johnson jako pierwsza kobieta pokonała dystans z Wielkiej Brytanii do Australii. Dwa lata później ikona lotnictwa Amelia Earhart samodzielnie przeleciała nad Atlantykiem, za co uzyskała Zaszczytny Krzyż Lotniczy. W 1942 r. w USA powołano organizację paramilitarną zrzeszającą kobiety pilotów (Women Airforce Service Pilots). Służące w niej aż 1074 panie wylatały niemal 100 mln km.

Emily Howell Warner została pierwszym pilotem liniowym pilotującym samolot odrzutowy w amerykańskich liniach Frontier w 1973 r.

Natomiast pierwszą kobietą za sterami maszyn LOT-u Pani Kapitan Adelajda Szarzec-Tragarz, która ukończyła kurs pilotów w 1981 r. w ramach stypendiów fundowanych dla absolwentów kierunku pilotażu na Politechnice Rzeszowskiej.

Rosnąca liczba kobiet za sterami to dowód pozytywnych zmian. To także pozytywny sygnał dla całej branży lotniczej, pokazujący, że otwartość na różnorodność może prowadzić do innowacji i postępu. 

Dołącz do PLL LOT i spełnij swoje lotnicze marzenia 

Polskie Linie Lotnicze LOT obchodzą w tym roku swój 95. jubileusz i mają status 12 najstarszej linii lotniczej świata — dziś LOT poszukuje ambitnych osób, chcących dołączyć pod skrzydła narodowego przewoźnika.

Czego możesz się spodziewać? Najlepszej ścieżki kariery w regionie, nowoczesnej floty, stałej bazy w Warszawie i cały czas rozwijającej się siatki połączeń — a to jedynie kilka z zalet pracy w zawodzie pilota dla narodowego przewoźnika!

Dołączając do zespołu Polskich Linii Lotniczych, otrzymujesz możliwość szybkiego rozwoju i jasną ścieżkę kariery, zaczynając od samolotów wąskokadłubowych, takich jak Embraer i Boeing 737, kończąc na najnowocześniejszych szerokokadłubowych Boeingach 787 Dreamliner. Warto podkreślić, że w dotrzymywaniu najwyższych standardów szkoleniowych pilotom LOT-u pomaga Polska Akademia Lotnicza, która umożliwia całoroczny dostęp do szkoleń i nowoczesnych symulatorów. 

Nie czekaj — zaaplikuj do LOT-u i pracuj w zawodzie pilota z najlepszymi w branży!

Źródło informacji: PLL LOT
Artykuł sponsorowany

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

In reply to Some User